(festivalový název)
  • Nizozemsko

• Belgie

Hudební / Drama / Životopisný

USA, 2010, 102 min

Svým způsobem důstojné pokračování vlny biografických filmů věnovaných hudebním skupinám či slavným interpretům jako třeba Elvis nebo zejména Stoneův Doors. Zde sledujeme počátky dětských hvězdiček a jejich revolty vůči tehdejší Americe. Že se z jedné kravky vyklube Joan Jett je nasnadě. Pak už jen sledujeme vzestup a pád skupiny Runaways, která v sobě spíš skrývala na svou dobu poplatný sexappeal, než nějaké výrazné hudební kvality. Přesto všechno je to právě díky osobitosti mladičké Dakoty Fanning celkem zajímavá podívaná. Zajímavou tečkou celého příběhu je také (a možná to bude krapet SPOILEROIDNÍ), že ona sláva přišla až se skladbou I Love Rock 'N Roll, která ale právě nemá se skupinou The Runaways nic společného a vlastně to ani není její skladba, jedná se o coververzi skladby skupiny The Arrows. Nebylo by možná lepší, natočit film o životě Joan Jett a cestě k jednomu hitu, s kterým si vystačila až dodnes, než jen vylíčit epizodní část s nějakou holčičí kapelkou? Přesto všechno ale film je to zdařilý. Mohu doporučit.(12.6.2012)

O nejakejch Runaways jsem v zivote neslysel, coz je ale v podstate fuk, tohle je klasickej biografickej film, kde mame zacatky kapely, uspech i pad. A nastesti to slape od samotnyho zacatku, svizne odsejpajici dej, perfektni pisnicky. Bohuzel poslednich 20 minut uz se nic nedeje a kdyby tu nebyly, tak se nic nestalo. Co se tyce herecek, konecne se Stewart a Fanning dokopaly k nejaky poradny roli, takze Stewart neni ta kravka ze Stmivani, ale pusobi skutecne vcelku drsnacky, nadava, chlasta, akorat to haro je dost hrozny. Co se tyce Dakoty, ta uz nastesti povyrostla a nedela svoji typickou prechytralou urvanou holku, dostala nejvyzivnejsi roli, perfektne ji zahrala, ale tu drsnacku ji s tim jejim xichtem proste neverim. Nicmene ja tu mam jinyho favorita, skvele ujetyho Shannona v roli producenta. Nebejt tech opruzackejch poslednich 20 minut, mozna bych premejslel i o paty hvezdicce, takle jen solidni ctyri a po case zase perfektni hudebni film.(12.8.2010)

Jelikož sem duší Rocker,mám rád životopisné filmy a zbožňuju Kristen Stewart,nemohl sem si Runaways nechat ujít.Joan Jett mám hodně spjatou spíše z jejich posledních sólových let a hlavně peckou I Love Rock'n Roll,tudíž filmek,jenž mapuje její minulost,jsem přivítal s nadšením.Režisérsky nikterak originální,ovšem herecky famózní.Kristen i Dakota podávají skvělé výkony,hlavně Dakotin výstup ala Dawid Bowie!To sem čuměl s otevřenou držkou.Po hudební stránce celkem zajímavé.Hlavně zbožňuju tu dobu,všechny máničky vyrazili na párty,kde se chlastalo,pařilo,všichni měli křiváky a poslouchali tu nejlepší hudbu,jáka kdy vznikla.To byla doba kterou miluju a ve který bych chtěl žít.Z dnešního uhlazeného světa,plného šampónů a posraných diskoték,plných rozmazlených zbohatlických dětiček je mi nablití.Film sice není po kvalitní stránce na špici(jako třeby The Doors nebo Control či Falco)ale připoměl mi co mám tak rád,Kristen je miláček a mohl sem zase na okamžik nakouknout do dob,které mám nejraději.Skvělý filmový fetiš.(31.1.2011)

If I'm training a wild dog, and it bites my hand, I know I've trained it well.. Životopisné a ještě k tomu navíc hudební snímky miluju a když se k tomu přidá trocha rebélie, sexu, drog, rocknrollu, kožených bund a tekutých linek, tak je to teprve moje krevní skupina. Runaways samozřejmě znám a přestože je neposlouchám (pro mě je to taková ta hudba na zanotování v hospodě:) tak musím uznat, že film měl šťávu. Dakotu ani Kristen rozhodně nemusím, ale snažily se a přestože nepředvedly žádné oscarové výkony, byly dost přesvědčivé. Pravda,film nijak nevybočuje z řady hudebních životopisných filmů, ukazuje vzestup a pád kapely a to je právě to, co mě trochu mrzelo. Na druhou stranu ten příběh napsal sám život, takže v tom to asi lepší být nemohlo. Co mi ale opravdu chybělo byla nějaká šmrncovní zapamatovatelná scéna. Jen kvůli tomu nedám plný počet..(5.8.2012)

Režisérka Floria Sigismondi umí vyčarovat s kamerou vskutku nádherné náladové obrazy (aby taky ne, když stojí za nejlepšími videoklipy od Marlina Mansona), ale v jejím filmovém debutu jí celovečerní stopáž láme vaz - "rádoby-hluboký" příběh se rozpadá na čistou dokumentární popisnost, tempo kolísá a psychika postav se projevuje spíš v důsledcích jejich chování než aby je divák chápal už podle příčin které je jako osobnosti tvoří. Ale hlavně - i přes úspěšnou snahu o punkový vizuál, i přes fajn hudbu, pořád se tu o "rock'n'rollovém duchu" víc jen mluví než aby byl skutečně cítit. Holky rebelují bez příčiny a bez překážek, cestičku jim stejně ze všeho nejvíc umetá producent a pořád se tváří tak, že když jim to přecejen nevyjde, tak jim máma s tátou doma pofouká bebí. Všechno je i přes vizuální mimikry místy tak plytké a uhlazeně přímočaré, že se z filmu ztrácí ona hlasitě proklamovaná dravost a revolta, která přitom původní Runaways prý měla provázet od začátku až do konce. Body k dobru si ale rozhodně zaslouží herečky - Dakota sice zabírá zbytečně moc prostoru, ale dívat se na ni dá (ano, pravý jail'fuckin'bait) a hlavně tu prim hraje vskutku skvělá Kristen Stewart. Až se přestane zahazovat s Twilightem, tak evidentně ještě ve filmech ukáže hodně velké věci. 7/10(10.1.2011)

• - Pravá Cherie Currie přiznává, že upadla na podlahu své kuchyně a rozplakala se, když zjistila, že ji bude hrát Dakota Fanning. Dakota je totiž Cherie oblíbená herečka. (Red-horse)

• - Ve filmu se Kim Fowley (Michael Shannon) zmiňuje o Elvisovi a Priscille Presleyových. Riley Keough, filmová sestra Cherie Currieové, je jejich vnučkou. (SydneyB)

• - Režisérka Floria Sigismondi prohlásila, že kdyby byla Dakota Fanning o něco starší, film by byl daleko odvážnější. Fanning bylo v době natáčení 16 let. (zajda404)