Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

Gilmour93

Jestlipak víte, jaká společná bolestná ztráta může potkat vyhlášeného prostopášníka, co se dole neopatrně holí ostrou břitvou a jednu divochy zdecimovanou římskou legii? Ano, přesně ta.. Macdonald se snaží pracovat s charaktery, nabízí zajímavou výpravu a v unrated verzi použije i trochu kečupu, ale s přibývajícím časem začne Orel ztrácet dech jak běžec Tuleních lidí závislý na nikotinu a člověk pak začne hledat mouchy, které by za jiných okolností jen neškodně prolétly kolem. Nepříliš šťastně obsazená ústřední dvojice Tatum, Bell, kůň natřený na bílo, vetchý zbytek Deváté legie svolaný zřejmě přes facebook a zrádné dítě dodané na místo obětování prostřednictvím služeb DHL. No nic, dále netrpělivě čekám na nějakou temnější, krvavější řežbu z daného období, co by uspokojila mé po mysticismu prahnoucí historicko-řeznické choutky. Taková Bitva v Teutoburském lese, režírována Scottem v duchu prvních desíti minut jeho Gladiátora - jak dlouho mě ještě necháš čekat, Ridley..? ()

Mertax

Úvodní titulky jsou až mystické se skvělou zneklidňující hudbou a nabudí vás ke sledování. Mimořádně zdařilý soundtrack islandského skladatele (Örvarssona začínám bedlivě sledovat!) dodává filmu přesně tu správnou atmosféru, podtrhuje jak scény poetičtějšího rázu, tak i ty akční. Hned ze začátku mě zaujala bojová scéna v opevnění a práce s kamerou. Kvůli PG-13 jatka nečekejte, někoho možná i naštve až přílišná krotkost střetů./// Kameraman dostal při scénách za Hadrianovým valem hodně prostoro a vyžívá se v záběrech širých větrných plání, nekonečných skalisek a tmavých chladných lesů. Dívá se na to příjemně a rozhodně to není nesnesitelné jako třeba u nedávné severské meditace Valhalla Rising. Sarkasticky bych se však mohla strefovat do toho, jak kamera vytvořila z orla přímo fetiš. Marcus na něj s láskou hledí, jemně ho hladí, tiskne se k němu, pevně ho drží etc. Ale my dnes víme prd, jaké emoce vzbuzoval ztracený zlatý orel pro legie. Zkrátka pokud se vám radostně rozsvítí oči, když slyšíte „for honor and glory“, vidíte sandály, červené pláště a máte rádi Spartaca, Řím a podobné seriály, budete vůči filmu o něco vstřícnější./// Místy mě rozčilovaly dojemné flashbacky z Marcusova dětství. Ch. Tatum se však na roli hodí, ať už stavbou těla nebo drsnými a vážnými pohledy (někdy až moc). To navíc přesně konvenuje s atmosférou filmu. Horší je to však s J. Bellem, který svou drobnou tělesnou konstrukcí stále vypadá jako onen mladý „baleťák“ Billy Elliot, tudíž když levou zadní zabije několik zdatných bojovníků, je to poněkud nevěrohodné. V rámci snahy o jakousi historickou přesnost Bellova postava mluví skotskou galštinou, celkově je ovšem odkazů na historii ve filmu poměrně málo a jde spíše o anonymní příběh dvou lidí, podobně jako tomu bylo u Centuriona, Eagle je ovšem třídu lepší, byť se mu v mnoha aspektech až nápadně podobá. /// Ocenit musím, jak si film vyhrál s kostýmy zejména u kmene Tuleních lidí. Atraktivních a dechberoucích míst nemá film mnoho, ovšem obřad Tuleních lidí či želví krunýř a výstup šamana (řádně teatrální) na začátku snímku stojí za to. Finální scéna, kdy jde o orla až v první řadě, prožijete buď emočně zapojeni jako já nebo se cynicky vysmějete bláhové odvaze pár zoufalců, kteří čelí přesile drsných Tuleních lidí, jež se tak trochu podobají modrákům z Avatara. [Kino] ()

TheDarKnig

Není to lepší než Centurion, ale není to ani horší než Centurion. Macdonald sice narozdíl od Marshalla trochu zklamal, protože měl podle předchozích filmů navíc, ale stále je to velmi slušný čtyřhvězdičkový zážitek. Tatum je skvělý, Bell se na roli opravdu nehodí, ale na druhou stranu hraje slušně a mám ho docela rád, takže taky pohoda a Strong není tak symatický jako ten v Centurionovi, ale taky narozdíl od něho nemá mnoho prostoru, a přesto z něho zase číší charisma (a pěkné ho vidět pro jednou v nezáporácké roli - ano, jde mu to i jako kladasovi). A ten sever Anglie za barbarských časů má obrovský potenciál, doufám, že ještě pár dobrých (snad i lepších) filmů odtamtud uvidím. Samotná zápletka je pro obyčejného člověka trochu padlá na hlavu, riskovat tolik kvůli "ničemu", ale kdo ví, jak by mi to připadalo tehdy. A nakonec, závěr naznačil, jak to nakonec vnímal i hlavní hrdina (to, že ten závěr byl jak z nějakého úvodního filmu seriálu a podivně moderní rozebírat nebudu, ale je to jedna ze slabin filmu). Po technické stránce nemůžu nic vytknout, kamera se vyžívá v mých oblíbených záběrech nespoutané a krásné divočiny, samotný kmen barbarů pak vypadá jako indiánský kmen, a je první záběry mi přišly jako z nějakého dokumentu, no nevadilo to, a scéna rituálu byla úžasná. A závěrem? samozřejmě není to nic originálního, zase jednou římán utíká divočinou před hordami zvířecích a stejně tak výkonných barbarů, ale stále to funguje. Stačí dobří herci, krásná příroda a úžasná kamera. A dechberoucí hudba. Hned po skončení filmu jsem doslova skočil po OST, a teda urodil se další klenot.. Úvodní scéna s podkresem jedné ze skladeb je tomu důkazem. ()

TeeAge

|| Scenár: Jeremy Brock / The Eagle of the Ninth by Rosemary Sutcliff | Hudba: Atli Örvarsson | Produkcia: Duncan Kenworthy | Distribúcia: Focus Features (US), Universal Pictures (UK) | Štúdio: Toledo Productions, Film4 | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 32,708,156 $ || ()

Aluska88

Jamieho Bella miluju a Channinga Tatuma jsem se alespoň v jisté míře odnaučila nesnášet:) Vidět ty dva vedle sebe mi připadalo, jako byste vedle sebe dali třeba Al Pacina a Bena Afflecka. Jamie prostě oplývá tím obrovským množstvím britského šarmu a talentu, navíc je tu nehorázně sexy a Tatum se zase nezmůže na víc, než asi tak dva výrazy. A navíc pro mě nemá ani žádné charisma, nebo jiskru. Ale co. Chemie mezi chlapci funguje zdařile a jistý druh fanynek tak může začít dávat dohromady své "Slash Theories.":) Ano, já mezi ně patřím též. Od začátku jsem přemýšlela, koho asi na konci zabijou a jsem ráda, že se nakonec jednalo o Happy end:) Snímek nemá nijak extra složitý příběh, je v něm sice pár vydařených scén, ale ve výsledku se nejedná o žádný "osudový" příběh se silnými momenty, nebo propracovanými bitvami. Taková nenáročná historická podívaná. Pokud překousnete Tatumovo (ne)herectví, Jamie Vám to vynahradí:) ()

genetique

Po Marshallovi s jeho Centurionom sa Macdonald ako ďalší Angličan pokúsil o prerozprávanie príbehu o Deviatej légii na pôde Británie. Krvou nasiaknutý Centurion však nemal takú príbehovú vyspelosť ako tento snímok, technicky oba veľmi kvalitné a herecky tiež na rovnakej úrovni. Tatum v prvej charakterovej roli a ja som mu to zožral aj s navijakom, Bell sa prekvapivo popri ňom strácal, nielen fyzičkou. Takže zhrnutím ide o veľmi svieži a dôstojný pokus o historický béčkový film s áčkovým technickým spracovaním. Už by to však chcelo naozaj nejaký veľkofilm, pretože sme tu už dávno nemali niečo v podobe Gladiátora. 80%. ()

LihO

Dobrý príbeh, no dosť nudné a nezáživné... príliš veľa chodenia a dialógov. Chýbala tam nejaká akcia. ()

3DD!3

Výborně natočené "pokračování" loňského CENTURIONA. Vypadá to skvěle a hudba je fantastická. Příběhově je to takové nějáké podivné (patriotismus nejtěžšího kalibru), ale pořád v rámci snesitelnosti. Tatumoš i Bell se oba docela předvedli a Marka Stronga tady u nás doma vidíme vždycky rádi. Navíc v Unrated verzi sem tam cákne krev a to vždycky potěší, i když to klidně mohlo být ještě trošičku masitější. ()

Kaka

Mladší bratříček Centurionu. Podobně nízkorozpočtové, ale notně lépe zvládnuté. Resp. lépe atmosfericky zmáklé a pořekadlo "raději žádná krev, nežli digitání krev" si tady tvůrci vzali k srdci obzvláště důsledně. Výsledký produkt sice není excelentní, ale neurazí. Kamera a celkový středověký feeling je mnohem promakanější a za pomoci výtečné hudby i věrohodnější. Akce je sice podobně nepřehledná jako v Centurionu, ale jak již bylo řečeno, nesnaží se být stůj co stůj šokující. A tak i když je pro mne PG13 věc nepochopitelná, až debilní, vyřešilo se to poměrně s grácií. Děj trochu ztrácí dech v druhé polovině, kdy se hlavní hrdinové dostávají do nepřátelské vesnice. Více keců, méně akce. Ale dá se to naštěstí vydržet. Herecky výtečně obsazená, ryze chlapská záležitost. Fassbendera solidně "nahradil" Tatum, což se nečekalo. ()

akisha

Nebudu kritizovat, budu chválit. Tak například skvělá hudba, co spolu se záběry krajiny tvoří těžkou atmosféru chladu, špíny, bláta a samoty. Obzvlášť autentický dopadly záběry z tábora Tuleních lidí (to je ale blbý jméno). Osobněji pojatý vyprávění mi taky sedlo. A co všichni máte proti Tatumovi, už v Dear John mi přišlo jeho herectví obstojný, však on není takový dřevo, jenom je módní to o něm prohlašovat (stejně jako o Pattinsonovi) a tahle role mu padla jako ušitá. Ani mi nevadila Bellova kritizovaná tělesná konstituce, naopak to vytvářelo zajímavej protiklad. Škoda jen, že vývoj jejich přátelství nebyl podanej zrovna šikovně. Teoreticky by se dalo říct, že tam je, ale oproštěnej o chvilky "prolamování ledů". Další herci nic moc nepředvedli, Sutherland v roli takovýho trochu mentora rychle zmizí, Strong se zase objeví moc pozdě a taky zmizí. Jo, a mohlo to mít silnější konec. Jinak ale převládá pozitivní dojem. ()

Nevka

Kdybych nebyl takovým fandou knižní předlohy, film by na mě působil asi úplně jinak. Z mého pohledu se však jedná o nepovedenou adaptaci skvělé knihy. Kdybych však nepřihlížel k předloze, asi bych byl docela spokojený. Ale možná tomu dám ještě šanci. S větším odstupem bude averze ke změnám zřejmě o poznání nižší. ()

Spooner

Vynikající a správně špinavá atmosféra, výborné bojovné scény a snad poprvé výborně hrající Channing Tatum ( i když na Jamie Bella pořád nestačí). Škoda, že film ve fázi hledání orlice značně zpomalí a člověk se tak v této fázi i dost nudí. Naštěstí závěrečná akce je opět výborná a Kevin Macdonald snad z toho rozpočtu lepší bitky vytřískat nemohl. 70% ()

petero

Centurion ostal neprekonaný. The Eagle pôsobí serióznejšie, no čo z toho keď divák sleduje menej záživnejšiu verziu v ktorej je všetko chudobnejšie – herci, dej, boje a celková veľkoleposť, resp. krv a vtipná partia žiadna. ()

Davies182

Kdo by hádal, že se z toho vyklube něco na způsob Valhalla Rising nebo dokonce Gladiátora? Já čekal mírně nadprůměrnou historickou řežbu ve stylu nedávného Centuriona a místo toho na mě vybafne slušné atmosférické drama se skvělým hudebním doprovodem a ne-zas-tak-hroznými herci... Zdaleka nejvíce překvapili Strong se Sutherlandem, Tatum s Bellem ale nikterak nezaostávali a Channing film od filmu dokazuje, že od něj v budoucnu můžeme čekat velké věci - ten příslib tam je hmatatelný. Suma sumárum je Eagle poctivým historickým dramatem a v roce 2011 zatím jedním z nejzručněji natočených snímků... výsledný dojem je prostě výborný, škoda jen toho zbytečného klišé, které Macdonald tak rád využívá, a které z toho občas smrdí až na půdu. ()

gogo76

Myslím, že týmto filmom sa Ch. Tatum zaradil do prvej hereckej ligy a pomaly si zvykajme, že ho budeme vídať častejšie. Príbeh má strašne veľa spoločného s nedávnym Centurionom a občas som mal pocit, akoby išlo o jeho voľné pokračovanie. Na oscara to Tatum pravdepodobne nikdy nedotiahne, ale herecky ani nesklamal, pretože jeho chlapácky výraz ho predurčuje k tomu, aby hral presne tieto typy hrdinov. J. Bell je už presvedčivejší a to aj preto, že jeho postava otroka, ktorá skrýva pred svojim pánom tajomstvo je herecky i divácky vďačnejšia. Akčných scén je tu menej ako vo filme Centurion, ale kvalitou nezaostávajú. Dobré je, že nudiť sa nebudete ani pri dialógoch a to aj z dôvodu, že menšie úlohy prijali kvalitný herci ako D. Sutherland či M. Strong. Film v niekoľkých scénach pripomenie Gladiátora, pomáha mu kvalitná hudba a poniektoré scény ako napr. získanie nervózneho davu bažiaceho po krvi na svoju stranu, sa vám v hlavách na nejaký čas uložia. V žánri historický film ide o poctivý zárez. 80%. ()

