3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

Terva

Jediné co k tomu můžu říci - hovno, hovno. Hovno, slyšíte, já protestuju !!! Film z dob, kdy se v kině ještě mohlo kouřit. CITÁT : Manuální práce umělce zotročuje. Spousta sprostých básní, trocha erotiky, hodně citátů, litry alkoholu, desítky cigaret - prostě život mladého básníka. V tom filmu jsem nenašel žádnou scénu, která by mě rozbrečela, rozesmála nebo zaujala - zajímavé. Možná snad tramvaj číslo 18 jedoucí na Podbabu. Ivan Hains byl Marxista, bojovník proti kapitalismu, fašismu a jinému svrabu. Na motivy knihy Egona Bondiho. ()

Johny_fork

Egon Bondy by řekl: "sračka". Jeho verše jsou bez rozmyslu hozeny do příběhu vykresleném v rádoby uměleckém hávu, neproběhne vůbec nic, co by stálo za zapamatování, sice se vcelku daří vystihnout depresivní realitu doby, herecké výkony nejsou úplně blbé, ale blbý je scénář a to zásadně. Prostě je to vo hovně. ()

moviesfan

Neztotožňuji se se zdejším hodnocením jistých uživatelů. Podle mě jsou "3 sezóny v pekle" velmi dobrý film a musím říct, že česká kinematografie má další úspěšný zářez. Snímek má divákovi co nabídnout, herecky je na velmi dobré úrovni. Kryštof Hádek ztvárnil roli na jedničku a příběh je kvalitně natočen. ()

Suzie05

Proč chodí lidi do kina na filmy jako je tenhle... je to za trest nebo z povinnosti? Pro mě to bylo za trest, i když ta myšlenka zas až tak špatná nebyla, ale to provedení stálo doslova za HOVNO. Vždyť už je to zvyk, že čeští herci neumí a asi nikdy nebudou umět hrát, ale pouze a jedině přehrávat... ()

Skrk

Velké zklamání. Plakát i trailer ukazovali, že se bude jednat o skvělou podívanou, která se bohužel nekonala. Člověk čeká skoro rok do vydání DVD a takhle se mu to odmění. Neskutečná nuda, která je vlastně úplně o ničem (hlavně že trailer ukazoval, že to bude o rebelství) zabalená do parádního vizuálního kabátu 40.let. (kam se s tímto hrabe Protektor) Štvali mě ty mezi scénky, které se objevovali v první polovině filmu, ve kterých Hádek neskutečně přehrával. O přehrávání by mohla mluvit i Karolina Gruszka... ()

Haluzz

Natočit film o puberťákovi, který nechtěl dospět, recitujícím naučené chytré citáty bez kapky porozumění -- způsobem, který je stejně iritující, nedospělý a prázdný pro mě není řešením, už vůbec ne filmem o básníkovi či jakémkoliv umělci. Uprostřed vymazlené výpravy a zlého režimu se sešlo pár postav, historických-nehistorických, reklamně plochých, které dvě hodiny čekají než si uvědomí, že bouřit se nemá cenu. ()

F.man

Tak to kolem mě nějak proletělo, nic to ve mě nezanechalo, absolutně ničím nezaujalo. Tak nějak tipuju, že Bondy by tohle měl stejně v na háku jako já. Ale ještě tomu někdy šanci dám, tak uvidíme. ()

Philippa

"Je třeba revoltovat, nesmířit se s ničím. Ani s bohem, ani s peklem. Jít svou vlastní cestou...". Ta poslední věta byl pro mne vstřelený gól, jež rovná se 3 hvězdičce. Vyvstává nám tu však otázka, zda došlo k naplnění tohoto "moudra". NE! 3 sezóny v pekle je film velmi kultivovaný, malinko nedotažený....film jež měl rozhodně větší potenciál. ()

schizmo

Mimořádně křečovitá slátanina, která se snaží reflektovat povaléčnou atmosféru konfrontovanou s rozletem mladého umělce, který je ve skutečnosti jen další křečí převelice mizerného rádoby herce Kryštofa Hádka. Velmi nedoporučuju! ()

kikuka

Najmä, slovenskí herci (treba niečím zaštítiť finančnú podporu slovenského ministerstva kultúry) hrajú a nehádžu pózy. // Akosi v tomto prípade nedošlo k zladeniu naratívu a ne-naratívneho diskurzu v rovine výrazu :). ()

Cimr

Na začátku mě to nalákalo a chytlo. Ale postupem času jsem si stále více a více uvědomoval, že tenhle film je trochu jako Jana, která vás zatáhne do postele s tím, že bude vášnivá noc a pak vám nedovolí, abyste se jí dotkli. Na to, jakým tématem se film zabývá, je k uzoufání konformní. Ke konci už spíš nudí, než provokuje. ()

baribal

Role jako dělaná pro Kryštofa Hádka, ale to samé už nemohu říci o vztahu tohoto filmu a mě. V podstatě celé hodnocení je za formu, ale nemohu chválit ten zbytek, který mi je tak vzdálený. ()

Alqarin

(text měl bejt formou básně, ale čsfd očividně nepodporuje umění, samozřejmě kromě toho filmového) Kdesi v zemi, kde film je zmítán Komediemi o důchodcích Vesele se párujících A obyčejnými postavami Co hořce život chutná jim Vznik film Nebyl blbej Ani trapnej A nechyběl mu styl Leč ve své pýše Trochu si to pokazil Řádkou klišé Nikoli fatálních Však neváháš nad nimi zakroutit hlavou A tvůrci, no, občas v tom trochu plavou Občas se to vleče Tak štěstí, že je tu Hádek Kterej jim zachránil zadek P.S.: MASTURBOVAAAT!!!! ()

MartinezZ

19.2.2011 ~ HOVNO - o tom celý film je. ~ Ano, úvodní slova filmu jej naprosto perfektně a beze zbytku charakterizují. Hovno. Přistupoval jsem k filmu jako k průměrné české slátanině (tedy normálnímu českému filmu) a dostalo se mi hovna neuvěřitelných proporcí. ~ Matěj Hádek, který mě zatím v žádném svém filmu nijak nepřesvědčil, že bych z něho měl být odvázaný, zde hraje postavu Ivana, poválečného fracka, co opustil školu, aby se mlh flákat, dělat kraviny a být tak nejen svému otci, ale vůbec všeobecně úplně na obtíž a k ničemu. Hraje si na básníka, filozofa, myslitele, umělce, ale je jen budižkničemu, provokatér a celkově blb, na kterém se vymstilo, že ho doma nikdo pořádně neseřezal jak psa a nenahnal makat s krumpáčem v ruce. ~ Postava je založená na Egonu Bondym, postavě českého undergroundového básníka, filozofa atd., což v mých očích znamená takřka vše výše popsané. Bohužel tenhle film je dílo blížící se odpadu a tu jednu hvězdičku tu dávám hlavně za kameru a Martina Hubu. ()

Asgy

První polovina nasadila slušné tempo, ta druhá už trošku ztrácela. Rozjezd byl opravdu slibný, ale bohužel mi pak nepřišlo, že by příběh nějak gradoval, spíše naopak. Povedená výprava, hudba a výborný Kryštof Hádek, kterému jsem měl občas chuť nafackovat. Mezi současnou českou tvorbou je to ale pořád nadprůměr. ()

ivishka

"..jediný co k tomu můžu říct je H*VNO!" a pak slyšíte mladého Hádka ječet:"H*VNOOOO H*VNOOO!" Kryštof Hádek patří u mě mezi takové ty české herecké výjimky plné nadějí a tu a tam entuziasmu. Cituji z filmu:"Čechy mi připomínají nočník spíše. Praha pak v jeho středu - vy*rat sám se nedovedu!" nebo "Hrdina moderní doby nepotřebuje prdět do školní lavice." Nemůžu si pomoct necitovat z filmu, jelikož byl plný úderných hesel hodících se perfektně do tehdejší doby a vlastně i do té dnešní! Doslova nadčasové dílo. "Je mi jedno jestli prohrávám nebo vyhrávám, prostě si chci zahrát.; Kdo chce psát nebo psát vůbec - nesmí vystřízlivět.; Žádný peklo není, ale lidi jsou hloupí, protože si vždycky nějaký vytvoří." A víte co? "Názor většiny smrdí!" ()

Sandiego

Mašín reklamní původ nezapřel, ale jen v tom nejlepším slova smyslu - jde přímo na dřeň věci a nijak neplýtvá časem, menší postavy velmi výstižně načrtává a v celkovém složení jen pár scén neposunuje dění, ale zase něco zajímavého říkají o postavách. Oskarsson výborně pracuje s měkkým světlem a výborně přechází z prvotní hýřivosti a efektnosti kompozic k pozdějším scénám hraničících se syrovým minimalismem (například scény z venkova na mě působily až seversky mystickým dojmem). Na proměnu děje je navázána i práce s prostředími, hlavně interiéry, jejichž zpracování bere až dech puntičkářskou péčí - nádherný je například skleník-ateliér i Janin přeplněný byt. Naprosto neprůhledně působí i snaha zalidňovat exteriéry, které se nesoustřeďují jen na omezené lokace, ale zabíhají až do takového extrému, že Liberec vytváří dokonalou nápodobu rozmbombardované Vídně. Hádek sice je dobře zvoleným typem, ale jeho věk trochu u postavy drhne, ta ho o několik hlav přerůstá - výtečně je obrazem vyjádřena její počáteční urputná individualita i zjitřená mysl, postupně její ne zrovna nebolestivý přechod k fázi buřičství a konečné dospění, jež je v až nečekaném záběru pojato jako komentář k podstatě nové doby a toho, jaké podoby v ní vyzrálost může nabýt. Divákovi je otevřen prostor k přemýšlení o samotné postavě i zpětnému pohledu na ní, což je však jediná možnost, kdy je mu dovolena aktivní spoluúčast. Film je jinak přísně lineární, nehraje si s významy, ani obrazovým vyprávěním, neodráží individuální náhled režiséra. Toť jediné výtky, které však nezkazí dojem z dalšího českého filmu, který jen potvrzuje, že se i přes katastrofální výsledky letošního roku u nás přeci jen začíná dít něco zásadního (viz Normal, Protektor) ()

blackrain

Nemůžu říct, že mě film nějakým způsobem ohromil. Čekala jsem, že mě přejede jako parní válec a udržím ho nějakou dobu v hlavě, ale nestalo se tak. Místo toho jsem sledovala jen dobové drama, kde hlavní prim hrál Kryštof Hádek. ()

kaylin

Není to opravdu vůbec špatně zahrané, ale ty postavy nejsou prostě natolik zajímavé, aby se s nimi dalo ten dlouhý příběh projít. Je to určitá výpověď o době a o lidech, ale není to pro mě tak hodnotné. Jako kdyby toho bylo v české kinematografii poslední dobou tolik, že už mě další podobný film prostě nevytrhne. ()

Dr. Hawkeye

Tři hvězdičky dávám s opravdu těžkým srdcem, neboť z první půlky jsem měl pocit, že sleduji po dlouhé době zase velmi pečlivě připravený projekt. Zhruba v půlce se to ale zvrtlo a musel jsem si říkat - tohle si Bondy nezaslouží... ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti