Není kam utéct

Scénografie:

Matthew Button

Kostýmy:

Hayley Nebauer

Film, kde nadchne prevažne iba príroda, inak spadá do kategórie šedivých a zbytočných filmov. Začiatok ešte ušiel (až na tie slaboduché dialógy), chvíľu aj tá naháňačka v lese, ale potom to už ide z kopca. Nulová atmosféra, slabučký dej. Film je tak nudný a prázdny, že vlastne ani neviem čo o ňom ďalej napísať. Podobných filmov je tu riadna kopa a preto jednoducho hneď vyprchá z hlavy. Ale nie je to ani na dve hviezdy, pretože niektoré momenty sa vážne podarili a niečo zachránila aj M. George v sexy elasťákoch :). 50/100(2.5.2014)

Po dlouhé době přichází akční thriller, kde les a hory nejsou jen náhražkou kulis pro lacinou produkci, ale jedním ze zásadních elementů vyprávění. Je pak škoda, že ve finále tvůrci ucuknou a vrátí se do města, kde inscenují sice dobře rozvrženou, ale v zásadě obyčejnou a mnohokráte viděnou naháněčku. První dvě třetiny při tom skvěle pracují s diváckými očekáváními a staví většinu napětí na dynamice skupiny a charakterech jednotlivých postav. Coby evropská žánrovka za relativně málo peněz je "Není kam utéct" rozhodně výtečné. Navíc působivě osvěžuje klasická žánrová schémata celkově bezútěšnější atmosférou, která se projevuje v nelítostných zvratech a náhlých koncích epizodních i hlavních postav.(1.7.2012)

• Radko

X - tá variácia o problémoch v prírode. Partia sa vyberie relaxovať do prírody, a vráti sa do zastavaných území okyptená. Dôvodom sú zarastení ozbrojení drsniaci, robiaci si chúťky na nenávidených, civilizáciou zhýčkaných a adrenalínom hnaných turistov. V ich teritóriu nemajú čo hľadať! Také bolo už Boormanovo Vyslobodenie, taký bol Pád do tmy (tam "zlo" predstavovali jaskynní mutanti) a také isté je aj Niet kam ujsť. Koncept takýchto príbehov je v zásade zhodný s názvom posledného: už ani príroda nie je panenským chrámom nerušeného obdivu k rozmanitosti foriem života a iných krás. Už aj tam sídli zlo. Prvá výhrada teda smeruje k ne-originalite základného námetu. Druhá ku konštrukcii príbehu: v neprístupných škótskych hornatinách, vzdialených od civilizácie je prečudesný úkryt uneseného dievčatka. Navyše nejde o obyčajné dievča, ale srbské - spojené samozrejme tým pádom s organizovaným zločinom. Tak sa vygeneruje stret so skupinou drsných ozbrojencov, zastupujúcich záujmy dievčaťa. Druhá výhrada je teda o neprirodzenej prvotnej náhode a z nej sa odvíjajúcej vojny dvoch ozbrojených skupín. Tieto dva spomenuté priesery v dramatickej stavbe príbehu nezachráni ani epizódna účasť Karla Rodena.(4.5.2014)

Mám chuť dát plný počet, ale asi to nepůjde. Dvě třetiny filmu jsou naprosto perfektní, neskutečně mě to chytlo, tohle je přesně to, co mám nejradši. Úchvatná příroda, horolezectví, partička lidí se vydá na obyčejný výšlap s cílem zdolat nějakou tu horu, ale rychle je všechno jinak a začne se odehrávat naprosto strhující podívaná s famózními scénami. To, co nám tu tvůrci (režisér, kameramam, zvukař) předvádí je úplně neuvěřitelný, nepřeháním, naprosto odzbrojující, skvěle natočené scény plné napětí. To se vidí málokde, kdo by to od takového snímku čekal. Závěrečnou třetinu filmu bych ale přivítal spíše v jiném rytmu, to už mi zase tak nesedlo. Sice to není nijak špatný, ale s naháněčkami v lese, lezením po stěnách nebo bojem o život v horské řece se to vůbec nedá srovnávat. Perfektní survival thriller trochu pokazilo závěrečné dění, které bylo na můj vkus až moc akční a až moc krimi. Po 30 Days of Night a Triangle další pecka s Melissou George, jak to ta holka dělá, její filmy jsou skvělé. Jako by točila filmy mně na míru. :-) Tip: Koukněte na to v nějakým BDRipu nebo BRRipu, stojí to za to, jinak to nemá moc cenu. A taky bych doporučoval nekoukat na trailer, jít do filmu bez něj je určitě lepší, čeká vás tak větší překvápka... 80%(25.12.2011)

Další nekompromisní britský zářez v rámci survival žánru, který jim jde snad nejlépe. Partička lezců nalezne v lesní skrýši unesenou holčicku a tím lov na ně od únosců začne. S nikým se tu neštětří, takže postavy umírají v celku nečekaně a chladnokrevně. Příjemné je, že poslední třetina se odehrává ve vesnici během festivalu, kde přeživší stále nejsou v bezpečí a únosci neváhají povraždit i nevinné, co jim stojí v cestě. Po skončení jsem se díval, že to vlastně natočil režisér Rise Of a Footsoldier, což je jeden z nejdrsnějších filmů v posledních letech, takže tu pak si člověk uvědomí odkud vítr vane. Přesto tohle je o stupeň slabší. Proto to hodnocení.(26.1.2012)

• - Takmer celý film bol natočený na území Škótskej vysočiny, na severe Veľkej Británie. (MikaelSVK)

• - V závěrečné scéně, kdy se v prostorách kuchyně Alison (Melissa George) zoufale brání před svým pronásledovatelem, je možné zaznamenat proměnlivou sadu kuchyňských nožů přichycenou na magnetickém madle. Během jenotlivých kamerových záběrů se jejich počet mění. (Conspi)

• - Že se i během natáčení může stát nepříjemná věc se přesvědčil filmový štáb, když na něj během filmování horolezecké scény z vrcholku skály spadl balvan. (Conspi)