Ve více než třicet let starém sci-fi snímku zobrazuje oscarový režisér Richard Fleischer nám nepříliš vzdálenou budoucnost, rok 2022, v níž přeplněná Země zápasí s nedostatkem potravin. Poslední spásou je syntetická strava Soylent, o jejímž původu jsou jen nejasné zprávy. Charlton Heston jako detektiv Thorn přichází při vyšetřování vraždy jednoho z vrchních představitelů Soylentu na hrůzné tajemství... (oficiální text distributora)

Flego

Snímok je oveľa silnejší v posolstve ako samotný film. Richard Fleischer komerčným spôsobom nazrel do našej prítomnosti a natočil jednoduchý príbeh o nedostatku potravín, keď sa poslednou spásou stane syntetická strava. ()

anais

Vemi dobrý příběh, který ukazuje lidstvo v momentě, kdy se tisícileté křesťanské morální hodnoty v podstatě již nedají uplatňovat. Pominu-li průhlednou pointu, nejvíc je to znát na hrdinově chování - muž zákona tu krade, jen aby měl co jíst, staří lidé dobrovolně odhází na euthanázii, aby nebyli na obtíž... Hodně mě bavil Edward G.Robinson ve své poslední filmové roli - scéna, kdy si s Hestonem uspořádají hostinu je vynikající . Stejně tak úvodní fotografická montáž mapující nárůst populace na zemi. Soylent green není zdaleka tak špatný, jak se obecně tvrdí. Je to dítě sedmdesátých let, se všemi neduhy tohoto období. A přitom je mnohem sofistikovanější a zajímavější než dodnes celkem populární Logan´s run. ()

Ivoshek

Původní knížka od Harryho Harrisona je v pár ohledech odlišná, ale základní pocit přelidněného světa, kde je čím dál větší luxus mít vlastní bydlení, vodu a jídlo, ten tu zůstal. Kromě toho je Heston jako hlavní hrdina dost charismatický, aby ten film utahnul. Je tu hodně cítit vizuální estetika 60. a 70. let, která je vidět ve všech sci-fi, co se v té době natočily. To se projevuje třeba v tom, jak se i filmová honorace obléká jak Mao :) ale mně tohle už někdy od Planety opic vlastně docela baví. Fandům dystopií rozhodně doporučuju. ()

jonyyy

Velice povedený, ne až tak nereálný triller z budoucnosti. O filmu jsem se také dozvěděl z dokumentu 2012 Nostradamus. Škoda, že konec není trochu konkrétnější, abych mohl dát 4 hvězdy s čistým svědomím, takto trochu nadržuju za netradiční téma s, jako vždy výborným, Hestonem. 71% Nakládání lidí na kamion v tom davu bylo parádní. ()

ancientone

Sledovanie Soylent Greenu nápadne približuje akosti rovnomennej "dobroty". Chuťou a vôňou to zrovna neoplýva a...je v tom veľa ľudí. ()

Mr. Lobo

Závěr jsem znal už předem (díky Fine brothers) a vůbec mě to nemrzí, protože jsem si mohl film o to více vychutnat (stejně tak jsem znal závěr Klubu rváčů a ani to nebránilo v úžasném zážitku). Úžasná "polanskeho" adventura, připomínající China Town, kdy neustále tápete ve světe jmen, světě, který vypadá jinak než ten okolo nás a kdy nic není tak jak se na první pohled zdá. Heston byl výtečný (od Touch of Evil jsem nečekal, že u něj uvidím ještě tak dobrý výkon) stejně tak Robinson. Ale ten svět! Naprosto úchvatný! Lidé spící v kostelech a na schodištích jeden přes druhého, umírací centra, kde vám pustí vaši oblíbenou hudbu, barvu a video (vzpomeňte na díl Simpsonů, kdy Abe šel do podobného centra) a jedinou dostupnou potravinou je soylent... yellow, orange ..a green! Potraviny jak je známe dnes vymizely, stejně tak jako veškeré požitkářské radosti (hláška Thorna poté co si potáhne z cigarety "víte, když jsem míval peníze, kouřil jsem i dvě nebo tři tyhle věci denně" ...až děsivá :D) PS: U filmu jsme s přáteli pili tokajské víno, jedli pečené kuře a vykouřili mraky cigaret a řeknu vám...každé sousta, doušek či potáhnutí, chutnalo líp, než kdy jindy ;) ) ()

