Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

Big Bear

První třetina jednoznačně nejlepší. Nástup k jednotce, hraniční pevnost, všudypřtomná mlha a kosa... O tomhle období něco vím a stále musím obdivovat tu civilizaci, která podobné pevnůstky či zimní tábory měla skoro až na našem území... Tady u u nás bubáků se měnila v zemnici slepice za hrnec, a tam už měl důstojník rozpis služeb jednotlivých vojáků v pevnosti a hřál se v místnosti s vymakaným horkovzdušným vytápěním :-)) V Rakousku se našel svitek, kde si žena jednoho z důstojníků stěžuje kámošce do Říma, že je v Austrii kosa a že už se těší až toho jejího muže zase přeloží do Itálie :-)) Na hranici s Britanií to muselo být ještě o řád hustčí! - Zpět k filmu. - Od nápadu udělat single záchrannou misi pro zástavu kamsi do barbarské Britanie za Hadriánův val, se z filmu stal sice krásný, avšak pouze etnograficko-přírodopisný snímek zachycující kmeny pastevců a nádherné scenerie hor, jezer, divokých hvozdů a zelených luk. Cesta zpět s naháněči byl standard a ničím neohromila. Závěr se ZZ Top legionáři a rádoby morální políček synáčkovi římského politika mne dokonce iritoval. A poslední věta snímku - ,,tak co dál?", mu definitivně sebrala čtvrtou hvězdičku o které jsem uvažoval. Takovéhle kecy očekávám v Kobře 11 nebo Xeně, tady to zamrzelo. Proč si to jen tak podělali... Ano nabízí se srovnání s Centurionem i Pojídači mrtvých. Jsou to snímky tematicky , i prostředím podobné. I přes drobné výhrady však snímek doporučuji zhlédnout. U mne je to za 3 orly. * * * ()

sheen

Jedna z těch průměrnějších historických řežeb, kdyby tam té akce bylo daleko více, film by rychleji utíkal, tak mě chvílema připadalo, že se hrozně táhl. ()

salahadin

Aneb chlapácké dobrodružství bez bab. Škoda, že druhý film během krátké doby s římskou tematikou se točí opět kolem IX. legie v Britannii. Co takhle, milí filmaři, natočit bitvu v Teutoburském lese, zfilmovat Traianovy dácké války či tzv. markomanské války (i v nich je spousta příběhů, které stojí za to sledovat - např. příběh o zázračném dešti, který zachránil Pertinaxe apod.). Ale budiž. Mám obavy, že já filmy s římskou tematikou hodnotit nemohu, protože jsem k nim apriori kritický (Gladiátor), nebo apriori nekritický (Centurion, Eagle). Eagle (2011) by potřeboval hodně překopat scénář, dal bych do něj více reálií, více odkazů na historii apod. Na druhou stranu jsem tak vyhladovělej po nějakém tom "římském" filmu, že jsem byl totálně vtažen do děje z mých naprosto nejoblíbenějších časů, časů, kdy proti sobě stály dva zcela rozdílné světy - římský a germánský. Marcus Flavius Aquila v tomto filmu se svým "šerpou" patrně překonali římský rekord a dostali se ještě severněji, než leželo castrum Inchtuthill. Škoda, že film je natočený jak přes kopírák, ale ten lákavý "roman-feeling" měl...a to je to, co jsem si od filmu sliboval, výlet do dob, kdy Slované ještě spali a Evropa na sever od Rýna a Dunaje patřila barbarům v tom pravém slova smyslu. ()

Pilda17

Po dlouhé době kvalitní film o Římu, který stojí za zmíňku. I když mě na začátku odrazoval pohled na "krasavce" Channig Tatuma, ale zhruba od poloviny jsem to už nevnímal a nakonec se do role hodil perfektně. Na první pohled jsem nedoufal, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Režisér Kevin Macdonald se předvedl a The Eagle se stává jeden z lepších filmů roku 2011, poněvadž jsem těch kvalitních "zatím" moc neviděl... 8/10 = 85% ()

Disk

Tak tohle bylo velmi dobré. Příběh je sice triviální, vše ale vynahrazuje nádherná hudba (jež scény pouze podmalovává, ale funguje to výborně), skvělá kamera se záběry na skotské hory a výborní herci, včetně Channinga Tatuma, který překvapivě neškodil, byť na Jamieho Bella pochopitelně nestačil. Zamrzí sice vystřižené záběry na krev, ale ve výsledku s tím zase takový problém není. A byl jsem příjemně překvapen, jak skvěle se Kevin MacDonald obešel bez ženských postav... ()

Ruut

Jako historický film tohle dopředu rezignovalo. Jako pořádná řežba (Centurion) nemá nárok. Jako meditativní cesta (Valhala Rissing) o prozření je to směšné. Jako chlapácký film o putování dvou mladíků za orlicí totálně selhává. A ten brakový závěr a hloupoučká pointa je ještě o třídu slabší než Král Artuš. ()

liskam

Tady si hodnocením nejsem moc jist... dal jsem 3. hvězdy, ale možná si tenhle snímek zaslouží o něco víc,možná o něco méně... Sice to není žádná převratná věc, ale je to koukatelné po všech stránkách a příběh je zajímavý (i když průhledný). Trošku mi tam asi chybělo větší seznámení,(potažmo možné ztotožnění) s hlavnímy hrdiny... film mě zcela nepohltil,stále jsem se koukal jen na ""ukecanou bednu""...To je asi největší mínus této věci. Ale,Jamie Bell je před kamerou stále lepší a lepší.:-) a Kevin Mcdonald za kamerou je také výborný. Bohužel Tatum je pro mě pořád jen "namakaný dřevo"..:-( Takže za mě 60.až 70% ()

kingik

Posvátný symbol zlatý Orel Deváté legie frnkl i s pěti tisíci vojáky. Mladý římský centurion Marcus Flavius Aquila (Aqua Linea) nemůže dopustit, aby jeho otec, který mu sehnal Arginmax od Radima Uzla, a pomohl mu odbourat problémy s erekcí v již raném mládí, zůstal jednou provždy zrádcem a zbabělcem v očích všech ostatních. A hodlá jeho jménu navrátit čest. Po zranění na jedné z výprav je nečekaně poslán na velitelský odpočinek. Touha po navrácení kovového symbolu pověstné legie je však natolik silná, spolu již s jeho opětovně nabytou erekcí, že se ho vydá hledat jen v doprovodu britského otroka, kterého zachránil před jistou smrtí. Bude to výprava nebezpečná a plná nepřátel na každém kroku. A také to byla výprava značně předvídatelná, a jelikož režisér Kevin Macdonald nemá mnoho zkušeností s epickými bitvami v historických filmech, na jejich výsledku je to znát. Jsou opatřeny většinou zlomkovitým střihem bez snímání detailů drastických scén, ačkoliv kamera byla působivá mimo tyto scény. Jak film postupoval, tak se postupně vytrácela také jeho působivost. Mechanické střídání nepropracovaných bojových scén s unylými dialogy dostalo film postupně do jednotvárnosti. Ve filmu není žádná opravdu krvavá nebo epická bitva a měl jsem pocit jako by na ni nebyl rozpočet, že se to často smrsklo na kratičké sejmutí nepřítele v nepřehledném střihu. Jako nejhorší vidím pokus o psychologii dvou hlavních postav. Do tohoto kroku se režisér nejdříve pustil, ale pak z něj postupně slevoval, vědom si zřejmě toho, že ve svých předchozích filmech si to mohl dovolit, ale tady na to prostor nebyl, a to především ve zvolené přímočarosti děje. Výsledkem je film, který překvapivě selhává v atributech, které jsou pro historický film v zásadě nepostradatelné a často i dominantní. Charisma Channinga Tatuma však film nenechá padnout. 60% ()

Payushka

Channing Tatum, kdysi tanečník hip hopu (film Let’s Dance), nyní drsný Říman. Jamie Bell, kdysi baleťák (film Billy Elliot), nyní otrok se srdíčkem na pravém místě. Musí vám být jasné, že tady se žádné plejády geniálních hereckých výkonů nedočkáte, ani brilantní myšlenky či inteligentních dialogů. Má to ale švih, je to vtipné (i když to vtipné být nemá, ale to až jindy) a souboje v sobě skrývají dokonce i nějaké to napětí. Takže palce nahoru! ()

IQ Tiqe

Dobrodružný film z období Říma bývá zárukou alespoň průměrné podívané. Boje, obléhání, komploty, hrdinství, akce, přímočarost. Tenhle ale na můj vkus měl moc pomalejších pasáží a dobrodružná pasáž byla trochu úporná, v poslední třetině už jsem upadal do lehkého nezájmu, jen jsem čekal, jak to dopadne. 50 % # příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 4 | napětí 2 | pustil bych si znovu 4 ()

Anderton

Nedá mi neporovnávať s Centurionom. The eagle je v porovnaní s ním vyzretejší, lepšie napísaný, inteligentnejší a prekvapivo herecky zaujímavejší. Ako to, že film v hlavnej úlohe s Channingom Tatumom je presvedčivejší, ako tá istá látka s Fassbenderom? Odpoveď je v réžii. Tam, kde je Marshall iba krvavý a tupý, je McDonald intímnejší a viac emocionálnejší. Tam, kde sa snaží vzbudiť hrôzu ukrajinská pomalovaná supermodelka, tam nastupujú európski "indiáni", vďaka ktorým by som utvoril svetový rekord v šprinte. Hodnotenie je síce rovnaké, ale sú tie tri hviezdy výrazne silnejšie, pri Centurione zasa slabšie. Stále je to ale iba zjednodušujúci Hollywood. Treba už len McDonaldovi držať palce pri spracovaní môjho obľúbeného románu End of eternity. ()

Frajer42

Film je nadupán akcí a mečovými souboji, které ovšem naprosto nejsou vidět. Kamera se raději zaměří na zem, kde z detailu zkoumá prach. Prostě mi film přijde totálně odfláknutý. Příběh není nikterak zajímavý a momentálních 65 % se mi zdá jako silně nadhodnocených. Herci jsou ubozí. Soundtrack je debilní. Trošku vše zachraňuje fakt, že jsem při sledování vyloženě nudou netrpěl, nicméně skutečně není o co stát. Lepší 1*. ()

teutates

Už staří Římané poznali hodnotu ptáka... no a Tatum ten prostě stůj co stůj, chce dokázat, že pták, který ztratil jeho táta v tvrdém boji proti severským kmenům (tulení komando) má koule. Nemohu se zbavit pocitu, že místy to působilo fakt lacině, ale role Deváté legie neni jednoduchá a já to chápu, jak by ne, když se tady zdůrazňuje síla a čest ptáka, no ne? 7/10 ()

dex2man

Historické nepřesnosti v historických řežbách dávno neřeším. Když chci fakta, pustím si dokument. Co ale vyžaduju je zajímavý příběh. Toho se mi vcelku dostalo a i trubka Tatum se dal přežít bez potíží .Co mi ovšem chybělo, je větší důraz na brutalitu v podání barbarských kmenů. A to nemluvím o PG13 kinoverzi, ale unrated z modré placky. Pár litrů digitálních cákanců (jako v Centurionovi) by mi tu sedělo mnohem víc. Jinak jsou bitvy i atmosféra na slušné úrovni, ale celkový dojem mi mírně pokazil "friends forever" happyend, který vyznění filmu zbytečně zlehčil. Takhle jen silnější 3. ()

Okara

Jednoduché a prosté, přímý tah na bránu. Komornější historický pseudovelkofilm, u kterého se nenudíte. Splňuje tak skromné požadavky diváka, který má náladu na něco ve smyslu Gladiátora. Impozantní výprava duševně silné dvojice, která se vydává na sebevražednou misi pro potěšení římských senátorů a pro naplnění touhy po cti. Nějaké chyby si tu jistojistě ten, kdo nějaké hledá, bez debat najde, ale pokud si přejete pouze posedět u sledování tohoto vydařeného snímku a dát oraz Vašemu hnidopišskému já, tak je právě pro Vás. Nejlepší soundtrack z filmu. 70% ()

mil@n.fanatik

Hmm. The Eagle jsem dostal na disku od kámoše nedávno a musím se přiznat, že nazév mi vůbec nic neříkal. O to větší překvapení na mě čekalo, jak jsem si ho pustil. Do děje jsem se doslova ihned "zažral" a hltal po celou dobu filmu. I přesto, že akce bylo v tomto filmu méně, tak na dramatičnosti neubíral, což někdy mi u jiných filmů dělá a místy se nudím. Tady to nehrozilo. Po Robinu Hoodovi pro mě další skvělý Historický film.. Víc takových filmů!!! 5* a upřímně nemůžu jinak!!! ()

Ant

Čekala jsem Centuriona 2, to jsem ale netušila, že Orel Deváté legie je dílem Kevina Macdonalda, který mě ještě žádným svým filmem nezklamal. A nestalo se tak ani tentokrát. The Eagle rozhodně není žádnou přímočarou rubačkou z historických časů. Skvělá kamera a jeden z nejlepších soundtracků, co jsem za poslední dobu slyšela, dodávají příběhu taky nějaký ten psychologický přesah. Pořád úplně nevím, co si mám myslet o herectví Channinga Tatuma, který na mě v každém filmu hledí těma svýma štěněčíma očima a jiná emoce se v jeho obličeji hledá dost těžko. Nicméně musím uznat, že tady podává jeden ze svých nejlepších výkonů. Tempo vázne hlavně v polovině filmu v prostředí kmene, kdy film trochu ztratí ze své původní syrovosti a nepřikrášlenosti. Film se ale ke svému dřívejšímu feelingu vrátí poměrně záhy, takže můžu dát s čistým svědomím 4*. ()

predators

Nakonec je to o přátelství. O tom především. The Eagle není válečný epos s hordami vojáků na nepřátelských stranách. Je to epos o jedincích, kteří bojovali za svou čest, a jeden za druhého, i když jim v žilách kolovala odlišná krev. Duo Tatum - Bell fungovalo na výbornou, jejich cestu na sever jsem jim vážně nezáviděl. O to víc mě ale pohltila chladivá a ponurá severoanglická atmosféra a dílčí emoce vyzdvihla hudba Atli Örvarssona! 70% ()

PetrPan

Poutavé prostředím, průměrné příběhem, slabší v hercích a příšerné v akci....a závěr jak ze seriálu Herkules:) ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku