Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

xxlch

Jeden z dobře zpracovaných filmíků na námět knihy O.Wilda, s perfektní atmosférou starého,ponurého a špinavého Londýna.Myslím že provozování sexu s kýmkoliv,kdykoliv a kdekoliv není přesně to,co autor, jako zkaženost myslel,ale to je asi úhlem pohledu.Hodně dobrý je v tomdle filmíku C.Firth a díky němu a té krásně ponuré atmosféře se dá skouknout jistě vícekrát ,což se o mnohách filmících z poslední doby říci nedá. ()

Olafsson

Možná proto, že jsem nečetl knihu jsem očekával víc akce a explicitního sexu... Hvězdičky za vynikajícího hláškujícího Colina Firtha, krásnou Rachel Hurd-Wood, mou oblíbenkyni Rebeccu Hall a husťáka Doriana na obraze... ()

Horxus

Pokud mám hodnotit film vzhledem ke knize, jsem ve velice nízkých hodnotách. Knihu jsem četla třikrát a zajisté si ji ještě několikrát přečtu, protože Wildovo dílo mě fascinuje. Jeho různorodost charakterů hlavních osob, bravůrně znázorněná proměna portrétu a chladnost děje, mě tak upoutávají ke stránkám, jak snad jen Harry Potter and the order of the phoenix. Ovšem pokud srovnám filmové zpracování Portrétu Doriana Graye z roku 2004, říkám si, jestli se Oscar Wilde neobrací v hrobě. Znázornění Doriana, jako, jak zde již několik uživatelů prohlásilo, "šukacího nástroje", je hodně moc daleko od jeho opravdové podoby z knihy. A vskutku, červy lezoucími z očí, praskáním nátěru a oděrkou na ruce se ani zdaleka nedá vyjádřit to, co autor vyjádřil ve své knize. Nicméně pokud se nebudeme držet původního díla, musím uznat, že atmosféra filmu je perfektní a Ben Barnes opravdu předvedl svůj dosavadní životní výkon. Není to sice úplný horor, jaký jsem původně očekávala, ale temná psycho atmosféra mi ke 3* stačila. ()

Verrus

Kniha- dokonalost. Film - radši dělat, že jsem ho vživotě neviděla. Nebudu tu opakovat to, co řekli o Dorianovi jiní a mají pravdu. Co si budeme povídat? Zklamání a jaké. Dojem (jediný) ve mě zanechal Colin Firth v roli lorda Henryho. Ani se nedivím, že naivní bezhříšný pívo Doriana na svých filozofických a značně cynických řečech utáhl jak na vařený nudli (mě by utáhl klidně taky). Ale stejně co, co bych dala za nesmrtelnost? ()

AlexUnited

Knihu som (v tomto prípade asi našťastie) nečítal, takže nebudem a ani by som nechcel s ňou film porovnávať. Vyrozumel som, že práve odklon od knižnej predlohy mnohí nedokázali rozdýchať a to je aj jednou z príčin nižšieho hodnotenia než by si Dorian Gray zaslúžil. Pritom ide podľa mňa o veľmi vydarený filmársky počin, ktorý ma bavil aj po opakovanom zhliadnutí. Mladý Dorian sa vracia do Londýna, kde sa okamžite dostáva pod ochranné krídla istého lorda Henryho (ktorého bravúrne zahral Colin Firth) vyznávajúceho hedonistický štýl života. Oveľa viac však o ňom káže než ako ho sám prežíva. V jeden večer si spolu s maliarom maľujúcim obraz, ktorému Dorian neskôr zapredá svoju dušu vyrazia do miestneho hostinca štvrtej cenovej, kde sú samé podivné živly a nadržané kurvičky. Tie sa okamžite začnú okolo mladého a krásneho mládenca točiť a chceli by si to s ním rozdať. Lord Henry mu závidí a podporuje ho aby žil svoj život naplno a užíval si ako sa len dá. Dorian v hostinci na chvíľku zahliadne krásnu a nevinnú dievčinu (stvárnenú mojou vysoko obľúbenou herečkou Rachel Hurd-Wood) ale neodhodlá sa ju osloviť a ona zakrátko zmizne. Zdá sa že je navždy stratená, ale Dorian má predsa len šťastie. Raz večer uvidí jej plagát a zistí že ide o divadelnú herečku Sibyl. Vďaka jeho šarmu nemá výraznejší problém ju pomerne rýchlo zbaliť. Mohli spolu prežiť krásny, pokojný a šťastný život, ale to by bolo v ostrom rozpore s radami a myšlienkami, ktoré mu lord Henry stihol vtlačiť do hlavy. A tak sa príbeh uberá úplne iným smerom – chľast, drogy, večierky, ženy (semtam aj muži), šukanie... Čas a následky divokého života však znáša iba Dorianov ukrytý portrét, kým on sám zostáva aj po desaťročiach stále rovnako mladý. Jeho okolie sa s tým však nedokáže zmieriť. K samotnému filmu mám iba samé pozitívne podnety. Obsadenie, herecké výkony, celkové spracovanie, atmosféra doby aj filozofické vyznenie sa mi nesmierne páčilo. Platilo to v minulosti a platí to aj dnes – mladým a krásnym ľuďom jednoducho patrí svet. Keby to bolo možné, neváhal by som ani sekundu a taktiež by som vyslovil rovnaké prianie ako samotný hlavný hrdina. V každom prípade sa jedná o výborné dielo, ktoré ma donútilo minimálne aspoň zamyslieť sa nad životom a jeho prioritami. ()

