Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mravy neuvěřitelně klesly. Slovenská adaptace slavného románu v dopisech Choderlose de Laclose. Francie, osmdesátá léta osmnáctého století. Pohledný vikomt de Valmont (J. Kukura) je známým proutníkem. Jeho milenka, ovdovělá markýza de Merteuil (E. Vášáryová), má stejnou povahu, avšak na veřejnosti vystupuje jako ztělesnění ctnosti. Oba šlechtici, poté co ukončí svůj tajný poměr, spolu uzavřou dohodu. Markýza se totiž chce pomstít hraběti de Gercourt, který ji zavrhl a teď se chystá oženit s mladičkou Cecilií de Volanges (J. Nagyová). Valmontovým úkolem je připravit Cecílii o panenství. Vikomt i markýza do své cynické hry zatáhnou jak důvěřivou Cecílii, tak jejího nezkušeného ctitele, rytíře Dancenyho (V. Obšil). Valmont navíc jen tak ze sportu svádí krásnou, avšak bohabojnou a nedobytnou paní de Tourvel (S. Valentová). Když si vikomt uvědomí, že k paní de Tourvel cítí poprvé skutečnou lásku, je již pozdě. Drtivé soukolí intrik již nelze zastavit...
Velmi zdařilá slovenská televizní adaptace známého „dopisového" románu Choderlose de Laclose je dílem režiséra Miloslava Luthera (mj. Lékař umírajícího času). (Česká televize)

(více)

Recenze (14)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Takéto klasické dobové spracovanie ma oslovilo menej ako to moderné americké spracovanie. Dnešná zvrhlá mládež mi bola nejako bližšia ako markízy a markízovia. Herci žiadnu chybu neurobili, zvodca Kukura aj intrigánka Vášáryová všetko zvládli dokonale, k postavám sa hodili. –––– Ten, kto zapríčiní cit, má zaňho zodpovednosť. –––– Človeka všetko znudí, anjel môj. Taký je zákon prírody. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Lutherova televizní adaptace slavného románu v dopisech Choderlose de Laclose z roku 1782 se zařadila po bok Vadimově aktualizaci a experimentům z euroasijského kinematografického prostoru. Až později přišel Frears, Forman, opera s Renée Fleming, trojdílná americká verze pro mládež... přičemž tento výčet není ani zdaleka kompletní. Je poměrně fascinující sledovat kontextuálně divadelní herectví, poměrně zajímavou výpravu, ovšem s laciným exteriérem a příliš experimentální hudbou. Juraj Kukura je poživačným vikomtem de Valmont, jeho vášně jsou podány s náležitou expresí podtrženou dekadentním líčením. Emília Vášáryová svou paní de Merteuil hraje navenek bez zájmu, přesto lze tušit krutý společenský kalkul za její stoickou tváří. Bohužel Jana Nagyová jako Cecilia de Volanges je pasivní až příliš a chybí jí určitý dětský zmatek v chování, který tak hezky interpretoval Forman. Soňa Valentová naopak nabídla ve své verzi paní de Tourvel velice zajímavou hru na téma potlačené vášně. Tyto živoucí postavy jsou pak hlavní devízou celé této verze. Znalce ostatních přepisů určitě zaujme výrazný prostor pro aktuálně úřadujícího rytíře paní de Merteuil na úkor zamilovanosti Cecilie a Dancenyho. Jinak je tedy možné cele zařadit a přijmout tento slovenský příspěvek do rodiny Laclosovy ódy na život a bol libertinů v době krátce před vypuknutím Francouzské revoluce. ()

Reklama

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Slovenské zpracování známé literární klasiky soukromě stavím na post stříbrný a přiznávám, že se jedná o velmi příjemné překvapení. Markýza de Merteuil v podání půvabné Emílie Vašáryové je ta nejskvostnější a nejúžasnější mrcha, co jsem měla možnost vidět, v porovnání s hereckými kolegyněmi Glenn Close, Annette Bening či Jeanne Moreau u mě obstála na jedničku. ()

helianto 

všechny recenze uživatele

„Myslel som si, že pohybujem ľuďmi ako bábkami. Čo ak oni pohybujú mnou ...“ Bratři Slováci mi snad prominou, pokud jsem neocitovala správně a mám tam chyby … Zvlášť když zcela upřímně říkám, že slovenští tvůrci v této inscenaci hazardují s nejsvětějšími lidskými city stejně bravurně jako jejich kolegové ve Formanově či Frearsově slavnější verzi. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Konečne som sa dočkal dlho očakávanej reprízy slávnej inscenácie slávneho románu v listoch. Píšem o repríze, ale je to iba repríza vysielania, pretože pre mňa to bola premiéra. Videl som množstvo adaptácií Laclosovho románu a táto mi pripadá najbližšia mojej predstave. Bez ohľadu na množstvo slávnych mien, ktoré sa podieľali na iných verziách. Výprava, masky, excelentní herci, nezanedbávanie detailov, to všetko mi pripravilo maximálny zážitok, takže už uvažujem, ktorý TV film opustí moju Top20. Iba na okraj: Doteraz ma nikdy nenapadlo, že Juraj Kukura sa v istom období života podobal na Freddieho Mercuryho. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama