Kriminální psycholog Terry McCaleb, který pracoval pro FBI, patřil mezi nejlepší ve svém oboru, přestože jeho metody občas nebyly předpisové. Před dvěma lety vyšetřoval případ sériového vraha a zahlédl ho poblíž místa činu. Pustil se do pronásledování, ale právě ve chvíli, když ho téměř dopadl, dostal infarkt. Podrobil se transplantaci srdce a jeho život se od základů změnil. Odešel do důchodu a přestěhoval se na obytný člun, kde žije v klidu a osamění. Jednoho dne za ním přijde žena, která chce, aby vypátral vraha její sestry. Důvod, který uvede, je natolik pádný, že stárnoucí detektiv nemůže odmítnout… Americký herec a režisér Clint Eastwood (*1930) má za sebou padesátiletou dráhu úspěšného herce a téměř stejně dlouhou kariéru neméně úspěšného režiséra, přičemž obě funkce často kombinoval. I když se nevyhýbal žádnému žánru (snad kromě komedií), nejlépe mu seděly westerny a kriminální snímky. K těm druhým patří thriller Krvavá stopa (2002), v němž také ztělesnil hlavní postavu vyšetřovatele. Už se neohání pěstmi jako za mlada, když býval drsným Harrym Callahanem, ale smysl pro spravedlnost a neústupná povaha při prosazování spravedlnosti mu zůstaly. Snímek vznikl podle předlohy plodného amerického autora Michaela Connellyho Blood Work (1998, česky 1999 pod titulem Obranná reakce), který je duchovním otcem oblíbených hrdinů z románových sérií o detektivu Harrym Boschovi a právním zástupci Mickeym Hallerovi. (Česká televize)

classic

„Krvná práca” môže trebárs označovať i veľmi významných „darcov krvi” so skupinou AB negatív, vďaka čomu sú nebožtíci neskôr vhodnými darcami orgánov, napríklad srdca, ktoré sa potom bude môcť ľahšie transplantovať čakajúcemu pacientovi v poradovníku. To je aj bohužiaľ prípad Glorie Torres, ktorú "KTOSI" úmyselne a rovno zozadu (zboku) v obchode strelil do hlavy (zároveň zavraždil i majiteľa, predavača), čiže mozog jej tým pádom musel načisto zoskratovať, ale srdce našťastie ostalo nepoškodené, že špeciálny agent FBI, Terry McCaleb, má k tomu aj extra podlomené zdravie, lebo už ani zďaleka nie je žiadnym mladíkom, a ešte keď dychtivo prenasledoval podozrivého, „kódového vraha” , čo mu zanecháva samé správy, sa pomerne rýchlo zadýchal, až nenormálne lapal po dychu. Aspoňže ešte stihol „Chuckovi Taylorovi” venovať zopár guliek do chrbta, čím, akoby sa po ňom už načisto zľahla zem. Terry odišiel z federálneho vyšetrovacieho úradu a po dvoch rokoch sa konečne dočkal nového srdca, ktoré patrilo, skúste dva-krát hádať komu ? Vôbec ani nepomýšľa nad tým, že by sa znovu vrátil do akcie, ale už ako súkromný detektív. Námatkovo ho navštívi sestra zosnulej, Graciella Rivers, aby mu ozrejmila, že má vo svojom vnútri čosi naprosto vzácne, « čo sa nachádza vľavo od hrudnej kosti a je veľké približne ako ľudská päsť » To je vstupenka k opätovnému zadýchaniu sa, no taktiež si je vedomý aj toho, že by vonkoncom nemal ostať nečinným. Odložený prípad sa znovu otvára... / Clint Eastwood nakrútil pozoruhodný thriller, kde si skrátka potrpí na samé detaily, že tie si treba aj jednoducho všímať, i keď to nie je až také jednoduché. A síce vymenil svojho dvorného DP Jacka N. Greena za Toma Sterna, čo môže byť vodítko ? Sami uvidíte, či áno ? Znovu exceluje i pred kamerou, čo je len dobre. Podľa knižnej predlohy Michaela Connellyho, napísal Brian Helgeland dosť popretkávaný scenár, s ktorým si nás divákov, hodne dlhú dobu drží v šachu až do poslednej minúty. Predostiera nám všelijaké varianty, ale iba jedna je správna. Vodí nás za nos, až tomu nevenujeme dostatočnú pozornosť ! Zrejme bol so scenáristom spokojný, inak by ho neangažoval na ďalšiu kolaboráciu do Mystickej rieky, v nasledujúcom roku 2003 ?! Vezmite si, že úvod, potom i jadro a záver, majú toho so sebou oveľa viac spoločného, než si vôbec myslíme. Po celý čas sú pozoruhodným spôsobom pospájané. ()

jojinecko

Vcelku štandartná, klasická a "jednoduchá" kriminálka starej školy, ktorú si môže divák vychutnať keď sa nebude zamýšlať nad logickými lapsusmi, prestane riešiť motiváciu postáv a nebude v tom hľadať žiadnu hlbšiu psychológiu. Dedo Clint si zas raz neodpustil americkú zástavu v poslednom zábere:) ()

Ivoshek

Mírně nadprůměrná krimi, kde začátek a prostředek mají určitě lepší kvalitu a spád než konec. Vraha jsem si taky tak trochu tipnul... ()

eraserhead666

Když jsem to viděl poprvé, kdo je zahradník (vrah) mi došlo snad ještě později než Clintovi a i když se to retrospektivně zdá být strašně lehce odhadnutelné, nejlepší na tom filmu je, že mi to při každém dalším a novém sledování (zatím asi 3x) vědomí, kdo je zahradníkem, vůbec nic neubírá na kvalitě. Klasická Eastwoodovská akční kriminálka, poměrně dost ochucená thrillerem. A chutná dobře. Jen bych měl jeden skromný dotaz - co je na tomhle do prdele mysteriózního? ()

SOLOM.

Slušná detektivka, kterou na rozdíl od některých nějak zvlášť hanit nehodlám. Příběh samotný sice geniální není, dá se tu narazit na několik slabších momentů, ale jako celek mi to docela rychle ubíhalo a taky jsem hned nepoznal kdo je vrah, i když je pravda, že jsem to věděl dřív než hlavní hrdina. Ta dvojice debilních poldů pobavila asi nejvíce, jen škoda, že tvůrce ještě více nepřitvrdil v „brutalitě“. Ten akčnější závěr nějak zvláště neoslnil, hlavně když je záporák mohl velice jednoduše sejmout hned několikrát a…Herecké výkony dua Clint Eastwood, Jeff Daniels slušné – no prostě průměrná podívaná. ()

Ištván87

Ano, i mistr tesař se někdy utne.... Musím se přiznat, že od jisté doby (Gran Torino rullezz) jsem obrovským fanouškem Clintovy režisérské práce. Mám rád jeho styl, výběry příběhů, výběr herců a to jak to všechno pasuje k sobě, resp. jak to pan režisér dokáže zkombinovat do jediné, celistvé a mnohdy naprsto dokonalé formy. Tenhle film sice patří k jeho slabším dílům, ovšem ani chvilku nenudí a je tu poznat Clintův úžasný režisérský rukopis. Patřím sice k tém, kteří poznali (já cca v půlce), kdo že je ten náš tajemný vrah, ale to nic nemění na faktu, že tenhle thriller je velice osvěžující a mistru Eastwoodovi mohu přidat body i za to, že zřejmě rozpoznal, že nemá v ruce tak nosný příběh, jako ty na něž jsme od něho zvyklí a proto film zbytečně nenatahuje.... 75% ()

Bauer

To bylo fantastický.Já si furt říkal kdo by mohl sakra být vrahem a ještě jsem si říkal proč na tom papiru chybí číslo 1. A pak Noone. Ne jendička.eastwood čím je starší tím je lepší. ()

Morholt

Rutinní detektivka. Clint ztvárnil dalšího ze svých vysloužilců, který pase po vrahovi, jenž zabil darkyni jeho srdce. Záhy se ukáže, že to nebyla náhoda a vše má spojitost se starším nevyřešeným případem. Nijak mě to nezaujalo, ale ani neurazilo. Trošku mě nudila zbytečně dlouhá stopáž, obešel bych se bez Clintových milostných pletek a k řešení, kdo je vlastně vrah, bych měl také výhrady. Ale na druhou stranu zápletka sama o sobě byla slušná a herci výborní. A hlavně jsem netušil skoro až do konce, kdo je vlastně vrah a to se cení. Lepší průměr. 60% ()

hendrich6

Krvavá Stopa není vyjímkou dobrých filmů od Clinta Eastwooda a nechápu proč má film poměrně nízké hodnocení.Je to kvalitní krimthriller jak má být, navíc se skvělým Clintem Eastwoodem před kamerou i za ní.Klidně bych se na tento film podíval s chutí znovu. 80 % ()

BoPo

Ísť na tento film do kina, tak som určite sklamaný. Ale pre TV je ďalším z radu neurážajúcich, bez zádrheľov plynúcich krimi filmov, ktoré rozpozeráte a zvedavosť Vám nedovolí ísť spať pred koncom. Ale je pravda, že záverečná tretina by si zaspanie možno zaslúžila. Človek by aspoň ráno ľutoval nedopozeranie. Pochvalu si určite zaslúži nápad ohľadne motivácie vraha. Eastwood tu z hercov, prekvapivo, vyniká ako jediný. Zbytok je béčkové stádo podržtašiek. Celkom dosť dlho si Krvavá stopa dokázala držať auru vydareného filmu, takže dať menej ako 3* by mi prišlo ako zárez. ()