AgnesDee

Tak tohle bylo snad to největší sprznění jakéhokoli díla. I nepovedený film podle předlohy Percyho Jacksona bylo lépe zvládnuté než tohle. Nejen, že děj zasahoval dokonce do doby, o které Oscar Wilde ani nemohl psát, ale kompletně zničili celou dějovou linku, hlavně mluvím o nejdůležitější scéně filmu, nejdůležitějším okamžiku, kvůli kterému se Dorian začal chovat tak, jak se později choval (kvůli takové hádce by snad nikdy žádná holka nespáchala sebevraždu). Tento počin je nádhernou ukázkou toho, jak by neměla dopadnout žádná adaptace knižní předlohy. ()

l.enik.c

Tak po cca šesti letech od přečtení knihy jsem si řekla, že už je to snad dostatečný odstup podívat se na film, o kterém jsem věděla, že se nedrží přesně své předlohy, abych ho mohla zhodnotit víceméně nezaujatě a objektivně. No, nejspíš jsem udělala dobře, jinak by mě film asi hodně štval. Je to znamenitý příběh, protože kdo by nechtěl mít obraz, který bude stárnout místo něj? Horší už je to však s obrazem, který navíc odráží stav vaší duše, která je zatížena velmi vážnými hříchy, které vás ovšem časem dostihnou v podobě pocitu viny/výčitek/strachu. Tíživá atmosféra a poměry tehdejší doby jsou vykresleny celkem pěkně, ale stejně se nedostavil ten pocit, jaký si pamatuji ze čtení knihy. Možná proto, že to vše film ukazuje až příliš explicitně, ale buďme upřímní, jinak by se toho v něm zas tak příliš nedělo a myslím si, že Oscar Wilde by se v tom taky celkem vyžíval. Ben Barnes v hlavní roli podle mě nebyla špatná volba, minimálně hezkou tvářičku na lamače nejen dívčích srdcí má a i toho psychopata bych mu věřila. Colin Firth taky jednou ukázal, že umí zahrát i pěknýho záporáka, i když popravdě za mě nebyl až tak velký pokušitel, aby dokázal nevinného mladíčka takhle zkazit. Ten už by zkažený musel být. Celkově si myslím, že Obraz Doriana Graye není jednoduchý námět na zfilmování, takže v tomto ohledu podle mě tvůrci odvedli poměrně solidní práci a viděla bych to i na vyšší hodnocení, pokud by však přece jen některé scény tak zbytečně nepřekopali. ()

