kinghome

Nejnudnější film v historii filmů! Takhle jsem se v kině v životě nenudil! Opravdu nikdy. Chápu, že to nemělo bejt nic akčího ale stejně to příšerně nudí a celej ten film se příšerně natahuje a dal by se shrnout do 2 minut. A nemá to žádnej konec. Opravdu příšernej film se slušnou Streepovou a skvělim Jimem Broadbentem, kterej dělal film aspon trochu snesitelným. Za něho taky ta 1 hvězdička. Ale aspon jsem se dozvěděl, že železná lady byla naprostá píča a divim se, že jí doted nikdo nezabil. ()

Charlizee

[kritika]Natáčet životopisný snímek o žijící osobnosti je neobvyklé. Zdá se nevkusné rekapitulovat něco, co ještě úplně neskončilo. Britská režisérka Phyllida Lloydová se rozhodla odpoutat od společenských klišé a v celovečerním snímku zachytila životní dráhu doposud jediné britské premiérky Margaret Thatcherové. Ruku na srdce, trefnější by bylo označení pokus o zachycení životní dráhy. Snímek se totiž snaží pojmout tolik témat a tak nasytit fabuli, že výsledkem je plytká vyprávěnka o stařičké, demencí postižené paní, jež kdysi bývala politickým esem. Na diváka neznalého moderních dějin může snímek působit anonymně, protože mimo Thatcherové, coby politické legendy, nepozná žádné další postavy - místy se objevují jen nevýznamní přihrávači, jejichž charakter ani role v politickém kontextu 80. let nejsou jakkoliv přiblíženy. Podobně z povzdálí jsou zachyceny i klíčové události doby. Nepoučený divák se dozví, že ve válce o Falklandy vlastně zase tak o moc nešlo, divák znalý žasne, jak se takové téma může smrsknout do pár vět, záběrů a jednoho bojovného rozhodnutí. Působivější a informativně nasycenější by snímek byl v případě, pokud by se tvůrci zaměřili na jedno téma z premiérčina života. I jedno téma totiž dokáže pojmout a zachytit osobnost včetně jejích postojů, vzpomeňme na Frearsovu Královnu nebo Hooperovu Královu řeč. Přitom by se v případě Železné lady dal použít tentýž syžet: Margaret Thatcherová, žijící v ústranní se svými démony, vzpomíná na svůj veřejný život, respektive na jednu jeho část. Závažných a zajímavých témat, které ovlivňovaly její vzestupy a pády, se najde několik. Proč tedy neuchopit jedno detailně, namísto povrchnní snahy zachytit jich co nejvíc? Lloydová si udržela od postavy Thatcherové odstup, nedochází k honorování ani ke zbytečné dehonestaci, nezachycuje svůj vlastní politický postoj, ale… jaké tedy režisérka, potažmo scénáristka Morganová, zaujímají k Thatcherové stanovisko? Je dobré být ve všech případech vyvážený? Z tohoto úhlu, zdá se, byl původním záměrem snímek dokumentární, který by sledováním událostí vybízel diváka k utváření vlastního názoru, bohužel snímku schází potřebná hloubka… K vytvoření divácké identity nestačí poukázat na podporu podnikatelů, zavedení rovné daně a privatizace, a na stranu druhou postavit bouřící se dělníky a jinou sociálně slabou komunitu. Vzniká tak pouze jakýsi virtuální mediální portrét Margaret Thatcherové, ženy, jež se dokázala vyrovnat mužům. Ženská emancipace je možná jediným správným klíčem k filmu. Sledujeme zaujetí a odvahu mladé Margaret Robertsové, která se nevzdá a přes nedůvěru ostatních v političku - ženu dojde až do parlamentu, aby se stala Margaret Thatcherovou, kterou Sověti pro její neústupnost a houževnatost nazvou Železnou lady. Leč ani z feministického pohledu film nezaujímá jasná stanoviska, jakých se nám dostává například ve snímcích Chantal Akerman. V případě Železné lady nejde o prosazování ženských hodnot, nýbrž o vyrovnání se mužům za každou cenu a přizpůsobení se jejich světu. V konečném výsledku vychází vítězně pouze Meryl Streepová, coby představitelka hlavní role, a Marc Coulier, který dokázal herečku proměnit v britskou premiérku nejen v plné síle, ale i v jejím úpadku. Vynikající práce těchto dvou lidí ale ve skutečnosti celkovému vyznění filmu také spíš ublížila, protože veškerá pozornost je soustředěna právě na ně a podporuje tak dojem nevyváženého snímku. Jako v mnoha jiných případech se i u Železné lady potvrdilo, že méně někdy znamená více… [CineStar Olomouc, 23.3.2012 - s rainman93] () (méně) (více)

LiborGondek

Životopisné filmy mám obecně rád, ani tento není výjimkou. Meryl Streep je navíc jedna z mých oblíbených hereček, takže očekávání bylo veliké. Ze začátku jsem byl sice poněkud zmatený a říkal jsem si, že to za moc stát nebude. Teď s odstupem času si ale uvědomuji, že je to velice vydařený snímek. ()

Johnny.ARN

Tento film by bola nudná, otravná, senilná brečka keby tam nehrala Streepová. Myslim, že Lady stvárnila dokonale. Jej mladšie verzie taktiež vynikajúco sekundovali. Oskar zaslúžený. 4 z 5 ()

ecceHOMMO

Meryl Streep to je pani herečka.....úžasný výkon. Životopisný film o Margaret Thatcherovej síce nenaplnil moje očakávania, ale z Meryl som bol tak unesený, že mi to vlastne ani extrémne neprekážalo. ***/**** ()

KanjiVital

Meryl Streep je herečka z jiné planety! Samotný film je ale spíše průměrný a zavání chvílemi TV filmem, nic na tom však nemění fakt, že velmi dobrým. ()

black.mao

Skvělý herecký výkon Meryl Streep ve filmu, který působí poněkud fádně, stejně jako onen filmový apartmán osmdesátileté bývalé britské ministerské předsedkyně. ()

noriaki

Povedený film, a já musím dodat že scénáři navzdory. Způsob vyprávění je zdaleka největší slabinou celého spektáklu. Podstatná část se odehrává v přítomnosti a slouží jako komentář k cestě Margaret Thatcher životem. Tohle pojetí nejen nedokáže udržet tempo a neumožňuje diváka vtáhnout do děje, ale především působí strašně rozháraně. Upřímně, z natočeného materiálu by šly s klidem sestříhat dva filmy. Jeden by byl strhující drama o kariéře nejmocnější ženy 80. let a dost možná nejlepšího poválečného premiéra Velké Británie, a z druhého by vznikl melancholický příběh o lehce pomatené stařence kterou trápí smrt jejího manžela, a proto uniká do reality ve které je bývalou předsedkyní vlády. V režisérce problém není, Phyllida Lloyd dělala co mohla. Scény z úřadujícího období Železné lady jsou občas až dechberoucí, problém je v tom že zbytek je o třídu horší, a funguje jenom díky brilantnímu herectví Meryl Streep. Škoda, Maggie by si zasloužila tradičněji natočené memoáry a uctivější poklonu. ()

anli

Margaret Tchatcherová byla bezesporu neobyčejná žena a velká politička,z které by si měla většina současných(a pravděpodobně i budoucích) politiků vzít příklad.První žena-premiérka Spojeného království ,kterou byla 11 let,je určitě výborný námět pro film.Myslím ale,že tady potenciál nebyl ani zdaleka využit.Film vypráví více ze současnosti staré ženy,která není zdaleka tak zajímavá,než z minulosti političky,která bezesporu zajímavá je.Také zpracování je spíše televizní a absolutně nechápu volbu širokoúhlého formátu,jehož potenciál zůstává až trestuhodně nevyužit,neb většina filmu působí až sterilně televizně.Stejně tak kamera i hudba.Taky vyprávění samotné je dost chaotické a neuspořádané.Na skvělé úrovni jsou tu masky a velmi slušná výprava a kdo zachraňuje nejvíc,je opět Meryl Streep,která film opravdu zvedá z podprůměru a tvůrci moc dobře věděli,proč jí obsadit,i když vše zachránit nemůže.Její nominace na Oscara je zasloužená a myslím,že si pro něj i půjde.Skvěle jí sekundují i ostatní herci,zejména Jim Broadbent a Anthony Head.Je to opravdu velká škoda,protože život této ženy jistě poskytl námět pro skvělý a vzrušující životopisný film.No,to se nestalo,ale díky Meryl Streep to neskončilo zas tak špatně.Chvíli přemýšlím a dávám slabě železných 55%. ()

Pavlínka9

Podle mého názoru je film oslavován hlavně z hlediska "přetvoření" Meryl Streep na Margaret Thatcher. Část štábu masky a make-up zcela oprávněně získala Oscara v této kategorii. Odvedli vynikající práci. Stejně jako Meryl, která oprávněně získala za svůj výkon Oscara. Film mi ale hodně připomínal snímek "Královna", za který získala Oscara její hlavní představitelka Helen Mirren. Jsou si dost podobný způsobem, jakým jsou natočeni, hlavní postavou je významná žena ve Velké Británii a přitom se tam vždy i probírá určitá významná společenská situace, s kterou je daná žena spojena. Snímek tak nahlédne do soukromí dané ženy i Anglie. Ať se na mě Železná Lady nezlobí, ale přesto bych ji nejraději viděla v sobotním či nedělním vysílání ČT1, kdy je tato doba vysílání na tyto filmy zaměřena. Film podle mého názoru nastiňuje pouze některé významné části života Margaret, ale spíše okrajově. Kdyby se šlo více do hloubky, z filmu by se mohl stát již seriál. ()

Emkey

Ten pocit, když nic moc nechceš ani očekávat a pak tě to stejně dostane. Formu vyprávění a jeho stylizaci zvládla režisérka naprosto skvěle a Meryl Meryl Meryl. Bohužel je to jen pro lidi co se umí do příběhu opravdu ponořit, vychutnat si nečekanost a milují všechny ty filmové detaily, který si obyčejný divák nevšimne. ()

venison

Musím přiznat, že je to jeden z mála filmů, od kterého jsem očekávala hodně a dostala tak málo :-( Samozřejmě Meryl Streepová byla number one stejně jako vždy, masky naprosto úžasné, ale to je asi tak vše.. Jelikož jako nebrit toho o nepolitickém životě Margaret Thatcher moc nevím, naivně jsem očekávala, že si také něco navíc odnesu.. Nedozvěděla jsem se naprosto nic co už bych před tím nevěděla - ne, že bych všechno o Železné lady věděla, je to jen opravdu povrchní přehled, ale patrně jsem na tom stejně jako scénárista nebo režisér.. Když se odprostím od toho, že by se nejednalo o reálnou osobnost, ale pouze o fiktivní, tak by mě opravdu film o senilní babičce poznamenané alzheimrem s haluškama v tomto podání moc nedral.. Hrozn mě mrzí moje záporná kritika, ale nemůžu jinak.. Oscaři jsou každopádně zasloužení :-) ()

Hnedoocko

Margaret Thatcherová, žena, která chtěla změnit Británii. Neobyčejná žena, která jako první ukázala mužům, že nejen oni mohou rozhodovat o osudech lidí. Nebojácnost a kuráž, se kterou hrdě šla za svým cílem, by měla motivovat každého, nejen ženy, stát si za svým názorem, nebát se ho prosadit. Nikdo jiný, jedině Meryl Streep mohla být, coby herečka s velkým "H", vybrána jako představitelka političky. Její projev byl tak působivý a přirozený, že rozhodně stojí za velkou pozornost. ()

biglion

Tomuto filmu nemám co vytknout, i když nemám rád filmy s politickou tématikou, tento je výjimkou. Nejen díky brilantní dovednosti Meryl Streep a perfekntím maskám, ale hlavně kvůli samotné osobnosti Margaret Thatcher. Mrzí mne jen dvě věci, že naše politická scéna netřímá velikána jejího jména a že jsem se donutil podívat na tento film až po smrti samotné "ŽELEZNÉ LADY". Její nelehký boj ve světě mužů si zaslouží úctu i těch pár hvězd, které posílám tam nahoru. ()

lennyd

Margaret Thatcherová (Meryl Streep), která dokázala změnit do té doby železná pravidla, tykající se přítomnosti žen ve vysoké politice, a jedna z mála, která dokázala široce ovlivnit běh tehdy přísně rozděleného světa, i za cenu velkých obětí v osobním životě... Z tohoto filmu jsem - jako ostatně většina zde hodnotících, trochu rozpačitý a nebojím se říct i zklamaný. Margaret Thatcherová, která je vnímána jako železná lady, je zde většinu filmu prezentována jako stará (a senilní) babka, která se jen courá po domě (a po vzpomínkách). Moc nechápu, že vůbec Phyllipa Lloyd dostala svolení někdejší političku prezentovat zrovna takto (a jen málo chybělo, a mohli jsme také vidět, jak jsou bývalé premiérce měněny pleny..). Na druhé straně ta část "ze života" se mi líbila moc, i když divák se o M.T. víc dozví z jednoho článku na wikipedii, než z dvouhodinového filmu. Absolutně žádné výhrady nemám k hereckému obsazení, moc se mi líbil Jim Broadbent, a o Meryl Streep se netřeba zmiňovat, ať už hraje rozjásanou holku (Mamma Mia), upjatou manažerku (Ďábel nosí Pradu), ženu v domácnosti (Nějak se to komplikuje) a nebo vysoce postavenou političku (a nebo vysoce postavenou političku v důchodu), je vždy výborná.. ()

Mishqo

akože film sám o sebe sa pohybuje okolo priemeru, no Meryl je samozrejme úžasná a bez nej by tento film veľmi rýchlo padol do zabudnutia ()

jolanek

Musim povedat, ze nebyt Meryl Streep (i ked ju az tak nemam rad a stale ked ju stretnem tak idem na druhu stranu ulice) tak tento film je prepadakom roka. Jej vyborne herecke vykony som ale bohuzial vsetky videl v uputavkach, mimo to slabucko ponata narocnost a komplexnost hlavnej hrdinky a jej neobycajne postavenie. Jednym slovom odflaknuta praca. ()

Natabar

Další film z kategorie "one (wo)man show". Film jako takový vcelku průměrný. To o čem pojednává, jsou fakta veskrze všeobecně známá (tedy efekt překvapení a dovědění se nového nulový), a i tato nejsou předložena nějak extra zajímavě, natožpak poutavě. Zato výkon Meryl Streep je opravdu famózní. Jestliže si za Margaret neodnese Oscara, tak to si ho už nezaslouží nikdo. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012