Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Pecival

Příjemně mrazivá krimi, která si dokáže udržet (ač někdy s obtížemi) pozornost i přes svoji délku. Příběh je poměrně zajímavý a je vidět, že je to dle knižní předlohy (kterou jsem nečetl takže nemůžu soudit jak moc je to ořezáno). Jako samostatný produkt, to myslím funguje poměrně dobře. Jedinou výtku mám tak k poněkud podivnému konci(myslím tím závěrečných pět minut), který nedával smysl a k filmu se moc nehodil (nebo jsem něco přehlédl). ()

sellsakul

Vynikajúca kriminálka s výbornými hercami (hlavne Noomi Rapace) a zároveň aj najlepšia časť z celej trilógie. Beautiful 4* ()

utri

Můj problém je, že jsem četl knížku -- která, mimochodem, taky není úplně dokonalá, ale je sakra čtivá a napínavá. Takže si dovolím okleštit hodnocení filmu stejně, jako okleštili filmaři knižní předlohu. 3,5* a obracím se v modlitbách k Fincherovi, ať to nepodělá. ()

Fony

Mrazivé a syrové...Podobnou atmosféru jsem u filmu již dlouho nezažil. Byť bych ocenil ještě temnější závěr, je pro mě tenhle film o chlup lepší než tématicky podobné 8mm nebo Sedm. Hodnocení: 90% btw: Taky už chápu, proč si Ridley Scott vybral do hlavní role svého nového filmu Prometheus právě Noomi Rapace. Ta ženská je zde děsivá, zneklidňující a svým způsobem krásná zároveň, jakoby ani nebyla z tohoto světa. Za její postavu zaokrouhluji nahoru a dávám plný počet. ()

shabazza

Tenhle film se může líbit snad jen tomu, kdo nečetl původní knihu. Pokud jste knižní předlohu četli, tak na tohle nekoukejte, bo se zblijete. ()

Styxos

Knižní předloha mě moc nebrala a adaptace na tom není o dost líp. Ta atmosféra je fajn, ale obsazení kromě Rapace, je těžce nevyhovující. Nyqvist mi sice sednul jako záporák v Huntovi, ale tady prostě ne. Blomkvist má u mě prostě ksicht Craiga, nemluvě o jeho image, která se projevovala už v traileru. Na druhé straně scénárista při psaní uvažovoval podobně jako já při čtení a všechny kraviny, které se netýkají vyšetřování, hodil do koše. Ale ten sex tam mohl nechat a finále (myšleno první u padoucha) mohli vylepšit. ()

giovanni3

Mám rád severské filmy a zde to byla hned koprodukce tří severských zemí, tudíž jsme se na film těšil. Od pohledu na zdejší galerii jsem se divil proč autor zvolila Lisbeth takovou vizáž, která mne od filmu spíše odrazovala. Je nereálné, aby Lisbeth byla nějaká krasavice, ale může vypadat "normálně" ostatně samotná herečka má slabší "ženské přednosti" a udělat z ní jakousi hackeru jde i tak, aby si člověk při pohledu na fotky neříkal, že to bude nějaká slátanina ve stylu "emo". Proti lidem podobného vzezření nic nemám, ale film vzhled by neměl narušovat děj. Herecké výkony nijak neoslnili, ale ani nezklamaly. Exteriéry jsou seversky chladné a dodávají snímku tu úžasnou severskou atmosféru. Spojitost příběhu s Biblí je zajímavá a člověk až žasne co v této knize dá vyčíst. Dlouze jsem přemýšlel o hodnocení tohoto filmu a byl jsem si téměř jistý, že dám 4*, ale poslední půlhodina byla zralá na odstříhnutí. K této půlhodině přidejme celou první hodinu, kdy děj kolem Lisbeth dělal drama přez řekněme lacinou cestu, která s dějem filmu nemá zhola nic společného. A ještě k tomu dodejme děj kolem Mikaela opět v první hodině, který slouží jako berlička pro tu závěrečnou půlhodinu. Tudíž z 146 minut mám 90 minut dle mě o ničem = kdyby měl film o zmíněných 90 minut méně a o 20 minut se natáhlo samotné pátrání tak nemám problém dát 4* a pokud by se těch "bonusových" 20minut vytáhlo tak bych klidně dal i 5*. => Na 4 to není tak dávám 3z5. ()

Andrew78

Popravdě jsem zděšen, že je tu takovýto paskvil tak nadšeně opěvován. Tato dvou a půl hodinová nuda nesahá knize ani po kotníky, paradoxně se však nevyrovnává ani americké filmové verzi, což je celkem zarážející. Zatímco ta se může pyšnit jedinečně mrazivou atmosférou, úžasnými hereckými výkony, skvělým vizuálem a smyslem pro detail, švédská verze přesně tohle všechno postrádá. Je až téměř šokující, jak moc Fincherova verze ctila knižní předlohu, jelikož právě tato "domácí adaptace" si s ní nakládá po svém a jednoduše si dělá, co uzná za vhodné - logicky bych očekával přesný opak. Film je tak ve srovnání s knihou velmi plytký, ochuzený, zjednodušený a redukuje spoustu postav i událostí, i když to nebylo vůbec nutné. Jasným důkazem toho je právě verze z roku 2011, která se s obdobnou stopáží bez tak radikálních změn se samozřejmostí obešla. ()

zsn

Nejlepší ze své série. Je bezesporu jisté, že tenhle film a Ikea, udělaly ze Švédska zemi globální. Najednou i zeměpisní neznalci ví, kde Švédsko leží. Jejich odlišná mentalita dodává filmu úplně nový rozměr, o žádné americké reedice nestojím! To tady jsem se skutečně bavila! ()

jefff

Strašně vlažně natočené, bez emocí, okleštěné od knihy (což je jasné) a bez důležitých pohnutků. Vadí mi také herecké obsazení Blomkvista. Tak nesympatický výkon jsem už dlouho neviděl. Noomi Rapace je naopak výborná. Oproti knhe nesrovnatelně horší, ale to už tak prostě bývá. Možná kdybych nejdříve viděl film, měl bych na něj jiný názor. Takhle ho považuji za velmi nezdařilý. ()

Pucimka

Ač velice nerada, tak tady musím říct, že platí staré otřepané klišé, že kniha je lepší než film. A především co se závěru týče. ()

Rousse

Muži, kteří nenávidí ženy se jmenuje knižní předloha. A opravdu je věnována mužům, kteří hodně silně nenávidí ženy. A je strhující a fantastická! Dívka s tetováním draka se jmenuje filmová adaptace a opravdu je věnována dračí ženě – bravo Lisbeth! Tvůj výkon byl fantastický! To už bohužel nemůžu říct o Kallovi Blomquistovi a celkové atmosféře filmu. Kdybych nečetla knihu, možná bych z filmu opravdu srala dvacetikoruny, ale atmosférou bohužel film nesahá knížce ani po kolena, ani po holeně, možná lehce po kotníky... Připadala jsem si jak na houpačce. Znáte to - místy nudou dloubete holuby z nosu a místy sedíte a nehty máte napětím do krve rozkousané. Hodně mi unikala ta základní souvislost - PROČ zrovna Kalle? PROČ si vybral pan Velký zrovna jej, aby se dal na tuhle řeholi? Notabene proč zrovna ON, když v tom filmu působí totálně marně? Z filmu jsem se to nedozvěděla, tak si radši půjdu přečíst 2. díl Millenia, který se na mě směje z police:-) ()

ZkuKol

Další lekce filmařiny ze Skandinávie. Precizně vystavěný thriller s velmi zajímavou ústřední dvojcí i tématem, jež je objektem zápletky. Opravdu bezchybný scénář, který se drží žánrových pravidel, ale nebojí se osvěžujících prvků a hry s divákem. Naprosto výjimečné řemeslné zpracování, které obstarává filmu silnou atmosféru, punc reálného a napětí víc, než najdete v průmyslové zásuvce. Kamera je hezky v pozadí a využívá chladu lokality i drsnosti příběhu, soundtrack jenž hezky brnká tklivou melodii na divákovi emoce a herecké výkony, jenž filmu dodávají váhu (výhoda je v neznámých obličejích). Režisér drží vše pevně v rukou, trpělivě vypráví, tempo je naprosto bez výkyvu jak kardiogram amerických astronautů před startem a hlavně nezkame ani v exponovaných sekvencích (honička, rvačky, lekačky, mučení apod.). Prostě film, jenž si vytřel prdel s celou holywoodskou žánrovou konkurencí od roku 2008 a bude za to po zásluze potrestán nevýrazným a pekelně ohoblovaným remakem! Michael je novinář, který rád píše o "horkých" tématech, když se mu to jednou nevyplatí, odskočí si k odkrývání rodinné záhady, nejen že bude potřebovat pomoc, ale naprosto netuší, do čeho leze a my taky ne - no, není to super?!... 90% ()

mohamedsfinger

Knihu jsem nečetl, tudíž hodnotím jen film jako takový. A ten se, musím říct, dosti povedl. Velmi zajímavý příběh se odvíjí vcelku rychle a hlavně celé dvě hodiny vám dávkuje napětí v nemalých dávkách, bohužel závěrečná půlhodina už maličko ztrácí na obrátkách a přijde mi troch natahovaná. U herců je to tak nějak rozporuplné, zatímco Lisbeth je zahrána skvěle, s přehledem, tak Mikael své rezervy jistě má. Ale jinak se k nám dostává opravdu kvalitní detektivka a jsem zvědav, jak si s remakem poradí David Fincher (a přiznám se, že si nejsem tak úplně jistý, jestli překoná tuto verzi). ()

Lukoboss

Dvě a půl hodiny bylo nějak moc, hrozně se to táhlo. Například první půlhodinka je nic neříkající úvod (divák vůbec netuší, co se děje), jelikož se začne rozehrávat tolik příběhů, že nemáte šanci se nejdřív chytit. Pak je to samozřejmě lepší, s postupem času se dozvíte další informace a indicie, které vedou k cíli. Bohužel si myslím, že některé pasáže a minipříběhy byly úplně zbytečné a všechno jenom prodlužovaly a zamotávaly. Ve snímku se objeví i tolik jmen (hlavně mezi podezřelými), že by si člověk měl pomalu kreslit strom, aby se v tom vyznal. Vyskytnou se taky nějaký nesmysly (např. nechat utéct padoucha a pak ho nahánět, když už mohl být dávno zpacifikován - ale tak je to film no). Jako dílo natočený mimo "chapadla" USA je to víc než v pohodě. Víc takových evropských filmů... ()

Soweek

V dnešní se době se už takto kvalitní detektivky skoro nedělají. Příběh vyžaduje divákovu pozornost, ale zato se odmění skvělým filmovým zážitkem. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)