Irčan

(pracovní název)
  • Kanada

Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

USA, 2019, 209 min

Ačkoliv pana Scorseseho uctívám jako boha mezi námi smrtelníky, tenhle jeho vysněný projekt mě nechal podobně v rozpacích jako Silence. Filmařsky precizní, z některých scén mrazí a při sledování trojky DeNiro/Pesci/Pacino se mi chtělo skutečně brečet, protože ničeho podobného se už od nich nedočkáme, nicméně stopáž 209 minut dnes asi neobhájí nikdo. Stojím si zatím, že film by fungoval skvěle jako třídílná minisérie. Vůbec by mi nevadilo, kdyby nejmladší verze hlavních postav hrál někdo jiný. Navíc po tříhodinové palbě desítek různých jmen z mafiánského podsvětí, jsem usoudila, že to na jeden zatáh prostě nedám. Nicméně posledních cca 40 minut filmu jsou zcela devastující. Ať už je to telefonát Franka Hoffově manželce nebo moment, kdy přijde za Peggy. Ve výsledku je to film, o tom, že stáří a samota jsou někdy tím největším trestem. Na poslední záběr budu vzpomínat ještě dlouho.(8.12.2019)

Scorsese rozhodně není troškař, jeho Irishman sliboval hodně, návrat mafiánů v podání těch největších es, co kdy žili a stále žijí, ale výsledek je takový rozpačitý. Je to natočené mistrně precizně jak to jen Scorsese umí o tom žádná, ale já se fakt neposeru z každého Denirova koktání a pohledu, zamračení a mlaskání Pesciho nebo hádání a vztekání se Pacina. Skutečně ne, postav a jmen je tam, jak když naseres, ale dej se za podpory nesmírné stopáže téměř čtyř hodin úmorně vleče a nepomáhá tomu ani téměř nepřítomnost hudby.. Scorsese má rozhodně lepší filmy, které mají spád, nějaký děj a nestojí na místě... Je to výborný film o člověku který se dostane k nějakému mafianovi a postupně se vypracuje, ale takových filmů je hodně a lepších.. Nedivím se že to má téměř čtyři hodiny když neustále sledujeme jak se postavy hádají a prekrikuji kvůli naprostým hovadinam, ale Scorsese si asi myslí, že to lidi budou žrát protože je to přece Robert a Al a když se nad tím zamyslím, tak to vlastně ani tak mafiánský film není, ale to není nic špatného.. Z nejočekávanějšího filmu roku jsem trochu zklamaný..(8.12.2019)

Starý dobrý Scorsese? Majstrštyk na úrovni Vlka z Wall Street alebo Casina sa nekoná, ale rozhodne ide o Martyho poctivú filmárčinu pre fajnšmekrov, akú máme radi. Jimmyho Hoffu a jeho odborárske ťaženie mám naštudované (zlatej Nicholson z devadesátek), takže som si ten impozantný kus americkej histórie vychutnával v plnej paráde. De-aging hercov kvalitne spracovaný: až na scénu, kde omladený De Niro skope predavača - pretože jeho pohyby prezrádzajú dôchodcu. Tri a pol hodiny sú aj na Scorseseho odvaha, ale docela to odsýpa. Snáď len s výnimkou poslednej 30-minútovky, ktorá sa nesie v silne reflektívnom moode, našťastie bez nevkusného sentimentu. Bezprostredne po projekcii dávam palec hore a nevidím dôvod, prečo Irishmana neoznačiť za Martyho gangsterské grand finale.(8.12.2019)

Milión krát lepšie než nudný Hoffa (1992) s Jackom Nicholsonom a Dannym DeVitom. Ja to CGI kurva milujem. Môže byť niečo lepšie, ako vidieť Roberta De Nira, Al Pacina a Joea Pesciho ako z ich starých filmov? Akoby toto bol snímok skutočne z 80.rokov. Absolútne na jednotku urobené omladenie hercov. Naopak musím pochváliť aj ostarnutie hercov a scéna ku koncu v base s úbohým senilným starčekom Joem Pescim, to trhalo srdce. (Pochválim aj jeho český dabing). Irčan je - nie tempom, ale emocionálnym vyznením niečo ako o dve generácie starší Goodellas (1990). Pravda, záverečná epizóda má bližšie k existenciálnej melodráme pojednávajúcej o vnútornom zmierení so životom a smrťou, ale inak je Irčan prekvapivo živý a úplne perfektne funkčný film, ktorého tempo síce postupne spomaľuje, ale napriek tomu si zachováva to, čím Scorsese exceluje prakticky po celú kariéru - schopnosť robiť dojem eposu, ktorý je hoden čo najväčšieho plátna. Čo sa týka hercov, ktorí už sú všetci do jedného dávno za svojimi vrcholmi - snáď len stačí povedať, že minimálne Al Pacino (ale v menšej miere i všetci ostatní) sa na ten vrchol vrátil so všetkou parádou. Nutné povedať, že Irčana nemusí oceniť zďaleka každý divák. Ak nepoznáte prierez Scorseseho kariérou - aspoň tou gangsterskou - pravdepodobne sa vám nestane, ako mne, že budete slintať nad tými úplne tradičnými a dnes už ikonickým motívmi, ktoré Scorsese pri svojej práci využíva a možno budete často krát aj prekvapení, že sa atmosféra uberá inými smermi, než ste čakali pred piatimi minútami. Ja som si tento štylistický návrat ku klasikám a symbolické zavŕšenie Scorseseho mafiánskej trilógie (Mafiáni, Casino, Irčan) užíval dokonale a nie je vylúčené - naopak, je to veľmi pravdepodobné - že sa aj z Irčana stane podobne kultová klasika. Kto by povedal, že to v roku 2019 ešte pôjde a navyše so všetkými kľúčovými postavami tohto veľmi špecifického a jedinečného žánru.(3.12.2019)

Ne-ko-neč-ně dlouhá důchodcovská připomínka filmů, které Scorsese točil v devadesátkách. Ty však měly snesitelnější stopáž a hlavně o dost větší drajv a šmrnc, takže utekly vlastně dost rychle. Irčan navíc do žánru nepřináší nic extra nového a tak jediným skutečně nosným motivem je zde vztah De Nira, jehož postava ale přitom není nijak výrazně zajímavá, a Pacina, jenž tu jako jediný předvádí výkon, který se může směle zařadit po bok jeho dosud nejlepších a nejslavnějších (ostatní jen odvádí svůj standard). Tenhle film rozhodně není špatný, jednotlivé scény a filmařské složky jsou samy o sobě dobré, při takové stopáži je ale celek nepříjemně úmorný. 65 %(7.12.2019)

• - Film byl natočen především na 35 mm film. (MarLin)

• - Podle internetového magazínu Deadline se na filmu pracovalo již od roku 2010. (MeanWhile)

• - Frank „The Irishman“ Sheeran (Robert De Niro) byl skutečný mafián, psychopat a několikanásobný vrah. Za 2. světové války zabíjel neozbrojené válečné zajatce a bavilo ho, když je nechal vykopat si vlastní hroby. Po válce se živil nájemnými vraždami. [Zdroj: Novinky.cz] (Bioscop)