Brutálně syrová freska o cestách, jakými neapolská camorra ovládá všední život lidí. Jsme ve světě, kde jediným zákonem je násilí, jedinou hodnotou moc a jedinou řečí štěkot zbraní. Jde o nadvládu nad trhem s narkotiky, s nebezpečným odpadem a dokonce i s oblékáním. Film vznikl na základě knihy Roberta Saviana, která se v roce 2006 stala rázem bestsellerem. Na nedávném festivalu v Cannes získala Gomorra Velkou cenu. (MFF Karlovy Vary)

Wormboy

Odvazne?Urcite!Zaujimave?Pre niekoho urcite.No pre mna totalne chaoticka nuda, ktora sa snazi previest dokumentaristickozurnalisticky ton Savianovej knihy (ktora ma v podstate tiez nezaujala) do filmovej reci, co jej vsak vobec nevychadza. Film ako taky v mojich ociach absolutne nefunguje a ja ako divak znudene sledujem epizodicke okamihy zo zivota kadejakych gangstrov a wannabegangstrov, ktorych postavy su len vytrhnute z kontextu a som voci nim uplne chladny. Ak by to trvalo o hodinu kratsie a nesnazilo by sa to byt hranym filmom, ale viac hranym dokumentom, vysledok by bol vyrazne lepsi. ()

Dannysek4U

Moc pekna tvar Neapole, tu jsem neznal. Tak trochu Mesto bohu po italsku. Jen je skoda abence konzistentnejsiho pribehu. tohle rozsekani sice neskodi ve vypovedi, ale neprinasi nic navic. Ale i tak se nuda rozhodne nekona. A grats za angazovani nehercu, tady sedlo. ()

zette

Perfektni atmosfera, spousta zajimavych postavicek a nataceni v neapolske Scampii propujci filmu autentickeho ducha. Jako nacrt, jak mimojine pracuje italska mafie povedene, jako film to ale uplne nefunguje, postradal jsem lepsi nebo ucelenejsi pribeh... Dobra kamera a hudba. ()

mortak

Oproti skvělé knize zklamání. Příběh těch dvou kluků Saviano odvypráví na dvou stránkách v kapitole Hollywood našlapané informacemi o tom, jak gangsterské filmy ovlivnily gangstery skutečné. Na příběh stakeholdera, toho, co vyjednává skládky, stačí stránka jedna a zase jde jen o malý kousek kapitoly našlapané informacemi. Ty úderné příběhy z knihy doprovázející popis světa Gomorry jsou tu roztažené na úmorné dvě hodiny a vlastně toho až tak moc neřeknou. Pokud máte možnost přečíst si knihu, vřele doporučuji, tento film je jen jejím matným odleskem. ()

StanislachKo

Takto naturálne si predstavujem, že vyzeralo skutočné pozadie organizovaného zločinu všade a vždy. Film ako keby na diváka kašlal a nechal ho pozerať sa skoro dokumentárskymi očami na pýchu a pády tvrdých chlapcov hrajúcich sa na Tonyho Montanu a dopad ich tvrďáckeho správania na "obyčajných" ľudí. Na mňa ako na nie veľmi zdatného kritika to pôsobilo chladne (asi ako bolo aj zámerom), riadne depresívne, ale holt vo vytržení z toho nie som. ()

Radiq

Několik epizod z jakési italské chudinské čehosi. Jedou tady drogy, zbraně, meziklanová válka a byznys v oblastech fashion & svoz odpadů. Moc jsem nepochopil, v čem vlastně spočívala práce toho účetního, který vyplácel peníze různým osobám - nevím za co. Ale syrovost z toho jen čiší, že člověk opravdu věří, že to je autentické, skoro dokumentární. Možná se to více rozvine v seriálu, na který jsem slyšel ódy, ale tenhle film na mě působil tak nějak průměrně. A kdo už se těší do Itálie na dovolenou? ()

Ťapka

Doporučuju nejdřív četbu knížky Roberta Saviana, v jejím kontextu dostává film opravdu děsivý rozměr. ()

baruss

Nuž, má tento film aj svetlé momenty ale väčšina je to nuda... Na to že režiséra Mattea Garroneho údajne naháňa camorská mafia po celom svete je to fakt slabota.. Takýchto filmov bolo. FIlm je akokeby zložený z príbehov viacerých ľudí... Jedniný ktorý ma zaujal bol príbeh dvoch chalanov čo nepatria ani na jednu ani na druhú stranu... Ostatné ma nenormálne nudili... Príliš prepletené a prekombinované.. ()

LordSnape

Nuda, nuda, nuda... Zív, zív.... Uááááááááá. Wtf? Kolik ještě zbývá do konce? 20 minut??? To není možný! ...... pause. Lol! Už nemůžu. Stop. Co teď? Delete.... ()

Qitek

Ve výsledku k zamyšlení a rozhodně nemůže být řeč o natahované nudě. Spíše autentický dokument, který kašle na divákova očekávání. ()

Sfinkter

Realistické až dokumentární, asi právě emoce a ztotožnění s některou dějovou linkou mi chybělo. Pokud bych se měl rozhodnout, Suburra bude jasná volba, Gomorru si již opakovat nemusím. ()

Micro41CZ

Neorealistická sonda do každodennosti neapolské mafie se jeví velmi syrovým dojmem beznaděje a všudypřítomného napětí. Film působí skutečně. Ukazuje camorru jako virus, prožírající společnost zezdola, nezobrazuje jen upravené bosse ve slušivých kvádrech, nehraje si na pohádku. Svým pojetím posunula žánr gangsterských filmů do prostředí břitké reality. Svým ztvárněním se stala opozitem filmům jako Kmotr nebo Americký gangster. A kdo na film půjde jako na pokračovatele těchto snímků, bude zklamán. Když ale akceptujete poněkud delší stopáž a svérázné zpracování držící se knižní předlohy, film se vám odvděčí svou otevřeností a mrazivou atmosférou. ()

gjjm

Mrazivě chladný, stroze brutální cyklus obrazů ze života neapolské mafiánské spodiny. Podle mě to děj mělo, a hodně působivý. Skvělá, jednoduchá a chladná kamera, dokumentární stylizace a depresivní brutalita a nesmyslnost všeho zároveň. Podobné filmy: Město bohů. ()

shantim

Vynikající výpověď o italské zločinnosti. Snímek je velmi realistický, chvílemi působí dokumentárním dojmem. Každý podobnýý počin je třeba hdnotit pozitivně, protože zlo přichází potichu a člověk si ho ani nemusí hned všimnout. Tomuto filmu je dobré tleskat. ()

cpt.Lynch

Syrová, skoro dokumentární sonda do životů lidí pod taktovkou neapolské mafie. Film s absencí příběhu popisuje několik epizod různorodých postav (mladej klučina co se chce stát mafiánem, módní návrhář který přejde od Italů k Číňanům, dva mladí pouliční gangsteři, šéfík řídící obchod s odpadem…) které spojují témata násilní, beznaděje a všeprostupující Camorry. Oproti jiným filmům o mafii neuvidíte moudré a spravedlivé dony jezdící v luxusních autech, ale pouliční gangstery na skútrech a pupkaté cápa v laciných šusťákovkách, kteří nejdřív střílejí a až potom myslí. Film sice není geniálním počinem, ale nechává diváka nahlédnout do praktik současného Neapolského organizovaného zločinu a prezentuje neuvěřitelnou dusivou atmosféru, kdy nevíte komu kdo kdy prostřelí hlavu. Stylově podobné Městu bohů… ()

blackJag

Určitě zajímavý námět, ani proti pseudo-dokumentárnímu zpracování nic nemám, ale první hodinu se to dost táhne. Skoro dvě a půl hodiny jsou pro podobnou formu vážně hodně, zkrátit to na 90 minut by bylo adekvátní volbou. Čekal jsem taky trochu více kontroverze, na druhou stranu je potřeba přiznat filmu poměrnou autenticitu. 60% ()

ghatos

Asi chápu o co šlo autorovi, autentické pojetí však postrádá jakýkoliv silnější motiv, který by udržel diváka v pozornosti. Nudné....těžko se dá na to vůbec dodívat. ()

Autogram

Dospievanie chlapcov v hnusnom talianskom gete má svoje zákony, a tamojšiemu životu sa musia „prispôsobiť“, ako vedia. Zo začiatku sa mi zdalo, že sa vo filme bude iba drogovať a prepočítavať prachy. Niekedy sme v mafiánskych filmoch boli zvyknutí na doláre, teraz je to trochu zvláštny pocti, keď mafiáni prepočítavajú rovnaké peniaze, aké mám v peňaženke, len nie v takej hrúbke a také špinavé. Okrem prachov došlo aj na zbrane, streľbu a toxický odpad, ktorý by som označil ako najvážnejšie posolstvo filmu. Príbeh bol dosť rozkúskovaný bez uvedenia do situácie a tak som možno nie všetko správne pochopil, napríklad aj vložku s módnou zákazkou pre čínsku štvrť. –––– Tak a teď jsi chlap. Bravó. –––– Buď jsi s námi nebo proti nám. Vyber si. Když jsi proti nám, tak odsud neodejdeš, protože ti nevěříme. ()

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009