Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

MA.KI odpad!

Velmi diskutabilní a účelově natočený, byť relativně podnětný dokument kontroverzního komentátora a komika Billa Mahera a režiséra Borata (a jiných oduševnělých děl) Larryho Charlese, jenž trpí jedním hlavním neduhem tvůrců, kteří jsou přesvědčeni: My jsme ti nejchytřejší, vy nemáte pravdu, my máme pravdu. ~ Od první půlky jsem se nemohl odtrhnout, poté však kvalita témat, dialogů a i smysluplnosti upadla v prachobyčejné vysmívání se názorové protistraně a její dehonestování, přičemž korunu tomu dává střih a několikasekundové vložené sekvence z jiných filmových materiálů, jež ještě více přilévají olej do ohně. Paradoxně to, co by tito lidé – ateisté – rádi hlásali, mír a tolerantnost, sami svým konáním nedodržují. ~ Zvolený arogantní styl, přístup k dokumentu coby žánru i přístup k lidem, s nimiž nesouhlasím, koresponduje s předchozími režisérovými počiny. Co mi vadí nejvíc, Religulous (mimochodem, název složený ze slov „religion – náboženství“ a „ridiculous – směšný“) divákovi NEDÁVÁ MOŽNOST VLASTNÍHO ÚSUDKU, nýbrž neustále tlačí k jasnému závěru. Bůh ani Ježíš neexistují, Bible je pohádka a vy, věřící, jste blbci. Skeptik Maher v mnohých situacích (byť jsou předměty diskuze mnohdy vytržené z kontextu) argumentuje skvěle – naprosto s ním souhlasím, že je třeba používat mozek a především o mnohém kolem nás pochybovat, nic nebrat jako jasný fakt atd., ale zvolený způsob rozpoutání jakékoliv smysluplnější diskuze o navzájem se vylučujících racionalismu a náboženství je skutečně hloupý. ~ Přestože dávám odpad, a ten jsem odůvodnil, přemýšlivým lidem doporučuji. ~ ~ Víra dělá z nepřemýšlení ctnost. ~ ~ Myslím, že žít bez víry je pro člověka, který má šťastný život, skvělé. ()

ProNotor

Nevím čemu lidi věří, když nic z toho co se píše ve svatých knihách se nedá dokázat, snůška nesmyslů k ovládání davů. Je dobré vědět, že jsou lidi, kteří mají podobný názor na náboženství a nebojí se ho zpochybnit ve všech směrech. ()

ad

Velmi vtipne a trefne, i kdyz trochu manipulatorske a celkem drsne prosazujici "svuj" nazor (ale na Moorea jeste porad nema)..ale jeste ze tak, tyhle nazorove"new adge" dokumenty maji co do sebe a tenhle pekelne bavi a nuti do premysleni po celou dobu - vtipem roku je pro me situace, kdy nejaky senator zcela bezelstne a s usmevem povi: "You don't have to pass an IQ test to become a senator." - aby behem nasledujicich trech vterin pochopil co povedel a usmev mu doslova ztuhnul na rtech :)) Doporucuji!!! ()

exitak

Zajímavé téma souhlasím s tím co chtěl film říct ale nepovedlo se, jako dokument to je vcelku podprůměr. Bill Maher je prostě na facku a to skákání od jednoho k druhému, vytrhování vět z kontextu, působí to amatérsky a manipulativně. ()

cubajz

Bill Maher je sympaťák a komik, který ví kde a jakým způsobem klást krásně rýpavé otázky, na něž většinou daný představitel církve nemá žádnou obstojnou odpověď. Je radost sledovat rozpačité výrazy věřících, kteří jsou zahnáni do kouta pouhým selským rozumem. A Billovo poselství s pojetím apokalypsy je originální a podle mě zatím nejpravděpodobnější - tento dokument by se měl pouštět na školách jako prevence proti iracionalismu a fanatismu. ()

