3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

Rypley

Vizuální stránka je velice dobrá. Ovšem film nemá ani hlavu ani patu. Příběh se velice pomaloučku skoro uspávajícím tempem protlouká poválečným obdobím. Dva až tři filmy se spojily do jednoho a vyšel z toho takový krásně vypadající blivajz. Jana Krauze mám rád jakožto komediálního šoumena, ale v dramatické roli - nic moc. A Hádka si snažím nějak oblíbit, ale já mu prostě tu postavu nevěřím. Pořád je to Hádek kterej si hraje na básníka nebo co to vlastně bylo. Tomáš Mašín promine, obrázky pěkné, ale zbytek bych vidět a slyšet nemusel. ()

VeeDee

Nějak nevím, co si o tom filmu mám myslet... každopádně jsem si celou dobu přála, aby už byl konec. Dávám body za atmosféru... ale obsahově jedním uchem tam, druhým ven... ()

BDMarty007

Hlavní hrdina filmu je inspirován Egonem Bondym, velkým to tvůrcem a myslitelem, který hodně ovlivnil nezávislou kulturu v Čechách. A tak jsem se dost těšil. Začátek filmu je příjemný. Je to takové trochu jiné, Kryštof Hádek má charisma, pár provokativních momentů. Pak čas plyne a nic se celkem neděje. Spousta takových samoúčelných provokací a rádoby mouder, ale bohužel chybí zápletka, chybí příběh a začíná to být poněkud nudné. Teprve v závěrečné třetině to najednou začne být trochu dramatičtější a začíná to mít naléhavost a nějaký obsah. To už je ale trochu pozdě. Jako celek je to pro mě spíše zklamání. Za vidění to stojí, své kvality, zejména vizuální, to má, ale potřebovalo by to přece jenom trochu silnější scénář a dramaturgii. ()

m4xp4yn3

Zpočátku slibně se rozjíždějící film je záhy shozený naprosto nesympatickým hlavním hrdinou, zahraným nesympatickým Hádkem. Jeho mladistvý pozérský intelektuál mi byl nebývale protivný, což je škoda, jelikož zbytek hereckého amasámblu byl dobrý. Film se navíc tvářil jakože je nabitý myšlenkami, sdělením, obsahem, avšak ve výsledku z něj zbylo jenom to hovno. Hovno v krásném rudo-černém obalu. ()

Hermanka

Hádek skvělý, kostýmy skvělé, kamera skvělá, doba dýchala neskutečně filmem. Ale bohužel ceĺkový výsledek byl takový, že jsem byla neskutečne ráda že jsem upustila od původního záměru jít do kina. Tolik superlativ dá dohromady jednu hvězdu. To je k zamyšlení. Ale už se nikdy nad tímto filmem u televize zmýšlet nemíním. Nemůžu dát ani o půl hvězdy více, když mě to absolutně nebavilo. ()

Hannibal1913

Sami bychom si to nenatočili? Když se budu chcet podivat na film s dabingem, tak si pustim rockyho nebo blbý a blbější. Egon Bondy by byl nasranej. ()

kukkik

Průměrný, nudný, plytký a nezajímavý příběh s občasnými metaforami a psychedelikou. Nesedí mi tu způsob vyprávění, básně, obsazení, hudba, střih ani kamera.. vlastně vůbec nic. Škoda tak chabého zpracování tak zajímavé a dramatické doby. Divný film. 1/5 ()

DonTommy

3 sezóny v pekle mají opravdu kvalitní výpravu. Ovšem příběhově jsem čekal něco víc než jen historku o tom, jak tvrdá zkušenost s komunisty vyškolila otravného "rebela z frajeřiny" v podání otravného Kryštofa Hádka...a Gruzska mi taky lezla na nervy, ačkoliv musím uznat že to byl asi účel. Ale opravdu to takhle bylo? Fakt byl Bondy jen do sebe zahleděnej neschopnej pozér? Takhle povrchní a vyprázdněné že jsou kořeny undergroundu? Nee, to neberu... ()

Alojs

Komplexní kvalitka. Herecká, režijní, příběhová a pak také - famfáry - vizuální. 3 sezóny v pekle jsou vážně vrcholem české produkce roku 2009. Je to snímek dvou tváří a veškeré transformace se ději v duchu let 47 - 50. Zpočátku drzé, extravagantní, vulgární, posléze stále vážnější, až téměř tragické... Chce se říci - atmosféricky typický český snímeček. Nechybí ani další známé ingredience: láska, zklamání, výsledná hořkosladkost. Zamrzí snad jediné. 3 sezóny jsou dalším titulem, který se vrací do bolavé minulosti... Současnost jako by naším filmařům nesvědčila. Což je zatracená škoda. Každopádně Mašín - to je naděje jako kráva. ()

Atia

Osobně jsem si vyřešila hádanku, který český film je nejlepší za rok 2009. Odpověď - 3 sezony v pekle. Kryštof Hádek vynikající. ()

hero_bk

Každej rok vznikne v Česku jeden opravdu dobrej film. Většinou. Ale mám takovej pocit, že rok 2009 byl zvlášť slabej. Pokud je na Lva nominovaný tohle a Protektor (Hřebejka ani nebudu pokoušet, ten už je špatnej automaticky), jaký teda musely být ty ostatní filmy? To je vážně děs. ()

Ogrb

Možná jsem od tohohle opěvovanýho českýho filmu čekal moc, ale mně nijak výjimečnej nepřišel. Překvapil Hádek, Gruszka je okouzlující, dobová atmosféra se povedla, ale jinak spíš nuda a šeď. Nic co bych si chtěl zopakovat. Zklamání. 6/10 ()

m0lL!sS

Pomale jsem si začínal říkat, kam se vytrácí kvalita české filmové tvorby...Zaplať pán bůh za film 3 sezóny v pekle, který vás okamžitě po zhlédnutí několika úvodních scén vtáhne do děje a nepustí ze svých sparů po dalších 110 minut. Životní role Kryštofa Hádka (i když v Tmavomodrém světě byl taktéž výborný), který se předepsaného scénáře zhostil na jedničku s hvězdičkou (jak se říká, role mu sedla jako hrnec na ***** - však si to domyslíte). K tomu na české poměry skvělá kamera (nadstandartní smysl pro detail), příjemné prostředí spojené s úžasně se hodícím hudebním doprovodem. Nemám co dodat, snad jen, že Kryštof Hádek z mého pohledu značně vyčníval nad ostatními herci. ()

TSZ

První půlhodina je sice téměř k nepřežití (hlavně díky hlavnímu hrdinovi, kterého v těchto pasážích hraje Hádek takový "hurá" způsobem, až je zcela mimo realičnost), ale následná proměna od mladého levicového idealisty po kruté vystřízlivění v komunistických padesátých letech je neskutečně dobrá.I když je značná část stopáže věnována těžko pochopitelným intelektuálním hovorům o umění a jeho významu, s čímž může mít racionálně uvažující divák (jako třeba já) problém, nenaruší to parádní filmový zážitek, který jsem už od domácího filmu sakra dlouho nedostal.Výborné herecké výkony, skvělá kamera, jistá režie...prostě všechno téměř bezchybné (jen mě osobně občas dost srala hrdinova přítelkyně). ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti