Hvězdná brána

• USA Stargate (více)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

yamk5

Len pár filmov vyvolalo taký kult ako Stargate. Zaslúžene. Dodnes spomínam na to, ako som to po prvý krát dopozeral cele, jednoducho klasika. ()

Rikky007

Zdaleka to nejlepší, co Emmerich vypustil. Zvlášť ve světle toho, jakému podařenému seriálu umožnil díky tomu vzniknout. Mohlo to být příběhově víc propracované, ale vzhledem k tomu jakým stylem měl ve zvyku pak točit, je to opravdu na dobré úrovni. I přes ten jeho patos a snahu o heroismus za každou cenu. Zajímavé sci-fi s dobrými triky, nápady a neotřelou hudbou. ()

ortoncz

Není to moc zajímáve. Horší provedení serialu. Emmericha nemám dvakrát v lásce a tento film mě v tom jenom utvrzuje 60% ()

Stíba

První Emmerichův velký film působí nápaditě ale i nedotaženě zároveň. Na jeho poměry je to ale vyvážená směs bez větších úletů a slušná sci-fi podívaná. 3,5* ()

rainman93

S Hvězdnou bránou je problém. Ti kdo mají rádi film obvykle nemusí moc seriál a naopak. Existuje samozřejmě několik výjimek, které však nic nemění na faktu, že film skládá poctu všem pseudoegyptologům zprzněnými emzáky a kultovní Kubrickově halucinogenní mezihvězdné jízdě. Seriál na druhou stranu jen vykrádá Star Trek a rozšiřuje impérium strýčka Sama. ()

hribisko

Říkál kameník, že v Egyptě sa na dovolené každý posere. No bodej by né, když je to kdesi na jinéj planetě, ten Egypt! A místo vlakem tam mosíš jet jakýmsi hentým čímsi. A to ti ty svině v cestovce neřeknů, ti enom to jejich lástminyt lástminyt, sa tým zaklínajů a přitom ani v egypckočeském slovníku to néni! Nejedu tam ani kdyby mě prosíl ten jejich Tutajchámon. ()

figliar

Seriál pôsobí trochu lacno, ale to neznamená, že aj taký je. Kvalita dielov pomerne dosť kolíše, pretože niektoré čiste politické diely si mohli odpustiť, ale aj tak sa dajú pri SGčku dobre krátiť dlhé chvíle. Avšak časom sa dej pomerne dosť zamotáva, prichádzajú nové postavy a čo je najhoršie, odchádza aj plukovník O'Neil. S jeho odchodom končím aj ja so sledovaním seriálu, takže hodnotenie je iba za prvých 7 či 8 sérií. ()

PEZ

Pamätám sa, aký veľký hit Stargate bol. A ako sme v kine žasli nad trikmi, výpravou a samotnou cestou cez bránu. Je v tom asi aj kus nostalgie, ale stále tam je tá dobrodružná časť, vďaka ktorej je aj dnes film prudko pozerateľný. Napriek vskutku jednoduchému príbehu. Dopomáha tomu pekná kamera, exotické prostredie a James Spader a Kurt Russell, ktorí dokázali bez siahodlhlých dialógov vytvoriť postavy z mäsa a kostí. Veľkým plusom je hudba Davida Arnolda. Tá je na úrovni najväčších filmových klasík. Navyše film odštartoval neuveriteľne rozsiahlý príbehový svet, keďže v nasledujúcich dvoch dekádach vznikli až 3 nadväzujúce seriály s viac ako 300 dielmi. Roland Emmerich a Dean Devlin takto odštartovali svoju úspešnú kariéru plnú (finančne) úspešných blockbustrov. Extended cut prináša zhruba 10 minút navyše, ale sú to len mierne predĺžené scény a zopár dodatočných navyše, avšak žiadna z nich nie je kľúčová. Odporúčam Bluray, na ktorom aj dnes vyzerá film fantasticky. 8/10 [#2/2018] ()

Joppo88

Takto: možno... naozaj možno, keby tento film vidím v dobe, kedy vyšiel alebo aspoň o 20 rokov dozadu, tak by ma to zrejme uchvátilo. Ale dnes už to kúzlo nemá. Zrejme skôr záležitosť, ktorá poteší sci-fi nadšencov, ktorí berú všetko z tohto žánru a tiež určite klasikov :-) ()

Razzor_82

"Pozdravuj krále Tutanchámona, blbečku!" Tak u téhle jediné hlášky Russellaa jsem se opravdu zasmál.  Červí díra na přenos lidí na druhý konec galaxie a mezi tím nekonečný svět fantazie. Parádní námět, který dle mého nebyl zcela využit. Takový pouštní výlet s ne moc zajímavými postavami. 6/10 ()

Kingjiri

Uplnej začátek Stargate fenoménu a vlastně i hvězdný Emmerichovi kariéry. Vždycky mě na SG bavilo originální propojení egyptský éry a mytologie s mimozemšťanama (nadpozemský bohové vs. lidi), který se podařilo ještě víc zužitkovat v seriálu. Kromě kvalitní fimařiny je právě i tohle důvod, proč Stargate příliš nestárne. Ačkoliv se samozřejmě  najdou momenty, když už se zub času projevil (vizáž a vybavení mariňáků nebo kostýmy). I přesto po téměř třiceti letech ale dokáže tenhle biják zaujmout kvalitníma trikama, kulisama, akcí nebo výpravou. Potěšil mě i Kurt Russell v hlavní roli. Čtvrtá jistá hvězda za super námět a vypiplanou filmařinu. ()

Trenz

Na můj vkus je začátek tohoto filmu až příliš zdlouhavý a herci nepodávají žádné vyjimečné výkony. Kurt Russell v roli plukovníka O´Neilla naprosto propadl. Tak suchý a nudný výkon podá málokdo. Četla jsem knížku a O´Neill byl i v knížce takový suchý, ale ne zas tak moc, jak ho Russell podal. ()

Agarwaen

Další film z rubriky "dobré akční filmy". Zápletka je originální, efekty jsou (s přihlédnutím k době vzniku dobré), žádný z hereckých výkonů neurazí, prostě je to film u kterého si člověk odpočine a pobaví se. Vidět vícekrát to ale nemá cenu. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze