• Mallinali

Jak už jsem napsal u Dějin světa, je tohle další masivní velkorozpočtový aušus britské produkce. Historicky u toho nesedí ani kostýmy, ani velká část dějů, ani většina motivací a souvislostí, ani odborník co to nemůže dokoukat. BBC v posledních deseti letech sází na jeden módně politicky angažovaný paskvil za druhým. Diváky už dávno nechce vzdělávat, ale zblbnout, jenže ti si to většinou nějak ne a ne uvědomit, naopak slýchám samou chválu. Ale tak chápu, když na ostrovech své epické a nákladné "dokumentární" scény nezatěžují něčím tak nudným, jako je historická přesnost a logika, to se prostě musí líbit. Pokud chcete hezké masivní bitvy, pusťte si na youtube filmečky z příslušné série Total war. Grafiku mají skoro stejnou a aspoň si nehrajou na rekonstrukci skutečných událostí. A pokud chcete kvalitní a vizuálně zajímavé dokumenty, pšenka vám pokvete spíš ve Francii. PS: Z Attily, malého hunského skřeta s výrazně mongolskými rysy udělat evropskýho metalistu, to je prostě lahůdka - jistě pečlivě zkonzultovaná s těmi soudobými historiky.(22.8.2014)

Současný trend točit historické dokumenty jako televizní inscenace se mi nelíbí, ale tenhle cyklus se povedl (hodnotím po shlédnutí prvních dvou dílů). Herecké výkony jsou sice jako obvykle ochotnické, ale výprava je kvalitní a bitevní scény vypadají celkem solidně. Povedl se i scénář, který dobře balancuje mezi dramatickým stupňováním napětí a potřebou držet se historických faktů. * Po zhlédnutí zbylých dílů jdu s hodnocením o hvězdičku níže. Z kladů zůstala jenom slušná výprava. Šel bych ještě níž, ale první dva díly byly opravdu slušným příslibem.(6.9.2010)

Některé epizody jsou výborně vystavěné, napínavé, plné velkých bitev. Jiné ale zase srážejí mé hodnocení dolu. Jsou zdlouhavé, nezajímavě pojaté. Filmovost ale na všech nějakým způsobem sráží faktickou rovinu, a to hlavně skrze postavy, které příběh vyprávějí. Důležité věc i řečené samozřejmě jsou, ale není jich zas až tolik, jak jsme na to u jiných historických dokumentů (i hraných) zvyklí. 70%(8.10.2013)

Viděl jsem díl o Atillovi a je to o tom jak začal plenit a končí to jeho porážkou, o smrti se zmíní. 50 minut je na dokudrama málo, na normální dokument by to stačilo, ale tady je to hodně jako film. EDIT: Ostatní díly jsou natočeny ve stejném stylu. Tento dokumentární seriál se zaměřuje většinou jen na určitou část vojevůdcova života, nejvíc je zřetelné v díle o Napoleonovi.(1.9.2013)

Tento cyklus je súborom šiestich filmov s názvom HEROES AND VILLAINS, ktoré vyšli jednotlivo na DVD. Popisuje príbehy šiestich veľkých vojvodcov, ktorými sú Napoleon, Šógun (Tokugawa Iyeashu), Spartakus, Hun Attila, Hernán Cortés a Richard Levie Srdce. Každý film je spracovaný kvalitne a na rozdiel od väčšiny hollywoodskych "historických" filmov sú filmy verné historickým udalostiam. Škoda, že každý film trvá iba necelú hodinu, čo mu uberá na charaktere historického filmu a vzbudzuje dojem, že ide iba o dokumentárny seriál. Aj preto životné osudy niektorých vojvodcov nie sú spracované celé, ale film rozpráva iba o niektorej etape ich života (napr. pri Napoleonovi sa príbeh skončí jeho víťazstvami v roku 1793 a jeho cestu k cisárstvu i víťazné ťaženia už nerozoberá). BBC už mnohokrát dokázala, že dokáže kvalitne prepojiť presné fakty a dramatické napätie, tentokrát i s veľkolepými bitkami. Keby mala k dispozícii viac financií, nepochybne by dokázala utvoriť celovečerné, vizuálne ešte bohatšie filmy. Aj tak však táto séria priaznivcov histórie viac než uspokojí. (30.8.2010)(30.8.2010)