Mladá dívka Jane Eyrová utíká přes vřesoviště a na kost promoklá končí u dveří domu Riversových. Duchovní John Rivers se jí ujímá a spolu se sestrami Dianou a Mary jí poskytnou útočiště. Jane si chce najít práci. Neustále vzpomíná na to, co jí až dosud život přinesl... Po smrti rodičů si ji vzala k sobě sestra jejího otce, matka rozmazleného Johna, který jí ubližoval. Na radu pana Brocklenhursta pak byla poslána do školy pro sirotky, kde se jí dostalo rovněž hrubého zacházení. Nakonec jí pan Rivers nabídl skromné učitelské místo ve venkovské dívčí škole, kterou právě založil ... Po odchodu ze sirotčince nachází Jane práci jako guvernantka francouzské schovanky pana Edwarda Rochestera na jeho panství Thornfield Hall. Chovají se k ní pěkně a Jane si vybuduje vřelý vztah s malou Adele Varensovou. Pan Rochester přijíždí na odlehlé panství jen zřídka a první setkání s Jane nedopadne dobře: kůň se před Jane splaší, shodí jezdce a ten si poraní kotník. K Jane a služebnictvu se chová odtažitě, až nepřátelsky, oceňuje ale Janinu přímou a čistou povahu. Jednou v noci vzbudí Jane podivné zvuky a vzápětí objeví v Rochesterově pokoji požár, který pak společně uhasí. Rochester jí děkuje. Brzy ráno pak nečekaně odjíždí. Začíná se šuškat o jeho svatbě se slečnou Blanche Ingramovou, která brzy nato přijede na Thornfield. K Jane se společnost chová přezíravě, Rochester jí ale začne dávat najevo, že mu na ní záleží. Jane mu pomůže ošetřit tajemně zraněného přítele z Jamajky, který přijel na návštěvu, Rochester ale odmítá sdělit, kdo ho zranil. Jane krátce navštěvuje svou tetu. Ta je po mrtvici, která ji sklátila poté, co její marnotratný syn John utratil celé jmění  a spáchal sebevraždu. Ukáže se, že před třemi lety dostala dopis od příbuzného z Madeiry, který žádal o adresu Jane, protože ji chtěl adoptovat. Ona ale odepsala, že Jane zemřela ... Po návratu do Rochesterova domu Jane nabízí, že si najde nové místo, až se pán ožení. Ten ji ale místo toho požádá o ruku. Paní Fairfaxová ji před ním varuje, Jane je ale šťastná. Když se snoubenci ocitnou před knězem, vstoupí náhle muž, pan Mason z Jamajky, a oznámí, že Rochester je už 15 let ženatý s jeho dcerou. Jane je zdrcená, o to víc, že Rochester jí pak ukáže svou šílenou ženu, nebezpečnou pro své okolí, která žije zavřená s ošetřovatelkou nahoře v domě. Rochesterovi ji vnutil otec a on ji přese všechno nedokázal umístit do blázince. Přísahá Jane lásku a chce s ní žít, ta ale odmítá a z Thornfieldu odchází ... (TV Prima)

Rudinsky

Podobné pocity ako pri There will be blood! Excelentná réžia, tučná výprava, skvelá hudba, perfekcionalistické výkony nastupujúcej hereckej elity no a Judi Dench. Keby som napísal knihu, chcem, aby ju adaptoval Fukunaga! ()

KoRner

Dlho som sa odhodlával na tento film a nakoniec som usúdil, že vlastne nebolo prečo. Začiatok u mňa síce vzbudzoval obavy o ďalšom utlačovanom dievčati narodenej v nesprávnej dobe (Nie, nečítal som), po Fassbenderovom vstupe na scénu ma to už celkom bavilo. Zdalo sa mi, že niektoré veci boli o dosť skrátené, ale vtesnať to do 120 minút asi ani nešlo lepšie. ()

Nassau

Nejenom výborné herecký výkony ústřední dvojice jsou tím důvodem, proč je Jane Eyre velice dobrým filmem. Velkou zásluhu na tom má i Cary Fukunaga, který natočil film s opravdovým citem a smyslem pro harmonii. Stejně tak Dario Marianelli, který má na podobné adaptace doslova patent. Ano, doporučuji. Pokud budete mít tu správnou náladu, dokáže vás Jane Eyre okouzlit stejným způsobem, jakým byl okouzlen Edward Rochester. (8/10) ()

Ivusha

Zamilovala jsem se do Michaela Fassbendera. A ano, už slyším KevSpu, jak mi nadává, že mi to teda trvalo.:-)) A sama se tomu divím. A vůbec se nedivím Mie Wasikowske.:D ()

Merkin

Scénárista, režisér ani samotní herci nepochopili podstatu věci. Samoúčelná hra na city, která nemá s knihou Ch. Bronte téměř nic společného, všechno neuvěřitelně průhledné a dialogy mezi hlavními hrdiny tak toporné a jen rádoby ,,inteligentní". Četl scénárista vůbec svoji předlohu? Myslím že ne, jinak by pochopil, že o samotný romantický příběh a koncovou zápletku s bláznivou manželkou tady víceméně nejde. Jde tu především o Janu a její vztah ke světu, sobě, mužům... První část snímku je zdlouhavá, nudná, příliš ,,dojemná" a slibuje divákovi něco, co nikdy nepřijde, protože v druhé části se vše udá příliš rychle, nepravděpodobně, vše skončí dříve než začne( hlavně, že dvakrát vidíme ubohou dívku kroutit se na kameni kdesi uprostřed skotské přírody, ale bohužel ze snímku není cítit to ono, proč je tak smutná). Mia hraje sice dobře, ale film to nezachrání. Kniha je svým poselstvím někde jinde a původní zpracování z roku 1986(bez osudového ničení bezduchými Američany) je na mnohem mnohem mnohem vyšší úrovni. PS:Příběh je romantický, typický směr 19.století a Bronteová je jednou z hlavních představitelek. Nelze tvrdit, že jde o story podobnou těm miliónům natáčených dnes(ačkoliv toto zpracvání to z Jany Eyrové dokázalo udělat). Jde totiž o jeden z prvních takových příběhů, navíc od jedné z prvních žen spisovatelek. To ty dnešní příběhy jsou inspirovány Eyrovou, tohle je pramáti dnešních love stories a ne naopak. Tohle není jentak ledajaký příběh. Je pravda, že sestra E.Bronte psala více naturalisticky a otevřeněji, možná že by bylo zpracování Větrné hůrky pro dnešní diváky zajímavější, ale z hlediska romantiky patří k základním Jana Eyrová. Rozdíl od dnešních bezduchých věcí, kde jde zcela jen o závěrečný polibek tkví ve faktu, že tady šlo i o život, důstojnost, důvtipné dialogy, člověka a vůbec vše, co scénárista vynechal. ()

janisska

Formálně vycizelovaný, koherentní a krásný film. Komunikace s divákem dle mého ovšem poněkud vázne; docela přesvědčivě podaná message "nejvíc ze všeho si vážím sama sebe" nedokáže na celou stopáž vystačit.// Chybí tu jakýkoliv odstup. Kdo se nenechá emocionálně pohltit, ten se bude muset čas od času ušklíbnout - úskalí romantiky (a film je romantický jak díky všudypřítomné romantice, tak díky odkazům k romantismu, jež se nedají přehlédnout).// Film na mě působí podobně jako Jane - čistě, krásně, "jako z jiného světa" (což u mě bohužel obsahuje také výtku - jaksi neaktuální). K oběma mě to táhne, ale oba jsou pro mě, jakkoliv nerada to připouštím, podivně němí. ()

Milan25

Příběh filmu mě nijak zvlášť moc neuchvátil, ale z filmařského hlediska není moc co vytknout. Michael Fassbender a Jamie Bell se do doby a prostředí filmu hodí nejvíc jak to jde, Mia Wasikowska a ostatní hlavní osazenstvo taky v pohodě. ()

barlow

Absolutnĕ skvĕlá kamera a netradiční pojetí již nĕkolikrát ztvárnĕného příbĕhu. Jasná volba v tomto žánru... ()

dopita

Slavnej příběh s velkým potenciálem sráží sice dobrá, ale na můj vkus příliš uměřená až profesorská režie. Z filmu mám pocit jako by byl bez života. ()

ti88na

Možno som čakala viac inovácie, ale na toľkokrát sfilmovanej knihe sa zrejme už nič vynoviť nedá. Zaujímavé bolo retrospektívne prerozprávanie príbehu a až do príchodu Jany do Thornfieldu som bola s týmto novým počinom nadmieru spokojná. Potom už film nič nové nepriniesol, a táto verzia sa mi páčila tak ako aj tie predošlé. Kvalitu však zvyšujú výborné herecké výkony nielen hlavných predstaviteľom. ()

Tessie

Nevěřila jsem, že by to mohlo býti špatné. Pořád jsem čekala. Ale ani výborný příběh nebyl zárukou úspěchu. Jako daleko zdařilejší verzi hodnotím koprodukci z roku 1996.. a to neměli Judi! ()

Hanys_

Asi moje chyba, že jsem čekal trošku drsnější historické drama a dostal jsem "jen" neobvyklou historickou lovestory. Místy celkem naivní. Wasikowska ovšem famózní. 6.5/10 ()

kolemjdouc

hodnotím stejně jako snímek z roku 1997.S daným tématem toho moc dělat asi nejde.Knižní předloha je pro scénáristy zřejmě tvrdý oříšek ()

aquiver

Strhující drama, víc než důstojná adaptace románu. Formálně skvost... a obsahově velmi realistické, naprosto uvěřitelné. Důvody k pláči či patosu tu ale nehledejte. 90 % ()

Bety88

Ačkoli se jedná o jednu z nejlepších filmových verzí, tak ji ve všech směrech u mě předčí ta seriálová od BBC z roku 2006. Mia Wasikowska mi tam moc neseděla, nechci tím říct, že by hrála špatně, ale radši bych tam viděla Ellen Page, o které se mluvilo původně. Jinak Michael Fassbender byl jako Rochester úžasný, jeden z nejlepších. Dále mi vcelku vadil useknutý závěr, chápu, že někomu se to může zdát jako nepodstatná maličkost, ale já chci prostě vidět ten kýčovitý sladký závěr, kde si divačky mohou užít. Bohužel tady se tak nestalo, To je pro mě hlavním mínusem této jinak skvělé verze. ()

iampatrik

85% Skvostný romantismus s prvky realismu. Nádherné prostředí anglického venkova, chmurná a přitom tak „živá“ atmosféra. Za to jistě patří dík kromě režii také kameře (všímajíc si jak detailu, tak celé scenérie), scénáři (asi také díky knižní předloze), hudbě (které je poskrovnu, ale správně umístěna) a také určitě přesvědčivě interpretující ústřední dvojice. U mě všemu dodává na větším hodnocení asi také fakt, že i když knižní pojem, respektive jméno Jane Eyre znám, jak v povinné četbě, tak literatuře se mi obsahově vyhýbala. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky