MartinezZ

21.6.2010 ~ 'Bylo nás pět' po francouzsku. ~ Jiný popis není vůbec potřeba, protože to tak prostě je a tečka. Pohled na svět očima mého, školou povinného Nicolase v cca. 30. letech minulého století. Pohled na sebe, kamarády, školu i rodinu. ~ Nicolas chodí do školy prošpikované kuriózními postavičkami, od svých spolužáků, po slečnu učitelku, pana vychovatele až po pana ředitele. Jeho rodiče i jejich známí a nadřízení jsou také tvorové na slovo vzatí. O postavičky tak nouze nebude. ~ Jednoho dne ve škole jeden ze spolužáků vypráví zážitek o tom, kterak maminka domů přivedla sourozence, co tomu předcházelo a co za hrůzy jej čeká. Nicolas něčemu takovému nechce ani věřit, ovšem jen do chvíle, kdy si "prvotních příznaků" všimne i u svých rodičů. V tu chvíli se zařekne, že nemůže dovolit, aby měl sourozence a aby jej rodiče odvedli a zanechali v lese, tak jako se určitě stalo jeho spolužákovi, který nedlouho po odvyprávění svého úděsného příběhu nečekaně "jakoby" onemocněl. Spolu s kamarády tak rozjíždí Nicolas akci za udržení se v rodině. ~ Výborná rodinná komedie jak kdyby Poláčkovi z oka vypadla. Nenásilné vtipné situace dětského pohledu na dospělácký život, výborná volba hereckého obsazení (a výborná podtrhuji), francouzský humor a atmosféra. Tenhle snímek pro chvíle pohody doporučuji. Odpočinkový kousek :) ~ PS: Taky se jedná o snímek na motivy knižních příběhů o Mikulášovi od jistého francouzského spisovatele René Goscinnyho. Já se přiznám, že jsem o něm ani jeho Mikulášovi v životě neslyšel. Zřejmě je to škoda. Kdyby stejný štáb chtěl natočit i jiné Mikulášovi příběhy, nezlobil bych se. ()

Ligter

Ducha Goscinnyho dětské poetiky se podařilo vystihnout jen v určitých aspektech předlohy. Onomu navození dojmu z knihy pomohl především výborný výběr herců. Lehce neurotičtí rodiče, nervózní učitelka či hlavně sám Mikuláš a jeho spolužáci plní dostatečně svou jemnou groteskností a milým humorem tytéž úlohy, co v knize. Bohužel, v některých pasážích působí jako celek poněkud těžkopádně. Zcela nedokonale působí souhra mezi epizodickým laděním filmu a a celistvým příběhem a ve výsledku je to jen jakýsi polotovar, jednu chvíli se přiklánějící k oné epizodičnosti Mikulášových rošťáren (a povedeně i nápaditě natočených), respektive k nástinu příběhu rodičů. Ve výsledku film nezklamává, ale ani není nijak zázračný. Mé hodnocení balancuje mezi třemi a čtyřmi, zaokrouhlující se nahoru vzhledem k úvodním titulkům umně využívajících Sempého ilustrace. ()

ivishka

Perfektní adaptace dětské knížky, která ani trochu nepošlapala svou předlohu - právě naopak ji podtrhla a dala jí jiné spektrum vnímání - to obrazové a více barvité. Je sice pravda, že při čtení knihy si můžete postavy představit jakkoliv chcete a i když film vám dá jenom rámec, který se vám může i líbit nemusí tak mě to hodně pobavilo. Tento snímek mohu vidět klidně stokrát (a nebudu lhát, že se počet shlédnutí tohoto filmu mojí osobou ke stovce přibližuje) a pokaždé se směji. Rozkošný Maxime Godart boří možnosti roztomilosti a naprostého amatérství většiny dětských herců dnešní doby. Dětský pohled na svět je a bude vždy mým nejoblíbenějším spektrem vnímání filmů. Dalo by se i říci, že právě Mikulášovy patálie jsou jediným filmem z žánru rodinný, který bych s čistým svědomím mohla opravdu nabídnout celé rodině a vím, že se u něj nasměje klidně i nejstarší generace. ()

sta

smál jsem se dost... ale většinou textu, který od dětství miluju víc než většinu českých dětských knih dohromady (snad kromě Bylo nás pět).. být to animáč (jak naznačily úvodní titulky), mohli se tvůrci cítit svobodnější a mohlo to být úžasné.. takhle je to "jen" velmi solidní adaptace ()

fremy

Laskavý a příjemný příběh malého Mikuláše. Svět viděn dětskýma očima přitáhne do kin hlavně čtenáře knižní předlohy. Předvídatelné momenty občas vtipných scén trochu sníží mé hodnocení. Uzavřený příběh vracející se na počátek vyprávění filmu ve mě vždycky vzbudí příjemný pocit, že adaptace měla smysl. Neposkvrněn knihami říkám, že je to rodinná komedie dob dávno minulých. Celá recenze na http://www.fremy.cz/2435-mikulasovy-patalie ()

Sandiego

Příběhově trochu plytká, ale stylová podívaná, která se skvěle uchopila ducha knihy. Jako oddechovka a nostalgický návrat do dětství snímek obstojí na jedničku. ()

Džejkop

Mikulášovy patálie patří mezi oblíbené knížky mého dětství. Jako malý jsem s Mikulášem strávil mnoho příjemných chvil. U filmu jsem se ponořil do vzpomínek a opět se skvěle bavil. Postavy typově seděly na výbornou, především pan Polívka, ehm Dubon a Kryšpín. Scénáristi dali do kupy jednotlivé střípky z Goscinyho dobrodružství a poslepovali milý, nenáročný a přirozeně vtipný příběh nekonečných patálií jednoho malého chlapce a jeho kamarádů. Nicméně mi bylo líto, že si scénáristi nenašli čas do příběhu zakomponovat fotbalový zápas. Myslím si, že právě fotbalový zápas by mohl být velmi dobrým námětem pro případné pokračování. Mimojiné bych rád viděl návštěvu u Celestýna nebo Džosefa. Také je možné, že Mikuláš pojede na prázdniny. Stále je z čeho čerpat. ()

Siegmund

Nemám rád filmy, v kterých je děj vyprávěn. Tento film je čestnou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Na dnešní dobu mimořádně zdařilý dětský film s dětmi a o dětech ve vztahu k dospělým. Velmi dobrá kamera, nenáročný, a přesto zajímavý děj. Docela mne překvapilo a svým způsobem i potěšilo, že jsem se musel (ač již dávno nejsem v dětském věku) tu a tam pousmát. Pěkné herecké výkony, dobrý výběr hereckých představitelů. Kupodivu i velice slušný dabing s velmi dobrým výběrem hlasů pro jednotlivé postavy. Také se mi líbilo, že mi v jednom místě film připomněl skvělý český film Světáci (http://www.csfd.cz/film/23443-svetaci/). Málem bych zapomněl pochválit prvotřídní překlad. Moc se mi líbilo, že si překladatel dal tu práci a perfektně si poradil s nejrůznějšími jazykovými hříčkami. Je to zkrátka povedený film, ke kterému se vyplatí se tu a tam vracet. (Neděle 11.07.2010) ()

Tirion

V mém případě film srážel asi hlavně dabing, ikdyž i ten byl docela povedený. Nicméně i tak se jednalo o velmi kvalitní podívanou, která potěší dětského i dospělého diváka. ()

ABLABLABLA

Úžasný rodinný filmík. Já se skvěle bavila. Malý Mikuláš byl opravdu dokonalý. Ač to přijde nepochopitelné, knihu jsem nikdy nečetla, ale tenhle film mě dostal. Každá postava měla svůj daný charakter a z těch kulišáren malých kluků jsem se válela smíchy. Najmout si zločince na únos dítěte. Nebo, že se pozná těhotná maminka podle toho, že tatínek vynáší odpadky, tak to je vážně hodně milé a příjemně komické. Nejlepší je samozřejmě závěr...já jsem nechtěl sestřičku, ale bratříčka..ona vypadá strašně škaredě...a velmi se mi líbil ten rámcový příběh alias návrat ke slohové práci, čím chci být. Velmi povedené. ()

blackrain

Opět k nám zavál ten pověstný svěží francouzský vánek. Bylo vidět, že Francouzi nic neztratili ze svého humoru, který je pro ně tolik specifický. Na začátku příběhu jsem měla strach, aby nebyl pouze pro dětské diváky. Na štěstí je určen pro všechny věkové skupiny, takže je úplně jedno, jestli je vám deset nebo třeba šedesát. Každý si tu prostě najde to své. Strašně moc mě potěšila přítomnost Michela Galabru. V prvním momentu jsem ho nepoznala. Zestárl hodně. ()

kaylin

Krásná ukázka toho, jak je možné i v současné době udělat komedii, která bude mít ducha možná i první poloviny minulého století, ale zároveň dokáže naprosto skvěle pobavit i současné publikum, a to v podstatě bez ohledu na to, jaký je věk diváka. "Mikulášovy patálie", které vycházejí z klasického díla francouzské moderní literatury, jsou komedií vhodnou v podstatě pro všechny generace, ale hlavně pro všechny, kdo se chtějí dobře pobavit. ()

Kreeki

Obdivuhodný film, který se svou kvalitou hravě vyrovná i nejlepším Jeunetovinám. Laurent Tirard ukazuje obrovský talent i obrazovou a technickou nápaditost. 90 minut té nejkvalitnější, úžasným způsobem dětsky naivní milé zábavy doslova pro každého. Mám dokonce chuť vyřknout tezi, že knižní předloha byla překonána, ať se to zdá jakkoli nemožné. ()

anniehall

Půvabná rodinná komedie v hřejivé retrostylizaci, která sice neposkytne takovou rozkoš, jakou vám přivodilo listování ohmatanou čtvercovou knihou, ale rozhodně vás pobaví a potěší. Vynikající Valérie Lemercier v roli Milkulášovy matky, skvělí dětští představitelé a poměrně povedený scénář vás doprovodí až téměř domů - do krajiny vašeho dětství. Respektive, do krajiny toho mého se to tvůrcům podařilo určitě. U nejedné scény se mi vybavilo, kterak jsem řešil své velké dětské problémy já. Nejmarkantněji ve scéně, kdy se Mikuláš rozhodne utéct z domu. Pamatuju si to jako dnes. Byla zima, orošená okna a já se vydal na strastiplnou cestu nocí jen v punčocháčcích s kufírkem hraček a Neználkem pod paží. :-) ()

slunicko2

Ne, ne a ne. 1) Marně hledám půvab, humor a atmosféru knížek. Nemohu říci, že by to bylo strašné, ale prostě scénárista a režisér vidí Mikulášův svět jinak, než já a mně se to, co ve filmu prezentuje, prostě nelíbí. 2) Výstižně vše pravil komentátor Zevon*. ()

Easykk

Jedna z nejlepších francouzských rodinných komedií co jsem měl možnost shlédnouti v poslední době. S převelice milými a příjemnými herci mladých postav jsem se sžil naprosto úžasným způsobem a vychutnal si velice dobře chutnající komedii o Mikulášovi a jeho odvážných patáliích. Už se těším na Prázdniny a další pokračování. ;) ()

Efik_CZme

Moc hezký, inteligentní, vtipný film pro celou rodinu. Sympatické, že se nejedná o Hollywood... že se frantíkům film občas povede víme. Přesto, na 5* to není. Sám bych na Mikuláše nešel. Ale to je "mnou". Pro děti to je rozhodně dobrá volba:-) ()

Chrysopras

Velmi dobrý, v pravém slova smyslu dětský film. Těch už se moc netočí a tak je dobře, že tenhle se povedl. Obsazení vynikající. Kdysi jsem četl i knižní verzi, ale sítem mé paměti už dávno propadla, proto nemůžu moc porovnávat :-) ()