Xmilden

Srovnání s nedávným Centurionem se samozřejmě nabízí samo. Je zvláštní že režiséry v poslední době začlo nějak lákat dobývání Británie Římany. Eagle by mohl být lepším filmem, kdyby hlavní roli nehrál docela nevěrohodný Channing Tatum, já už nevím co s tím klukem. Jamie Bell je zajímavá volba a Marka Stronga jsem projistotu nepoznal. Úvodní akce je slušná a nápaditá. Poté se dostaví docela delší cestopis, nějaký ten zvrat a závěrečný úprk ve stylu Apocalypta. Film není na škodu vidět, přece jen na režisérské stoličce nesedí žádný zelenáč. 55% ()

-bad-mad-wolf-

Římský sandál versus pohan podruhé. Centurion se dokonce dá pokládat za jakýsi (nepřesný) prequel tohohle filmu, ale kvalitou i pojetím jsou oba filmy někde jinde. Orel přistupuje k historické látce o něco zodpovědněji a snaží se diváka přesvědčit, že jí perfektně rozumí, ačkoliv o to vůbec nejde - příběh by byl v tomhle kontextu slušně přitažený za vlasy. Důležitá je čest a síla, důležitý je podmanivý vizuál a překrásné skotské scenérie, důležitý je perfektní soundtrack. Je až neuvěřitelné, jak atraktivně film i přes svou nevelkolepost vypadá, jak suverénní je jeho audiovizuální stránka a kolik dokáže těžit atmosféry z každého záběru. Náležitě jsem si tenhle špinavý a krásný trip po severní Británii užil, Tatuma i Bella bez problémů skousl a když přišla na řadu neskrývaně patetická, avšak skutečně silná momentka "pod orlem", v níž stará garda čelí počmáraným, dostavily se i emoce. Ne, není to málo. 9/10 ()

Phobia

Kdyby někdo natočil remake pro dospělé, tedy s opravdovými herci, místo modelů značkového prádla (Tatum = Hugo Boss, Bell = Victoria's Secret); s kameramanem, co v brutálních scénách nečumí s kamerou někam do korun stromů; se střihačem, který neusekne scénu v nejdrastičtějším okamžiku, aby divák nebyl stresován stříkající krví; se scénáristou, co si dá práci s přemýšlením a nenechá osoby teleportovat prostorem i časem; s režisérem, který nebude trvat na tom, že je nutno pohled na holá lidská hýždě něčím "přirozeně" zakrýt - křovím, tlustou větví, procházejícími dělníky se širokou fošnou atd... Zkrátka mě tahle soft verze pro citlivé školáky příliš neuspokojila, jakkoliv se na ni dalo dívat bez pocitu nudy. 60% ()

cheyene

Průměrný historický snímek, jehož nejlepší pasáž se rozjíždí se samotným putováním a pátráním Marcuse s Escou po Orlovi Deváté legie. Poté příběh nepostrádá určité napětí, tajemství a gradaci děje. Vše je sice více či méně předvídatelné, ale jako velký zápor bych to nekvalifikoval. V zásadě jde totiž o nenáročnou podívanou, takovou jednohubku v duchu starověkého světa. Možná, že kdyby hlavní postavu hrál někdo jiný, než Tatum, byl by film lepší. ()

Shakers

Orol deviatej légie alebo aj The Eagle stál síce iba 25 miliónov, ale film je to rozhodne dobrý. Výprava a kostými sú také aké aj majú byť a to je na úvod rozhodne dobre. Hneď v úvode som si všimol, že aj keď hlavnú rolu hraje ten playboy Channing Tatum (ktorý už vlastne hraje aj lepšie úlohy), tak vo filme sa nehrá na cool zábery, akcie a ani na cool postavy. Film je taký obyčajný. Najväčší problém filmu je pomalé tempo, pretože príbeh moc nemá čím zaujať a film potom nudí. Dokonca aj akcie sú slabé a je ich aj málo. Inak okrem slušnej výpravy, či kostýmov by som pochválil hlavne slušný casting, ktorý ako jeden s málo prvkov ťahá filmov dopredu, ďalej kameru, ktorá bola fakt dobrá a taktiež aj hudba. Ale dokopy je toho málo. 65% - 3* ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku