3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

JK-Stinger

Šel jsem do kina s partou a ani nevěděl, o čem má film být. O to větší však byl můj zážitek. Hrdina, který na mě od začátku působí tak, že bych mu nejradši sám rozbil hubu si postupem času získal moje sympatie a u závěrečných titulků jsem uznale kýval hlavou. Pěkný a zajímavý příběh z historie. ()

Emzet

Tak to zase bylo něco. Z traileru jsem se i docela těšil, i když něco ve mně hlodalo. Dobrá, nikdy jsem se netajil tím, že Egon Bondy mi není zrovna nejbližší, ale TOHLE si ani on nezasloužil. Ale popořadě. Zaprvé - Mizerná technická stránka, především naprosto otřesný zvuk. Nevím čím to bylo (multikinem? To sotva), ale dobré polovině dialogů naprosto nešlo rozumět, nehledě na to, že dabing zahraničních herců se opravdu moc nepovedl. Že to jsou technické detaily a malichernosti? OK, pojďme dál. První část filmu je totálně a naprosto nesnesitelná. Mašín s Hádkem se zde pokusili ztvárnit rebela a buřiče, nonkonformního bojovníka s konzumním způsobem života. Jo, zůstalo u pokusu. Hádek je naprosto nepřesvědčívý a v jeho podání působí Ivan jako připitomělý nesnesitelný pubertální pozér. Nebo byl odpor k hlavnímu hrdinovi režisérův záměr? Pochybuji. Útržkovité Hádkovo recitování z kontextu vytržených veršů do prázdna je extrémně kýčovité, dialogy jsou na úrovni vyššího stupně základní školy. A to opravdu nanejvýš. Popravdě, skoro jsem chtěl i odejít. Nehledě na to, že celý tento "odpor vůči všemu" je jaksi uhlazený, aby se i ten náš konzervativní divák mohl zhrozit, ale zase ne tak moc. Naštěstí jak se Ivan "napravuje" (alesoň částečně nebo v to alespoň doufám - ve zbylých dvou třetinách je daleko méně nesnesitelný, ke konci skoro sympatický, ale možná to je vzrůstající otrlostí diváka) začíná se odpor měnit...v nudu. Protože snad všechno, a především konec, je zde natahováno na neúnosnou délku. Bohužel, lze film schématicky rozdělit zárověň na poloviny (1. - anarchistický buřič, 2. - trpící "hrdina naší doby") a na třetiny (1. - odporná, 2. - snesitelná, i když o ničem, 3. - nudná, vlastně EXTRÉMNĚ nudná). Přechod mezi těmito částmi je subtilní, nenápadný, přesto však film zůstává špatný, jenom je jinak špatný. Člověka zcela otupí a uspává a závěrečné titulky jsem přivítal s nadšením. Naneštěstí to ale není jen Hádkem - Karolina Gruszka taky není nic moc a nikdo mi nevymluví, že ji spíš měli nahradit Táňou Pauhofovou, která se ve filmu jen tak mihne na začátku. Vlastně za jediné opravdu dobré herecké výkony jsou zodpovědní Huba (který ale dostal zoufale málo prostoru, na to jak dobře hraje) a Kostelný. Nechtěl bych tomuto filmu upřít dobrou dobovou stylizaci nebo skvělý námět (proto taky ta jedna hvězdička), bohužel provedení SILNĚ pokulhává. Už jen fakt, že něco jako děj dostane snímek až v poslední třetině je dosti zarážející. Nejvíc ovšem zážitek divákovi zhnusí fakt, že je tento snímek očividnou snahou o jakousi "výpověď". A končí jako rádobyumělecký, patetický a nudný patvar. Egon Bondy nejspíš rotuje v hrobě nadsvětelnou rychlostí - kdyby mu tento film někdo pustil, dvakrát by zemřel - u první poloviny smíchy, u té druhé nudou. Proč snad všichni současní čeští filmaři chtějí natočit buď tupou kravinu pro masy nebo za každou cenu alternativní rádobyuměleckou výpověď? ()

Strike

Výtečné technické zpracování, moc pěkná hudba a famozní Martin Huba. To jsou asi tak klady. Jinak mám několik výhrad. První a asi největší je to, že jsem se prostě nemohl hlavním hrdinou ztotožnit - opravdu nemám rád podobné pózéry hrajícící si na levicové pseudointelektuály a umělce (ale to je v podstatě jen asi můj problém). Druhá výhrada, související s tou první, je vcelku nudná první polovina, kdy se prostě nic neděje. Další výhradou je postava Jany, která podle mě jako famme fatale moc nefunguje a je velmi nevýrazná. Co se týče Kryštofa Hádka, tak s jeho herectvím mám docela problém, ale myslím, že zde v rámci postavy zahrál velmi dobře. každopádně ho bez problémů převálcoval Martin Huba. Přiznám se že tyhle všechny výtky mě napdadly, až po delším rozmýšlení, původně jsem sem chtěl naběhnout a prásknout hodnocení kolem 8-9/10, ale tak nějak se to ve mně rozleželo. Důvodem bylo také to, že v podstatě nevím proč se film jmenoval tak, jak se jmenuje, protože během prvních dvou let (sezon), v první určitě ne, nestalo zas až tak moc pekelnýchn věcí. Pokud to peklo symbolizuje nepochopení ,,umělce ,, od ostaních lidí, v tom případě já jsem satan na trůně... Každopádně jak už jsem uvedl, technické zpracování a hudba výborné + poměrně napínavá a emocionální druhá půle. 6/10 P.S. škoda malé role Táni Pauhofové... ()

ipapuchalk

Přes řadu nedostatků (post synchrony, herecké výkony, přehnaná výprava) si film zaslouží ocenit. Především za odvahu reflektovat nejen filmaři opomíjenou dobu, ve které mnoho lidí rychle střízlivělo ze značně naivních ideálů. Každý divák si však zřejmě nevzpomene, že "nesmíření se s Bohem, ani s peklem" vedlo Bondyho dále k hledání někdy dost obskurních idejí. Body navíc mají tvůrci za výběr lokací, nejen pražských (Úštěk, Liberec), které potvrdily předpoklad, že pro vizuálně zajímavý film není potřeba zachycovat obligátní Hradčany a Staré Město popř. Žižkov a Smíchov. A Erik Satie je třešnička na dortu. V poslední době má český film po delší pauze slušně našlápnuto a přestože 3 sezóny v pekle mírně zaostávají za Protektorem a především Pouty, naděje, že se dočkáme zásadních filmů zobrazujících naší současnost, je stále větší. S (nedávnou) minulostí se naši filmaři konečně vypořádali se ctí. ()

Gore

Nejvíc mi tam chyběla nějaká výraznější dramatická linka. Pokaždé, když se k ní začalo schylovat, tak byl střih a příběh se stočil na něco jinýho. Připadalo mi to, jakoby tvůrci natočili 4-hodinovej film a snažili se ho sestříhat na únosnou stopáž anebo si prostě s pokračováním příběhu nevěděli rady, a tak to střihli a pokračovali jinými záběry. Ale určitě bych to nepřisuzoval uměleckému záměru. ()

Pitrsss

Takhle prdelní nazvučení filmu jsem už dlouho neslyšel. Půlce dialogů nejde pořádně rozumět aka rumunskej amatérismus první třídy. A hádejte za co byly 3 sezóny v pekle oceněny Českým lvem. Ano, za zvuk. Jako bonus tu máme snad to nejhorší, co může film postihnout - kombinaci originální řeči s tragickým dabingem. Na něco takovýho odmítám koukat. Pánové, todle teda jako né. ()

Greg25

3 sezóny v pekle jsou slušným oříškem pro objektivní respektive subjektivní hodnocení. Na jedné straně atmosféra, která dýchá svojí živelností z plátna, popřípadě z televizní obrazovky. K tomu všemu připočtěte herecké výkony Kryštofa Hádka a Karoliny Gruszky, kteří jakoby vypadli z dané doby - mladí, rebelští, nevázání, rozverní, naivní, plni ideálů i mladických řečí, odhodláni věřit, doufat, milovat, žít bez ohledu na následky i konvence. O to tvrdší je, ale jejich vystřízlivění, a právě toho je pro mě ve filmu příliš málo, vystřízlivění přichází až tak v posledních dvaceti minutách filmu, kdy 3 sezony v pekle konečně chytají tempo i dějovou osu. Jenže začátek a střed filmu, to je sice věrohodně vykreslená doba i jedna pozdní surrealistická generace, které po krůčkách docházelo, co se děje a co všechno se může dít. Jenže kromě toho vykreslení tam není dohromady nic, dějová linka je stěží viditelná a v lesklém prostředí uvolněné doby mladých a jejich diskuzí o ničem se snahou být o něčem zaniká takřka úplně. Pochopení tohoto filmu je přímo úměrné povaze a věku (kdo nad 40 se svými životními zkušenostmi, by chtěl poslouchat rádoby chytré kecy devatenáctiletého hejska?), proto naprosto chápu kolísavé hodnocení. Já soobně dávám vlažných 60%, oceňuji totiž také fakt, žeTomáš Mašín se snažil natočit něco tématově jiného než je u nás zvykem a způsobem, jenž dokonale balancuje na hraně drzosti, rebelie a blaženého mládí. ()

Pawlisman

Velice snadno bych si nechal bych si nechal ujít a lituji, že se tak nestalo. Ztráta času, nicnedávající snímek. 6,5/10 ()

divisak

„Žádný peklo není, ale lidi jsou hloupí, vždycky nějaký vytvoří. Když už jsou v těch sračkách po krk, tak zase touží po Bohu, po vyšší moci, po smíření. Ale ať jdou všichni do prdele. Smíření není něco k čemu máme dospět. Je třeba se bouřit. Nesmířit se. Ani s bohem, ani s peklem. Jít si svojí cestou.“ ()

Kervorkian

Žiadne peklo nie je, ale ľudia sú hlúpi, vždycky si nejaké vytvoria. A keď už sú v tých sračkách po krk, tak zase túžia po Bohu, po vyššej moci, po zmierení. Ale nech idú všetci do riti, zmierenie nie je niečo k čomu máme dospieť. Je treba sa búriť, nezmieriť sa, ani s Bohom, ani s peklom, ísť si svojou cestou. ()

IvcaSammet

Na 3 sezóny v pekle jsem byla opravdu velmi zvědavá. Samozřejmě, že vím, že filmy, které získají Českého Lva, stojí většinou za nic, a hodnocení tady na ČSFD taky zrovna nijak nenahrávalo tomu, že by film mohl být tak dobrý jako jsem čekala, ale vzhledem k tomu, že ve v hodnocení s většinou uživatelů skoro neustále nemůžu shodnout, pořád jsem doufala, že se z filmu vyklube příjemná podívaná ... Hned ze začátku mi bylo ale hned jasné, že jsem přece jen měla věřit všem ostatním uživatelům než svému přesvědčení ... První polovina filmu je nudná, zvláštní jako všichni básníci tohoto typu a pro mě až skoro otravná. Celkově mě postava Jany lezla maximálně na nervy a možná právě proto jsem nakonec skončila u průměrného hodnocení. V druhé polovině filmu mě ale příběh konečně zaujal, protože jsme se z "báječného života" konečně dostali do pořádné "akce", na kterou jsem celou první polovinu čekala. Druhá polovina i samotný závěr filmu byla skvělá a opravdu se mi velmi líbila. Škoda tak zdlouhavého a nudného začátku, který byl sice opravdu excelentně zpracovaný a pro film samozřejmě nepostradatelný, ale mě bohužel tento styl života vůbec neoslovuje a proto ani nemůžu počítat s tím, že by se mi mohl líbit film s takovým tématem, Rozhodně jsem ale film neviděla naposledy, protože pokud pochopím a "strávím" onen nudný začátek, film si stoprocentně užiju stokrát líp! ()

trepka

není to dokonalé, ale má to úžasný šmrnc. takový ten, co vám vlastně stačí. takový ten, co nedokážeme přesně pojmenovat. a kdo můžete doplnit herce, doplňte Tomasze Tyndyka, bez něj by bylo o jednu sezonu méně :) ()

Saur.us

"HOVNO!" Další zázrak české kinematografie pro rok 2009. To co jsem očekával se událo. Mašín nezklamal ani extrémě nenadchnul ale dokázal vytvořit dílo, za který by mu Bondy sice asi třeba moc nepoděkoval a řekl mu na to hovno, ale pro mě té doby nezúčastněného člověka to byla příjemná, i když občas zdlouhavá podívaná do rudých 40. let. Na Hádka se za těch 110 minut dalo dokonce i zvyknout, stejně jako na Katerinu Gruzsku v roli Honzi Krejcarové. Škoda jen, že primární zaměření příběhu je na vztah Bondy/Krejcarová a stává se z toho tím chvilkami klasický romantický film okořeněný surrealismem a totálním realismem. Ale jo. Dobré to bylo. 3,45* ()

butnot

Jednoznačný film roku. Filmu lze vytknout mnoho; přesto si myslím, že každý, kdo ten film podceňuje a kritizuje, si trochu lže do kapsy. Já ale musím vykřiknout: to je ono, na tohle má smysl dávat peníze a tímhle se můžeme prezentovat v cizině. Samozřejmě, že od toho filmu můžeme chtít víc, pak je ale nutné srovnávat s jinými, a v tomto ohledu ten film jasně vítězí. Nemá někdo rád Hádka? Já také nepatřím k jeho obdivovatelům, ale tady jsem na toho herce úplně zapomněl a měl před sebou jen Ivana Heinze. Stejně tak Huba a Kraus. Jestliže například v Pelíšcích jsem Donutila a Polívku považoval zase jen za Donutila a Polívku, zde jsem na herce zcela zapomněl a postavy filmu mě o své věrohodnosti přesvědčily. Neholduje někdo poezii Egona Bondyho nebo naopak jí holdujete? Film nebyl poctou tomuto umělci, ani jinou autobiografií, Bondy byl jen inspirací. Ale vůbec to v tom filmu nebylo přece rozhodující. Že nemá silnou zápletku? To snad není nutnost, navíc by to v tomto filmu bylo velmi kuriózní, když vypráví o avantgardě. To by byl kýč jak hovno. Že nemá dostatečné napětí? Pokud si někdo tímto způsobem stěžuje, zřejmě si popletl filmový sál - příště na Avatar. O výtvarném pojetí, ztvárnění Prahy 40. let a hudbě asi nikdo nepochybuje, že je opravdu na vysoké úrovni.Jediné, co se snad dá vytknout, že film mohl jít ještě trochu do hloubky. No a ty postsynchrony :-( ()

Lapacka

Kladem filmu je schopnost obrátit pozornost publika k politickému teroru 50. let. Bondy v době, kdy nevěděl, co chce a hledal sám sebe. Zústal celý život pomýleným levičákem, i přes tyto zkušenosti, a pro mě je otázka proč. Snad nějaký nepřekonaný otcovský komplex? Film každopádně nadprůměrem současné české produkce. Druhé plus je, že motivy typu básník, literatura, tvorba nebývají dnes ve filmech časté. Hádek coby mladý Bondy balancuje kdesi mezi Leonardem di Capriem a Curtem Cobainem, proč ne. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti