Irčan

Předloha:

Charles Brandt (kniha)

Steven Zaillian

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston, Kathrine Narducci, Jesse Plemons, Domenick Lombardozzi, Paul Herman, Gary Basaraba, Marin Ireland, Lucy Gallina, Jonathan Morris, Dascha Polanco, Welker White, Louis Cancelmi, Bo Dietl, Sebastian Maniscalco, Aleksa Palladino, Steven Van Zandt, Jim Norton, Daniel Jenkins, Action Bronson, Kevin O'Rourke, Paul Ben-Victor, Jake Hoffman, Barry Primus, Danny A. Abeckaser, J.C. MacKenzie, Joseph Bono, Larry Romano, Louis Vanaria, Craig Vincent, Vinny Vella, Robert Funaro, John Cenatiempo, Jennifer Mudge, India Ennenga, Jordyn DiNatale, Kate Arrington, Philip Suriano, Patrick Murney, Craig DiFrancia, Paul Borghese, James Lorinz, Robert C. Kirk, John Rue, Cliff Moylan, Diana Agostini, John Scurti, Steve Witting, Joe Caniano, Lou Martini Jr., John Bianco, Margaret Anne Florence, Blaise Corrigan, Jill Brown, Matt Walton, Peter Jay Fernandez, Stephen Mailer, Gino Cafarelli, Joseph Russo, Jeremy Luke, David Aaron Baker, Kevin Kane, Amelia Brain, Craig Castaldo, John F. Kennedy (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), Marko Caka, Frank Lisi, Mark C. Fullhardt, Rock Ryan, Ariella Mossey, Aly Mang, Liz Celeste, Sharon Pfeiffer, Claudette Lali, Natasha Romanova, Serhat Kaner, Veronica Alicino, Robert Mladinich

Ani já jsem tomuto eposu neodolal. Bohužel s tím mám podobný problém jako s Vlkem z Wallstreet a tam mi to až tak moc nevadilo. Prostě to má zbytečně přestřelenou stopáž. Člověka hned napadne si to srovnat s jinými Scorseseho film jako jsou Mafiáni nebo Kasino. Ty na mě ale působily líp. Možná je to i tím, že toto je životopis, takže se musel víc držet určitých mantinelů. Digitální omlazení je vážně pozoruhodné, protože sledujeme Frankův život už od 50. let, kdy začíná jako rozvozce masa. Pak už jen jeho kariéra stoupá až po vrcholového gangstera. Jeho životní příběh vlastně sledujeme až do konce století, kdy přežije všechny své kolegy. Volba herců je přímo geniální. Ověřená trojice De Niro, Pesci a Pacino táhne film celou dobu. I vedlejší role jsou dobře obsazeny. Film se odehrává ve třech časových rovinách s tím, že se vzájemně propojují. Je to dost dobře natočené a člověk se tam dozví spoustu věcí. Například je drsné sledovat dopad toho života na Frankovu rodinu. Vše si vybírá svou daň. Ale něco klidně mohli vypustit. Hlavně ten konec už je spíš smutný. Tyhle věci prostě člověk asi v mafiánském filmu úplně nečeká. Jako určitě to stojí za vidění, ale určitě nečekejte Scorseseho v nejlepších letech... "Pouze tři lidé nosí tento prsten a jen jeden z nich je Irčan."(18.12.2019)

Ačkoliv pana Scorseseho uctívám jako boha mezi námi smrtelníky, tenhle jeho vysněný projekt mě nechal podobně v rozpacích jako Silence. Filmařsky precizní, z některých scén mrazí a při sledování trojky DeNiro/Pesci/Pacino se mi chtělo skutečně brečet, protože ničeho podobného se už od nich nedočkáme, nicméně stopáž 209 minut dnes asi neobhájí nikdo. Stojím si zatím, že film by fungoval skvěle jako třídílná minisérie. Vůbec by mi nevadilo, kdyby nejmladší verze hlavních postav hrál někdo jiný. Navíc po tříhodinové palbě desítek různých jmen z mafiánského podsvětí, jsem usoudila, že to na jeden zatáh prostě nedám. Nicméně posledních cca 40 minut filmu jsou zcela devastující. Ať už je to telefonát Franka Hoffově manželce nebo moment, kdy přijde za Peggy. Ve výsledku je to film, o tom, že stáří a samota jsou někdy tím největším trestem. Na poslední záběr budu vzpomínat ještě dlouho.(8.12.2019)

8/10. Óda na mafiánskou dobu. Se vším všudy. Totální fetiš pro fanoušky daného tématu a hlavně velká pocta všem ústředním hercům. Jde o precizně natočené, herecky přesné, příjemně old-school a technicky vyšperkované dílo, které se ale bohužel dost utápí ve vlastním egu. A to je trochu problém, kdy máte sledovat více jak tři hodiny materiálu. Více: https://www.youtube.com/watch?v=cQX8LNf1bLc&t=1s(1.12.2019)

Nevtáhnul. Bohužel. Výpověď nájemného vraha ve službách americko-italské mafie, kterému se stalo osudným zavraždění šéfa amerického odborového svazu řidičů nákladní dopravy. Bez větších vzruchů, nápadů, šťávy i energie. A skvostné omlazující technologie na tom nic nezmění. Gigantické množství dialogů, které řeší, co už mnohokrát předtím. Nostalgické ohlédnutí za dobou minulou má své nesporné kvality, sešlo se v něm po herecké stránce téměř to nejlepší, co mohlo (vedle velikánů Pacina a De Nira mě moc potěšil návrat legendárního Joea Pesciho), ale přeci jen je to obří několikachodové menu servírované na luxusním porcelánu (kamera, střih, zvuk, výprava – všechno šlape), ovšem s malým množstvím skutečně dochucených soust. Někdo si pošmákne, mně to drhlo v krku.(16.12.2019)

Hviezdny herecký ansámbl alá Godfather alebo Goodfellas spomína na svoje činné a aktívne obdobie. Joe Pesci zahral vierohodného mafiána, vedľa DeNira pôsobil ako surový gauner, lotor a kriminálnik. V poslednom období si stále viac všímam, že DeNirove herectvo rokmi stráca na umeleckosti, hodnovernosti, proste vidno, že hrá a rola zločinca sa neodrážala v mimike ani gestách. Pomalé filmové tempo a neustále prestrihy zo súčasnosti do minulosti zločincov mi prišli bez patričnej šťavy a ťažšie udržali moju divácku pozornosť. 209 minutáž s týmto materiálom a v tomto prevedení je pre mňa priam neuveriteľná. Z úcty ku Scorsesemu musím skonštatovať, že príbeh ma záujmom obišiel, vlastne ma dosť nudil. Príťažlivý je skôr jeho nostalgický dojem, ktorý koniec koncov vykresal.(21.3.2020)

• - Režisér Martin Scorsese prohlásil, že herec Joe Pesci byl pravděpodobně požádán více než 50krát, aby se ve filmu objevil, než svou roli přijal. (MarLin)

• - Ve scéně, kdy je Frank Sheeran (Robert De Niro) na letišti v Port Clinton a sedí v letadle registrační značky N212RV (Cessna 421C), je vidět, že v kokpitu namísto starých přístrojů jsou LCD obrazovky. V roce 1975 letadla byla vybavena ještě klasickými „budíky“. (Euro_man)

• - Film se natáčel od srpna 2017 do 5. března 2018. Natáčelo se celkem 106 dní. Jedná se o nejdelší natáčení režiséra Martina Scorseseho. (MeanWhile)