Irčan

(pracovní název)

The Irishman

Drama / Historický / Krimi / Thriller / Životopisný

USA, 2019, 209 min

Totalni a fenomenalni koncert Pacina, Pesciho a De Nira (klidne i v tomto poradi) ve Scorseseho vysnenym projektu pripomene stary dobry casy. Delka neni poznat, cas ubiha presne, jak ma, dialogy dokazou uklidnit i pritlacit na pilu... masterpiece(12.11.2019)

Ne že bych nebyl varován, ale stejně mě Irishman zaskočil. Věděl jsem, že nejdu na druhý Mafiány, takovou ránu na solar jsem ovšem nečekal. Martyho novej počin není energickou zběsilou jízdou, nýbrž táhlym labužnickym zážitkem, kterej člověka dlouho chlácholí, občas vytrhne, pečlivě si ho však připravuje na zasazení dost bolestivý rány. Po konci nejde nezírat a nepřemítat. Je to dílo bez strhujících pasáží a filmovejch složek, všechno tu tak jako v Tenkrát v Americe, na které jsem si během sledování několikrát vzpomněl, slouží jednomu většímu účelu, a tak až překvapivě člověk neřeší třeba výbornou kameru, mistrovský herectví nejen (!) ústředních postav, výpravu nebo hudbu, ale jejich službu celku a odraz na pocit, kterej v divákovi postupně klíčí. Ty monstrózní 3 a půl hodiny si film vezme, na oplátku dává zážitek tak nevšední, že by byla škoda si ho nechat v kině ujít. Nic podobnýho není, na to je Irishman dostatečně svůj, i když vychází ze světa a reálií, který od Martyho a ostatních dobře známe, i když používá podobný postupy a Martyho trademarky, stejně film vyznívá docela jinak, než zbytek mistrovy filmografie a rozhodně úplně jinak, než současná nabídka filmů. Hanba je nezasazení do více kin (vždyť v ČR to snad promítat ani nebudou), jestli je to cena za to, že film mohl vzniknout a to přesně podle Martyho představ, nezbývá než to přijmout a pokud možno vyrazit někam, kde vám ho promítnou. Protože pokud někdo uvažuje o promítání tohodle skvostu na televizi, notebooku nebo snad mobilu, pro toho má David Lynch tuhle zprávu: https://youtu.be/wKiIroiCvZ0(9.11.2019)

Mrzí mě, že jsem nikdy neviděl takový Mafiány, Casino nebo Taxikáře na velkým plátně. Vidět v kině žánr definující gangsterku jsem měl na bucket listu tak nějak automaticky, a tak mě docela děsilo, že by mě to mohlo mrzet i u tohodle filmu s tak omezeným promítáním. Neváhal jsem však moc dlouho, nasedl do autobusu a tu tři a půl hodiny dlouhou podívanou jsem si užil snad tak, jak to Marty zamýšlel. A jsem za to fakt rád, protože the Irishman aneb “slyšel jsem, že nemáš rád filmy od Marvelu”, je pro mě lehce nejen jedním z nejlepších filmů roku a poměrně důstojným bratránkem těch předchozích kultů. Je to totiž i maják naděje, že náročný divák se i dneska může dočkat komplexního filmového zážitku a že není všem dnům konec. Snad Scorsesemu ještě nedojde pára a ostatní si to vezmou k srdci. Nebudu ale lhát, těch 210 minut je fakt raketa a musím říct, že omlazený de Niro a Pesci mě na pár minut dost rozhodili. V postavách i kontextu jsem se taky hodně ztrácel, ale to už k tomu asi tak nějak patří. Vzhledem k neskutečnýmu množství kladů za to těch 12 hodin v buse fakt ale stálo.(9.11.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 27. září 2019 na filmovém festivalu v New Yorku. (Varan)

• - Al Pacino řekl o natáčení filmu, že to pro něj byl pocit, jako by znovu natáčel film v sedmdesátých letech. (MeanWhile)

• - Ray Liotta se zajímal o roli ve filmu. (MeanWhile)