Hyperbolic

Vzhledem ke komplexnosti předlohy se nedalo očekávat, že bude filmové zpracování něco extra, tvůrci museli přidat spoustu rádoby akčních scén aby to diváka udrželo a tím se trošku odchýlili od skutečného vyznění románu. Když to ale budete brát jako adaptaci knihy a ne jako její převyprávění (což moc nelze) tak je to dost povedený film s několika fajn nechutnými efekty, Dorian byl obsazen fakt parádně, přesně jak jsem si ho představoval při čtení. Nakonec jsem se bavil. a věřím, že ty co knihu nečetli tenhle film může povzbudit k tomu, aby to napravili. ()

sirrgulo

Snímek uteče docela rychle. Nejdřív je Dorian slušňáček, pak se až neuvěřitelně rychle zkazí, aby se nakonci po několika letech hříšného žití snažil opět stát slušňákem, když ho konečně doženou jeho hříchy. Jenže to už je pozdě a za své činy musí zaplatit. Wilde vymyslel opravdu skvělý příběh. Nemohu sice srovnávat s knihou, která se mi do rukou zatím nedostala, ale filmové zpracování není špatné. ()

Stromek

Atmosféricky brilantní, režijně chmurné ... hudebně trochu monotonní, ale herecky překvapující proměna Bena Barnese mile překvapila a na mě to zapůsobilo ....72% ()

Seuata

Kniha od O. Wilda byla takovou hrubou předlohou, ikdyž pasáže, kde se vedly dlouhé rozhovory (které mají své nádherné charisma a skrytou pravdu), prohlížení si zahrady (aj.) by filmu moc nepřidali, proto chápu, že byli naprosto vynechány. Na druhou stranu mi tam ty rozhovory chyběly. Kdyby člověk chtěl přesnou filmovou adaptaci knihy, nebylo by to stejně ono a myslím si, že je lepší knihu číst, když už toužíte po tom opravdovém prožitku. Zkrátka nelze očekávat to, co jste již prožili při čtení knihy, že to prožijete znovu při sledování filmu. Já osobně jsem s výsledkem spokojena. ()

benny159

Knihu som nečítal ale film ako taký ma nezaujal ani po príbehovej stránke, ani atmosférickej...niečo tomu predsalen chýbalo. Jedna * za Bena Barnesa (za podstatne lepší výkon, ako v Narnii) a jedna * za Colina FIrtha, ktorý svoju postavu zvládol profesionálne. ()

Ereniss

Připadám si tu mezi vaším hodnocením jako exot:) Prostě se mi ten film líbil. Knihu jsem četla až poté ( a samozřejmě se jí film nemůže rovnat), ale i přesto hodnocení nezměním. Kromě úžasného Firtha zazářil i Ben Barnes. Bála jsem se, že si s rolí neporadí, ale poradil, a moc dobře. Já bych ho zas tak nezatracovala;) ()

jokerik

Liší se to od knihy? Dá se říct dost. Je to ku dobru věci? Dá se říct dost. Je to strašidelné? Dá se říct dost (hlavně ke konci). Věříte hlavní postavě její doriangreyovství? Dá se říct dost. Jak moc mají lidé odlišný názor na věc? Dá se říct dost – stačí se jen podívat na různorodé hodnocení tohohle naprosto zdařilého filmu o duševním temnu, sebelásce a jednom obraze, který polyká zhýřilou ošklivost a stáří malovaného. Kdežto on jenom zkvétá….dokud se nevrátí somrák: svědomí. Bravissimo! Ben Barnes je lepší Dorian Gray než princ Caspian. Jak s tím komentářem dál? Dá se říct DOST :-D ()

Psychotic17

Teprve devatenáctná filmová adaptace románu Oscara Wilda má zcela jistě své kouzlo. Velice pomalý a dovolím si říct nudný začátek v druhé polovině vystřídá rychlý spád událostí. Film má na film zasazený do devatenáctého století dobrou atmosféru. Přesto ale nevtáhne tak, jak by měl. Postava Doriana Graye navíc není příliš ztotožnitelná a jeho osud mi byl naprosto volný. Myslím ale, že adaptace klasické literatury o moc lépe skončit nemohla, což film samozřejmě nijak neomlouvá. Já dávám 60%. ()

aaanicka

Mohl by z toho být dobrý film,,, kdyby se tvůrci více drželi knihy,,, Myslím, že ji maximálně zběžně prolistovali... Dobrá, něco tam naznačeno je a dávám plus za ponurost a kostýmy. Ve finále to pro mě byla trochu ztráta času,,, s...čka ()