Zakázaná říše

• Česko Zapovězená říše (více)

Fantastická cesta do srdce temnoty. Pravda je v tobě… Počátkem 18. století kartograf Jonathan Green podniká vědeckou výpravu z Evropy na Východ. Když prošel Sedmihradskem a překročil Karpaty, ocitl se v malé vesnici ztracené v neprůchodných lesích. Na toto prokleté místo ho nemohlo přivést nic než náhoda a hustá mlha. Lidé, kteří zde žijí, se nepodobají ostatním lidem, které cestovatel dříve potkával. Vesničané si vykopali hluboký příkop, aby se obrnili před světem. Sdílejí naivní víru, že se mohou uchránit před zlem, které ztělesňuje Vij, monstrum žijící v bažinách. Nechápou, že zlo se už uhnízdilo v jejich duších a čeká na příležitost, aby vyrazilo do světa... Předlohou filmu se stala stejnojmenná hororová povídka Nikolaje Vasiljeviče Gogola. (JOJ Cinema)

iXtr3m3

Ospalá diera na ruský spôsob, alebo inak aj Viy. je neskutočne komplikovaný film, resp. je neskutočné komplikované, hodnotiť ho. Triky na svoj rok výroby a spojenie krajín fakt na úrovni. Obsadenie na čele s Jasonom Flemyngom a Charlesom Dance-om v maličkej úlohe rovnako fajn, ale preboha, vidieť, čo vidieť, počuť týchto hercov kecať rusky, resp. že ich niekto nadaboval do ruštiny, to je na strelu do hlavy. Aby toho nebolo málo, tak v dvojke bude po rusky kecať aj Jackie Chan a Arnold Schwarzenneger, to bude iný level. ()

Asmodin

Tento film je velmi podobný Van Helsingovi (stejné moderní pojetí, hodně počítačových efektů). Jediné co mi vadilo na filmu byly ty šílené počítačové efekty použity na halucinace způsobené alkoholem, naproti tomu obsazení Jasona Flemynga do hlavní role byla skvělá volba, protože tam úžasně vynikne mezi zcela neznámými herci (některé rádoby lepší filmy se hemží celebritami, ale kvalita filmu je nedostačující). Se starou verzí z roku 1967 se to vůbec nedá srovnat, tohle tísíckrát lepší. Zábavný, zajímavý, napínavý. Bavilo mě jak se ke konci všechno pomalu objasňuje a docela mě to i motivovalo k přečtení knižní předlohy, i když nepochybuju, že bude stejně nudná jako film z roku 1967, ale pořád jsem tak trochu optimistická a věřím, že N. V. Gogol napsal něco zajímavého. ()

cskomando

Téda už dlouho jsem neviděl nic z Ruské produkce a tohle mě opravdu potěšilo. Parádní spíš pohádka připomínající několik dobrodružných filmů, kdy se hrdina vypraví do neznámé vesnice kde se dějou záhadné věci a to všechno společně s dobrou zápletkou, která si nechá vyvrcholení až k závěru filmu. Po vizuelní stránce jsou podle mého hororové efekty nadměrně dobře zvládnuté. Přiznám se, že jsem neviděl původní film z roku 1967 pakliže by tohle měl být remake. Každopádně film nenechá ani chvíli oddechnout a neustále se něco děje. Skvělé hororové prvky typu odpadnutí hlavy, či půlky běhajících těl se znetvořenými obličeji to bylo opravdu milé překvapení ! Jen tak dál, kdyby bylo nějaké to pokračování vůbec bych se nebránil. ()

Bozvav

Nebylo to vůbec špatné.  Vij je patřičně mýtický, osazenstvo ruské vesnice přiměřeně zaostalé a špinavé.  Gogol to není ani náhodou, ale oblečené je to ve vizuálně vymazleném kabátku s líbivou hudbou a špetkou humoru. Za mne tři mírně okopané hvězďule. ()

tyna97

Hrozně divný a pitomý scénář, všechno moc zrychlené. Ale efekty pěkné. Viděno asi 20 minut, po reklamě jsme to s mužem vzdali. ()

animario

Nepovedenej východní pokus o Sleepy hollow. Kostýmy,lokace,kulisy i triky pohádkově (rusky)kouzelný. Ale scénář a dialogy tak stupidní,že to předchozí pozitiva nemůžou vybalancovat.Střih ve volným stylu občas střídá scény téměř bez logiky,doplňuje to dialogama o ničem(někdy snad ani nesouvisí se situací),sledovat to bez zvuku by vyšlo nastejno,možná i líp. ()

MickeyStuma

Dobrodružství anglického kartografa v době 18. století v zapadlé ukrajinské vesničce, kde se dějí věci vskutku nevídané. Dynamická, napínavá, místy vynalézavá a co je nejdůležitější, naprosto nepředvídatelná ruská blockbusterová podívaná, kombinující navíc mystický horor s detektivním žánrem, historickou etudou a komediální fraškou. Snímek vznikající dlouhých sedm let, mimochodem natáčený také v Česku, sice jako obvykle disponuje určitými dějovými nejasnostmi a hlavně klišé, ale jak známo, bez toho by to prostě dát takhle dohromady nešlo. Příběh o víře, mystice, vědě, moci, chamtivosti, ale také o přátelství, vodce a lesních příšerách. A zrovna na těch si dali tvůrci mimořádně záležet. Dnes už málokdo používá všech tří možností ztvárnění, avšak v tomto případě se dotoho pustili s ohromnou vervou sobě vlastní. Takže ony příšery byly ztvárněny jak současnou možností CGI, tak i klasicky animací loutek a v neposlední řadě pomocí kostýmů. Co se týče vizuálních efektů jako celku, prostě paráda. Nakonec, u 3D verze aby ještě ne. Nic nemůže být přesvědčivější, než k divákovi letící sekera, která donutí uhnout hlavou. Po dějové stránce je toho vcelku hodně a místy to skutečně vypadá jako myšmaš všeličeho, ve kterém se dá i ztratit, ale to už u takovýchto fantasy počinů občas bývá. Jedná se o adaptaci povídky slavného ruského literárního autora Nikolaje Gogola pod názvem ´Viy´, která se stala předlohou už dříve. Pro hororový snímek Maria Bavy Maska démona, byť samozřejmě také patřičně upravený. A to ani není všechno. Ruští tvůrci povídku použili pro stejnojmenný snímek Vij a  jugoslávští tvůrci pro film Svaté město. Tato nejmodernější ruská fantasy verze se tedy o všech starších počinů dost odlišuje. Plejáda mezinárodních herců tomu navíc dodává patřičný šmrnc. Takže tu máme, přesněji řečeno, gotickou fantasy s veškerými aspekty žánru, jako jsou nádherné scenérie s hejnem vran, nejrůznějšími příšerami, čarodějnicemi na košťatech či smečkou rozdrážděných vlků. A do toho ještě hlavní anglický hrdina se svými steampunkový vynálezy. Diváckého fanouška si to možná těžko hledá, ale svým způsobem je to škoda. Takový Tim Burton by mohl nad tímto výtvorem i tiše závidět. ()

Rockerman

Ti Rusi se už definitivně zbláznili! To je fakt šílená ptákovina! Tato fantasy-hororo-komediální-pohádka sice docela baví, ale triky nejsou zas tak dokonalé. Je to jasné ta jejich všudypřítomná vodka (tady dost kalná) se projevuje tak, že všude vidí démony a čarodějnice. Nejvíce mě bavily ta jejich "hára". V příběhu o střetu tmářství, báchorek a pověstí s vědeckým pohledem na tento svět, vítězí po zásluze věda! Triky jsou většinou směšné a to i ty, které mají strašit ( třeba ta létající rakev, která naráží do Chomy). A vše jistí z povzdáli "táta Lannister", cenzurujíc dopisy pro svou dceru. Dokonalá slátanina, která bude brzy zapomenuta. ()

Torpid

Slušný vizuál naprosto zmařený chaotickou režií a sřihačem, kterého našli někde na dvorku za domem. Oleg Stěpčenko je pravděpodobně uznávanou světovou kapacitou Teorie chaosu a tuto vědu předkládá pomocí filmového média masám. Gogol by s otevřenou hubou zíral a pak by s hubou zavřenou asi dlouze plakal, jak se na rusa patří. Slušný Viy je ten z roku 1967. Ovšem postavičky kozáků nemají chybu, a že jich v těch nastavovanejch dvou hodinách není málo. ()

FeroFabus

Kdysi jsem tu povídku četl a je to dost dobrý horor. Proto se domnívám, že z tak skvělého námětu se dalo vytěžit mnohem více. ()

Miagy

Taký ťažko hodnotiteľný film, 3* sú málo 4* sú veľa. Filmové spracovanie ruských mýtov a legiend zaujme každého fantasy milovníka. Avšak scenár filmu je taký chaotický, postavy mi splývali a už v polovici sú divákovi predstavené najväčšie príšery. Záver je úplne rozlietaný. Efekty, hudba, prostredie, atmosféra sú však vynikajúce... ()

petrik11

Zdĺhavé, no počas celého filmu pozerateľné. Počúval som Vija ako mp3 a tam mi toto nové spracovanie pripadalo chvíľkami ako parody story. No ja som sa tešil na horor a nie na túto smiešnosť. Remeselne to však bolo na vysokej úrovni. ()

Olafsson

Hororová pohádka pro dospělé se skvělými vizuálními efetky u které jsem se chvílemi opravdu bál a to už je co říct... ()

Pitryx

Ten začátek je tak rozházený, že jsem se musel vracet abych byl v obraze. Ihned to ode mne dostalo dvacítku za vizuál. Jenže pak je to dost ukecané. A navíc ten děj mi přijde zbytečně zamotaný. Já se v něm tedy jen těžce orientoval. Pochvala za triky a za jejich nápaditost. Zejména proměna mužů u společného stolu byla naprosto skvělá. Iritovaly mne zbytečné vstupy o dění v Anglii, ty si mohl autor klidně strčit někam. Přesto dávám šedesát s tím, že snad někdy v budoucnu… ()

Stejšn

Stejné digitální peklo jako Van Helsing, tady se navíc ještě ztrácím v ději. Ale pro mě neotřelý námět, postavu Vije jsem neznal. ()

ostravak30

Nevím přesně o čem je povídka, ale film se snaží mj. poukázat na to, jak snadno podléháme dojmům a i dnes věříme různým informacím, které jsou na první pohled zřejmé. Jenže pod povrchem to celé může vypadat jinak. Tím spíše ve světle vědy. Na druhé straně si myslím, že je řada vědců dnes přesvědčená o mnohých fenoménech, že jsou vyřešené a vysvětlené. Ale to, že něco hned nepotvrdíme nebo nevyvrátíme vědecky neznamená, že to neexistuje. Stále mnoho věcí neumíme vysvětlit. Na to, že se s filmem dělali takové štráchy by čekal lepší výsledek. Tím spíše, když snímek trvá přes dvě hodiny a to je opravdu dost. Obsahuje totiž mnoho hluchých míst. Moc na mě nezapůsobily ani exteriéry a obecně kulisy s dekoracemi. Vychází sice z ruských tradic, ale působí to studiově a bez nápadu. Naopak kostýmy a triky stojí celkem za to... ()

Megahity z Moskvy

Megahity z Moskvy

19.04.2009

Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras… (více)