Mladá dívka Jane Eyrová utíká přes vřesoviště a na kost promoklá končí u dveří domu Riversových. Duchovní John Rivers se jí ujímá a spolu se sestrami Dianou a Mary jí poskytnou útočiště. Jane si chce najít práci. Neustále vzpomíná na to, co jí až dosud život přinesl... Po smrti rodičů si ji vzala k sobě sestra jejího otce, matka rozmazleného Johna, který jí ubližoval. Na radu pana Brocklenhursta pak byla poslána do školy pro sirotky, kde se jí dostalo rovněž hrubého zacházení. Nakonec jí pan Rivers nabídl skromné učitelské místo ve venkovské dívčí škole, kterou právě založil ... Po odchodu ze sirotčince nachází Jane práci jako guvernantka francouzské schovanky pana Edwarda Rochestera na jeho panství Thornfield Hall. Chovají se k ní pěkně a Jane si vybuduje vřelý vztah s malou Adele Varensovou. Pan Rochester přijíždí na odlehlé panství jen zřídka a první setkání s Jane nedopadne dobře: kůň se před Jane splaší, shodí jezdce a ten si poraní kotník. K Jane a služebnictvu se chová odtažitě, až nepřátelsky, oceňuje ale Janinu přímou a čistou povahu. Jednou v noci vzbudí Jane podivné zvuky a vzápětí objeví v Rochesterově pokoji požár, který pak společně uhasí. Rochester jí děkuje. Brzy ráno pak nečekaně odjíždí. Začíná se šuškat o jeho svatbě se slečnou Blanche Ingramovou, která brzy nato přijede na Thornfield. K Jane se společnost chová přezíravě, Rochester jí ale začne dávat najevo, že mu na ní záleží. Jane mu pomůže ošetřit tajemně zraněného přítele z Jamajky, který přijel na návštěvu, Rochester ale odmítá sdělit, kdo ho zranil. Jane krátce navštěvuje svou tetu. Ta je po mrtvici, která ji sklátila poté, co její marnotratný syn John utratil celé jmění  a spáchal sebevraždu. Ukáže se, že před třemi lety dostala dopis od příbuzného z Madeiry, který žádal o adresu Jane, protože ji chtěl adoptovat. Ona ale odepsala, že Jane zemřela ... Po návratu do Rochesterova domu Jane nabízí, že si najde nové místo, až se pán ožení. Ten ji ale místo toho požádá o ruku. Paní Fairfaxová ji před ním varuje, Jane je ale šťastná. Když se snoubenci ocitnou před knězem, vstoupí náhle muž, pan Mason z Jamajky, a oznámí, že Rochester je už 15 let ženatý s jeho dcerou. Jane je zdrcená, o to víc, že Rochester jí pak ukáže svou šílenou ženu, nebezpečnou pro své okolí, která žije zavřená s ošetřovatelkou nahoře v domě. Rochesterovi ji vnutil otec a on ji přese všechno nedokázal umístit do blázince. Přísahá Jane lásku a chce s ní žít, ta ale odmítá a z Thornfieldu odchází ... (TV Prima)

blackJag

Slavný stejnojmenný román Charlotte Brontëové a jedna z jeho dalších adaptací (určitě ne poslední). Románové kostře daří se zde zůstat po většinu své délky ve slušné kondici, až závěrečná část jeví obvyklé známky ztvárnění dobových literárních děl – zkratkovitost. Že film drží pohromadě bude dílem jisté režie, přesných hereckých výkonů, ale i nádherné scenérie (lokalit vůbec) a hudby (střídmé množství nástrojů, výrazné housle a klavír). II Scénář: Moira Buffini. 80% ()

V.Silver

Knižní předlohu jsem četl někdy ve 13 letech a těsně před koncem jsem ji vzteky někam zahodil, říkal jsem si, že to snad ani není možný, aby taková hovadina byla jedním z nejklasičtějších děl. Inu - 13leté děti by možná Janu Eyrovou neměly číst v rámci povinné četby, obzvláště proto, že ji nemusí tak úplně pochopit a docenit. O to víc jsem se bál, jak ji zpracuje Fukunaga - a musím říct, že na výbornou. Ano, pořád ve mně ještě trochu bublá vztek nad trošku divnou dějovou linkou (prostě pro mě strašně neuvěřitelná a přeplácaná), ale herecké výkony, obraz a hudba všechny moje výtky smetou jedním dechem. Tento film byla opravdu radost sledovat... a poslouchat. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, DaViD'82 ()

Lukyn007

Přiznávám se, že jsem vůbec nic o tomto románu neslyšel. Ale tento snímek je vynikající. Stejně jako Mia Wasikowska!! ()

Vironey

Pro mě velké zklamání. I přesto, že film má dvě hodiny (a tudíž dosti prostoru), tak děj plyne velmi nevyváženě a chaoticky. Dlouhé pohledy, žádná chemie mezi herci, všichni se chovají toporně a jen dlouze mlčí... Pak najednou ostrý střih a obrovský a vzhledem k předchozímu ději i nepochopitelný zvrat. A znovu, dlouhé pohledy, dlouhé mlčení... Tolik oceňovaná režie mi naopak přišla dost nudná a nezajímavá ("bourneovská hyperkamera" byl docela úlet), absence kvalitního soundtracku jen tu šeď umocnila. Přitom takový potenciál! Michael Fassbender je skvělý herec, ale když musí odříkávat přišerný scénář a ještě má za partnerku unylou voskovou pannu, tak asi sám nic moc nevykouzlí, že... Velká škoda, na tuhle adaptaci jsem se vážně těšila. ()

J-o-k-e-r

Hezké zpracování slavné knižní předlohy. Ponurá, místy i děsivá atmosféra, a skvělý výběr herců (díval jsem se na to především kvůli M. Fassbanderovi) dělá z tohoto snímku úctyhodný zážitek. Nemohu bohužel srovnávat s ostatními verzemi, tohle byla první a taky asi navždy zůstane jediná Jana Eyrová. ()

D28

Prechválené, obávam sa. Dala by som určite aj menej hviezdičiek nebyť naozaj dokonalej atmosféry a faktu, že film nemôže poskytnúť prekvapenia väčšine z nás, ktorí tento príbeh poznáme.A ja som z tých divákov, ktorých najviac dostávajú scenáre plné zvratov a nepredvídateľných činov.Takže tu som nečakala nečakané, zato túžila po túžení, snila o snení a jednoducho ma mala prevalcovať romantika.A ona, koťuha, len tak do mňa drcla. ()

Myrreczech

V porovnání s výborným snímkem z roku 1996 musím vyzdvihnout krásnější výpravu, zato poukázat na horší scénář. V celkovém součtu jen o kousíček lepší než již zmíněná adaptace, ale asi jen kvůli finální scéně. ()

Autogram

Dráma dievčaťa ťažko skúšaného osudom od útlej mladosti až po prvú nenaplnenú nerovnú lásku. Retrospektívne rozprávanie filmu pomáha, ale nebolo to pre mňa dostatočne strhujúce okrem pár svetlých okamihov, ktoré sa striedali so zdĺhavými časťami. –– Nemluvím s vámi jen jako smrtelník, to můj duch promlouvá k vašemu, jako bychom opustili svět a stáli před bohem, jako sobě rovni. ()

kklepkaa

Fukunaga tak nějak klouže po povrchu příběhu Charlotte Brontë a když už to vypadá, že zapadá do pahorkaté linie příběhu, zas vpluje na zčeřenou hladinu... ale i tak se dotkl nálady slavné knižní předlohy. V určitých momentech panovalo zklamání. Jiné mě zas okouzlily a já si je užívala... více méně se film povedl a jistě stojí za shlédnutí. S tím je přiměřené i mé hodnocení. ()

Ichabod

Těžký a láskou zmýtaný osud Jane je strhující sledovat. Výtečně vedené a překvapivě dynamické vyprávění podpořené dokonale napsanými a komplikovanými postavami tvoří drama vskutku dechberoucí. Divákem pak snadno cloumají emoce. Asi zcela nepochopím, coby chlap, motiv útěku avšak na celkový dojem a neustálé drnkáni na mou emoční strunu to vliv nikterak nemělo. ()

PollyJean

Jana Eyrová z rychlíku. Ačkoli postavy někdy citují předlohu téměř doslovně, musela spousta zajímavých a leckdy i docela zásadních motivů z časových důvodů samozřejmě zmizet (nejvíc asi udiví neexistence Riversových jako příbuzných). Přesto se podařilo vytvořit zvláštně křehký a snad i docela funkční tvar i když pro ty, co nečetli předlohu, pochopení možná tak snadné nebude. Fassbinder není tak líbivý jako Rochester z bbc seriálu (2006), ale je věrohodnější. Výborné kostýmy. Největší mínus bych viděla u Daria Marinelliho, který to tentokrát s tím neustálým lkaním houslí opravdu přehnal. ()

JustMeeKatie

Knižní předlohu jsem zatím nečetla (což asi v budoucnu napravím), takže jsem neměla možnost srovnání. Nicméně samotný film se mi líbil. Děj byl zajímavý, prostě taková klasika od anglické spisovatelky z 19.století. Mia Wasikowska se mi jako Jana moc líbila a s rolí se hezky sžila, stejně tak i Michael Fassbender, kterého si nešlo díky tomu rozkošnému účesu nezamilovat. Nicméně já jsem mezi Miou a Michaelem žádné jiskření neviděla a ani se mi k sobě moc nehodili. Zvlášť jde o skvělé obsazení, ale nějaká viditelná chemie tam za mě nebyla. Ale to mi zase až tak nevadí. Celkově bych film ohodnotila jako velice dobrý. Ale přišlo mi, že byl takový... plochý (?). Nevyvolal ve mně žádné velké emoce, i postavy nejsou nijak moc výrazné. Jsem ale ráda za ten konec, který byl opravdu pěkný. A bonusové body získává Jana Eyrová za obsazení Judi Dench! ()

jefff

Snad první povedené zpracování Eyrové. Nádherně poetické vyprávění plné krásných scén a záběrů. Vynikající herci jsou takovou třešničkou na dortu vynikající práce režiséra Fukunagy. Bál jsem se, že tohle téma půjde úplně mimo mě, naopak. Koukal jsem s otevřenou pusou a nechal se unášet úchvatných filmem. ()

deckardx

Vynikající ponurá atmosféra 19. století a opravdu dobře herecky zvládnuté. Fassbender jakoby hrál sám sebe, myslím si, že bude mít skvělou budoucnost. Jeho charisma je na neskutečné úrovni a takováhle role mu sedla jako prdel na nočník. Mia mu zdatně sekunduje a i když se o ní ve filmu mluví jako o nevzhledné slečně, tak sem si jí zamiloval. Jsem rád, že jsem si nepřečetl knihu a nebyl sem ochuzen o překvapivé momenty. Nebudu skromný a nebojím se říci, že tento film je letos jeden z nejlepších, né-li uplně nejlepší. Na mě to hrozně působilo. ()

ImNotThere

K srdci mi to nepřiroste tak, jako Zeffirelliho snímek, protože Charlotte Gainsbourg je v mých očích prostě jedna jediná jedinečná, ale i přesto jsem z kina odcházela s blaženým úsměvem. Nemám šajna čím to, že se velikým očekáváním těsně před projekcí u podobných filmů nevyhnu, ačkoli většinu britských romantických děl znám nazpaměť a při každé další zmínce o nové adaptaci mi hlavou probleskne, že už mě nic nepřekvapí. Konkrétně tohle dílko moje očekávání z valné části naplnilo a navíc kamera byla nádherná. Jen mě trochu mrzelo stručné vykreslení dětství hlavní postavy na to, jak je stopáž dlouhá. Fukugama tomu mohl dát více prostoru a osekat nudné poetické záběry na přírodní scenérie... ()

Pecival

Krásná, atmosféricky skvěle zvládnutá adaptace slavného románu. Velkou výhodou je, že se proškrtáválo s rozumem, takže se v ději ani motivaci postav neztratí divák předlohy neznalý a přitom mi nepřijde, že by oproti knize něco zásadního chybělo. Přestože se film kromě režie a scénáře může pochlubit také skvělou kamerou, bez herců by to nešlo. Fassbender je prostě sympaťák, on se v podobné roli ani moc snažit nemusí. A sledovat dvě hodiny oduševnělou, nevšední krásu Mii Wasikovski (nemalou zásluhu na tom má opravdu ta postava) mně působilo nemalé potěšení. S těmahle dvěma bych si s chutí dal víc než ony dvě hodiny. ()

Fox85

Co na to říct. Miu Wasikowskou jsem viděl poprvé a hned takový skvělý výkon. Michael Fassbender má šarmu, že by ho mohl stáčet do plechovek a prodávat. Hrozně se mi navíc líbily scény, kdy je Mia sama v zahradě. Prostě luxusní zážitek. ()

JančiBači

Po technickej stránke nie je čo vytknúť.Fassbender skvelý ako vždy.No ale kvoli tomu, že take filmy fakt nemusím je moje hodnotenie také aké je.A bolo by fakt dobré, aby túto knihu už nikto nikdy nesfilmoval, nakolko mi príde že už tých Jan Eyrových je nejako priveľa. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky