Vejdi do prázdna

• Francie Enter the Void (více)

Po tragické smrti rodičů při autonehodě jsou sourozenci Oskar a Linda rozděleni. Znovu se setkávají až v Tokiu – v rušném, tajemném a pro dva mladé lidi nebezpečném městě. Oskar pracuje jako drogový dealer, Linda ve striptýzovém baru. Oba si slíbí, že už se za žádných okolností nikdy neopustí. Jedné noci je Oskar při policejní šťáře zastřelen. Ale slib, který si dali, mu nedovolí opustit tento svět. Jeho duch bloudí nočním Tokiem a realita ztrácí pevné obrysy. Přítomnost se začíná míchat s minulostí i budoucností ve vizuálně úchvatný a přitom děsivý koktejl. Podmanivý film z prostředí tokijských nočních klubů, který vypráví o životě, o smrti a o lásce. Režisér Gaspar Noé v tomto snímku posouvá hranice filmu a nabízí divákům nevšedně silný zážitek. (oficiální text distributora)

Mr. Sandman

Těsně před narozením se mu promítl celý život? Smrt ,hledání, bloudění a následná reinkarnace v propojujícím se cyklu života a smrti? "Hluboká" úvaha o dualismu? Bad trip? možná trochu všechno dohromady a pro mě především velmi sugestivní byť svou stylizací již poněkud neaktuální snímek. Prázdnota do které vstupujeme je plná impresí, dojmů, vzpomínek a to vyvažuje doslovnost a banální jednoduchost fabule. Čisté Id volně se pohybující v prostoru, vyvolávající plytký dojem nekonečna v podobě možností přemístění v rámci prostoru a nepřesvědčivý dojem nesmrtelnosti v podobě projekce paměti a zacyklení vzniku a zániku látek v čase. ()

Shamusss

Výborná kamera, výborní herci a jednoduchý, ale silný příběh. Takové podobné zpracování jsem ještě neviděl. Jediným mínusem je délka filmu, taková necelá půlhodinka mohla jít pryč. Na druhou stranu, snímek má díky tomu příjemné tempo. Nikam neuhání, do děje často vstupuje v těch nejvypjatějších pasážích. Líbili se mi tři střídající se pohledy kamery. Asi to nebude film, který budu mít potřebu často vidět, ale to mu nic neubírá na kráse a výjimečnosti. ()

Saur.us

Dvě hodiny čtyřicet toho nejčištšího tripu - smrti. Stylisticky maximálně vymazlené, formálně o dost horší. Těžce sestavitelný film, kde se bez jakéhokoliv náznaku mísí přítomnost s minulostí, sny se skutečností. Noé si navíc nebere servítky s ratingem a servíruje nám příběh společnosti fetující, chlastající a šukající. Délka bohužel hraje proti, proto mě ta spouta víceméně formálně prázdných záběrů často nudila. Pokud se na tuto přebarevnou tripovou záležistost budu chtít podívat ještě někdy, zaručeně to nebude s čistou hlavou. ()

hunterDave

Prvních 24 minut filmu jsem si užíval. Myslel jsem si, že mám před sebou skvělý filmový zážitek. Upřímně, kdyby se film v tuhle chvíli zastavil, byl by to jeden z nejlepších krátkometrážních snímků, které jsem kdy viděl. Bohužel ale pokračoval, zdlouhavé, nudné scény, až příliš přechodů mezi čímkoliv kulatým nebo světlým, oheň, světla, urna, odpad ve dřezu. Rušivé, až příliš dlouhé blikání, v jednu chvíli snad minutu a půl nepřerušovaného blikání žluté a červené barvy. Děj se pořád přeléval do událostí před a po smrti Oscara, naprosto zabitý brilantní začátek. ()

LordBeeDoO

Kdyby film trval tak 40 minut, byl by to i docela zajímavý zážitek. Ale dvě hodiny neustále se opakujících scén typu vejdu s kamerou do světla a bude strašně zajímavé jak to 5 minut bliká jsou dost ubíjející. Tak nějak to celé vyznívá do prázdna .. že by to byl účel vzhledem k názvu ? ()

Gastovski

Další Noého expozice hnusoty; tentokrát nás provede malebnými zakoutími japonské neonové džungle, což jeho režisérský psychedelický styl ještě více umocní. Tentokrát to však je kontraproduktivní. Těch barev, blikaček, kamerových přejezdů a eskapád už je přespříliš. Epileptici si zde opravdu přijdou na své. Navíc příběh dvou sourozenců, kteří se vydali za lepším do Japonska mě vůbec neoslovil. On smaží seč může, ona se kurví a pak sledujeme jakousi neposednou feťáckou dušičku, která se pokouší o filozofično bytí. Milovníci bizáru si zde přijdou na své, na mě je však film až přespříliš umělecký a navíc ukrutně dlouhý. ()

gulista

Noé tu vytvára istú rozporuplnosť a bezhraničnosť, kde sa láska a smútok zlieva v jedno, presahujúc čas a priestor, niekde na pomedzí života a smrti–reality a sna. Táto fúzia intro/extrospekcie, psychedelickosti, (bez)nádeje, telesnosti, súrodeneckej oddanosti, a duševného a fyzického prepojenia predstavuje jeden snáď z vizuálne najgeniálnejších, najpohlcujúcejších a zároveň najpodnetnejších filmov vôbec. Gasparov magnum opus, ktorý spolu s Irréversible a Climaxom tvorí v kinematografii úplne niečo esteticky odlišné a doposiaľ nevidené, zakaždým sa ponárajúc do temných zákutí ľudskej mysle a pohrávajúc si s bezútešnou, tiesnivou, a ťaživou existenciou. Od momentu, kedy sa zodvihne kamera, som sa nechal unášať a nazeral spolu s ním. They say you fly when you die. 95% ()

Eeuanmainyaq

Film v ktorom je realita roztrhaná na puzzle a opätovne zlepená do tvaru, ktorý sa na ňu samú viac podobá. Veľmi príjemne vizuálne spracované, aj keď na môj vkus príliš často úchylné, no ako pozitívum musím vypichnúť, že je až takmer zázrak ako ma každá ďalšia scéna dokázala strhnúť, keď už som sa predchádzajúcej nasýtil a strácal som chuť. Naviac, úvodné titulky boli najlepšie aké som doteraz videl a bol som šťastný, že si film udržal epileptický ráz až do konca. Obrázky, ktoré majú čo povedať, no a aj keď to kričia, človeku sa necíti znásilnený. ()

Isomut

Farebný svet v hrsti. V živote ľudí, ktorí sú závislí to na drogách to iste stále hýri farbami. Vidia v onom stave celé spektrum tých najkrajších farieb, aké sú im len ponúknuté formou drog. Úvodné titulky boli obohatené paletou farieb, z ktorých ste mali pocit, že ste tiež pod vplyvom nejakej drogy + kamera z ktorej sa vám až hlava točila. ()

maxXxic

Nevšední filmový zážitek, Na tento film jsem se velice těšil. 3 hodiny dlouhý film utekl velmi rychle. I když to co se odehrávalo na plátně nebylo až tak svižné. Dlouhé přechodové scény, dlouhé stavové a blikající sekvence a také zobrazení sexu tam bylo více méně přehnané. Na druhou stranu právě tyto "epileptické" scény a přechody pohledem se shora velmi přispívá k napětí a k celkovému "psycho efektu". Některé scény jsou skutečně surové a naturalistické (např. scéna s autonehodou), což jednu stranu přispívá celkovému zážitku, na druhou stranu některé lidi přinutily opustit sedačku v kině. Můj osobní názor je ten, že nikoho neznechutily ani tak surové a naturalistické scény jako závěrečné sexuální scény které zabíraly více času než bylo zdrávo. Jinak celkový příběh mě natolik vtáhl, že jsem za ty 3 hodiny zemřel a znovu se narodil. (Shlédnuto v kině Bkala) ()

Troll

Zážitek na celý život! Ano, už tohle musím na začátku napsat. Tak propracovaný a vychytaný snímek jsem dlouho neviděl a předpokládám, že ani neuvidím. Už šílený nájezd v podobě titulek je opravdový úlet, natož velmi dobře zachycené stavy na určitých látkách (DMT, LSD..), drsné psycho-vsuvky se střídají s natahovaným tempem filmu. Pro lidi, kteří nikdy neměli co dočinění s psychelediky a halucinogeny bude tento snímek těžko přístupný a nepochopitelný, pro ostatní doporučuji koukat na dojezdu výletu, opravdu si to vychutnáte. ()

TerushkaJ

Psychologie celého filmu citlivě propojeného s názvem na konci, zachránila tomuto filmu 4 hvězdičky. Jinak samotné zakončení plné sexu a oné prázdnoty byl ubíjející. Dokonce více než samotná halucinační intermezza, která obsáhnou zhruba tu hodinu, která je ve filmu navíc. Samotný průběh mě ale nesmírně bavil. Adventura bez ovládání uživatelem, ale přesto vtahující do děje. ()

WillyMarks

WTF???? Takhle sjetej snímek jsem ještě neviděl, tolik barev v jednom snímku taky ne, tolik halucinogení hudby v jednom díle jsem ještě neslyšel.... Naprosto famózních prvních 40min. Už jen úvod natolik praští do očí a tak vás vydeptá, že je těžké se odpoutat. Neuvěřitelně dokonalé záběry z pohledu první osoby a celkově úžasná sjetá kamera po celou stopáž. Dílo, u kterého není zrovna radno požírat jídlo, jelikož hnusné, odporné a vyloženě zkažené scény vám okamžitě seberou chuť na kdejakou pochutinu. Barvičky, barvičky...opravdu mnoho sjetých barviček + pravděpodobně "věrohodná" definice DMT a vůbec celkový smysl snímku je tak zvláštní až kultovní, že i přes "zbytečně" dlouhou stopáž "lapáte" po dechu. Film o životě a smrti položen do sjetého podání plného drog, sexu a špíny Japonského velkoměsta.... úvodních 40min nemá v žánru konkurenci, ani nic co by mě tak vzalo dřív. Bohužel dlouhá stopáž ztrácí na tom krásně sjetém duchu a trošku polevuje do hluchých míst.... !SPOILER! - scéna s potratem a celkové finále je ku*va silné kafe! 83% ()

rekkky

Absolutely fantastic audiovisual circus with great udertone of psychologically complicated and hard theme, which includes in itself several topics to put under reconsideration. Whole existencial core of the storytelling is surrounded by Tokio’s playful environment and main characters are acting as they belong there since long time ago. Every piece of the story seems to do not fit into the complexity of movie, but this is the reason, why Enter the void is so suggestive and has properties to capture the attention and amaze your brain. Unusual angles of camera for capturing the scenes altogether with sound effects are consisten indgredients to spectacular show, so there is no chance to be bored and at the same time unsaturated by impression of void. ()

Freeky06

Slabšie povahy nevstupovať! :P A pre tých ostatných sú orgazmické už aj úvodné titulky rovnako ako celý film. Pulzujúci rytmus neónového Tokia, halucinácie, potrat, sex z nepredstaviteľných uhlov a mnoho ďalšieho odkrýva táto psychedelická porno exáza. Pozrieť si to na veľkom plátne musí byť neskutočný zážitok.. :) Noého umelecké dielo. ()

xmy

Nevšední, dlouhý a hlavně těžce stylový neon noir "trip". Opravdu to není film pro každého, ale pokud jej zvládnete sledovat, stojí to za to. 4*+ ()

Rathalos

Tak toto uz Gaspar Noe prepiskol na celej ciare,takmer tri hodiny totalnej nudy a sledovania uboziakov,ktori padli do spinaveho sveta drog a sexu,oproti novemu filmu Climax je tento sra*ka a najhorsia bola asi posledna mozno tristvrte hodinka,to bolo utrpenie dopozerat,ale chcel som tuto zalezitost odstranit zo zoznamu filmov,ktore chcem vidiet,no na druhej strane musim opat pochvalit styl,akym to bolo natocene,dalej kameru,ktora bola super a uvodne titulky boli genialne...:-) ()