Johny_fork

Poctivá, staromódní, pozvolně plynoucí kriminálka. Děj postupně houstne a Eastwood je borec, bohužel Krvavou stopu sráží dolů hloupé a laciné rozuzlení. ()

Dale

Pozor SPOILER: áno, film je veľmi predvídateľný. Každému, kto má napozerané kriminálky a thrillery stačí pozrieť len na obsadenie a má dvoch možných kandidátov na vraha a veľmi rýchlo príde na to, že Anjelica to nebude. :-) Máme tu aj veľmi zábavné pasáže, ako keď chlapec z 1. stupňa rozlúšti záhadu, na ktorú nemohli prísť všetky prestížne univerzity s najmodernejšími technológiami. Ale máme tu aj spoľahlivého Clinta, ktorého postava pri odhaľovaní stôp naozaj rozmýšľa, na rozdiel od miestnych policajtov. Tá milostná aférka bola ale úplne zbytočná, nepasovalo to tu. Inak štandardná krimi, ktorá sa dá sledovať, aj keď poznáte identitu vraha, aspoň aby ste zistili jeho motívy a ako na neho Clint príde. ()

Padme_Anakin

Solidní kriminálka Clinta Eastwooda, nic mě vyloženě nenadchlo, no na druhou stranu ani nepopudilo, takže hodnotím pocitově na tři hvězdy.. Knižní předlohu neznám, tedy jsem nebyla ničím ovlivněná a hlavní postava starého vysloužilce, který se vydává po stopě krve a vražd „srdcem“, mi byla příjemná i srozumitelná.. No a vraha jsem hned neodhalila, musela jsem si chvíli počkat.. ()

agentmiky

Další film, kde najdete na pozici režiséra a herce v hlavní roli stejné jméno. A ano, je to Eastwood. Krvavou stopu jsem chtěl vidět již hodně dlouho, protože scénář od Helgelanda již něco dnes znamená a příběh mi připadal taktéž interesantní. Ale neudělejte tu stejnou chybu co já, když jsem si myslel, že to bude poněkud mysteriózní film. Pod takovým žánrem si představuji něco jiného. Eastwood nezklamal jak na režisérském křesílku, tak i v pozici herce. Pár jeho hlášek stojí za zasmání. Paul Rodriguez v roli rýpavého detektiva doslova zazářil, bylo zajímavé sledovat slovní přestřelky mezi ním a Eastwoodem. Příběh se jeví na papíře dost silně a neotřesitelně, ale v reálu to taková paráda zase není. I tak byla zápletka koukatelná s jedním brilantním zvratem (ano, odhalení pravé identity postavy Jeffa Danielse). Pak bych ještě vynechal romantickou linku Eastwooda, vůbec se to do filmu nehodilo. Trochu mě zaráží, kam se vypařilo těch 50 milionů dolarů coby rozpočet, protože akce zde moc není. Je to záhada. Kvůli Eastwoodovi a pár dobrým momentům je to film na zhlédnutí, kde se nemusíte obávat výsledné kvality. Za mě dávám 67 % ()

erased

Blood Work je po všech ohledech víceméně šedý film. Od jiných kriminálních thrillerů ho neodlišuje prakticky nic, snad kromě samotného sympatického Eastwooda. Přesto jsem vždy rád za příběh a hlavně pointu, které mě dokážou překvapit a tak jsem nakonec ochotný hodnocení něco málo nad průměr přidat. Ovšem budu upřímný - nebýt Clintův fanoušek, žádné přidávání by mě ani nenapadlo. ()

blackrain

Clint Eastwood opět režíruje sám sebe a jde mu to velmi dobře. Na něm celý film stojí. Hraje detektiva, kterého skolil infarkt, muselo mu být transplantováno nové srdce. Dárkyní byla ale zavražděná žena. Cítí jako morální zadostiučenění její vraždu vyřešit. Nabízí se nám tak zajímavá kriminálka v eastwoodovském stylu. ()

Maq

Clint Eastwood je o hezkou řádku let starší než já, ale jeho konzervativní pojetí filmové práce mi sedí. Většinou si vybírá kvalitní scénáře, které mu nabízejí hlavní roli šitou na míru. Budiž, koneckonců jeho jméno se prodává, a trh žádá, aby hrál pořád v podstatě stejné typy. --- V tomto případě zvolil detektivku, dobrou detektivku, dokonce s docela originální zápletkou. Mnozí recenzenti tvrdí, že odhalili vraha předčasně. Nevím jak. Možná záleží na jazyce, protože důležitá slovní hříčka je nepřeložitelná a já jsem film viděl v češtině. Ale je zajímavé, že na IMDb si anglofonní komentátoři nestěžují. Tak snad příliš napověděl trailer? --- Podle mého soudu se Eastwood měl důsledněji držet žánru inteligentní detektivky a omezit akční scény (hlavně v závěru) na minimum. Je dědek, tak ať zkušeně pátrá a nedivočí. A nezačíná si se ženami o dvě generace mladšími. ()