Brutálně syrová freska o cestách, jakými neapolská camorra ovládá všední život lidí. Jsme ve světě, kde jediným zákonem je násilí, jedinou hodnotou moc a jedinou řečí štěkot zbraní. Jde o nadvládu nad trhem s narkotiky, s nebezpečným odpadem a dokonce i s oblékáním. Film vznikl na základě knihy Roberta Saviana, která se v roce 2006 stala rázem bestsellerem. Na nedávném festivalu v Cannes získala Gomorra Velkou cenu. (MFF Karlovy Vary)

Perfo

Nepřikrášlené, surové, opravdové, autentické, "ze života" v kolotoči, ze kterého se nejde dostat. Jěstli máte rádi stylizované klasické gangsterky, tak tohle se vám pravděpodobně líbit nebude. Už samo vyprávění (bez souvislého příběhu a děje, soustředění se na způsoby a jednání Camorry) diváka zneklidní, zmate a místo toho , aby zkoumal a vnímal příběh, je mu předložena zfilmovaná dokumentární sonda do opravdové, neidealizované mafie, která si nebere servítek a nic jí tzv. neni svaté. Vše je chladné. Jde jenom o obchod, důvěru, peníze, sounáležitost s klanem, "čest" a zodpovědnost za sebe a především za podřízené. Gangsterský film uplně v jiném významu a vyznění, než tak jsme byli doposud zvyklí. ()

El Loco

Narýchlo zbúchaná filmová podoba skvelého faktografického a dokumentaristického bestselleru Roberta Saviana z roku 2006 (pozn. v SR 2008), prináša asi tak desatinový zážitok oproti knihe. Saviano (podľa Umberta Eca národný hrdina) v nej komplexnejšie opísal portfólio aktivít camorrských klanov z celej Kampánie, hlavne z provincií Neapol a Caserta, no Garrone sa vo filme venuje len niektorým partikulárnym súčastiam ich „businessu“ – hlavne obchodovaniu s odpadom, textilnými výrobkami (pozoruhodná oproti knihe je zámena Angelina Jolie - Scarlett Johansson), drogami a zbraňami. Práve len akési okrajové a povrchné „obtretie sa“ o knižnú predlohu asi zamrzí každého čitateľa Savianovho životného diela. Treba však na druhej strane aj uznať, že asi ťažko by sa mohla celá tá literárna látka vtesnať do prijateľnej stopáže a tak buďme radi aspoň za toto...Pre tých, čo knihu nečítali, ale môže byť táto „cesta do ekonomického impéria camorry a jej sna o nadvláde“ veľmi príjemným (samozrejme len z filmárskeho hľadiska) zážitkom........„Narodil som sa v kraji camorry, na mieste s najvyššou koncentráciou vrážd v Európe, v krajine, kde je krutosť úzko spätá s obchodmi, kde veci, z ktorých sa nerodí moc, nemajú nijakú hodnotu a kde má všetko príchuť poslednej bitky. Mám pocit, že sa tu nedá prežiť pár pokojných chvíľ bez neustáleho boja, tu, kde každé jedno gesto môže byť znakom poddanosti, kde sa každá potreba mení na slabosť, kde si musíš všetko krvopotne vyboxovať. Boj proti klanom v krajine camorry nie je triednym bojom, uplatňovaním práv, ani osvojovaním si štátnej príslušnosti. To nie je uvedomenie si vlastnej cti, ani ochrana vlastnej hrdosti. Ide o čosi oveľa esenciálnejšie, o čosi až kruto telesné. Poznať mechanizmy vzostupu klanov, kinetiky ich ťahov a ich investície v kraji camorry znamená vedieť ako funguje čas v každom svojom rozmere, a nie iba v rámci svojho vlastného priestoru. Ísť proti klanom znamená rozpútať vojnu o holé prežitie, akoby ti sama existencia, potrava, ktorú prijímaš, pery, ktoré bozkávaš, hudba, ktorú počúvaš, ani stránky, ktoré čítaš, nedávali pocit zmysluplného života, ale iba živorenia. Poznanie skutočnosti potom nie je viac morálnym záväzkom. Vedieť a chápať sa stáva jedinou primárnou potrebou, aby sa človek mohol považovať za hodného dýchať.“ (citácia z : Roberto Saviano, Gomora, Kalligram, spol. s r.o., Bratislava, r.v. 2008, preklad Diana Farmošová, prvé vydanie, str. 278). ()

bolan

Fakt, že film půsoí chladně a bez hlubšího příběhu pouze umocňuje jeho autentičnost. Chválím také výběr postav. Takhle si představuji moderní mafiánskej pionýr. Žádný nažehlený gentlemani ve velkých bourácích, ale lůzři, tupci, napůl kolotočáři a upocený tlustý nýmandi v teplákách. ()

