Velká vánoční jízda

Arthur Christmas

Arthur zachráni Vianoce

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 93 min

Krátká verze komentáře zní; animovaná mission impossible. Naproti tomu dlouhá verze by obsahovala krom jiného třeba to, že kdybych byl zatvrzelý hnidopich, musel bych Velkou vánoční jízdu odsoudit už z pouhého principu. Nabubřelost Američanů totiž nezná mezí, a tak nám tlustého, zarostlého a nevkusně oháknutého dědka cpou do Německa, Polska, Maďarska, a kdyby Zěměkoule měla nějaký kout, prskli by ho i tam. Protože ale ještě žádnému malému děcku nemusím vysvětlovat, že Santa Claus není Ježíškův zástupce pro střední Evropu, s klidným vědomím odpálkuji i výhrady těch, kteří Santově vesmírnému korábu vyčítají přílišnou podobu lodi Enterprise nebo těch, kterým se zase nelíbí Arthurova podoba s Lingunim z Ratatouille. Místo toho vypíchnu dobrou práci studia Sony, svižné tempo a především - originalitu samotného příběhu. Protože právě nedostatek originality je tím, co sráží drtivou většinu současných animáků. V samotném závěru dlouhé verze komentáře by pak bylo shrnutí, že Velká vánoční jízda je jedním z největších překvapení roku 2011. Stejně jako český překlad původního názvu... :-D(2.1.2012)

Máme s kamarády takovou hezkou tradici. Každý Štědrý den dopoledne jdeme na vánoční promítání do kina. Tento rok jsme byli na Velké vánoční jízdě, rok předtím na Snyderových Sovích strážcích, rok předtím ...ha už si ani nevzpomínám. Ale rok 2011 bylo promítání super. Velice povedená a místy hodně nahláškovaná vánoční komedie. Všechny Vánoční filmy si musím poznačit. VV(25.12.2011)

Klasický vánoční animák pro celou rodinu.Tedy vlastně klasický moc není,protože se snaží přiblížit ducha vánoc pomocí nejmodernější techniky a to včetně té "tajné" ,tedy vojenské.A tím také vysvětlit onu obligátní otázku,jak stihne ten Ježíšek obdarovat za jednu noc všechny na světě?Tak tady je ta nejmodernější možná odpověd.Díky oné modernosti a technickému pojetí celého filmu se u mě předvánoční nálada dostavila jen zčásti a to v poslední třetině filmu,kdy je vánočním outsiderem,tedy Arthurem,doručen zapomenutý dárek.Je to vlastně taková slušná jednohubka,která má jednoduchý scénář a snadno předvídatelný děj.Postavy jsou ale příjemné,živé a je tu spousta humoru a vtipných nápadů,z kterých budou nadšené hlavně děti.Vizuálně je film zdařilý a pomáhá mu k tomu i slušná hudební stopa.Režie nějakými extra nápady neoplývá,ale je řemeslně slušně zvládnutá a na vánoční poselství nezapomíná.Začátek je trochu jako špionážní videoklip,ale celkem povedený,i když mě osobně moc atmosféru vánoc nenaladil.Děti ale určitě bavit bude,takže dávám vánočních 65% a ty staré Santovy sáně beru.(17.12.2011)

Vysvětlení toho, jak Santa Claus stihne nadělit tolik dárků za jendu noc, nebylo špatné, ale zdá se mi, že se za docela svižné tempo a rychlý střih schovávala prázdnější struktura příběhu. Vlastně film občas působil natolik hekticky, že by u diváka mohl jen navýšit vánoční stres. Pár scének s dědou bylo k pousmání, nicméně vyložená zábava to nebyla, tedy pokud jsem ji nezaspala (obvykle v kině nespím, ale po vánočním večírku se to někdy stává). :)(26.12.2011)

Nejakčnější vánoční jízda, která dá santovské legendě pořádně zabrat. Má nadupaný rozjezd plný nápadů brilantně žonglujících s tradičními santovskými prvky, a pak finále, při kterém jsme napětím nedýchali a současně se dobře bavili. Mezi rozjezdem a finále je však poněkud hluchý střed, který se sice tváří rychle a zběsile a občas blýskne nápadem či fórkem, ale přesto pouští nohu z plynu a nechává film zapadnout do závějí průměru, kdy se čas vleče pomaleji než by vzhledem k dění na obrazovce měl. Takže by to bylo na tak na tři hvězdy nebýt skvělé skřítky, která umí z balícím papírem a mašlemi divy a nečekaně disharmonické santovské famílie, která je protiváhou té přeslazené stylizace Vánoční pohody.(30.12.2014)

• - V Mexiku neexistuje mesto Trelew, avšak mestečko s týmto názvom sa nachádza v Argentíne. (toi-toi)

• - Herec, mluvící dědečka (Bill Nighy), je stejně starý (ročník 1949) jako herec mluvící jeho syna (Jim Broadbent) a pouze o deset let starší než herec, mluvící jeho vnuka Stevea (Hugh Laurie). (DellEthing)

• - Deti, ktorým sú doručené darčeky ako prvým, majú v izbe plagát k filmu Lovecká sezóna (2006). (toi-toi)