Stopaři

The Searchers

Dobrodružný / Drama / Western

USA, 1956, 119 min

NFR 1989(2.4.2004)

Na svoju dobu až neuveriteľne drsné a neromantické. Skvostná réžia, každý záber dokonalý. Navyše sú tu evidentné inšpirácie pre Leoneho.(24.9.2011)

52 MFF KV(1.7.2017)

Rozpočet $3,750,000 ║ Spočiatku to bol zaujímavý príbeh s prvkami drámy ale prišlo i na nejaké dialógové odľahčenia, lenže potom čo nastala čistka od Komančov akoby príbeh stratil dych a už nemal čo ponúknuť etapa s hľadaným kmeňa Komančov v priebehu 5rokov bole bez lepšieho nápadu a húževnatejšieho deja, John Wayne to držal koľko toľko nad hladinou. /60%/(19.4.2009)

Politicky nekorektní western, na kterém mě štvaly jen děsivě neftipné pokusy o humor a milostná linie yankeeho a jeho čistoskvoucí blonďaté lilie. Fordově velkolepé režii jinak nejde nic vytknout, přesto si dokážu představit humoruprostý remake od Coenů.(20.8.2010)

Těžko kdy vznikl lepší americký western, a nejedná-li se o nejlepší, jde přinejmenším o nejstylovější podívanou. S bravurou natočený příběh drsňáka Johna Wayna, kterému nevoní yankeeovští trumberové a který si jde pevně za svým, nehledě na překážky. Výborný příběh se spoustou pragmatismu, se stinnými stránkami americké historie, kde je však jasně řečeno, že ačkoliv měli američtí osadníci i indiáni každý svoji pravdu, na společný život to bohužel nebylo - film je tedy paradoxně mnohem realističtější než velká část toho, co vzniklo s indiánskou tématikou později.(21.7.2006)

Já ve westernech většinou fandim indiánům, takže sorry Johne Wayne.(30.9.2005)

Naprosto fantasticky nasnímaný film, ale stejně jako u ostatních filmů Johna Forda, nějak se přes to nedokážu přehoupnout a brát to úplně seriózně, za což pravděpodobně může teatrálnost některých hereckých výkonů, resp. snaha dělat humor tam kde ho není potřeba. Taková byla nejspíš doba.(25.9.2014)

Z toho přehršle westernů, které v 50. letech vznikaly, jeden z nejlepších a do nástupu Sergia Leoneho pro mne možná nejlepší vůbec. Pátrači představují skutečně stylovou podívanou, která netrpí všemožnými klišé, jakých lze od westernu čekat. Na druhou stranu nemohu jen chválit. Postava Johna Wayna je nevyrovnaná a jeho chování v určitých momentech nevysvětlitelné. Stejně tak zjistíme fakt, že jsme se v čase posunulu o pět let, jen díky tomu, že to někdo prohlásí. Avšak pokud něco z westernových 50. let stojí za vidění, tak je to tento film.(27.6.2009)

Nadprůměrný western, ve kterém vždy rovný drsňak John Wayne zase tak rovný není. To je hlavním tahákem tohoto filmu, protože kapitán Amerika v roli sarkastického rasisty, to tady snad ještě nebylo. Nejlepší výkon na plné čáře podal Jeffrey Hunter, který hrál vážně skvěle a hrozně mě bavil. Celý film je pojat v drsném stylu a krajina, ve které se celý film odehrává je prostě skvělá. 80%(5.8.2011)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Kromě názvů Pátrači / Stopaři má film i alternativní název Hledači (The Searchers) - na DVD firmy Magicbox. Nekonečné pátrání po malé Debbie unesené Komanči je určitě jedna z nejlepších Fordovek - a tím i westernů vůbec. Po shlédnutí následků rasově motivovaných násilných skutků náčelníka Šráma skoro lituji, že jsem v dětství fandil Vinnetouovi, protože najít místo malé holky takhle krásnou mladou ženu, to je opravdu nemilé překvapení. :-) Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=WI2AZb04HAc(21.3.2011)

Pro mě netradičně John Wayne v lehce záporné roli. Ale na to, jaká by to měla být klasika, mě to až tak moc nesebralo.(3.11.2012)

Poctivý western, to jistě, ale v žánru mám jiné favority. A nemusím ani chodit daleko - Sám Ford má filmy, co mě zaujaly víc. Výsadní postavení zrovna Pátračů mi uniká.(3.8.2012)

Na padesátá léta jako zjevení z nebes. Tenkrát vznikalo sice spousty kvalitních westernů, ale takhle realistických, nečernobílých a opravdových mnoho ne. Pátrání, které se časem stává životní posedlostí. John Wayne zde podal nejlepší výkon své dlouholeté kariéry. Jeho Ethan projde za film obrovským vývojem a v každém případě je to tvrďák až na půdu. Ač se jedná o jeho druhou nejtemnější postavu (ta první je ve filmu "Červená řeka"), nelze mu nedržet palce. Jeffrey Hunter, coby jeho společník, není jen do počtu, ale dokáže mu zdatně sekundovat. Opravdová westernová klasika, které nemohu vytknout ani ň. Doufám, že na zpáteční cestě chcípneš! - Tak s tím nepočítej!(8.2.2005)

Myslim si, ze toto je dost realisticky western a prave to je na nom to najzaujimavejsie. Zo zaciatku to vyzeralo ako bezproblemovy zivot rodinky, az kym sa neobjavili Indiani, cim nechcem odsudzovat len Indianov, pretoze zase nepoznam spravanie sa bielych. Jednoducho spolocne suzitie bolo takmer nemozne a mna zaujimala Ethanova vola za kazdu cenu najst Indianmi unesenu malu Debbie. Obcas sa objavia aj humorne sceny, proste je to jeden z tych kvalitnejsich westernov... 20.12.2008 ____ John Wayne - (Ethan Edwards) +++ Jeffrey Hunter - (Martin Pawley) +++ Vera Miles - (Laurie Jorgensen) +++ Natalie Wood - (Debbie Edwards) +++ Hudba: Max Steiner +++(20.12.2008)

Fordovo vizuální vidění divokého západu v tomto filmu dosáhlo svého vrcholu, ale bohužel se ani zde místy nezbavil biedermeierovského figurkaření a plytkého humoru. To ovšem nic nemění na tom, že v těch okamžicích, kde zmíněné nešvary nejsou přítomny a příběh se posune do vážné roviny, se jedná o naprosto vynikající podívanou, která je nezpochybnitelným etalonem všech ostatních westernů. Waynovo charisma tu září v plné sile a se vší úctou k drsným pistolníkům Sergia Leoneho musím konstatovat, že Ethanu Edwardsovi nesahají ani po kotníky jeho zaprášených bot. Nádherný film.(26.8.2007)

Moje první "rande" s Johnem Waynem dopadlo vskutku dobře, ale přes tři hvězdičky se nepřenesu. The Searchers jsou klasickým westernem, kde jsou běloši proti indiánům, což vlastně nikdy nebyl můj šálek kávy, mám radši něco se stylu Divoké bandy a Tenkrát na západě. Přesto kvalitní podívaná.(17.10.2008)

Zatímco u nás tento film není příliš známý, v Americe je považován za kultovní záležitost a některými kritiky je ozančován za nejlepší western. Hlavním důvodem asi bude, že jako první pootevřel stavidal diskuzi o rasizmu vůči původním obyvatelům Ameriky, o útocích na ně atd. Někteří jeho hlavní hrdinové, byť vesměs kladné postavy, jsou doslova stravováni nenávistí vůči komančům a indiánům vůbec. Film zároveň uvádí i důvody nenávisti indiánů, vůči přistěhovalcům. Jelikož Fordovo dílo bylo v těchto diskuzích milníkem, náleží mu určitá zásluha na snaze o politické objektivizaci vnímání původních obyvatel. Bez Stopařů, by zjednodušeně řečeno, nevzniknul ani Tanec s vlky. Toto pozadí je jedna věc, jinak se to ale má s tím, že český divák neznalý těchto reálií, ve filmu jen těžko něco takového vyčte. Na dnešní dobu je scénář filmu příliš náznakový a nekonkrétní. V tomto smyslu se na filmu podepsalo jeho stáří, což je škoda. Co mu ale zůstalo jsou pěkné akční pasáže a naprosto úžasná kamera. W. C. Hoch s citem pro kompozici nasnímal krajinu Arizony a Utahu tak, že se od exteriérových záběrů nelze odtrhnout. Záběr Johna Wayna pozorujícího indiánský tábor patří doslova mezi ikonické. Na druhou stranu na mě rušivě působila patetická hudba, bohužel typické pro dobu vzniku. Osobně tedy Stopaře jako úplně dokonalé dílo nevnímám.(20.4.2012)

Klasický Fordovsko-Waynovský western, který nabízí slušný příběh doprovázený parádní hudbou a také výborné prostředí, jež je proměnlivé a činí tak celý snímek zajímavější. John Wayne je tu tradičně výborný, jeho Ethan mi lehce připomínal postavu ze snímku Červená řeka a když pominu filmy, které točil ve 30. letech, tak zde ztvárnil jednu ze svých nejlepších rolí. Konkurence schopné postavy jsou podle mého Thomas Dunson (Červená řeka), Cole Thorton (El Dorado), Rooster Cogburn (Maršál), Cord McNally (Rio Lobo) a Tom Doniphon (Muž, který zastřelil Liberty Valance). Těchto 6 rolí si rozhodně budu z Waynovy filmografie pamatovat, ovšem nemohu zapomenout ani na Hondo Lanea. Přidám-li ještě zástupce ze staršího období, tak to bude Singin' Sandy Saunders (Jezdci osudu). Ostatní herci se tu předvádějí také v dobrém světle a ženské osazení je opět patřičným zpestřením.. Typický humor mě tentokrát nebavil a ani se mi do tohoto typu westernu moc nehodil, protože svým námětem je spíš drsný, syrový, nekompromisní a dramatický. Přesto však dávám slušné 4*.(10.8.2011)

John Wayne v úlohe v akej ho často nevidno. Je to síce starý, dobrý cowboy ako ho poznáme, ale s povahou besného psa , ktorý nemá zľutovanie nad komančami a rovnako ťažko vychádza s ostatnými. Jedno mladé ucho si k sebe nakoniec pripustí a hoci mladík vie o ňom tiež svoje, nakoniec musí uznať, že cez tú penu okolo úst je to v srdci dobrák. Stopári je western ako má byť. Niekoľkoročné hľadanie dievčaťa zaberá väčšinu filmu, ale našlo sa miesto aj pre love story a trochu srandy pri čítaní listov. Nechýbajú prestrelky, indiáni, putovanie divočinou či nocľah pri ohni a spánok pod holým nebom. Čo viac chcieť od westernu? 90%.(18.8.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7