Bohy

MT byla tvrdá žena, silná osobnost. Nebála se jít pevně za svým přesvědčením i přes problémy, které to s sebou neslo. Velmi si jí vážím a těšil jsem se, že po filmu ji budu až obdivovat. Těšil jsem se na příběh o síle a odhodlání. Bohužel pojetí režisérky to nedovolilo. Dočkal jsem se kaleidoskopu obrazů, které skončily dříve než by mohly připomínat i jen třeba náznak příběhu. Největší prostor byl dán MT jako staré, již mírně mimo realitu žijící. To považuji za úplně nejhoší části filmu, ne kvůli výkonu Meryl Streep (ta díky tomu, že měla v této části tak velký prostor, měla možnost ukázat skvělé herectví a Jim Broadbent byl dokonce úžasný), ale kvůli tomu, že to nebyla sociologická sonda do života lidí s alzheimerem, ani do života starých lidí, byl to film o životě MT! Proč byla polovina o jejím stáří?!! Kdyby se více času věnovalo jejímu vzestupu ve straně a jejímu působení v čísle 10, kdyby byly více ukázány zlomové okamžiky a důvody a podklady k určitým rozhodnutím, a kdyby především byl film více příběhem než filmovým týdeníkem, tak by mohl být docela fajn. Možná jsem to pořádně nezdůraznil, ale to jak Meryl nastudovala mluvu, gesta a postoje MT to je opravdu prvotřídní práce. Přesto filmu nemůžu dát lepší hodnocení. ()

vikiii

Výtečná Meryl Streep v průměrném filmu o velké Dámě, která ovlivnila celý svět. Bohužel, jak jsem již zmínil, průměrné bylo krom titulní hrdinky vše, především dramaturgické pojetí filmu mi přišlo značně nezvládnuté, scénář poté neměl moc možností situaci nějak zlepšit. Příliš se nepodařilo vykreslit éru Železné lady, spíše ji vyobrazili jako starou zmatenou ženu. Pokud bylo právě toto cílem tvůrců, pak byl účel splněn, já jsem ale očekával něco jiného. Zpětně si říkám, jestli si Streep právě za tuto roli Oscara skutečně zasloužila, ale nejspíše se Akademici nemýlili, protože ona byla jako vždy skvělá, škoda že byla jediná. THE IRON LADY - 70% ()

Jackof25

Naprosté zklamání! Film který měl být o Margaret Thatcherové je spíš o Meryl Streepové. Meryl je v záběru v 99% záběrů sama. 80% filmu je o staré Margaret jako senilní,halucinacemi trpící osobě než o plamenné a průbojné Margaret o kterém jsou točeny trailery a čteme recence. Ano Meryl za tuto cenu dostala cenu, ale zaslouženě? Jistě herecký výkon je skvělí, ale co kdyby byl v roli někdo jiný dostal by také cenu? Moje odpověď zní ano! Odpověď naleznete v následující větě. Tento film je spíš natočem pro Meryl Streepovou, aby dostala svou cenu než pro pobavení a zaujetí diváka. Posléze jméno Meryl nahraďte jménem kterým chcete a dostanete stejný výsledek. Šíleně nudný film který se hodí spíš na večerní uspávání než na "hlavní film večera" Za mě tedy jednu hvězdičku a to za ten kousek ze života Margaret kvůli kterému jsem se na film díval. Ostatní (stará Margaret, halucinace, mrtvý manžel) je jen nesmysl domyšlený filmaři aby film byl co nejdelší a nemělo to ve filmu co dělat. Co filmařům neodpustím je to že neukážou jak se Margaret dostávala těžce do své pozice, ale ukážou mladou Margaret a hned starou ve své nejvyšší funkci. To je strašná chyba která tento námět ničí. ()

annevelyn

Poměrně jednotvárny a popisný film, který v celku nevyznívá příliš zajímavě. Je tu sice jistá snaha, dát čistě chronologicky popisnému tvaru mírný retrospektivní náhled střihy se současností, nicméně tato snaha (snad také díky režisérce) vyznívá do ztracena. Věřím, že život tak zajímavé osobnosti by se dal podat daleko zajímavějším způsobem, který by dokázal diváka vtáhnout do děje. Celý film zkrátka drží nad vodou skvělé masky a hlavně excelentní výkon Meryl Streep, který byl právem oceněn Akademií. ()

Ewucha

Ok, kto caka pohlad do politiky a zakulisia bude sklamany. Film rata s tym, ze aspon nieco o vlade M. Thatcherovej viete. Spomienky na jej politicku karieru su velmi skratkovite a prevlada tu forma nad obsahom. Avsak, co na mna silno posobilo je prave súcastna Thatcherova, jej pritomnost. V tomto momente sa z toho stava uzasny film o dvoch veciach. Starobe a laske. Nic viac a nic menej. ()

Kapitan Hergot

Film jako by se nemohl rozhodnout, je-li hranym dokumentem, nebo filmem s vlastni dejovou linkou a pribehem inspirovanym zivotem MT.. Jen se naladime na filmovy pribeh zestarle, nemocne, politicky suzovane psychickou poruchou, ktera se vyrovnava se svym osudem, uz jsme nuceni se prepnout a sledovat dokumentaci 70. a 80. let temer dle produkce BBC. Tahle rozpolcenost je na vyslednem dojmu hodne znat a jen excelentni vykon Meryl Streep, popravu oskarovem, ho u mne posouva na 3*.. ()

mourek1000

Zase jednou přání otcem myšlenky - natočit film o výrazné političce "trochu jinak". Jenže to by na místě režiséra musel být někdo jiný, než autorka příšernému muzikálu (Mamma mia). Takto vznikl velmi obyčejný film o neobyčejné ženě. Ani Meryl vše zachránit nemůže. Navíc Margaret Thatcherová byla celosvětově uznávaný státník, asi by se slušelo politice věnovat v tomto filmu více času. Ukazovat ji každou chvíli jako dementní bábu moc filmu nepřidalo. ()

tomkat

3 a půl *. Napadlo vás někdy, jak se asi žije všem těm slavným, silným vůdcům lidu, když odejdou k stáru ze slávy pryč? Tenhle film vám to poví, docela tiše (i když se v něm pravidelně křičí a lomozí) a lidsky intimně. No a Meryl Streep... je herečka na svém místě. Zas. Bonus: Politicky velmi aktuální - pro Evropu v krizi a na pochybách o roli státu v ekonomice má film další rozměr. ()

Jorge K

Další část britské historie na filmovém plátně a další úspěch. A proč ne, trochu té reality filmu neškodí, prostých i různě složitých virtuálních nebo polovirtuálních realit se vymýšlí spousty. Celé to stojí na příběhu velké lidské osobnosti a dokonalém hereckém výkonu Meryl Streep, nic víc není třeba. Povedené dialogy, které dokáží pobavit, ale je v nich i kus moudra a logiky, která platí určitě i dnes, pro dnešní dobu je zřejmě ale příliš přímočará. Tak snad jen tu nejsilnější, která zní přibližně We are here to do something, not to be become someone. Selský rozum vpřed, politikaření vzad. ()

Lubos N.

Šel jsem na tenhle film vyzbrojen recenzemi a komentáři a byl jsem na něj hodně zvědavý. To, co se filmu vyčítá, se mi naopak velmi líbilo - způsob vyprávění, prolínání Margaretiných fantasmagorií se skutečností. Neoznačoval bych film jako životopisný, protože životopis slavné britské političky to nebyl. Byl to film o stáří a o samotě. A výkon Meryl Streep, o kterém se v souvislosti s filmem nejčastěji mluví ? Ano, byla dokonalá, perfektní, úžasná. Je až neuvěřitelné s jakou přesvědčivostí dokáže zahrát starou paní, tvrdou a nekompromisní političku, milující manželku. Opravdu hodně dobré. ()

SpiceMonkey

Jako film nuda, nevtáhlo mě to. Jenže ve filmu exceluje dokonalá Streep, to ani nemá cenu popisovat. Po chvíli zapomenete, že se díváte na Streep a ne na Thatcher.... ()

Bolletta

Takové zklamání :( Na filmy s Meryl Streep se vždycky těším jak na uzené se zelím od mé maminky, ale tentokrát bylo uzené špatně vyuzené a zelí přeslazené. Meryl hraje skvěle, o tom žádná, ale ten film byl tak strašně o ničem! Přeskakoval z dokumentu do životopisu, z minulosti do současnosti, a i když všechny jednotlivé aspekty jsou zajímavé a mnoho mouder, která Margaret Thatcherová pronesla, si zaslouží zapsat zlatým písmem, všechno splácané dohromady působí nudně, naučně a opravdu rušivě. Škoda, Margaret by si zasloužila lepší uznání, tak snad v dalším filmu. ()

qantip

Dokonalý makeup pod kterým se skrývá čistá nuda. Meryl Streep hraje výborně, ale to je asi jediná pozitivní věc na celém filmu. Děj je mdlý, bez zvratů a napětí. Konec mě vyloženě překvapil. Celý film jsem čekal že se něco stane, a najednou titulky a já se nedočkal. ()

Fanys

Docela nuda, čekal jsem od toho filmu víc, než trochu zmatenou psychologickou hru, ve které jsem se po celý film dost ztrácel. Ač paní Margaret Thatcherovou jako političku a vůdčí osobnost obdivuji, film ji vylíčil poněkud sklíčeně, jako rozkolísanou osobnost a ne jako jednoho z největších politických vůdců 2. poloviny 20. století... 30% ()

Abigail

Kino jsem navštívila z čistě studijních důvodů a jednalo se o milé překvapení. Místy mi "kruté" lady bylo docela líto. Výborně vykreslená atmosféra bristkého parlamentu. ()

vladous

Bohužel, další silné téma, které bylo promarněno. Ani mně nevadilo časté střídání časových smyček, vadilo mně, že film neměl od počátku silný příběh, že fakticky celý film člověk čekal, až skončí ta která scéna a zda ta další nebude o chlup lepší. Renomé filmu tak zachraňuje jenom Meryl, která je zde opravdu skvělá, ale i taková váhová kategorie, kterou bezpochyby Streep je, nemůže udělat zázrak z díla, které stojí na bídném scénáři. ()

Pitr_brn

Tolik jsem se těšil a tolik jsem byl zklamán filmem "Železná Lady". Nejsem historik, politolog nebo znalec soukromého či politického života M. Thatcher či moderních dějin Velké Británie, to přiznávám rovnou. Margaret T. znám jen z TV zpráv, internetových zpravodajství a vždy jsem měl za to, že byla jednou z mála žen, která ve vrcholné politice ovlivnila nejen dění v Evropě, ale byla i nekompromisní, svéhlavá a rozhodná (snad proto Železná lady, že?). Film "Iron Lady" však ukazuje pouze dámu v důchodovém věku, asi nadopovanou „travičkou“ nebo „hašem“, s pocitem, že je stále premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, rozklepávajíc u neurčitých a trhaných vzpomínek na zašlou slávu vajíčko uvařené natvrdo... Nedávno jsem viděl životopisný film s názvem „J. Edgar“ s Leošem di Caprio v hlavní roli. (J. Edgar Hoover založil FBI a byl stejně jako M. Thatcher velmi mocnou, nekompromisní a rozhodnou osobou). Film „J. Edgar“ měl však něco, co „železné lejdy“ schází – náboj, šťávu a více životopisných faktů. Musím však na druhou stranu vyzdvihnout M. Streep za skvělý herecký výkon a maskéry za její skvělou proměnu. Tato jediná deviza však z filmu Železná lady neudělá nic více než 105 minutové probouzení se s kocovinou… Tři hvězdičky ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012