Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

zodiak217

Skvele herecké výkony. Rober de Niro, Al Pacino, Joe Pesci. Tak neskutočne charizmaticki herci, že na nich by sa človek vydržal pozerať aj 4 hodiny. Netflix naozaj veľmi pozitívne prekvapil. Toto je ich najväčšie eso v rukáve a tých 145 USD ci koľko do toho investovali sa vyplatilo. Hlavne ten politicko - mafiánsky námet to je nevycerpatelna téma a s týmito hercami top level. Ďakujem. ()

hufnagel

Je to majstrovské dielo,až na to množstvo postáv valiaceho sa na nepripraveného diváka zo začiatku z každej strany pomerne skratkovito.Potom sa to už rozbehne a vtiahne Vás úplne do deja.Vynikajúce výkony hlavnej trojky určite to treba vidieť ešte raz. ()

Sevin14

Netradiční film s žádnou velkou akcí či zvraty. Pro mnohé nebude atraktivní, ale mě bavil. Podruhé si ho bohužel asi nepustím, rozhodně zajímavý příběh, ale mezi Scorseseho skvosty nepatří. ()

universal

SPOILERY ! Dlouhý, naprosto dlouhý. Pak už mi bylo jedno jestli někoho, někdo zabije nebo ne. Neznám politické souvislosti, je mi buřt jestli mafie platila prezidentovi kampaň nebo ne. Všichni víme, že USA je nejzkorumpovanější země na světě, takže propojení podsvětí a vlády je tak dokonalé, že už vlastně ani nevíme jestli zemi řídí gangsteři nebo ne. Proč je střílel zrovna do ksichtu, tomu taky nerozumím, ale dělal to nějak divně, jako děti co si hrají s plastovou pistolku a křičí pal, pal. Tenhle film mě nezaujal. Škoda materiálu. Taky jsem nepochopil, kdy že herci vlastně hrají mlaďochy. V průměru jim bylo padesát celý film. Ani konec to nějak nezachránil. Co ten blb nepostřílel, to umřelo v kriminále stářím. 6/10 Tahle země není pro starý. ()

PamPero 1

Scorsese to pořád umí, ale stejně mi nikdo nevymluví, že se podstatně více stříhat mohlo. Už to není ta chlapácká gangsterka (viz. Casino, Goodfellas), protože zkrátka ty roky poznat jdou, ikdyž se digitálně omlazuje o sto šest. Příběhově je to také slabší a už to bylo jinde a lépe. První dojem tedy relativně zklamání, ale uznávám, že to ve mě alespoň malinko zraje. 70% ()

BloomGeorge

Wau tak tohle jsem nečekal. Ten film nemá chybu a je naplněn mnoha různými chutěmi nekonečných let vlády mafie. Nečekal jsem, že uvidím něco lepšího než Casino či Svědek proti mafii. No není lepší :-) Ale naprosto ve stejném levlu jako ty zmiňované. Každý z nich má něco do sebe. A ano na Kmotra jsem také nezapomněl :-) Ale zpět k Irčanovi. Od začátku to má směr jaký by měl mít a rozhodně ta syrovost a galantní hrubost je elegentně zabalená do celku, který je umocněn naprosto skvělými hereckými výkony. Dlouho jsem neviděl tak vyživující film, kde mafie, politika a odbory jsou v naprosté harmonii s násilím a nečekaných zvratů. Nevím do jaké míry to zasahuje do skutečnosti či na kolik se nechali podle skutečnosti inspirovat tvůri filmu, ale rozhodně to celkově budí věrohodný dojem a ucelený film. Nemám co vytknout a mohu jen doporučit. Ale nečekejte romantiké konce. Prostě život jak je a jak běží ... :-) ()

vancho

Priznám sa, že nemám veľmi rád filmy o mafii a ani Scorseseho. Prvá polovica filmu ma ničím neupútala, ale v druhej to začalo byť zaujímavé. Írsky sicario talianskej mafie je veľmi plasticky zahraný Robertom De Nirom. Psychologická sonda do duše zabijáka, ktorý musí zabiť aj človeka, ktorého má rád. Do hĺbky vykreslené vzťahy Franka k jeho rodine a naopak. Cena, ktorú nakoniec zaplatil, je veľká. Človek si povie, že si to zaslúžil, ale nakoniec ho musí aj ľutovať. U mňa tak na 70% napriek neobľúbenému žánru. ()

superzurda

Působí to jako poslední hurá určité skupiny herců a tvůrců. Byť je to kvalitní a precizní, připomíná to návštěvu starších příbuzných. Je to zdlouhavé a někdy i otravné, ale protože je máme rádi, tak to vydržíme. ()

Kushina

Film plný mafie, politiky a kritických vztahů mezi všemi. Vedoucí odborů, co se po 4 leté odmlce odmítá vzdát nejvyššího postu je nakonec také zabit. Samotný irčan byl skvělý muž, co se snažil vztahy mezi přáteli i nepřáteli vždy co nejlépe urovnat, ale někdy to prostě nešlo. Zahodil to nejcennější a to rodinu a až na stará kolena litoval toho, že tu pro něj nejsou. Vlastně když vezmeme film jako celek, tak nás to donutí zamyslet se nad jednou věcí a tou je: "Život je krátký a proto dělejme to, čeho nebudeme ve stáří litovat a na co budeme vzpomínat v dobrém" Možná je na čase změnit se k lepšímu právě teď, ať je vám 20 let, nebo 60 let. 65% ()

ElFifo

Koukám jak je většina odvařená z téhle události, ne tak já. Prý omlazení herců, které nepůsobí rušivě..? Tak to bych musel mít přinejmenším 8 dioptrií. Ruší to a hodně. Ale co mi asi vadí nejvíc, je to emoční sucho. Je to ploché a neosobní a myslím, že tři a půl hodiny je dost času na vykreslení charakterů pomocí jejich příběhů v průběhu dekád co se děj odehrává. Once Upon a Time in America vede na celé čáře a bez omlazování. 6/10 ()

Novko

Práci kterou Martin Scorsese odvedl je vynikající. Herecké výkony De Nira, Pesciho, Pacina a dalších jsou úžasné. některé scény mě až tolik nebavili, ale i tak mi to rychle uteklo. Vidím v tom hodně, Martinovy minulá díla, třeba Mafiány nebo Coppolova Kmotra. 8/10. ()

bonovox

Scorsese potvrdzuje Irishmanom svoje kvality, ale u mňa neboduje naplno. Dlhá stopáž nie je až taká prekážka, ale miestami je film v niektorých momentoch až príliš nezáživný. Mierne ptrestrihanie by výsledku pomohol. Taktiež mi trochu vadilo digitálne omladenie hercov, hlavne u De Nira mi vadili jeho výrazne modré oči a hlavne pohyby, ktoré mali byť v mladosti predsa len svižnejšie. Ale musím uznať, má to skvelú atmosféru, perfektnú záverečnú tretinu a hlavne herecká trojka De Niro, Al Pacino a Pesci je jedna veľká lahoda. Rád si to pozriem ešte raz a možno zvýšim na plný počet, len škoda, že to nie je uvedené v kinách... ()

AlDelon

Pro mne je to zklamání. Herci vypadají přeci jen divně (aspoň já jsem si na mladého DeNira a Pacina snad jen z vyjímkou Pesciho nezvykl), na to jaký prachy se v tom utopily. Film má: přinejmenším velmi divnou chuť a příběh taktéž divný nezadržitelně nahrává k jakési primitivní (na Scorseseho snímek určitě) idealizaci a celkově z něho cítím až malou pachuť..... Ovšem i když jsem tomu dal 3 hvězdy furt jej vnímám jako nadprůměrný a kvalitní film, na který jsem se rád díval. jak by omlazování herců mělo vypadat: https://www.youtube.com/watch?v=dHSTWepkp_M ()

ViolaK

Bez dechu jsem sledovala každou minutu a rozhodně mi to nepřišlo dlouhé, každá scéna měla svůj význam. Uznávám, že omlazení zvlášť DeNira občas tahalo za oči, ale to i ty kontaktní čočky a nakonec se na to dalo zvyknout. Chápu, proč tam nechtěl jiné herce, je to příběh jedné epochy a ta celistvost tomu dodává pětihvězdný háv. ()

mouzi

Kvalitní herecké výkony a výborná práce maskérů, nicméně snímek není prakticky ničím jiným zajímavý. ()

JindraLne

Tarantino, Scorsese, De Niro, Pesci, Pacino, živá polovina The Who. Všichni tihle mají společnou jednu věc - v druhé polovině roku 2019 nám naservírovali svoje díla, ve kterých se vrací na začátek a kterými se snaží dát najevo, že pořád mají co říct. Zatímco Quentin se vrací do dětství, vzdává hold těm, co ho ovlivnili a skrze násilí "vylepšuje" historii, tak Scorsese a jeho herečtí kolegové vzdávají hold sami sobě a svým nejlepším dílům. A nejdou na to vůbec troškařsky - využívají nejmodernější digitální technologie, šílenou stopáž, skvělý příběh a v neposlední řadě svoje herecké schopnosti. Kdybych měl tedy hodnotit čistě objektivně, tak by to bylo za 4* - vlastně vidíme něco, co už Scorsese dávno předtím natočil, digitální efekty jsou fajn, ale výsledný dojem taky moc nevylepšují a stopáž je fakt zabijácká. Ale já nehodnotím objektivně, takže si můžu dovolit jim napálit plný počet. Proč? Protože tohle je pravděpodobně poslední mafiánský film s touhle legendární sebrankou a jako takový v člověku vzbudí nostalgický pocit (pravda, to digitální omlazování přece jenom dělá svoje). A tak na Irčana budu vzpomínat jako na Gran Torino téhle super party od Scorseseho - takovou hodně dlouhou tečku za jednou filmovou generací. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu