Černý blesk

Čierny Blesk

Black Lightning

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Rusko, 2009, 106 min

Rozpočet $15miliónovTržby Celosvetovo $22,070,000║ Príbehová kopia Spider-mana, plus niečo z Iron Mana, či Supermana, hudba zas ako z Temného Rytiera, ale dobre Rusi sa snažia a robia čo môžu, hlavne že nenudia čo je asi najväčšou výhodou filmu, obsadenie ujde, trikovo slabší priemer ale tie horšie animácie rýchlo zahládzajú rýchlim strihom čo sa aspoň cení v konečnom výsledku stráviteľnosti filmu. /55%/(26.7.2010)

Zatial co prva polovica bola ruskou variaciou na Transformers, ta druha zase na lubovolny americky hrdinsky film- Superman, Spiderman, Iron Man...co vam len napadne.....znie to nepredstavitelne? Vysledok je vsak prekvapivo pozeratelny. Samozrejme treba ratat s nedokonalymi trikmi, roztrasenou kamerou a obcas neprehladnym strihom (najma v akcnych pasazach citit rezervy) no pribehova linia plni ucel dokonale takze film relativne bavi a nenudi. Slusny pokus o maly rusky popcornak.(5.7.2010)

Nejspíš tu třetí hvězdu přidávám za to, že jsem konečně zase jednou viděla ruský film. Nemá cenu, abych opakovala, co už tu v komentářích zaznívá - šílené logické chyby a nápadná podoba s příběhem Pavoučího muže. Film navíc nedokáže udržet tempo a mnohé postavy a motivy opouští na příliš dolouhou dobu, aby to nepůsobilo jako chyba. ___ Co mě ale na ruském filmu ještě zaujalo, je větší důraz na mezilidské vztahy a hrdost na dědictví SSSR. Ta se projevuje opakovaným záběrem na rudou hvězdu a v příběhové rovině začátkem v minulosti, kdy sovětší vědci dokázali vyrobit létající auto. Až legračně je to pak zobrazené v souboji Volhy kladného hrdiny a Mercedesu, který řídí záporák. I když je sovětské auto staré desítky let, je asi zbytečné prozrazovat, která mašina nakonec vyhraje a která skončí jako totální šrot. V tomhle případě dokonce šrot vesmírný. Z toho mrazí: Rusové jsou na svou sovětskou historii pyšní! ____Na druhou stranu ale - na rozdíl od západních vzorů - film neháže do šrotu důchodce a neodsuzuje je do škatulky obětí nebo bezmocného zázemí hlavního hrdiny. Vysloužilí vědci dokonce v některých momentech působí jako hrdinové, kteří to ještě mají v hlavně v pořádku a dokážou se vzepřít hlavnímu záporákovi. /3. 2. 13./(3.2.2013)

Mix Spidermana, Batmana, Pátého elementu a Hvězdných válek je příjemnou oddechovou podívanou, kde snadno uhádnete, co přijde, včetně povinného a očekávaného šťastného konce. Jen místy upovídanější a utahanější, vše ovšem vyváží efektní závěrečná honička. Výprava, kamera i triky jsou na vysoké úrovni, bohužel prostinký příběh pro malé školáky to nevyváží. Snad jen zapíchnutí tatíka bylo až příliš spidermanovsky okaté.... Jo a minus si zaslouží naprosto otřesná ruská popmusic. Když už to pouští do světa, mohli vybrat něco onačejšího.(2.9.2013)

Jistě se mezi ruskými kráskami ještě najdou takové, které vyhledávají týpky v naleštěných Mercedesech, ale ty vychytralejší již jistě vyhlížejí na obloze nějakou tu létající Volhu, neboť superhrdinové jsou v Rusku stále ještě nedostatkovým zbožím. Přesto si myslím, že vlastník nadhledu, se schopností orientace mezi všemi těmi Viktory Alexandroviči a Olgami Andrejevnami, si tuhle ptákovinu, nestydatě kopírující emerické ptákoviny, může užít bez zásadních následků pro duševní zdraví.(27.2.2013)

• - Auto použité v tomto filmu je Ruský GAZ 21. (Terva)