Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

DaUr

Často se poslední dobou setkávám s filmy, pro které je typické heslo "vítězství formy nad obsahem". Podobně je tomu tak i u Aloise, s tím rozdílem, že ona forma není až na způsob ztvárnění nijak převratná, a obsah je na takové úrovni, že by nad ním zvítězila i animace o několik kategorií slabší. Pokud se Nebel vážně dostane do boje o Oscary, zanevřu na tato ocenění ještě více než jsem učinil již loni, kdy sošku pro režiséra získal rutinér z King's Speech namísto Christophera Nolana. ()

Peß

Alois Nebel sází bohužel více na vizuální než na příběhovou stránku, což je velká škoda. Člověk (komiksu neznalý, jako já) si musí domýšlet motivace jednotlivých postav, aby mu film dával smysl. Tady by 15-20 minut dovysvětlení navíc neškodilo. 3* + 1* za animaci = 75% ()

Estrecha

Kvůli dobrému hodnocení jsem se rozhodl na to jít. Během filmu jsem přemýšlel, proč tomu lidi tak dobré hodnocení dali. Po filmu jsem naprosto nechápal, kdo tomu vysoké hodnocení mohl dát. Kdybych si nepřečetl o čem to je, tak to ani nepochopim... ono tam totiž nešlo, co chápat. Alois Nebel je fantastická ukázka filmu ne o, ale bez filmu. Děj žádný, dialogy žádné (tuším, že na tom si i tvůrci zakládali:) ), smysl žádný, potenciál žádný, schopnost ano. Uspat. Opravdu lidé přede mnou a týpek vedle mě to zalomili ještě dřív, než jsem se já z toho zlého snu chtěl probudit. NEDOPORUČUJI. ()

Mrkvič

Rádoby umění ideální ke spaní. Po dvou minutách přestane bavit ta vizuální kompozice, a když Krobot poněkolikáté recituje jízdní řád, vzdaly to i moje oční víčka. Občasné probuzení mě jen utvrdilo, že spánek bude mnohem lépe stráveným časem. Celý film je tak prázdný, až je mi k smíchu, že s tím vůbec někdo chtěl na oscary... nebo snad právě proto? ()

markuc

Kdy uz se cesti filmari konecne nauci, ze okolni zvuk nema prehlusovat hlasy hercu...a taky, ze film neni jen vizualni stranka veci, ale chce to i scenar a alespon nejaky pouzitelny namet, se kterym se da pracovat. ()

Mr.Husts

Obrovská škoda, že když už se češi rozhodnou udělat vizuálně tak nabušenej film, že převálcuje snad všechny 2D animované snímky, co sem viděl, utopí ho v příběhu tak slabounkým a dementně podaným, že i sledovat zeď mě naplní víc. Přišlo mi, že scény na sebe navazují snad jen náhodně a děj prostě celkově absolutní slabota, kterou rádoby "finále" zarazilo hluboko do země, co to mělo bejt? Babička si zajde na procházku, dědeček se bojí a následně jí najde ve své chatičce. Miliony vražené do překreslování jednotlivých políček díky nimž vypadá film tak epicky a animace tak originálně a úchvatně realisticky i přesto že se jedná o 2D, zcela nevyužity, tohle si zkrátka tu technologii a práci vůbec nezasloužilo, lepší příběh by vymyslel snad i autista. Před grafikama co na tom pracovali hluboce smekám, je mi jen líto, že svůj talent věnovali příběhu o osamoceném výpravčím, který řeší problémy života a ne nějaké akční pecičce ve stylu sin city. Lojza Nebel by mohl příběhově sloužit leda jako speciální díl ordinace. Hodnotí se velmi těžko, jelikož vizuální stránka je za 5*, příběh za 1* ()

RonaMidu

body jsou vesměs za animaci,která mne fakticky dostala...už jednou jsem se pokoušela na AN koukat,ale prostě to nešlo a po deseti minutách jsem utekla od tv....tentokrát mě ztvárnění chytlo drápkem a nepustilo do závěrečných titulků,úplně jsem se z té krásné černobílé animace tetelila radostí ()

anli

V českých vodách velmi zajímavý přírůstek,který se hned tak nevidí.Režisér Tomáš Luňák adaptoval stejnojmenný komiks a poprvé v české kinematografii použil rotoscoping,technologii,která kombinuje kreslen a hraný film a jejíž realizace je patřičně náročná technicky i finančně.Temné,černobílé drama,zobrazující život výpravčího na jedné socialistické železniční stanici,kterého přepadají podivné stavy a honí ho stíny minulosti.Vizuálnímu pojetí snímku se opravdu nedá nic vytknout a je skvělé a hodné ocenění.Stejně tak střih,zvuk a hudba.Herci sem skvěle zapadají a jejich výrazové prostředky jsou opravdu zajímavé(i když některé charaktery nejsou divákovi moc srozumitelné).Precizně působí drsné reálie,plné drobných detailů a zajímavých maličkostí.(i když místy působí dost nerealisticky jako Hlavní nádraží v r.1989).Tím výčet kladů končí,což je opravdu škoda.Nejsem znalec původního komiksu,takže nevím,nakolik se film od předlohy liší,ale filmový příběh je opravdu velmi slabý a scénář poměrně dost nemotorný a bez nápadu.Téměř vůbec nejsou vysvětleny vztahy některých postav a co a proč dělají.Místy se děj rozplývá v oné mlze do ztracena a nezůstává z něj téměř nic,než ona skvělá vizualizace,což ale samo o sobě k dokonalému zážitku nestačí,když divák občas nechápe co a proč se děje a ztrácí příběhovou nit.Čekal jsem hutnou atmosféru a tu jsem téměř nedostal(až na pár skvělých scén).Chtělo to více vypilovat postavy a příběh samotný.Za nápad(v české kinematografii dosud nevídaný)a zpracování dávám 60% a výpravčí jsou fakt divní týpci. ()

Triny

Své 4*, které jsem Lojzíkovi dala, bych ráda trochu vysvětlila.. Předně musím říct, že když jsem šla do kina, měla jsem názor na tento filmek už trochu "předvybarvený".. A když jsem pak seděla zabořená v křesílku a přede mnou běžel, pro mě, smutný příběh pana Aloise tak zvláštně ztvárněný, tak mě prostě oslovil.. Kdyby se jednalo pouze o hraný film, asi by mi trošku předvídatelný příběh nestačil, ale tady.. Prostě přiznávám - já jsem ještě nic takového neviděla a protože mě láká kouknout na to znovu a neustále poslouchat chytlavého pana Neckáře (který svým osudem a písní jen podtrhuje smutnou stránku příběhu), hodnotím jak hodnotím...:)) ()

honz

Úžasná animace, vynikající hudba, skvěle navozená normalizační atmosféra (ať již ospalé horské nádraží, blázinec, estébáci, hlavák na zlomu totality...) Škoda, že příběh, především jeho závěr, připomíná spíš telenovelu. ()

Pavlínka9

Ještě štěstí, že to mělo jen 81 minut. Víc bych totiž už vážně nezvládla :) :) Jo, je to holt špatný, když cca po 20ti minutách filmu sleduju čas, kdy to už skončí :) To je opravdu něco špatně :) Animační technologie - opravdu dobře provedená, ale jelikož to nemám moc ráda, protože postavy se pak jakoby "nadnášejí", tak je to pro mě hodně nepřirozené a v kontextu živých osob mi to prostě nevyhovuje. Alois Nebel je takový "mouchy snězte si mě", lepší byl snad už jen Roden ale hvězdičku u mě má Babčáková, která se narvala i pod stůl :D PS: Neckář při té své písničce ještě zpívá, jako kdyby celou dobu umíral :) :) A ono ne. ()

lennyd

Alois Nebel (Miroslav Krobot), výpravčí na zapadlé železniční stanici v Bílém Potoce v Jeseníkách, je sužován podivnými halucinacemi, v níž se mu zjevuje stále dokola scéna z 2. světové války. Když už halucinace přerůstají rozumnou míru, ztrácí práci výpravčího a dostává se do blázince. Když je mu lépe, vydává se na ústředí drah do Prahy, kde získává nový smysl života - toaletářku Květu... Musím říct, že tento film je jedním z největších filmových zklamání vůbec. Poté, co jsem viděl jen ukázky (klip k půnoční od Václava Neckáře), byl jsem na film hodně moc natěšený (a jeho neúčast na Oskarech jsem vnímal jako hodně velkou újmu). Jenže když jsem film viděl, vše jsem pochopil - zde totiž stoprocentně zvítězila forma nad obsahem. Na film, resp na jeho ztvárnění se hrozně dobře dívá, a je vidět, že si s ním autoři dali ohromnou práci. To vše je ale zcela potlačeno příběhem, resp. jeho absencí. Koukat 80 minut (fakt jen 80? připadalo mi to jako věčnost) na kresleného Miroslava Krobota, jak se plouží ze strany na stranu, to fakt ne-e. Takže hvězdičky za formu a za nádhernou píseň Václava Neckáře, víc nic.. ()

geklon

na to jaký s tím bylo sraní....vážně nic moc, ale má to svou poetiku, která společně se zvukem, dělá z ALOIS NEBEL nevšední zážitek. ()

Master19

Velká spokojenost. Po "orgasmické" úvodní scéně příjezdu vlaku jsem vydržel nabuzený celý film a neuvěřitelně jsem si úžíval ty obrázky, které se jakoby zastavovaly, stejně jak se zastavíte u působivého obrázku v komiksu. Nezastírám, že není špatné vědět "o čem to je", pro lepší pochopení motivace postav a vůbec pochopení některých situací. Oproti knížce mi tam hodně věcí chybělo (zejména ve třetí části, ale i němci a nebo třeba erekce po elektrošocích...), ale spousta věcí mě zase potěšíla, jako třeba kapající kohoutek, nebo předčítání jízdního řádu. Tahle mantra je opravdu velmi uklidňující, doteď umím vyjmenovat zastávky z České Třebové do Prahy, Brna i Olomouce... Jsem s tímto zpracováním velmi spokojen, pracuje s jednoduchými náznaky a nechává pracovat mozek diváka. A to mám moc rád. ()

yeniczek

Díky ohlasům jsem očekával děsnou nudu, ale nakonec film až nezvykle rychle utekl. Jasně, příběh vydá na pár stránek (i tak ho někteří nebyli schopni pochopit :D), ale hlavní byla atmosféra a ta mě smetla. Je jasné, že film stojí hlavně na audiovizuální stránce a to prozatím bohatě stačí. ()

sheldonka.

Být tam normální herci, bez tohoto (v České republice zatím moc nevídaného) provedení hodnotila bych to tak max. na 30 %. Naštěstí tomu tak není a člověk si může vychutnávat dobře provedenou vizuální stránku. Samozřejmě, že chyby tam najdete i tak. Já osobně jsem poměrně spokojená, akorát ten příběh trochu vázl .. Pořád jsem čekala, že přijde něco přelomového a ono nic, už můžete číst akorát tak závěrečné titulky. Je mi jasné, že u Aloise Nebela bylo hlavním kritériem provedení a děj šel tak trochu stranou, ale i tak si myslím, že shlédnutí stálo za to. Protože na český film je to pořád velice slušné. ()

Midori_Mike

Ačkoliv moje pocity pár vteřin po dodívání filmu nebyly kdo ví jak pozitivní, všechno se mi to pak rozložilo v hlavě a bezduchý snímek se slabým dějem se v mých očích obrátil v pravý opak. Jednotlivé scény začaly dávat smysl a nakonec musím uznat, že i ten styl vyprávění zde použitý má svůj význam a opodstatnění. Co mi ale brání v udělení 5 hvězd je fakt, že podle všeho autoři některé scény oproti předloze dost ořezali a bez znalosti komixu téměř znemožnili dokonalé pochopení některých scén. Je to škoda, protože jinak jsem byl s filmem na všech frontách spokojený... výborný soundtrack, atmosféra hustá tak, že by se dala krájet nožem (SPOILER: Obzvlášť závěrečná bouře. SPOILER END). Dám Nebelovi časem ještě jednu šanci a případně svůj názor ještě přehodnotím... ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014