Furmi

V Európe zabila Camorra viac ľudí ako ktorákoľvej iná organizácia. Za posledných 30 rokov 40 000 mŕtvych. Každé tri dni, jeden. Neapolská Scampia je najväčší svetový trh s drogami. Každý klan ma denný obrat okolo 500 000 eur. Toxický odpad navezený klanmi by na výšku meral 14 600 metrov. Mount Everest meria 8850 metrov. V zamorených oblastiah narástol výskyt rakoviny o 20%. Camorra ilegálne zisky legálne investuje po celom svete. Camorra sa finančne podielala na obnove New Yorkských dvojičiek po 11. septembri 2001. ()

dawe787

Film se mi líbil, chvílemi působí jako takový polodokument, ale má to hlavu a patu a hlavně syrovou realitu a nádech Neapolské atmosféry z tamnějšího podsvětí. Camorra je italská zločinecká organizace působící v Neapoli, potažmo v celé Kampánii. Její činnost se podobá aktivitám sicilské Cosa Nostry. Mnozí členové Camorry uprchli na přelomu 19. a 20. století do Spojených států, kde se podíleli na vzniku italsko-americké mafie. Camorra operuje nejen v Itálii, ale i v dalších zemích Evropy včetně České republiky. ()

kostej_

V letech 2004 a 2005 zuřila válka mezi camorrským klanem di Laurů a odštěpeneckou frakcí "Scissionisti di Secondigliano" (nebo také Španělé), která s sebou přinesla přes sto mrtvých, mezi jinými i širokou veřejnost velmi pobuřující smrt nevinné dívky, která byla brutálně zbita a nakonec popravena ranou do týla. Velká část filmu, který je založený na stejnojmenném světovém bestselleru Roberta Savianiho (jenž nyní musí žít pod ochranou Carabiniérů), se odehrává v neapolské periferii Scampia, jenž je známá jako jedno z území, na němž Camorra vládne. Drsné prostředí deformuje své hlavní oběti – děti – už od raných let. Jejich hlavními hodnotami se stávají schopnost přežívat bez soucitu, být bez výjimky loajální ke své skupině, která v tomto přežití kooperuje, a neustále demonstrovat svou sílu. Tak se sympatické hledání sebevědomí v případě dvou kamarádů s estetickými hendikepy Marca a Cira mění, v jejich výzvě k okolí, v sebedestrukci. Tak se hledání sociální soudržnosti dalšího mladíka, Tota, mění ve zradu a podíl na vraždě té, s níž měl z celého okolí nejopravdovější vztah. ()

BathoryMan

Zaujímavý a až brutálne naturalisticky natočený portret neapolskej mafie.Kulisy polorozpadnutých a ošarpaných budov sú presvedčivé rovnako ako mafiáni ktorý sú špinavý,spotený a tlstý a majú tak na míle daleko od mafianov z Coppolových a Scorseseho filmov.Bohužial na rozdiel od týchto režiserov sa Matteo Garrone vybral zlým smerom.Film nemá skoro žiadny dej a je poskladaný len z akýchsi scénok ktoré zachytávajú každodenný život neapolskej mafie a jej jednotlivých členov ale aj ludí,ktorý snou nechcu nič mat!Bohužial hlavne prvá polka kvoli rozvlečenosti dost nudí!Výsledný efekt potom zachranuje druhá polka ale aj to mi nejako nepomohlo a moje pocity z tohoto filmu su viac-menej zmiešane.Ale zároven ani nie kladne a tiež ani nie negatívne.Proste zmiešané.Ale jednu vec viem určite.Neapolu sa oblúkom vyhnite,ked je vám život milý!!! ()