starbrejkr

Nepovažuji se za nějakého hatera náboženství. Považuji se za člověka, který se snaží řešit věcí především rozumem. A proto se mi tenhle dokument musel prostě líbit. Nejde tady podle mě o nic jiného než o snahu uvědomit si, nakolik i v dnešní době jsou miliony lidí myšlením ve středověku. Co na tom, že Bill Maher jde na to poněkud útočnou formou? Ten poměrně agresivní styl jsem tu bral jako zábavu navíc, i když jsem popravdě chvílemi čekal, že z některých míst neodejde bez rozbitého obličeje. Co jsem tak pročítal názory, tak hodně lidem vadí, že je to absolutně jednostranně zaměřené proti náboženstvím v čele s křesťanstvím. Pravda, ale co můžete od racionálně uvažujícího člověka čekat víc? Dokud náboženství nenahradily ve 20. století ideologie (které jsou ve své podstatě jen pokračovateli náboženství; někdy je jejich podobnost s náboženstvím až děsivá a člověk si říká, že organizované církve jsou dnes jedinými zvrhlými ideologiemi uznávanými i ve vyspělých zemích), bylo náboženství a víra či nevíra v toho a tamtoho boha hlavním zdrojem masového vraždění a ve jménu Ježíše Krista bylo pozabíjeno tolik lidí, že se o tom nezdá masovým vrahům ani v nejsladších snech. To je pro mě FAKT. Tohle navíc samotný dokument ani moc nezmiňuje, zaměřuje se spíše na šaškárničky vymykající se zdravému rozumu v čele s neposkvrněným početím. Není tu v podstatě zmíněn jediný klad náboženství, ale existují nějaké výrazné? Přemýšlím a napadá mě snad jen případy, kdy víra pomohla lidem dostat se z těžkých situací (drogy, vztahové problémy....). Není to ale spíš trochu smutné a náznak, že je na světě něco špatně, že z těhle situací dovede pomáhat víra v někoho, kdo se narodil panně? Já dávám všechny palce nahoru a to jak za obsah (se kterým se absolutně ztotožňuji snad s výjimkou toho, že věřím, že Ježíš existoval a nepochybně to byl zajímavý člověk - samozřejmě oproštěný nadpřirozeností), tak provedení (cestovatelský boratovský styl se nezapře, jiný je jen úplný závěr, který je možná až moc "definitizující", ale taky vychází ze současných reálných základů). A pozor - nemyslím, že Maher (stejně jako já) kritizuje víru obecně (jak řekl Andy Dufresne "Víra je dobrá věc" a je celkem jedno čemu a v co člověk sám v sobě věří), kritizuje především nesmysly, které sebou nese víra v organizované podobě. Prvotní ideje náboženství, stejně jako některé prvotní ideje komunismu či nacismu jsou docela pěkné, ale s jejich realizací v reálu to pak vypadá poněkud jinak.... ()

Kwaichi odpad!

Mám pocit, že všetky zúčastnené strany nemali vôbec potuchy o čom sa tam vôbec pokúšajú diskutovať. Oháňali sa tam nejakými polopravdami, nedopovedanými vetami a výsekmi z príbehov. Nikto si nestál za tým čo povedal a v zápätí to v podstate aj vlastnými slovami vyvrátil. Nepokladám to ani za dokument, ani za komédiu či paródiu skôr nejaký brak nehodný času, ktorý pri ňom diváci strávia. ()

Fallen_One

Každý si najde svou vlastní odpověď, která je pro něj nejvhodnější (jak tak koukám stejný pocit mam i z hodnocení lidí na csfd). Takový názor mám po shlédnutí dokumentu (měl jsem ho i předtím, jen mne to utvrdilo). Bill Maher je sympaťák, věřící jsou zombie následující svou mrtvou autoritu (trochu parafráze na Equilibrium) a za všemi válkami je náboženství. Ale jo, je to pravda, tak vo co go. ()

Wormboy

Dozaista sa nezaradujem medzi konzervativcov braniacich zubami nechtami nabozenske dogmy ;) Sposob, ktorym Maher prezentuje svoj "dokument" ma vsak vyrazne iritoval. Nie pre jeho ostrost, ale pre jeho plytkost a absolutne vakuum samotnej podstaty dokumentarneho filmu ako takeho, teda informacii. Maher si podava jedneho veriaceho za druhym, vysmieva sa im, ponizuje ich a ked ma niekto gule a v dialogu sa mu postavi, zodvihne sa zo stolicky, ze nema o com diskutovat. Nerobi rozdiel medzi vierou a nabozenstvom, na problematicky cirkveny dogmatizmus, konzervatizmus, fundamentalizmus a z nich vyplyvajuce problemy sa v podstate nezameriava. Posledna 20 minutovka vsak ma aku-taku vypovednu hodnotu, ale zly dojem, ktory na mne tento snimok zanechal, tlmi len ciastocne. 1,5/5* ()

Andre3000

Bill Maher je skutečně člověk na svém místě. Nám nevěrcúm dokáže vnitit fakta, podle kterých je toho hodně v bibly a jejiích upgradech, nebo Koránu a vírou samotnou hodně nesrovnalostí. O tyhle věci se opravdu moc nezajímám, takže mi nezbývá, než věřit. Víc než dokumentární film mi to přišlo jako některé úryvky ze Simpsnových kdy si z různých náboženství dělají srandu. Ano, u žádného jiného dokumentu jsem se nikdy tolik nesmál a může za to styl konfrontace, ale taky šáhlost některých pobožců. Nejlepší jsou rozhovory v Amstru s týpkem co mu začnou hořet vlasy a bývalým gayem, který je knězem. Ale celkově to ukazuje i obraz Ameriky a netušených možností narušenosti a zaslepenosti některých osob. ()

campix

Výborný dokument. V komediální větvi dokumentů je Religulous naprostým unikátem, kterému nesahá M. Moore ani po kotníky. Protože Bill Maher jde na všechno pouhým selským rozumem a nepřidává zkreslené údaje a vybájená čísla jako Moore. Sice přiznávám, že některé názory jsou naprosto vytržené z kontextu a některé osoby zpovídané v dokumentu méně zajímavé, ale přesto je Religulous nesmírně vtipné a pro mě jako ateistu výborné. Občas si pokládám podobné otázky a chápu, že kdybych byl věřící, tak hledím na věc úplně jinak. Ale nejsem a přesto, že i chápu, že víra je něco unikátního, co se všem nedostává a jen ti co věří vědí jak na to, ale přesto mi nikdo nedokázal odpovědět na velice důležitou otázku - Proč ?? a Jak ?? Proto mě nejvíce dostalo na dokumentu ty absurdní názory některých lidí ( frajer co si myslí, že je Portorické převtělení boha atd.) a také jak jsou někteří naprosto zaskočeni a nevědí, jakým rozumným argumentem by se mohli bránit. Asi je to proto, že žádný takový argument není. Bravo !!!! ()

okkac

Vtipný dokument se sympatickým Maherem vystihující přesně moje názory. Ten nás provází odlehčeně s humorem, aby nás v závěru trochu zamrazilo. I po formální stránce se nejedná o průměrný dokument, a něco takového by z opačného pohledu nedokázali ani věřící natočit. ()

Riley

Baví mě jak mají filmy s touto tématikou v naší zemi tak vysoké hodnocení. :-) Co na to asi říkají v USA? :-) No jinak...už jsem viděla lepší dokumenty, nicméně Bill Maher je super, charismatickej a s jeho názory do puntíku souhlasím. Jinak samej debil a blbeček v tom dokumetu....:-) jakože člověk co si myslí, že je jesus christ, magor co věří na zázraky, bejvalej gay, kterej si očividně zve do svý kanceláře gaye, aby je mohl objímat :-) Vtipné! Na Santa Clause nevěřím. Jasně, že ne, je přeci absurdní, aby jeden člověk dokázal obletět všechny komíny na světě a naházet do nich dárky, ale když jeden člověk slyší všechny prosby - to je něco jinýho! :-D ()

Ice123

Naprosto geniální dokument o naprosto pravdivých faktech. Náboženství jakožto nástroj zkázi a věřící jako prostředek. Tento dokument by měl vydět každý, jelikož se hodně nasmějete lidské hlouposti a zatvrzelosti a na konec si zcela uvědomíte jaký to může (bude) mít globální dopad. 100%. ()

Carrie_3

Bill Maher je komik, osoba, která je díky svému zarytému přesvědčení schopna argumentovat i s mnohdy fanatickými vyznavači různých náboženství. Dokument se nesoustředí pouze na křesťanství, ale i židovství, islám a další. Komentátor snímku vede rozhovory s různými lidmi, u kterých člověk nemůže jinak než pouze kroutit hlavou, jací exoti mezi námi jsou a jaké názory vyznávají. Nejjednodušší způsob, jak odpovědět na otázku, na kterou nevím odpověď, je odvolat se na náboženství - tato taktika nechyběla mnoha zpovídaným. Ve snímku se říká, že ve Spojených státech žije pouze 16 % ateistů, z tohoto důvodu usuzuji, že asi velkou diváckou základnu jako jiné dokumenty nezískal a pravděpodobně si proti sobě popudil mnoho lidí, protože pro věřící opravdu není určen (nebo možná je, ale opravdu nebudou spokojeni). V České republice by se mu asi dostalo více ohlasu, pokud porovnáme poměr věřících a nevěřících, který je zde nepoměrně vyšší. Proboha! je nejenom dokument, ale dle mého názoru i tak trochu komedie, nepamatuji si, kdy jsem se u podobného díla tak nasmála. Je nezpochybnitelné, že snímek je pouze jednostranný, snaží se ukázat "pravdu" pouze z jednoho pohledu, ale i tak mu nic nebere na jeho vypovídací schopnosti. Tvůrci pravděpodobně volili lidi, kteří jsou tak trochu fanatisty, kteří splnili svůj cíl a ukázali, že masovost není zdravá a mnohdy z lidí dělá ovce bez vlastního názoru. I když je snímek pro mnohé naprosto nepřípustný, já se nemohla zbavit dojmu, že s mnoha věcmi zde uvedenými naprosto souhlasím. ()

forsythia

"Jediný správný přístup k "velkým otázkám" není arogantní jistota, ten znak náboženství, ale pochybnost." Vtipně a inteligenteně poskládaný dokument o tom, jak nebezpečný může být náboženský fanatismus. Vyznívá to sice, jako by každý věřící člověk automaticky patřil do cvokhausu (pravda, taky znám pár takových), ale nakonec i toto je třeba brát s nadhledem. Abychom jakožto "pochybovači" nakonec příliš nežrali tu svoji pochybnost. ()

animaxis

Konečně! To jsem potřeboval vidět.Na dokument se to zábavné,než jsem předpokládal a ani se nedivím,že v tom hraje i Marilyn Manson:) ()

Splasher

Zoufalý mockument, který to bohužel myslí vážně. Jediné pozitivum je zdejší výborná diskuze, kterou vyvolal. Bill, you're not so smart. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010