Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

gotham

Velké zklamání, čekal jsem totální pecku, těšil jsem se na vizuální kouzla z české dílny, ale dočkal jsem se jen lehce nadprůměrné obrazové zábavy s příšerným obsahem. Příběh byl opravdu odfláknutý, bylo hned od začátku vidět, že tvůrcům šlo o to, jak to bude vypadat na plátně a je jim celkem jedno, co se tam odehraje. Krobot, Roden, Voříšková, Trojan, Švěhlík - tomu říkám promrhaná příležitost. 50% ()

v3s

I na druhé shlédnutí musím říct, že je to super film. Nejvíc mě dostávaj místní recenze o tom, jak je to rozvleklý, když přesně to zapadá do celé atmosféry filmu, děje, Krobotova herectví, ponurosti kraje, historických událostí, bezvýznamnosti obyčejných lidí, kterými zmítají dějinné události i vyčůranost ostaních lidí. Ale místní diváci mají asi rádi exploze barev, jednobarevné nepříliš hluboké charaktery a akční děj, u toho zas usínám já. ()

teplic

Skvelý vizuál, no ohromne zlý scenár. Až sa mi nechce veriť. Akoby tvorcovia popri práci na forme zabudli, že vo filme chcú mať aj dešifrovateľný obsah. Darmo mi budú ukazovať srdceryvné či napäté scény, keď nemám šancu poriadne odčítať odkiaľ kam vedú a prečo. Zopár dobrých momentov stratených do nikam. No tak či tak, dobre sa na to pozerá. ()

ZHODNOTITEL

Není to můj šálek čaje, ale musím říct, že se to povedlo. Ryze umělecký film, který asi nebudu mít potřebu vidět znovu, ale přesto zajímavé především díky rotoscopingu. K té poetičnosti a zakaboněnému smutku se to hodí. ()

Aywes

Výtvarné zpracování je jediná věc, kterou jde chválit. Ostatní je děsná nuda. Komiksovou předlohu jsem nečetl a vzhledem k námětu také ani nikdy nebudu. Problémem je celková prázdnota děje. Pochopím, že je to v podstatě o životě prostého člověka, který se snaží přežít v kruté době. Je zobrazen jako tiché dobro. Jenže to je tak nějak málo. Animace občas trochu utíkají (převážně hlavy. To lidi nemají páteř nebo tak něco?), ale celkový nádech funguje dobře. Pokud se podíváte do galerie, tak z filmu vezmete to nejlepší. ()

x_ander

Alois Nebel je v podstatě stejný jako jeho předloha - úžasná vizuál a atmosféra, skvěle vymyšlené a napsané postavy, film se navíc může chlubit perfektní hudbou. Ale, a velké ale, je to, že to prostě nemá děj. Jak komiks, tak bohužel i film, je v podstatě sled scének, které pospolu prostě nedrží a film se dost rozpadá. Je škoda, že si Rudiš ke scénáři nepřizval někoho, kdo by ho trochu zkrotil a dal ději nějaký rámec. ()

Dominator787

Hypnotizující film. Přesto víc, jak 3 tomu hodit nedokážu. Chybí hlubší děj a jen ta atmoška navozená tou animací to prostě neutáhne. ()

pafka

Tvurci se venovali vytvarny casti, ktera byla mistama fascinujici. Mistama jsem mel problem s animaci, ktera fungovala skutecne podivne. Ale pribeh, hergot, pribeh! Tak ten tam nebyl. Nejvetsi nestesti filmu. ()

Alden_Larson

Fantastický film. Každý jeho aspekt mě nesmírně potěšil. Animace je úžasná, je unikátní a skvěle stylizovaná. Příběh je zajímavý od začátku do konce a je velmi působivý. Herecké výkony byly skvělé a hudba také. Je škoda, že takových filmů nemáme víc, protože tento se náramně povedl. 10/10 ()

funkyshit

Nabízí se paralela se snímkem Ostře sledované vlaky. Oba filmy jsou z drážního prostředí. Neckář v prvním z nich ztvárnil hlavní roli, ke druhému nazpíval titulní skladbu. První dostal Oscara a druhý do boje o něj ještě zasáhne. Hezky to do sebe zapadá, co? Tak budu držet palce, aby ten Oscar vyšel! ()

Mudrc

Souhlasím s Bradym v tom, že charaktery postav (především pána, co se uměl vždycky zeptat) mohly být propracovanější. Děj samotný ale tak tragickým neshledávám. Šlo opravdu spíše o atmosféru a děj jí zkrátka nechtěl stát v cestě, pouze citlivě doplňoval povlovně plynoucí obrazové scény. Společně s originální vizualizací to dávalo divákovi prostor pro domněnky, fantazii a cit. - Právě cit by více umocňovaly propracovanější charaktery, klidně také v náznacích, ale více propracované. Každopádně bych to s tímto na české poměry netradičním filmem neviděl tak zle jako většina hodnotících diváků a tvrdím, že čtyři hvězdy si melancholicky nesmlouvavý Alois Nebel zaslouží. ()

Tristanian

Scénárista a střihač by očividně potřebovali pohlavek, ale zážitek to byl neobyčejný. Po deseti letech jsem se vrátil do Jeseníků... a bez jízdenky... ()

Apule

Bylo taková nouze, že jsem už hledala pointu i pod sedačkou, když nikde nebyla. Co se to dělo? Kdo to vlastně byl? Jaký to mělo smysl? Také jsem čekala, že když už se snažili a udělali to animované, že to bude krapet propracovanější, čehož jsem se taky nedočkala. Mně to přijde celé takové zbytečné. Nominaci na Lva asi nikdy nepochopím. ()

Orgic

Nádhera. Symbolický komorní příběh jednoho ajznboňáka z drsného totalitního pohraničí. Zpracování je výborné, ale příběh, který se jako ta mlha v Jeseníkách jen tak naoko ledabyle táhne nocí, mi učaroval překvapivě ještě mnohem víc. Filmu i scénáři se dá pár chyb vytknout, ale celkově celek působí mezi zběsilými moderními filmy jako příjemné retrozjevení ala snová parní lokomotiva. Jen škoda že film netrval ještě o půlhodinku déle a nebyl čas dát postavám víc prostoru. ()

Don Martini

Tahle velenovela se tváří příliš literárně. Po vizuální stránce je to vynikající - jen to chce změnit příběh, aby nevypadal film strašně morbidně jako za komančů. ()

Fenri

Mlhou a deštěm zatažená atmosféra dělá tento film tak dobrou podívanou. Pomalé vyprávění a relativně jednoduchý děj nechává divákovi prostor nasát dojmy z Čech na přelomu jedné epochy našeho národa. Divákovi, očekávajícího zamotanou zápletku a strhující drama, se nedostane čemu chtěl - Film vypráví příběh, jednoduchý a "nudný" jako život. A to z něj, v kombinaci s pečlivě vybudovanou atmosférou a maličkými detaily, dělá tak zajímavým. Nakouslá témata nejsou vyhrocená ani vyhoněná, a proto za sebou zanéchávají velice reálnou stopu. Celý film tak působí reálně, normálně a velice kompaktně. Nedá se než zvednou palec nahoru. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014