PanCitron

Celkem pěkně zpracovaná vize budoucnosti. Je však celkem škoda, že tu hlavní pointu, na které film především staví, člověk tak nějak odtuší hned na začátku. Přesto konec samotný se mi v podstatě líbil. Mám rád taková zakončení u dystopických příběhů. ()

corpsy

Skvelý Charlton Heston v jednej zo svojich najlepších úloh v jednom zo svojich najlepších filmov. Snímok o budúcnosti, ktorá nám určite nieje až tak vzdialená a to nemyslím len číslovkou. Výborne vypracovaný a spracovaný svet, kde je bedač ešte viac zbedačená a horných 10 000 ešte viac bohatších. Len málo chýbalo tomu, aby sa snímok zaradil medzi majstrovské diela sci-fi žánru. Scenár, aj keď obsahujúci mnoho silných scén, občas škrípe a tak ruší hladký pochod tohto vskutku závažného diela. ()

PKD

Pointa je super. Konec (jak to má ve správných depresivních 70.letech býti) nejednoznačný a kvanta lidí, válících se vám po schodech do vašeho bytu (který ač žádný Ritz, jest v této době, naprostý luxus! zvláště, když lidé spí, kde se dá a ti co v autech, mají ještě kliku) pro mě osobně, noční můra. Kdo nesnáší davy lidí ve měste, tohle už z hlavy jen tak...nedostane. Děsivá realistická vize. Více než všichni ti nemrtví, co mají zaplaviti svět, chacha. Nejemocionálnější scéna? Jsou tu 2 (a v té 2. hraje mj. i Peer Gynt od Griega:) ale já vyberu tu 1. Det. Trn, pardon Thorn, přinese z případu (okolo kterého se vše točí a začíná vlastní děj) domů, kde s ním bydlí starý archivář (výborně zahraný,Edwardem G.Robinsonem, jeho posl.role, zemřel 12 dní po dokončení filmu) kousek masa, pár listů salátu a tuším, že jahodovou marmeládu a starý Sol Roth se rozpláče (a já vždy s ním, páč si prostě dokážu živě a v barvě představiti, že tato doba nastane, no...přelidnění a nedostatek potravin už vlastně je) páč opravdové jídlo už mají jen bohatí a mocní. Ostatní jí, onen Soylen Green (ještě je Red a Yellow) z názvu, který má sice i jinou barvu, než zelenou, leč to není podstatné. A pak ještě sequence s řešením pomocí velkých nakladačů...co dělati s fakt hustýmy davy lidí. Doporučuji v Praze, Brně a pod. Geniální komentář...monolog! Ten by si hl. měli povinně přečísti ti (a těžce se nad sebou a svým bezhlavým počínáním zamysleti), co sekají bez rozmyslu děti nalevo, napravo, jak Baťa cvičky. P.s. odehrává se již, za 2 roky od mého komentáře. Tak bacha! ()

kaylin

Ta pointa je prostě paráda, pokud si jí tedy nepřečtete ještě před tím, než se na snímek podíváte. Takovou chybu určitě nedělejte, protože to by byla škoda. Výborný detektivní příběh, který má prvky jak komedie, tak thrilleru. Společnost, která je zde prezentována, je pěkně děsivá, ale není to něco, co by bylo těžké si představit v reálu. I proto to má docela silnou výpověď. ()

YURAyura

3/10 Tesil jsem se, ale nevyslo to. Moje oblibene "postapo" tema i oblibeny autor predlohy HH. Charlton je zkratka otresny jako vzdy - snad jsem ho nikdy nevidel v jedne slusne roli - ano, opice i bena huroveho jsem videl - zkratka mi neni sympaticky a v teto roli mu ta nesympatickost moc sedi. Ale cely film pusobi strasne lacine a i to poselstvi je predkladano tak nejak neumele - vsichni "zbidaceni" chudaci chodi v cistem vyzehlenem obleceni, spis na nepohodlnych schodech, kdezto ulice pred domem jsou zcela prazdne, detektivni kancl vypada jako sjezd svihaku lazenskych, lidi jsou pres nedostatek zradla az na drobne vyjimky veskrze spokojeni, "nabytek" se obleka jako 70.letech - divoka barevnost volnych kostymku bez podprsenek, ostraha tajnych tovaren pusobi jako banda tatku smoulu, co nemaji ani strikacky a najati zabijaci s komickyma cepickama jakbysmet. Ten film se ve vysledku neda brat vazne - jakoby ho nekdo delal cely na tripu = spousta veci neni vysvetlena ani dotazena, takze divak je zamteny jako lesni vcelka. Ale rozhodne se jedna o dobre tema a v soucasne dobe s lepsim rozpoctem a charismatictejsim hlavnim predstavitelem by mohlo jit o poradny (s)HIT! (zavorka plati v pripade, ze se autori seknou s vyberem hlavniho predstavitele a zameri se prilis na efekty a pozadi story) Ale par dobrych mist se naslo - eutanazie, obcasna bitka, ale celkove to bylo spis k smichu.... ()

honajz2

Zas tak mě to neoslovilo. Sice ten příběh je velmi zajímavý, myšlenku to taky nemá špatnou, má to depresivní atmosféru, ale jinak mi ten film připadal poněkud utahaný a až na pár výraznějších scén (hostina s hovězím masem a salátem, SPOILER pochmurná odchod Sola KONEC SPOILERU, finále samotné, zhruba posledních 20 minut - ale nejvíc na mě zapůsobila ta první, protože přesně ukazuje tu depresivní atmosféru budoucnosti, ve které i tohle jídlo je zázrakem mít) mě to zrovna moc nechytlo. Zapůsobilo to na mě jako průměrná scifárna. Ale i tak jsem rád, že jsem to viděl. 3* ()

Joe321

I když tempo je pomalé, bez větší akce a scénář ne příliš dobrý, pořád se jedná o povedené sci-fi. Soylent Green je katastrofická vize, která je jedná z těch reálnějších, ke které může dojít třeba za takových sto let, když budeme kašlat na všechno kolem sebe. Charlton Heston hraje detektiva dobře, takže jsem se nenudil. Na konci čeká docela překvápko, ale já ho tušil už tak od půlky, ale i tak je to pořádné překvápko. Na sedmdesátá léta je to obstojné sci-fi, kterému bohužel právě ta léta vzniku hodně ubrala. -"You've gotta tell them. You've gotta tell them!" -"I promise, Tiger. I promise. I'll tell the exchange." -"You tell everybody. Listen to me, Hatcher. You've gotta tell them!" ()

MrPierc

Film, který předběhl svou myšlenkou dobu o několik desetiletí. Budoucnost se postupně vrátí podmínkami do období středověku. Základních surovin bude nedostatek a na vyspělé civilizace dopadne pohroma jménem hlad. Blahobyt skončil a protože byli lidé zvyklí mrhat, nyní strádají ve všem. Pouze mocní a bohatí mohou jíst pravé jídlo. Střední vrstva se propadne do chudoby a chudých bude většina. Nyní se máme nejlépe za celou svou existenci a přece si toho nevážíme. Jednou to však pocítíme. Provedení filmu je sice levné, ale futuristická myšlenka přeprala mou filmovou pýchu a já říkám jasně ANO! ()

adams89

Při sledování Soylent Green jsem si často pokládal otázku, jak si v takové šílenosti mohl zahrát Charlton Heston. To na tom byl tak špatně finančně? Je rok 2022, společnost je v troskách, příroda je zdevastovaná a sehnat čerstvé jídlo je učiněný zázrak. Trh s potravinami tak ovládá firma Soylent, vyrábějící umělé náhražky, o jejichž původu nikdo nic neví. V tom je detektiv Thorn zavolán k vraždě pohlavára, jenž ho dovede až k šokujícímu odhalení… Ona šokující pointa, kterou se distributoři tak chlubili, zase takové terno není, když ji odhadnete v půlce filmu. Vyobrazení přelidněného města, konkrétně 40-ti milionového New Yorku, je místy bláznivé, až dekadentní, určitě ale zábavné. Chvílemi jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. To když třeba byly proti demonstrantům nasazeny bagry, co ty nebrané nešťastníky rovnou vrhaly do náklaďáků s odpadem. Podobných bláznivých momentů je tu ještě několik. Na svou dobu to byl jistě zajímavý, i když trochu kontroverzní film, který za těch pár desítek let už dávno ztratil všechen svůj lesk. Dnes to bohužel není nic jiného než kýčovité béčko, s postapokalyptickou tématikou jeden z nejhorších snímků, ve kterém navíc Heston vůbec neměl co dělat.50% ()

Raven0

Nuda, nuda a nuda... Celý film se vlastně vůbec nic neděje. A konec? Konec, který je tak hrozně "nečekaný" a profláknutý, až je z toho jednomu na blití... Ztráta času. ()

Javad

Varovanie pred katastrofickou budúcnosťou (preľudnená planéta, nedostatok jedla a práce...) je podstata a hlavná idea SOYLENT GREEN. To že je to natáčané v sedemdesiatych rokoch je poznať na prvý pohľad, no v tomto prípade je to úplne jedno, pretože tu má jasne navrch obsah pred formou. ()

noriaki

Píše se rok 2022. Světové klima zkolabovalo v důsledku přelidnění. Civilizace se ještě drží kousíčky prstů, ale společnost neodvratně směřuje ke kolapsu. Harry Harrison vysnil lidstvu neradostnou budoucnost. Jeho lehce nadprůměrnou knihu z roku 1966 zadaptoval Richard Fleischer do lehce nadprůměrného dystopického filmu s přesahem. Soylent Green je typicky sedmdesátkové depresivní sci-fi, netypicky téměř bez fantaskních prvků. Prim hraje socální aspekt, takže má dost společného s 1984 nebo s Mechanickým pomerančem. Bohužel se vyprávění dost táhne, takže i když je stopáž vlídných 97 minut, občas mi připadalo, jako kdyby to bylo minimálně dvojnásobek. ()

Pavlínka9

Bylo hodně zvláštní dívat se na tento film v roce, o kterém ten film má v budoucnu být...Rok 2022 a my se aktuálně pohybujeme ve světě, kdy nevíme co a jak bude dál, potraviny zdražují, inflace už vyrostla, na světě je velké množství lidí...Více než kvalita filmu je důležitá myšlenka a ukázka toho, že jsou tam postavy, které vzpomínají na to, jaké to bylo dát si sprchu, dát si maso a nemačkat se v místnosti s plno lidmi...Posledních pár minut Vám je jasné o co v daném filmu jde, ale za mě bylo spíš horší, že se o tom vědělo a nic se s tím nedělalo... ()

Kubaso

Působivá a promyšlená sci-fi, která se nesnaží ohromit akcí a nestojí na speciálních efektech. Má k tomu mnohem skromnější a často účinnější vyjadřovací prostředky (lopaty pořádkových vozů, plnící kontejnery demonstranty, mluví samy za sebe:-), doplněné o prostředí prašného New Yorku se 40ti milióny obyvateli. Snad jedinou výtku bych měl k Hestonově postavě, která ukradne co vidí, a s níž by vlezlo do postele snad všechno, co chodí po dvou nohách. Trochu zbytečně se tím zlehčuje jinak skvěle budovaná atmosféra. Ovšem na druhou stranu, takovou postavu umí zahrát málokdo tak jako on. Závěrečná pointa je sice snadno odhadnutelná, ale její prozrazení je vyřešeno velmi dobře. Suma sumárum, další Planeta opic se nekonala, nicméně k diskofilní pakárně jménem Omega Man to má Zelený Soylent naštěstí nekonečně dál. ()