Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

Hobitek4U

Musím říct, že jsem čekal průměrný historický krvák, ale byl jsem příjemně překvapen. Krásná krajina, dobrý výprava, mělo to dobrý spád, trošku slabší scénář, ale celkově je to dobrý dobrodružný film. ()

Martrix

První co mě napadá je, že je to vcelku zbytečný film. Kdyby šlo o lekci dějepisu a já odcházel z kina s čerstvě nabytými vědomostmi, snad bych hodnotil lépe. Jenže Centurion nám ukazuje to, co už víme např. z Gladiátora. Tj. když někomu rozpářete břicho...vypadnou střeva, když ho seknete do hlavy...umře, když jste voják, nejspíš vám někdo rozpáře břicho, nebo vás sekne do hlavy. Anebo přežijete a budete sekat do hlav někoho jiného vy. A u toho se budete snažit někam dostat. Takže se díváte, jak se skupinka lidí snaží přesunout z bodu A do bodu B. A také sledujete, jak se jim v tom jiná parta snaží zabránit. Pak je tam trochu vaty okolo, aby to nebylo až tak úplně pitomé. A v té vatě se potácí pár vcelku zajímavě vykreslených postav, kterým sice tak úplně nefandíte, ale nemáte důvod přát jim něco špatného. Asi jako když se dívá Tahiťan na utkání HC Sparta vs Kometa Brno. Nenapadá mě žádný důvod, proč vidět Centuriona podruhé, natožpak proč ho někomu doporučovat. ()

campix

Neil Marshall je také takový brouk Pytlík. Nemá problém střihnout si temný horor nebo apokalyptickou vizi budoucnosti a teď fušuje i do žánru historických rubaček. Ale v Centurionovi nenaleznete nic nového, prostě standartně odvedené řemeslo a nic navíc k tomu. Možná tak pár zajímavých momentů a hodně solidního Fassbendera v hlavní roli jako takový warm-up před jeho letošním hvězdným rokem. Centurion rozhodně není nijak hloupý a ani výrazně nenudí, jenže nedokázal přidat něco navíc. Solomon Kane nebo Robin Hood je daleko větší zábava. ()

Fallen_One

Nedokoukáno (večerní únava), ale za pohany, výběr lokalit a atmosféru dávám minimálně tři. Někdy to musím skouknout celé a třeba to hodnocení změním. Snad k lepšímu. ()

PROCESOR

První díl o 9. legii je trochu divný. Po první bitce se toho vlastně už moc neděje. Ti co zbyli tak zdrhaj a nahání je ženská co má nevyřízený účty s Římany. Má instinkt vlčice co je doslova loví, jako kořist pro svá mláďata. Větří je na km daleko. Kdo koho nakonec přechytračí samozřejmě neprozradím. ()

Juto

Všetko je celkom zábavné, ale film nikdy nedosiahne klasický epický stav kvôli svojej krátkej dĺžke a niekoľkým nezrovnalostiam. Napríklad stále nechápem, prečo by dvaja zdraví a ozbrojení vojaci utiekli pred vlkmi. 6/10 ()

Maty85

N. Marshall pokračuje po doomsday dál v krasojízdě a rozjíždí další ve skrze drsnou a po všech stránkách zajímavou podívanou. ()

Deverant

Jen škoda, že to Marshall nenatočil jako fantasy. Pokaždé když Centurion upomene na své historické zakotvení, o něco víc zabolí jak je stupidní a o ničem. Druhá věc které jsem litoval, byla, že o jazyk byl připravena jen jedna z postav, když by si to za bláboly, které vypouštěly z úst, zasloužily všechy. A asi nejdivnější bylo to naprosto zvrtané používání Quinta jako vypravěče. Nakonec je jedině dobře, že Devátá legie ve skutečnosti v Británii nezmizela, jak se dlouho myslelo, ale byla odvelena někam na východ Římské říše. ()

majo25

Príbeh, spracovanie, hudba, herci...všetko dobré, 90 minút ubehlo bez pozerania na hodinky. Akurát tú čierno-bielu štetku si mohli odpustit. To tam nemohli dat nejakého chlapa-stopára, ale nejakú 30-kilovú šlapku. A bili sa z nou pomaly pol-hodinu!? Neviem, čo je to za čudná moda, trebat tam nejaké ženy-bojovničky (a ešte v tej dobe, keď ženy boli menej ako zviera!), a tiež sa z toho stáva toporné klišé. Keby tam prístali mimozemštania, tak by to bolo dôveryhodnejšie ako toto. Škoda, trochu mi to skazilo film. Ale koniec sa mi páčil. Hodnotenie: 70% ()

zorro

Velice příjemná podívaná. Po tomhle kousku je Neil Marshall opět na koni a doufám, že na něm zůstane. ()

okkac

Óda na skotskou vysočinu v zatím nejslabším Marshallově filmu, což ale vzhledem ke vztahu jaký mám k jeho filmům stále dělá rychle odsýpající chase movie plný brutálních killů. Jen ten scénář drhne, kdy některé scény na sebe ne úplně dobře navazují a sem tam nějaký logický laps, ale to je v Marshallových filmech běžné, akorát v Dog Soldiers a Doomsday je to překryto velkou mírou sebeironického nadhledu a v The Descent je perfektní klaustrofóbní atmosféra, kdežto Centurion se bere přeci jen vážně, a to mu škodí. Bitky už byly sestříhané celkem dobře, ale stále si trvám na tom, že by si měl Marshall najít nějakého střihače a nestříhat si svoje filmy sám (jako v případě The Descent). 7/10 ()

KatanaCZ

Souhlasím s ostatními, že se nejedná o špatný snímek, to vůbec ne. Jak píše Predators - bitvy jsou věrohodné a pár zážitků si člověk z filmu odnese a vrejí se mu do paměti. Bohužel je těchto momentů opravdu jen pár a osobně si na tento film za pár měsíců jen matně vzpomenu. Chyběla mi zde právě ona epičnost jakou kypěl gladiátor, chtělo to trochu větší výpravu, větší hordy lidí, větší bitvy. Když se řekne ŘÍŠE ŘÍMSKÁ, vidím něco obrovského, vznešeného, pluky po tisících lidech v čele s nebojácným a oddaným velitelem, to zde bylo pouze na začátku filmu. Na druhou stranu je to zase trochu jiný pohled na věc. Pro mě tak 3,5 hvězdy. ()

WinnJets

Moc jsem se na Centuriona těšil a teď mi nezbývá než konstatovat, že naprosto zbytečně. Je to opravdu veliká selanka, která místo historického filmu působí jako nějaký ztřeštěný seriál o xeně. Ostrovní bojovnice (nemám rád, ženské obsazené do rolí vojáků, či bojovníků) zde působí opravdu komicky, zmalované jsou jako kdyby se chystaly někde na na pařbu či by se daly zasadit rovnou do bordelu... pěkné holky to jsou, ale už jste někdy potkali v Anglii takle hezké baby někde na fleku... jedině snad nějaké turistky...:) No a ty hory mě taky dostaly, vypadá to, že Britové budou na příští zimní olympiádě šlapat na paty všem Alpským zemím...:) když borci v čase 49.30 běží po horizontu nějakého kopce a za nima se rozpostírá pohoří né nepodobné himalájím musel jsem se smát. No prostě je tu toho hodně co se né zrovna povedlo... ()

bartias

Drsně krvavá a přitažlivě šedivá podívaná je autentickým nahlédnutím do starověku, kdy si Římané snažili podmanit britské ostrovy a tvrdě narazili na bojovný kmen Piktů. Po takřka epickém úvodu zobrazujícím krutou bitvu se z téhle variace na téma „co se mohlo stát se ztracenou 9. legií?“ stává útěkářský film. Syrový, autentický zážitek směřuje k závěrečnému střetu, který vypadá takřka westernově. Na straně Římanů exceluje Michael Fassbender. Za Pikty mu slušně sekunduje nemluvná Olga Kurylenko. ()

Radiq

Hej náhodou to nebylo vůbec špatný. Na nedostatek krve a usekanejch a přesekanejch končetiňáků a hlavic si taky nemůžu stěžovat. Jak kdyby tam řádil Sekanina. Michael Fassbender je sympatickej sympaťák a ne žádnej kokoťák. Pravda, příběh zavání trošku kravinou a piktští pikťáci jsou trochu zbytečně přebarbarštělí, aspoň se mi to zdá, ale nemůžu se hádat, protože žádnýho neznám. Ale ta Kurylenkovic stopařka, to byla dost přehnaná postavička, stejně jako ta druhá lukostřelná blonďatá bojovnice. Ty ženský mi tam prostě neseděly, protože myslim, že ty spiš tenkrát jenom rodily a staraly se o kraviny a jídlo a nechávaly se vraždit a znásilňovat. Konečnej rozsudek ale je kladnej. Perlička na závěr: dvakrát jsem málem u toho usnul, ale pokaždý mě vzbudilo filmové probuzení ze zlého snu toho centuriona, takže sem se koukal dál. Mě to na štěstí jako zlej sen nepřišlo, ale přišlo mi to zajímavý, že to tam dali. Asi kvůli lidem, kteří by u toho málem usnuli jak já... ()

nineweh

Teda jak se Michael Fassbender ocitl v něčem takovém, to nepochopím... ale za krásnou krajinu a skvělou hudbu hvězdička navíc. ()

tomeek

Římská verze Black Hawk Down. Skupina přeživších Římanů se vydává na nepřátelské území zachránit velitele a poté se musí dostat za bezpečnou linii. Nebylo to tak zlé, jak jsem čekal, ale modrá barva je tady oprávněná. Žádný zázrak se nekoná. Pěkné scenérie, solidní mlata, ALE místy hodně divné střihy, digitální krev, která je dokonale zářivě červená snad i v noci, podivně strukturovaný děj a TY LÉTAJÍCÍ TITULKY. Působí to dost lacině, ale i tak se to dá naprosto s klidem sledovat. ()

dr.fish

Stará dobrá klasika. Strength and honor. Rychlé, akční, loajalita, vojenská čest, společný boj o přežití. Nekomplikovaný děj, spád, přímočarý běh událostí. V první čtvrtině 2. století devátá legie zmizela. Kam? Nikdo neví. Režisér nám nabídl verzi. Já proti ní nic nemám. Vypadá to, že jsem si Marshalla oblíbil. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)