moiiz

Gomora si na nic nehraje, ukazuje vše bez příkras a přehnané stylizace, pravděpodobně proto má zde na CSFD film tak nízké hodnocení . Buď jak buď už dlouho se mi nestalo, abych u filmu seděl s otevřenou pusou, sledoval co se děje a sem tam suše polknul. Celkově pro mě velice příjemné překvapeni. ()

kukys

Je škoda, že díky absenci hlavních postav neprobíhá žádné emoční vzrušení. Film zhlédnete s chladným pocitem až nezájmem, jde totiž spíše o dokumentární mozaiku, které chybí jakýkoliv příběh. Vždyť úmrtí je ve snímku až až a žádné z nich mnou nepohnulo ani o píď. ()

gombarix

Nejspíš podvědomě přidávám * za odvahu a přínosnost, sám o sobě je ten film spíš průměr. Ale vidět se rozhodně hodí. ()

Kublai

Za odvahu Mattovi Garronemu čelit nefilmovým kulkám do hlavy poté, co se pustil do tak ožehavého tématu... ()

Pesosek

Velmi zajímavé téma z prostředí Neapolské mafie. Na jednu stranu syrové, drsné… na druhou však pomalé, místy nezáživné….snímek se snaží pokrýt moc postav a osudů a celý děj se tím značně rozmělňuje. Jinak se mi líbí dokumentaristický styl. Hodnocení je na hraně, viděl bych to na 75%, avšak především za pro mě atraktivní téma, samotné zpracování je slabší. ()

Pekisan

Pravdivy pribeh o neapolskej mafii? Asi ano ale bohuzial natolko odtazivy a chladny, ze som si po hodine sadol k laptopu a pozrel sa na csfd ci to ma zmysel vobec dopozerat. Nicim ma to nevtiahlo do deja, konanie akterov bolo pre mna natolko nelogicke a neprehladne, ze som si nakonci prestal nakecavat, ze ide len o kulturne rozdieli a proste som to len documel. A koniec je pecka. Ale z nej uz nic nevyrastie. ()

Ozzy2

Tak to je hodně slabý.Buď měli udělat film, nebo dokument.Tyhle polovičaté nesmysly, kde "hrajou" neherci mě k smrti nudí. ()

sanikope

Od filmu som mal dosť veľké očakávania.Na začiatku sa musim priznať som sa i nudil. Pomalosť však neskôr nabrala na intenzite na konci som skutočne nevedel či chcem aby to skončilo alebo radšej som film vôbec nikdy nevidel. Celý film je akoby riadna nuda ale len akoby pod povrchom cítiť náš vlastný život, obyčajnú všednosť nevtieravú vtieravosť nás ľudi, ktorý sme v tom kolese tiež zamotaný len si maľujeme ružové obrázky------to sa mňa predsa netýka. To je mafia. My sme ta mafia- ja,sused a všetci okolo. Globalizacia nám všetkým dáva šancu, možnosť a zbraň byť členom Cammory. Čerešničkou na torte je Scarlett Johansson a jej nadherné šaty, ktoré majú byť dôkazom, jediným reálnym počas celého filmu, inak je to len na oko nervynudná či drásajúca(?) dráma bez začiatku a konca. Anonymné postavy - v tom je sila príbehu, kde akoby skutočne o nič nešlo. Každý si iba vykonáva svoju prácu. Či je to herečka, šička v továrni, predavač v obchode, detský roznášač potravín, nájomny vrah alebo vyberač výpalného. To to všetko je sklbené dokopy. ()

stromekk

Chápu ambice tohoto snímku, ale i jako hraný dokument to je k uzívání dlouhá a nudná podívaná. Pokud bych chtěl porovnávat neporovnatelné, postavil bych vedle Gomorry MĚSTO BOHŮ. ()

Primavera

Film nemá žiaden pútavý dej, je však skutočnosťou a tou dosť surovou, možno by mohol byť zaujímavejší, keby mal možno nejakého rozprávača v pozadí, ktorý by vysvetlil všetky tie záležitosti okolo neapolskej camorry, jej fungovania a ovládania životov ľudí a detí v krajine .... Takto je to chaotické, miestami nudné a napätie, ktoré dokázal Saviano vniesť do svojej knižnej predlohy, nikde nebadať ...Nenašla som vo filme ani ten smutný pohľad na svet, bolestné úvahy o smrti a vôbec, film nedýchal tým, čím kniha. ()

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009