• plechulka
  ****

  Henry Fonda zase ztělesňuje jednoho ze svých "správňáků", chlapů, kteří než aby zvítězili nečetně a špinavě, radši závod odpískají. Jeho kandidát na prezidenta odmítá přistoupit na souboj za pomoci vytahování špíny a prohřešků z minulosti (které jsou možná nakonec vykonstruované, ale kdyby vyšly najevo, komu by pak už na tom záleželo - ulice se přece řídí heslem: NA KAŽDÉM ŠPROCHU PRAVDY TROCHU!). Nicméně kladem tohoto filmu je, že z něj jednoznačně nevyplývá, že takovýto typ muže je ten pravý pro roli "prezidenta zeměkoule" - jak říká postava bývalého prezidenta: v kritické situaci nechci být v rukou někoho, kdo před rozhodnutím dlouho zvažuje svá morální stanoviska a váhá - moc je zbraň a někdy je zapotřebí jí bez váhání udeřit! Velmi aktuální k dnešní (3.11.2008) situaci jak v USA tak u nás!(3.11.2008)

 • majo25
  ****

  Dramatická hra na nového amerického prezidenta. Kto ju vyhrá, musí byť fakt dobrý, vlastne ten najlepší. Čo sa ale za slovom "najlepší" skrýva? Špina. Zaujímavý pohľad na prezidentskú kampaň, navyše takto vyostrenú už v 60. rokoch (a námet je dokonca z 50. rokov). Samozrejme, hviezdi hlavné duo Fonda-Robertson, ale pokojne by som k nim pridal aj staručkého Lee Tracyho, ktorého rola predhodí aj pár zamysleniahodných hlášok (napr. jasnovidné: Raz budeme mať aj černošského prezidenta, a potom, keď si vypočujeme všetky menšiny, aj ženu). Pripraviť sa treba tiež na fakt, že film vyšiel z divadelnej hry, čo v praxi znamená, že sa tu reční viac ako obvykle.(18.11.2016)

 • Cascabel
  ***

  Herci tento film drží v lepším průměru daleko spíš nežli scénárista. Celá trojice hlavních protagonistů v čele s Henry Fondou je skvělá, ale nejvíc mě nadchnul výkon Shelleyho Bermana v roli víceméně epizodní. Gore Vidal se tu sice místy úspěšně odpoutal od laciného vyrovnávání vlastních politických účtů (mám ma mysli hlavně chytře - protože nejednoznačně - napsanou roli bývalého prezidenta, viz komentář plechulka), ale nevyhnul se naivnímu rozvíjení zápletky a hollywoodskému závěru.(23.1.2015)

 • Pohrobek
  ***

  William Russell (Henry Fonda), muž vysokého formátu, jako bývalý ministr zahraničí úspěšný politik, má velké šance na demokratickou nominaci na prezidenta. Z dalších kandidátů se dá brát vážně snad jen senátor Cantwell (Cliff Robertson). Russellovou nevýhodou však bude, že bývalý prezident Hackstadter (Lee Tracy), přes všechna velká přívětivá slova, Russella příliš v lásce nemá. Ale co není, může být... Scénář Gore Vidala podle jeho hry The Best Man. Vidal se od padesátých let televizi a filmu věnoval celkem pravidelně a zde pomohl Schaffnerovi k jeho slušnému dílu o morálce, moci a korupci v nejvyšší politice.(20.5.2005)

 • genetique
  ****

  Politika bude vždy o špinavostiach, bolo to tak vždy, tá novodobá to len potvrdzuje a ešte viac pritvrďuje. Prezidentské voľby v USA sú dlhodobo najsledovanejšie na svete a je len málo filmov, ktoré sa odvážia nazrieť do ich vnútorností, prípadne ich trošku rozpitvať, ako to spravil tento film. Scenár je pútavý, ale tú správnu dynamickosť začne film naberať až v závere. Herci si svojimi výkonmi rozhodne žiadali väčšiu podporu zo strany charakterov postáv a ich potenciál tak zostal nevyužitý. Ale inak naozaj zaujímavé spracovanie s prekvapujúcim koncom, ktorý by však bol v dnešnom svete niečo ako nebeský zázrak. 75%.(12.7.2009)

 • - O roli prezidenta se zajímal budoucí prezident Spojených států amerických Ronald Reagan. Ironii bylo, že roli nedostal, jelikož podle tvůrců „nevypadal jako prezident“. (sury)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace