3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

JenYu

Chtěla bych převelice poděkovat režisérovi Tomáši Mašínovi za KONEČNĚ NĚJAKÝ ČESKÝ FILM, KTERÝ JE KE KOUKÁNÍ.Delší dobu mám totiž dojem, že ČR produje jen samé průměrné a podprůměrné filmy.3 sezóny v pekle mi připadaly jako svěží, neotřelý, snaživý krok k něčemu lepšímu.Konečně český film (od Tajností) o NĚČEM.Nemám ráda vulgární výrazy, přesto mě film neurážel.Zkrátka jeden z českých nejzajímavějších snímků poslední doby. ()

JanHá

Když člověk moc nečeká, ani není zklamaný. Celé nějaké toporné a načančané. Přežvýkané a navoněné. ()

milanko8

Kam se hrabe Protektor. A Liberec? - Když se natáčelo na nádraží, tak jsem zrovna přijel vlakem z Pardubic - to jsem koukal jako puk,co se tam děje :D všichni v kostýmech, místo modrobílý cedule Liberec tam byla bíločerná cedule se švabachem Wien... :) no prostě paráda. Best momenty: "S něžnou opatrností prdím, abych se neposral." :D; erotické scny - neskutečně vzrušující... vrrrr. :) ()

klichem

Konecne som po niekolkych nevydarenych pokusoch nasla novy cesky film, ktorý si zasluži 5*. Drama, ktorá plynie tak lahučko, že sa nestihnete divit a je koniec. Poezia, laska a vychutnavanie si zivota aj v tak tazkej dobe (kedy mladým umelcom nie je režim naklonený) boli zobrazené velmi doveryhodne, doplnene dobovou hudbou. Najzaujimavejsie boli monology Ivana, kedy si clovek uvedomil, čo mu vlastne vrta hlavou a aky mal vtedy mlady basnik nazor na všetko okolo neho. ()

papuchalk

Film, který diváka hned v úvodu zabije asi tak hodinou nudy, nemůže už z principu být dobrým filmem. Moc jsem chtěl, aby mne film k tematu přitáhnul a třeba i donutil si něco později o té době/postavě přečíst (jako se mi to v poslední době stalo už s několika filmy). Bohužel, je to velmi nezáživně natočené, o ničem. Nepřitahuje, ale krutě odhání jako psa... Film o nadaném intelektuálovi a umělci, o protestantovi proti zaběhlým rutinám, o buřiči české literatury, si představuji uplně jinak. Neměl jsem vůbec pocit, že sleduji něčím výjimečnou postavu, spíš obvykle pubertálního průměrného gymnazistu. Nevím proč, zda ty trapné básně (i kámoši na gymplu psali lepší věci), vulgarizmy, nebo naprosto nevhodně obsazený Hádek. Rozhodně myšlenkově je to velmi triviální, až prázdné (!!!). Potom vyvstává otázka, proč nám o tom někdo chce vůbec vyprávět a proč by nás to mělo vůbec zajímat. Je to příliš konformě natočeno, prostě uplně opačně. Dobrá kamera a kostýmy jsou snad dnes normální, nebo ne?! To je uplný základ když jdu něco takovýho dělat. Když ne tohle, tak už nevím co... Jinak ty záběry rozmazané po krajích (myslím že se tomu říka Tilt-Shift kamera), rádoby posouvají film do umělecké sféry. Ovšem jenom rádoby, protože jsou podle mě používány nevhodně, ale hlavně na efekt, účelově, ohromit podprůměrně kulturního diváka, který něco podobného doposud neviděl. K hercům.. Hádek mne nebere, pořád ho mám v kategorii "neherec", ovšem takovýho Lišku samozřejmě strčí do kapsy kdykoliv. Aspoň mu rozumím co říká. Skvělý byl Huba a ta polka je úžasná. Český film nudí, nedivím se že o něj není moc zájem. Zklamání, čekal jsem daleko něco jinačího! Filmaři českých zemí, proberte se proboha! ()

Jack.Pott

Brány jako rekonstrukce skutečného dospívání Egona Bondyho, jsou Tři sezóny v pekle výborné. Sedí nejenom fakta, jež básník popisuje například v knize Prvních deset let - románek s divokou dívkou, pokus o emigraci přes Rakousko i životní styl: "Žil jsem zjevně jako individuum práce se štítící, kriminální živel a sanktusák – po několik dlouhých let. Byl jsem za tu dobu zase i párkrát v blázinci, ale nepomohlo to. Pro pivo jsem byl schopen všeho.“ Navíc je věrně zobrazena zřejmě i osobnost mladičkého bouřliváka - Bondy velmi pravděpodobně byl pozér, nepracující příznivec dělnické revoluce a žvanil, stavící básně na primitivních gramatických rýmech. A práve zde je podle mě paradoxně nedostatek filmu: prolhanost reálné osobnosti, jež je pravdivě napsaná scénáristou a zahraná Kryštofem Hádkem. Bondy je pro mě zkrátka - spíše než obdivuhodný hrdinský myslitel - zabělý egocentrický oportunista. Jistě lze nějak filosoficky obhájit, že se coby marxista toužil jenom flákat a ačkoli byl vskutku duchovním otcem undergroundu, nepokrytě dlouhodobě spolupracoval se Státní bezpečností. Na mě ale takové počínání působí dojmem nihilistické letargie, již ostatně cítím rovněž ze slov (nikoli z básní - z autentických mezilidských rozhovorů) Bondyho následovníků Jáchyma Topola i J. H. Krchovského. Popravdě jsem během filmu doufal, že ten nesnesitelně amorální parchant, kradoucí otcovi peníze a přežraně blekotající o bolševickém převratu, dostane od své cynické přítelkyně pořádnou lekci. ()

jack_scott

Nemam rád tyhle umělce. Nemám rád tenhle styl. Nemám rád české filmy. Nesnáším Šmouly! ale tenhle film se ještě dá. Z historického hlediska to není zlé, ani zahrané to neni nejhůř...na české poměry tedy *** a 60%. ()

IQ.89

I mí oblíbení herci dokážou pekelně zanudit a přestože si to zdejší odborníci nemyslí, tak já v tom vidím problém. ()

Raphaell

Nějak nechápu, že tento film má tak nízké hodnocení. Skvělá kamera, obstojný scénář a velmi dobré obsazení. Kryštof Hádek jako pózer, který postupem času zjišťuje, že život je trochu jiný, než si myslel a liší se stejně jako marxismus od komunismu. Společně s Martinem Hubou pak vytvářejí vztah otec a syn, který jsem jim skutečně uvěřil a když se v závěru potkali a na vězeňském dvoře si povídali až propukli v upřímný smích, smál jsem se s nimi, i když to nebylo vůbec vtipné, ale upřímné. Prostě takový ten moment, kdy se přistihnete, že plně souzníte s filmem a přesně tehdy jsem se rozhodl pro plné hodnocení, protože to pro mě byl jeden z nezapomenutelných (možná) momentů při sledování filmů. ()

Joostas odpad!

Příběh našeho nejvýraznějšího intelektuálního dobrodruha zmrzačit takovým filmovým kalem je trestuhodné.Proč takovou látku berou do svých reklamou vysmolených pracek lidé,kteří zoufale nepřekračují niveau filmových elévů, a to i myšlenkově.Tohle si James Bondy nezasloužil. ()

pafka

Krome Krystofa Hadka a Karoliny Gruzska zde neni nic, proc temer dve hodiny klopytat k zaverecnym titulkum. Dej je tak silene kostrbaty a nevyrovnany, vypraveni naprosto nesourode, vystavena atmosfera se hned v dalsi scene popre a cele to shodi. Skoda, tema uzasne, provedeni zubate. Skoda Mariana Huby, ktery zde nemel temer zadny prostor. Skoda. ()

Max Q.

Začátek jsem protrpěl se svrbícím prstem na tlačítku STOP. Nechtělo se mi dívat na film o sebestředním arogantním pozérovi. Nicméně pak se děj naklonil, pozér zvážněl a dodívat se to dalo. ()

macco33

Hodně dobrý a zde překvapivě nízce hodnocený snímek. Skvělé zachycení atmosféry v poválečných letech v prostředí avantgardy umělecké i politické. Doba záblesků nadějí a plíživého jiskření rudých hvězd. Pozoruhodné výkony Kryštofa Hádka a Karoliny Gruszkové. Film obstojí, aniž jsme si vědomi, že jde o autobiografii mladého Zbyňka Fišera (Egona Bondyho). Krásné scény: zapálení lihoviny na rukávech Ivanovy košile .. " a ... "jsem marxist levý! " byt femme fatale Jany-velitelky s barokně-surrealistickou náladou ... zrádná nemoc a smrt jediného kamaráda Hanese ... těhotná Jana v holobytě před migrací ... a další. Problém filmu možná spočíval i v tom, že ve stejné době byl uveden podobně vydařený Protektor, který posbíral skoro všechny ceny. ()

DR.SZ

Film, o básníkovi polemizujícím, experimentujícím a pohybujícím se na hraně všech možností a ve 3 etapách hledá pointu života, ale zbytečně nefilozofujícím (spíš má vše určené), nadchne zejména z té poetické a vizuelní stránky, prtotože na líbivosti zejména ubýva díky zbytečným scénám (hlavně erotickým) a překypující dávkou nesmyslností, jež připadají smyslné jen málokomu. Chválím Kryštofa Hádka za nečekaně dobré ztvárnění bizárdní role. 63% ()

Sethlans

Konečně už nekdo pochopil, že česká kinematografie se z Kameňáku daleko nedostane. Velice kvalitní Český film. ()

hany83

Konečně po dlouhé době český FILM. 3 sezóny..se mi líbily víc než Protektor. Hvězdičky jsem dala nejdříve čtyři, ale když vidím Tetsuovy dvě, jednu přidávám. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti