Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

nash.

Pravděpodobně nejlepší z filmů o IX. a jiných ztracených legiích, které se s posledních letech prohnaly kinosály. Stylem i barevnými filtry jsou sice zaměnitelné, zejména Centurion a Orel, u tohoto jsem se ovšem nenudil ani chvíli. Svižný rozjezd, emoce, napětí, akce, zneklidňující nejistota, velká gesta i překvapení, to všechno tam bylo. A jako třešnička ten dokonale casablankový závěr. ()

Slarque

Mnohem lepší verze Centuriona. Málomluvnost namísto dementních dialogů, příběh (jakkoliv jednoduchý) namísto sbírky klišé. Na vysoké úrovni je práce kameramana, hudebního skladatele i režiséra. Channing Tatum a Jamie Bell dokážou celý film v pohodě odtáhnout. Není to žádné sofistikované umění, ale zadání historického dobrodružného dramatu naplňuje beze zbytku. Což je vlastně výborná zpráva. ()

Lenny.M

Naprosto bezduchý film. Těšila jsem se na pěkný film z období Říma a dočkala jsem se této slátaniny. Kamera hrozná, prostředí taktéž, vůbec jsem tomu filmu nic nevěřila.. ()

iamek

Téma sice lákavé, ale strašně složité a těžké na natočení. Soudím podle toho, že jsem pár filmů o Devaté legii viděl a žádný mě nenadchl a v každém bylo strašně málo akce. U takového žánru a námětu nechápu přístupnost PG-13. Ono už průser tak trošku naznačilo obsazení. Tatum a Bell není zrovna to pravé ořechové, ale slečnám se to asi líbit muselo. ()

klerik

Nečakané sklamanie. Sľubný úvod a potom vata. Hrdinovia sa túlajú po Británii bez náznaku zmyslu a potom začnú utekať ako v POSLEDNOM MOHYKÁNOVI či APOCALYPTO (ale bez nutného napätia). Pár scén je pôsobivých, ale väčšina filmu je otrava. Je to určite lepšie ako POSLEDNÁ LÉGIA. Ale že to bude slabšie ako KRÁĽ ARTUŠ, som nečakal. A tupá naháňačka CENTAURION je vlastne bohovsky zábavný film. Nabudúce si radšej si pozriem SHARPEOVHO ORLA... V tomto filme driemal potenciál (predovšetkým vo vzťahu hlavných hrdinov), ale režisér i scenárista sú zjavné drevá... ()

SeBig

Mečem se moc nemávalo a já zamával fakáčem, když mi jeli drze titulky před xichtem. Celkem nůďo bylo a na tento snímek, leč i mile rád do dvou minut zapomenu, že jsem vůbec viděl. ()

korbitch22

Mladší a slabší bráška Centuriona.Začátek hodně cool,Tatum i Macdonald bodují historickou výpravou,skvělým střihem a narůstajícím tempem...aby se postupně dopracovali k uměleckým výlevům,kdy se Macdonald snaží až krečovitě nacpat do sebe Brutalitu a tempo Centuriona....s dlouhými záběry,umělecko psychopatického charakteru Valhalla Rising ;-) Díky nízké přístupnosti se nedočkáme žádných krvavých orgií,ani hlubokých myšlenkových,či snad srdce a nervy drásajících scén.Ke konci už sem jen čekal kdy Bell Tatuma vykouří,aby ho postavil na nohy :-D Je to škoda,protože začátek je fakt super a příběhově to taky není k zahození,jen škoda že se režísér nemohl rozhodnout,jestli chce točit výpravný krvák,nebo uměleckou básničku pro slečinky a tak nějak divně to všechno splácal dohromady,55%. ()

Chrustyn

Až zbytečně lacině působící, režijně amatérský a herecky nezvládnutý historický snímek, který se směle řadí mezi ty opravdu slabé. Prakticky nulová výprava a chabé akční scény z filmu dělají dvouhodinovou nudu, která nemá čím zaujmout. Historickým nadšencům spíše doporučuji výborný "Ironclad", který toto béčko strká hravě do kapsy a věřím tomu, že i s nižším rozpočtem. ()

Jirka_Šč

Nedívá se na to zle, mám rád filmy ze starého Říma, ale několikrát jsem si ke konci říkal, že blbost. Tři * jsou ode mě víc, než dost, taky jsem uvažoval jen nad dvěma. ()

Yardak

Další film o Deváté římské legii aneb volné pokračování Centuriona :o)). Nejlepší na filmu je výprava (hlavně v první části snímku). Dále bych upozornil na velmi slušnou válečnou akci z pohledu římské taktiky, jež se objeví též na začátku filmu. Hlavní herci, Tatum a Bell, nejsou špatní, ale raději bych viděl jiné mistry na těchto postech. Mark Strong zde hraje asi 10 minut a je to "pěkný" zálesák. Závěrem lze říci, že mám podobné pocity jako u Centuriona, tedy ještě za slabší 4. Od Macdonalda jsem čekal trošku víc. Škoda, že se režiséři Centuriona a The Eagle nespojili - mohla to být bomba:)). ()

Flego

Ak by som vzal do úvahy len samotný príbeh, tak by som musel povedať, že sa nejedná o žiadny motívmi a zvratmi nadupaný film. Až na úvodné scény, ideme priamou linkou k logickému záveru. Zaujalo ma však spracovanie. Režisér odviedol dobrú prácu, ale absolutórium si zaslúži kamera. Tá je jednoducho úžasná, pracuje s exteriérmi, pracuje s detailami a americkými detailami ( aj v súbojoch ), dokonca v niektorých scénach je okolie zahmlené a tým sa do popredia dostáva dôležitá scéna. Týmto prístupom nie je ani divoká minutáž na obtiaž. ()

Darneth

Hlavním pokleskem filmu je vyhnutí se noření do hloubky psychologie postav, tehdejší britské kultury a římské velkoříše zbrocené krví na helmách svých centuriů, ostřích pěšáků a imperiálních orlicích, značící monumentálnost vzdělané krutovlády nad světem. Velkým plusem je ale hudba a zjevný záměr být nekomerční, což se dle mého názoru povedlo Eaglovi nejvíce z celého seznamu Vikingů, Cest bojovníků a Centuriů. ()

honajz

Po úvodní skoro hyperrealistické půlhodinovce bych dal klidně čtyři silné hvězdy, i když mi vadila rozkomíhaná kamera a ty patriotický řečičky a neskutečně mizerný Sutherlandův herecký výkon. Ale nějak jsem pak nepobral ten přechod do mystiky, tulení národ a celé to "orlice vás osvobodí". Navíc mi i souboje přišly nepřehledné. A co jsem vůbec nepochopil, byly pohnutky toho Brita, náčelníkova syna. Proč Římanovi pomáhal, jen pro záchranu života? Ale jinak kamera, atmosféra, hudba, charaktery postav velice slušné. ()

rikitiki

Ztracená hora po anticku: dva hoši v etnošatech jezdí na koních divokou přírodou a kdykoliv najdou záminku, tak se po sobě válí v trávě, bahně i ve vodě. A to je ještě cílem jejich výpravy najít jednoho velkého ptáka.... Tak to už musí dojít každému._____ Příběh o spřátelení se s otrokem a výměně rolí nenabízí dost zajímavých momentů, zato je plný klišé, jako drogový dýchánek s původním obyvatelstvem, ctný boj na život a na smrt (bez zajímavé choreografie), a když je nejhůř, tak dlouhé záběry na krajinu či šmuzig vesničany, to vše podmalováno kvílivým zpěvem. ()

Larky

Proč? Proč...sakra proč? Proč druhá polovina orla je o tolik slabší, než skvělá první? Orla Deváté legie bych přirovnal k autu u kterého jste naprosto spokojeni s jeho jízdními vlastnostmi i rychlostí jakou dokáže jet a jízda v něm vás vyloženě baví...ovšem jak se dostane zhruba do poloviny vaší cesty to najednou začne drhnout, auto spomaluje a tím pádem i správný požitek s jízdy je ten tam. Macdonaldovi se do doby než se dvojice hlavních hrdinů dostane do spárů pochybného kmene vlastnícího zlatou orlici velmi dobře dávkuje akci, děj, dialogy, úžasné záběry na krajinu a krásně a téměř pětihvězdičkově to odsípá...poté ale přichází nudné scény uvnitř kmene a dále ještě nudnější útěkařská fáze s vyvrcholením, které je narvané patosem a nějak mi prostě nesedlo. Někteří srovnávají (a teprve budou srovnávat) Orla s Centurionem (což je zcela na místě)...pro mě celkem jasně vítězí Marshallův snímek, zejména díky lepší celkové vyrovnasti celého filmu...Orel Deváté legie je dobrý film...bohužel jen dobrý...a mohl být klidně skvělým, kdyby druhá polovina nebyla tak zpackaná...čisté 3* ()

Ilicka

Charisma Jamieho Bella (pro mě) už podruhé přebilo definitivní zbytek zážitku z filmu. Tento film však, narozdíl od Jumpera, je kvalitní řemeslná práce se slušným spádem a příjemnou kamerou. Jen nechápu, proč Jamie mrhá svým talentem jako sidekick méně talentovaných herců. ()

ARI50

Abych řekl pravdu historické filmy fakt nějak nemusím proto je zázrak že se vůbec kouknu a tenhle mně opět nepřesvědčilo svoji dokonalosti jejich málo co ohromí co se tyče Chaninga Tatuma podle mne se hodí víc do žánru komedie než někde tady, ale co už všechno se má zkoušet. ()

Beastmaster4

Opravdové zklamání. Čekal jsem minimálně úroveň Centuriona, ale Orel Deváté legie mě doslova jen nudil. Nevýrazné herecké výkony, absurdní příběh a pointa. Kýčovitější film z dob římského impéria jsem snad neviděl. Jedinou hvězdu dávám za posledních pár minut, na které se dalo aspoň trochu koukat. Indiáni už na mě byli fakt hodně velký sousto. ()

becki_tu

Chybí tomu krev a peníze. Ano, rozpočet byl viditelně skromný a kvůli přístupnosti vypadá dravý orel bohužel spíš jako domácí slepice. Není to špatný film, ani námětem, ani obsazením. I režisér Macdonald nás už dvakrát přesvědčil, že umí. Jen tomu chybělo to, co dělá z historických filmů nezapomenutelné eposy. ()

Morholt

Taková slabší verze Centuriona, na kterého nepřímo navazuje. Navíc zatímco Centurion byl prostá rubačka, která si na nic nehrála, tak tady se Macdonald pokusil vtisknout filmu nějaký příběh, což bylo možná spíše na škodu, protože základ, kdy mladý důstojník chce očistit jméno svého otce a vrátit Římu ztraceného orla, byl z mého pohledu postaven na totální nelogičnosti. Přesto by se to dalo přehlédnout, kdyby Eagle pokračoval ve stejném duchu, v jakém začal. To se bohužel nestalo a tak jsem byl nucen občas zazívat u procházky po Kaledonii, která později zvrtla v maratónský závod s tuleními modrými vytrvalci. Škoda. 50% ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku