Hvězdná brána

• USA Stargate (více)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

Dampfer

Zaujalo mne podivuhodné téma filmu, zajímavá teorie o pyramidách a dost mne dostalo vysvětlení, že egyptští faraoni byli... no, nebudu vyzrazovat děj filmu. Každopádně pěkně natočený film, ale z toho námětu se VÁŽNĚ mohlo dostat více, plus se mi to zdálo jakoby zkrácené (moc rychlý průběh). Dalo mi to však popud sledovat seriál a ten byl špičkový. Dodat, ztráta času to stoprocentně není, jak tvrdí někteří zlí jazykové. ()

Knor

Velmi povedené sci-fi s vynikajícím námětem. Taky si ale myslím, že se z toho dalo vytřískat trochu víc, ale jinak se mi to hodně líbilo. Emmerich má na tyhle velkolepé akční sci - fi prostě talent. ()

RedRose

tento film jsem videl hned v roce kdy mel premieru a moc se mi libil... dal bych tehdy urcite neco kolem 70-80%... ale hodnotim jej az ted v roce 2013... a i pres to ze tento uvod prevelice dlouhe sagy nebyl uplne tim nejlepsim z cele historie SG tak tomu proste nedam nizke hodnoceni protoze pro nas fanousky sci-fi odstartoval cca 15 let zabavy... takze 99% !! ()

brabbik

Příjemný dobrodružný film s mytologickým nádechem, který je vskutku promyšlený do mnoha detailů. Perfektní vysvětlení mýtických příběhů Egypta a další starodávných kultur, které uznávali mnoho bohů. Mohu doporučit hlavně nadšencům vesmíru, mytologie a mimozemšťanů. ()

Lilien

Kvalitné sci-fi, ktoré spája úžasné cestovanie vesmírom, s večnou témou pyramíd a egyptskou civilizáciou. ()

1mArc0

Predsa film je iný a lepší, ako seriál.... robí ho originálnejším a surovejším.. kvôli tomu, že brána uzrela prvé svetlo svetla... Tí sa mali, keď po prvýkrát to videli.. to musel byť zážitok. Mimochodom výborný soundtrack! David Arnold , tlieskam ti. :) /80 %/ ()

Godhaj

,,To nejsou dveře do nebe, je to Hvězdná brána.“ Hvězdnou bránu znám od mala a vždy to byl můj oblíbený film, jehož scénář jsem znal nazpaměť. O to více jsem byl rád, že se mi líbil, i když jsem se na něj podíval nyní už jako dospělý a značně náročnější divák. Pochválit musím především výbornou kameru, která se hned v úvodu postarala o nádherný záběr bez střihu, který začíná ve stanu, přejde k autu a dál pěšky až k nalezišti, prostě jako vystřižené od Spielberga. Ruku v ruce s tím jde propracovaný scénář, který sice zpočátku filmu poměrně chvátá, ale jako divák jsem měl pocit, že se s postavami znám už velmi dlouho. Herecky je to naprosto bezchybné, Kurta Russela jsem žral jako malý a žeru ho i teď. Celé to završuje Emmerichova vynikající režie, ze které je znát poctivá řemeslná práce i cit pro různé emoce a styly. A aby toho nebylo málo, celek doplňuje přesný soundtrack a výborný český dabing. Pokud bych měl tomuto filmu něco vytknout, byla by to asi trochu zdlouhavější druhá třetina stopáže, kdy tempo trochu upadá, nicméně závěr vše vynahrazuje. ()

TaNya_

O seriálu jsem ponětí měla, ale k filmu jsem se poprvé dostala až 25 let po jeho natočení. Pro mě už tisíckrát známé motivy tady byly tehdy asi novinkou, proto SG fascinaci chápu, no na druhou stranu se mi to i přes svou zastaralost líbilo. Zkrátila bych stopáž, ale jinak není moc co vytknout. ()

ŠpetaMarek

David Arnold tady tesal do kamene. Cely ten film jeho hudba vyzdvihuje tak o 2* nahoru. Nevim, ktery z Emmerichovych filmu Stargate nebo Den nezavislosti je lepsi, ale kazdopadne jsou oba pravem jako jedini v cervenych cislech na CSFD. Paradni atmosfera, napad, nestarnouci triky a dobri herci. Pri tom filmu se citim jak u Jurskeho parku. Mam radost z objevovani noveho sveta. ()

ardno5

Krásné sci-fičko, které opírá svůj děj o poznatky z mythologie a nalezených důkazů o mimozemské civilizaci. Přesně tohle je šálek mé kávy. Navíc Kurt mi sedí na roli O'Neila jako prdel na hrnec :-) I přes utahanější dvě hodinky stále koukatelný film, který odstartoval slavný seriál.. 77% ()

Pulper

Z emmerichovek, co jsem zatím viděl, asi nejmíŇ blbá, ale taky hodně nudná. Silně pochybuju, že by ten pokles teplot mohl být tak drastický, jak je to ukázáno ve filmu. ()

papadoce

Hviezdnu bránu som svojho času považoval za sci-fi film bez sci-fi efektov. Prišlo mi, príslušne k môjmu vtedajšiemu veku, že je to nuda s plným vrecom kecou a s veľmi málo kúúúl efektami. Od vesmírneho filmu som neočakával piesočné duny, vadilo mi to. Mal som jednoducho rozdielnu predstavu o sci-fi. Napriek tomu som film videl už vtedy na videokazetách niekoľkokrát. Teraz, keď sa HB objavila na HBO, ozvali sa spomienky z detstva, krásne spomienky a nedalo mi nepustiť si ju znova a nevložiť môj trápny neodborný komentár sem do databázy. To načo som prišiel nie je nijako prevratné a už vôbec nie je originálne. Proste na pochopenie Hviezdnej brány musíte dozrieť. Dozrel som. Jedná sa o dnes už opakovane videný námet (napr. Kontakt s Jodie Foster), ale v 94’ šlo rozhodne o originálny nápad. V hlavných úlohách vsadil Emmerich na dvojicu mladý fešák/starý fešák alebo inak povedané mladá vychádzajúca hviezda/osvedčený hollywoodsky playboy teda, Spader/Russell. Slušné efekty sa dnes nedajú uprieť. Niektoré veci mi prišli maximálne nelogické. Za všetky vyberiem napr. fakt, že zviera žijúce na púšti na druhej strane brány sa nepodobá na žiadne pozemské zviera, zato obyvatelia sú absolútne totožne vyzerajúci ako pozemskí ľudia. Zároveň chápem, že pred tridsiatimi rokmi a pred asi tak miliónom natočených filmov to nebolo natoľko do očí bijúce. Poznám osobne človeka, ktorému sa HB páčila už vtedy. Nerozumel som. Dnes síce rozumiem, ale ja napriek tomu skalným fanúšikom nebudem. Páčili sa mi tie dva až tri vtípky v podobe jednej vety, ale situačne zasadené tak skvele, že dokázali rozosmiať. Russell hral tvrdého vojaka a myslím, že mierne nahliadnutie do súkromia jeho postavy na začiatku filmu bolo absolútne zbytočné. Neviem čo tým Emmerich sledoval. Spader zase hral naprosto nepoužiteľného vedátora, ktorý mal najmä na ženské diváctvo pôsobiť roztomilo a asi to zafungovalo, neviem. Bohužiaľ, film ovplýva veľmi veľkou mierou naivity, čo ovplyvnilo moje hodnotenie predovšetkým. Vážne som sa pohrával s trojkou, ale za fakt, že je to 30 rokov staré, dám štyri. Keby to bolo natočené po 00’ hodnotil by som skromnejšie. ()

Amadeo

Tento film má všetko, čo poriadne scifi potrebuje. Tajomnú bránu do iného sveta, odvážneho vojaka, náhodne okoloidúceho vedca bez práce, krásnu neznámu a zloducha prvej kategórie. K tomu veľmi dobrú kameru, výpravu,triky, kostými, obsadenie , ešte lepší scenár a nádhernú hudbu. Dokonalý výtvor trojky Emmerich-Devlin-Arnold. Tá jedna hviezdička dole - Kurt Russel mi do úlohy plukovníka O´Neilla nesadol. ()

Dinsberg

Posun děje od moderních technologií do reálií egyptských bohů monstróznosti filmu maximálně pomohl. Hlavní hvězdou pro mě není ani Kurt Russell ani James Spader, ale Jaye Davidson v roli boha Ra. Jeho naprosto chladný výraz pomalu strká do kapsy i Roberta Patricka. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze