Když už si bostonská policie neví rady při řešení série brutálních vražd žen, které evidentně nic nespojuje, je rozhodnuto vytvořit zvláštní komisi v čele se známým právním teoretikem Johnem Botomlym (Henry Fonda). Vraždění sice pokračuje dále, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným. A tak jednoho dne přivede náhoda Botomlyho a jeho spolupracovníka detektiva Di Natala (George Kennedy) vrahovi na stopu. Vyřešení složitého případu je pak překvapivé. Ve filmu, který je inspirován skutečným případem, zaujme zejména mimořádný herecký výkon Tonyho Curtise v roli mnohonásobného vraha Alberta De Salvy. (Historik)

Martin741

takze aj reziser Conana Destroyera a Rude Sonji natocil slusnu kriminalku/fryler s vybornym Henry Fondom /12 angry ,Men/? Dobre, ja som za a film sa mi pacil. 72 % ()

MarekT

"Neboj se, neublížím ti." Na ústa se mi původně drala slova jako "rutinně, ničím významná detektivka". Jenomže film vzápětí nabídl krom obligátního vyšetřování a vražd i něco navíc. Zde to bylo již tu několikráte napsané vyprávění děje. Když jsem v minulosti sledoval žánrově podobné či nepodobné snímky, rád jsem chtěl vědět, co se skrývá za tím či tím koutem obrazovky. Tento film mi splnil další filmový sen a má za to u mě malé plus. V dalších složkách film není zrovna převratný, ale je tam odvedeno maximum. Mluvím kupříkladu o hereckých výkonech, které nijak nekazí výborný český dabing - např. Preiss (Curtis), Kostka (Fonda), Haničinec (Kennedy) či S.Fišer (Voskovec). Pánové ukazují, že přednes je jejich silná stránka - nahoře napsaná citace je působivá zčásti díky hlasové kreaci pana Preisse. Jestli jsem mluvil o tom, že detektivka není víceméně nějak vyjímečná, tak to platí pouze do nástupu Tony Curtise na scénu - jiného, než jej známe z Někdo to rád horké, ovšem stále dobrého, což dokázal nejvíce při scéně dojetí. Pak začíná atmosféra opravdu houstnout a třeba výslech na policii od Fondy není dle mě pro slabé nervy. Je zajímavé, že režie, která brnká na nervy, je překvapivě taková flegmatická. Když zprůměruji hodnocení obou polovin (70%; 100%), dostávám se na rozhraní čtyř a pěti hvězd. Rozhoduji se pro lepší hodnocení, díky již chválenému vypravěčskému stylu a obsazení. ()

zette

Filmy o seriovych vrazich a jeste natocene podle skutecne udalosti maji vzdy vysoky potencial. Tento snimek me ale trochu zklamal. Deleni obrazu je sice dobre na efekt a nikdy mi nevadil, zde v nekterych pasazich je toho uz prilis a nevypada to nejlepe. Postradal jsem hutnejsi atmosferu. ()

campix

Filmové zpracování známé kauzy bostonského sériového vraha, které ani po letech neztrácí nic na svém originálním vizuálním zpracováním. Do syta si zde užijete splitscreen metody, kterou bych v 60tých letech opravdu tolik nečekal. Pravděpodobně šlo o velkou novinku a tvůrci se zde opravdu vyřádili. Dějově se většina filmu nese ve formě policejního vyšetřování a hledání vraha. Finále si pak pro sebe ukradl Tony Curtis, který mistrně ukázal psychologický profil chyceného vraha. ()

Juto

Je to fiktívny popis Bostonského škrtiča – maniaka, ktorý v rokoch 1962-1964 zabil asi 12 žien v oblasti Bostonu. Tento film je v podstate rozdelený na dve polovice. Prvá polovica je policajné vyšetrovanie, ktoré považujem za veľmi pútavé. Policajti sú bezradný a zatýkajú rôznych ľudí s úchylkami a táto časť má veľmi bavila. V tejto časti dokonca ani Henry Fonda nie je hviezdou filmu. Skutočnou hviezdou je vyšetrovanie a mnohé slepé uličky. Druhá polovica sa začína predstavením Tonyho Curtisa ako vraha.  V tom okamihu už neexistuje žiadne tajomstvo a pri zadržaní Curtisa  a vypočúvaní na psychiatri sa z filmu stáva psychoblabol. Publikum jednoducho čaká, kým prizná svoju vinu, o ktorej niet pochýb. Môj vertikt je, že prvá polovica je skvelý kriminálny film a druhá polovica je oveľa menej pútavá. 6/10 ()

majo25

Film ťaží hlavne z toho, že je založený na skutočnom príbehu a tiež dobrého obsadenia. Hlavne Fonda v roli vyšetrovateľa je ťahúňom; na druhej strane, Curtis, ktorý sa objavuje až v druhej polovici snímku, mne osobne vôbec nesadol. Film si drží po celý čas dobrú atmosféru, aj keď nie trilerovú, ale iba krimi. Niektorí si určite budú pochvaľovať to, že sú do príbehu zaimponované také prvky ako homosexualita (aj keď s výsmešným podtónom), mnohopočetná porucha osobnosti (nesprávne schizofrénia) a vôbec zaparacovanie brutality páchaných na ženách - aj vzhľadom na dobu vzniku snímku. Mal som ale trochu problém s experimenálne zvolenou formou spracovania niektorých scén - rozkúskované obrazy, prípadne málo vierohodná ukážka pracovania s obrazovými médiami či prílišná korektnosť polície s potenciálnymi delikventami. Je to tak na hrane, ale vzhľadom na rok vzniku a fajn atmosféru, vďaka ktorej mi ušlo toto krimi relatívne rýchlo, si zaslúži štyri hviezdy. ()

sator

Film jsem si sehnal kvůli Voskovcovi, ale je to děsná nuda... FAKTA: V januári byl Albert DeSalvo 1967 bol odsúdený ako duševne chorý človek na doživotie. O mesiac sa mu podarilo z psychiatrickej liečebne ujsť, ale bol chytený po 24 hodinách. 26. novembra 1973 ho našli vo väzenskej nemocnici s nožom v srdci. Zabil ho niektorý spoluväzeň, ktorý nebol vypátraný. ()

hans500

Skvělý výkon (nejen) Tonyho Curtise ve výborném krimi thrilleru s pomalým tempem a zajímavou kamerou/střihem dělají z tohoto díla nezapomenutelný film. ()

A.Beech

Fantastický Curtis, fantastická kamera, námet taktiež. Plus do toho ešte ďalší obľúbenec Fonda. Rozdelenie pohľadu kamery na dvojobraz je naozaj fungujúce a zaberá presne tak, ako má. Dal by som tomu najradšej 5* ale nedá sa. Bohužiaľ musím povedať, že miestami mi to prišlo trochu nudné (tie miesta som našiel v prvej polovici filmu). Možno po druhom vzhliadnutí by som to bral inak. Ale každopádne ide o hodnotný film a hodnotím ho veľmi pozitívne. Možno časom prehodnotím aj tie 4* na 5*. ()

JohnSmith

Zajímavý snímek, kde především Tony Curtis podává skvělý výkon. Jinak mě ten film moc nezaujal až na dělení obrazu, které bylo velice trefné. ()

manonfire

Vynikající atmosférický thriller, který přejde v poslední části do zcela jiné roviny, ve které Tony Curtis roztočí naprosto vyčerpávající koncert, který musel odrovnat i samotného Henryho Fondu, protože to byla jednoznačně Oscarová záležitost. 90% ()

jefff

Dobrý film, založený na skutečné události. Nemapuje sice případ úplně přesně a jsou tu lehké odlišnosti oproti skutečnosti, přesto film má dobré tempo, kvalitní obsazení a pro české diváky i plus Jiřího Voskovce. ()

Han22

Slavný film natočený podle skutečného případu, kdy Bostonská policie pronásledovala sériového vraha žen. Fleischer to pojal naprosto realisticky. Takže vyšetřování vede státní zástupce a skupina detektivů, kteří nemají žádná vodítka spadlá z nebe ani geniální dedukce, ale čeká je rutina, neboli prověřování galérky deviantů. Zatčení je v podstatě dílem náhody a v druhé půlce jde zas o to vrahovi vraždy dokázat, protože je to schizofrenik, který si to nepamatuje. Žádní drsní ani geniální detektivové ani psychopaticky vyšinutí vrazi - Fonda je tu usedlým právníkem a Curtis vypadá až na konec jako obyčejný tatík od rodiny. Čili natočeno je to až na otravné rozdělování obrazovky naprosto dokumentárně, nejspíše přesně jak tvůrci chtěli. A i když uznávám tento záměr, jako divák jsem se u tohohle filmu místy příšerně nudil až usínal. Tak jak potom hodnotit... nejspíše smířlivýma 3*. ()

Hopper

Bez ohľadu na to, aká bola skutočná pravda okolo Bostonského škrtiča, film stojí celkom určite na skvelom hereckom výkone Tonyho Curtisa. Nie celkom štandradné spracovanie s rozdeľovaním obrazu môže zo začiatku vyžadovať pomerne veľkú pozornosť a hlavne niektoré políčka sú tak malé, že je dosť ťažké identifikovať, čo sa deje. Ako zástupca žánru je to však nadpriemerné dielo, aj keď istá dávka nudy najmä po zatknutí vraha predsa len existuje. ()

dopita

Velmi povedená kriminálka, u který se až nechce věřit, že je natočena podle skutečných událostí. V závěru bylo trochu moc psychologizování, hlavně rozhovor Henry Fondy s manželkou mě tam ňák neseděl, ale jinak moc dobře odvedená práce. Ksicht Tonyho Curtise mě vždycky připadal úlisnej, takže co se mě týče, byla to role pro něj jak stvořená. ()

Mikino00

Film má jakoby dvě části, vyšetřování a poznávání sebe sama. Samo o sobě děj ani hledání vraha moc převratné není, to co je hlavní devízou filmu jsou herecké výkony, hlavně fenomenální výkon Tony Curtise. Za zmínku určitě stojí skvělá mini role pro Voskovce, který zúročil každou vteřinu. ()

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Affleck na lovu bostonského škrtiče

Affleck na lovu bostonského škrtiče

07.12.2012

Casey, „ten lépe hrající z Affleckovic bráchů“, se chystá jako producent a možná i hlavní představitel zpracovat jednu z nechvalně známých kapitol historie rodného Bostonu. V šedesátých letech v… (více)