Počítačově animovaný 3D snímek Velká vánoční jízda studia Aardman konečně nabízí odpověď na otázku, která nedá spát žádnému dítěti: Jak jen to Santa dělá, že dokáže během jedné noci nadělit všechny dárky? Odpovědí na ni je existence Santovy provozní základny ukryté pod Severním pólem, která je plná veselí a té nejmodernější techniky. Jádrem celého filmu je ale příběh, jehož složky jsou jako vystřižené z klasického vánočního příběhu – úsměvně nefunkční rodina a nečekaný hrdina: Santův nejmladší syn Arthur. Když Santův fascinující podnik omylem vynechá jedno dítě ze stovek milionů, o které se stará, vydává se nejméně schopný člen rodiny Clausů na bizarní a vzrušující závod s časem, během kterého má za úkol doručit poslední vánoční dárek na světě dřív, než se rozední. (oficiální text distributora)

Fiftis

Jedno sa Arthurovi nedá uprieť. Ide o jeden z mála rodinných filmov, ktorého vtipy, dialógy či dej nevyčleňujú z diania ani deti, ani ich dospelý sprievod. V tomto ohľade je našťastie „americkosť“ limitovaná na minimum. Napriek tomu je smutné, keď si pred vrcholom filmu uvedomíte, že nič lepšie, nič netradičné a ani nič priekopnícke už nepríde. Niet sa ani čomu čudovať, tradičný Aardmanovský tím sa na filme zúčastnil nanajvýš na poste výkonného producenta. ()

hous.enka

S ohledem na to, jak tragicky většinou animované filmy s vánoční tematikou dopadají (Barbie Vánoce a spol.), jsem s Velkou vánoční jízdou spokojená. Ano, všichni Santovi jsou dost divní a vlastně kromě babči nesympatičtí, ale celé to dobrodružství o nedodaném dárku je akční, veselé a vánoční. A já jsem při tomhle filmu vánočně cítila. Jo a ta skřítka-balička byla výborná: "tři lepítka a zabalím cokoli" se povedlo. ()

M.i.k.e

to co Aardmanům chybělo v technicky dokonalé grafice jako má Pixar,to vždy dokázali dohnat ihromnou spoustou dobrých nápadů a skvělých vtipů,ze kterých hravost jen čišela.Arthur Christmas je žel bohu někde na půli cesty.Animace je plně dostačující,ale příběh je natolik prostý,že díry které by logicky vznikaly dohání přílišnou zběsilostí a za mě by platilo že méně je někdy více.Navíc nechybí potřebná vánoční moralitka a co je pro mě možná největším zklamáním - ubylo tradičního Aardmanovské humoru a momentů kdy jsem se opravdu zasmál bylo tentokrát jen pár.Škoda...60% ()

genetique

Som rád, že tento animák sa ešte ako-tak drží tradícií a nesnaží sa zdegenerovať detského diváka ešte viac, ako ho degeneruje prístup médií k vianočnej nálade v posledných rokoch. Preto dieťa dnes nevidí Vianoce ako sviatky pokoja, plné tradícií a príjemnej atmosféry, ale len ako čas rozprávok a darčekov. Samozrejme na prehĺbenie tradičnej atmosféry Vianoc sú tu iné filmy, rozprávky, či animáky, ale ani tento nič nepokazí. Naopak, o zábavu nie je núdza, všetko je zaujímavo skombinované, akcia strieda hlášky, bláznivé nápady trefne dopĺňajú tradičné rozprávkové šablóny a všetko je to kupodivu dobre zavŕšené českým dabingom. 85%. ()

fmash

Zprvu nedůvěra, protože rozkošných vánočních příběhů s humorným podtextem a „nečekanou“ pointou má všednodenní cynik plné brejle, a na další není zvědavý ani zbla. V tomhle kousku se obvyklou dávkou svátečního patosu a hlášek typu „dámy a pánové, zachránili jsme vánoce“ (což je scéna, která mimochodem přes jistou chvatnost není špatná) prokousávají na vzduch hlavně dědek Claus, skřetice Bryony s piercingem v obočí a vánoční bačkory. Nejspíš v tom hraje roli, že se celé taškařice ujali hobiti z ostrovů, takže všechen ten břitký humor nepůsobí tak hystericky a obličeje animovaných postaviček nejsou jako přes kopírák z Úžasňákových. Čtyřka v rámci vánočních spektáklů. 3¾. ()

• Peter Bayhem, ktorý napísal scenár k filmu, pracoval v tom istom roku aj na ďalšej snímke, ktorej názov obsahuje mužské meno Arthur, konkrétne komédii Arthur (2011). (toi-toi)
  • Herec, mluvící dědečka (Bill Nighy), je stejně starý (ročník 1949) jako herec mluvící jeho syna (Jim Broadbent) a pouze o deset let starší než herec, mluvící jeho vnuka Stevea (Hugh Laurie). (DellEthing)
  • Deti, ktorým sú doručené darčeky ako prvým, majú v izbe plagát k filmu Lovecká sezóna (2006). (toi-toi)

"Spravedlivé" Zlaté glóby

"Spravedlivé" Zlaté glóby