Velká vánoční jízda

Arthur Christmas

Arthur zachráni Vianoce

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 93 min

Dětí stále přibývá a všechny je obdarovat v jeden den, už dávno není brnkačka. Ještě, že má Santa tolik pomocníků, taková nadílka se totiž musí řádně naplánovat. A to si každý myslí, že to ten sušenkomil zvládá sám. I v té, do nejmenších detailů naplánované akci, může být chybička. Proto je potřeba zachránit Santovi prdel, přičemž zažijete spoustu zábavy.(10.1.2013)

Vánoční animák, který spojuje jak Santu tradičního tak i technologického. Jasně, že tradice jsou vždycky lepší, ale úvodní akce s rozdáváním dárků, kde jsou elfové ve stylu agentů, stála opravdu za to. Po navození Vánoční atmosféry, která je letos u mě opravdu třeba, jsem se moha soustředit na všelijaké vtipy a že jich bylo a stály za to. Najde se spousta scén, co se mi vryla do paměti a rozhodně v budoucnu budu tenhle film hlavně přes Vánoce vyhledávat.(20.12.2015)

Asi je už tradice, že vánoční animáky nemají moc propracovaný děj. Stějně tak je tradiční, že anglosaský svět věří, že Santa nosí dárky i na východ od Lamanšského průlivu. Ale co já vím, třeba mají pravdu, konckonců o Vánocích je možné všechno. Třeba zničit hrozbu z vesmíru. Nebo udobřit rozhádanou rodinu. Nebo létat. Nebo cokoliv.(15.4.2012)

Velmi originální vánoční animovaný akční film, který na tom už je nebo časem bude dost možná stejně jako Burtonova předvánoční noční můra - lze si ho pustit kdykoliv, v zimě nebo v létě, a vždycky pobaví. Aardmanovská poetika působí stejně půvabně jako v legendárních plastelínových (či digitálně plastelínových) příbězích, myšlenka, že vánoční nadílka je jedna velká vojenská operace, nemá chybu, a celá ta špionážně parodická atmosféra se s "bojem o moc" dvou Santových synů skvěle doplňuje. Pochválit musím i Gregson-Williamsovu hudbu, jež z první jízdy starými saněmi udělala velkolepý zážitek, a samozřejmě také originální anglický dabing, který mi udělal radost i roztomilou účastí Michaela Palina. Bylo to zkrátka senzační a já už se těším na výlet do Trelew (jen ještě nevím, do kterého).(29.8.2013)

Krátká verze komentáře zní; animovaná mission impossible. Naproti tomu dlouhá verze by obsahovala krom jiného třeba to, že kdybych byl zatvrzelý hnidopich, musel bych Velkou vánoční jízdu odsoudit už z pouhého principu. Nabubřelost Američanů totiž nezná mezí, a tak nám tlustého, zarostlého a nevkusně oháknutého dědka cpou do Německa, Polska, Maďarska, a kdyby Zěměkoule měla nějaký kout, prskli by ho i tam. Protože ale ještě žádnému malému děcku nemusím vysvětlovat, že Santa Claus není Ježíškův zástupce pro střední Evropu, s klidným vědomím odpálkuji i výhrady těch, kteří Santově vesmírnému korábu vyčítají přílišnou podobu lodi Enterprise nebo těch, kterým se zase nelíbí Arthurova podoba s Lingunim z Ratatouille. Místo toho vypíchnu dobrou práci studia Sony, svižné tempo a především - originalitu samotného příběhu. Protože právě nedostatek originality je tím, co sráží drtivou většinu současných animáků. V samotném závěru dlouhé verze komentáře by pak bylo shrnutí, že Velká vánoční jízda je jedním z největších překvapení roku 2011. Stejně jako český překlad původního názvu... :-D(2.1.2012)

• - Peter Bayhem, ktorý napísal scenár k filmu, pracoval v tom istom roku aj na ďalšej snímke, ktorej názov obsahuje mužské meno Arthur, konkrétne komédii Arthur (2011). (toi-toi)

• - Herec, mluvící dědečka (Bill Nighy), je stejně starý (ročník 1949) jako herec mluvící jeho syna (Jim Broadbent) a pouze o deset let starší než herec, mluvící jeho vnuka Stevea (Hugh Laurie). (DellEthing)

• - Keď Steve vstúpi do domu Gwen, aby doručil darček, stúpi na pískaciu hračku. Tou hračkou je Ovečka Shaun (2007), ktorá taktiež pochádza z dielne Aardman Animations. (toi-toi)