Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

pa3k16

Osobne som sa tešil na Gatsbyho od Luhrmanna , samorejme sme sa tu nezaobišli bez HWuúdskeho kliše, kniha vs. film. Filmári však vsadili na pompézne prostredie, výbornú hudbu /moderné songy v štýle 20. rokov USA/ či kostými. Celé toto pozlátko však trochu potláča dej samotnej predlohy. **** za prínos klasiky do TV podoby, keď ta dnešná mládež už toľko nečíta :) ()

Ejvi

Přes veškeré předsudky je nutno uznat, že to byla zábava. Film byl napínavý, užíval jsem si jeho děje a postupného odkrývání dalších tajemství.. Jediné co kazilo celkový dojem byl konec. Ne proto že se Leo zase utopil :D ale prostě jsem od konce čekal daleko více.. ()

Job29

Moc jsem film nepochopil. Čeho jsem si všiml, tak toho že v roce 1922 určitě nehrála taková hudba, jaká se tam objevovala. Tuším že ty písničky jsou z posledních 10ti let. Dicaprio nesklamal. Příběh docela dobrej. Ale čas 2:20:00 bylo na mě docela dost. Film byl zdařilý, určitě bych ho doporučil, ale 2x se na něj jistě nepodívám. ()

Edwin44

Wow. To je první slovo co mě napadlo po konci filmu. Nečekal jsem, že se u filmu tohohle typu tak náramně pobavím a i možná proto jsem tak dlouho odkládal jeho shlédnutí. Musím říct, že jsem udělal chybu, film je to skvělej. Takovej napůl retro a napůl romanťárna. Mnozí filmu vytýkají způsob vyprávění, mě naopak seděl, ať už tím, že doplňoval děj (toho co jsme neviděli nebo jsme měli vidět) a i hlas Maguire se příjemně poslouchal. Další je výprava/kostýmy - na to je zkrátka potěšení se koukat. Ať už "intimní" velká párty u Gatsbyho, nebo stará krásná auta či prohlídka po domě, všechno je velkolepé a nablískané hlavně. Co se týče herců, tady nemám co vytknout: DiCaprio jako tajemný/romantický Gatsby je výbornej, Edgerton jako takový spíš hrubián taky skvělej, Carey Mulligan role takové femme fatale taky seděla, i když v Drive se mi líbla víc, no a na konec Maguire, moc jsem od něj nečekal ale byl jsem nakonec mile překvapen. Na závěr jsem si nechal to nejlepší. A to soundtrack. Sakra naposledy co jsem si musel stáhnout celý soundtrack, tak se mi stalo u Projectu X. No prostě PARADA. Ať už pecka od Lany del Rey, nebo trošku retro úprava Crazy in Love od Beyonce či Little Party never kill nobody. Sedlo to jak prdel na hrnec a díky tomu jsem se nakonec dostal k tomu, že tomuhle musím dát plnej kotel ()

Hansk75

Vůbec můj první film od Baze Luhrmanna a musím říct, že mi učaroval. Pokud má film literární předlohu, většinou postupuji v pořadí kniha -> film, ale u Gatsbyho to bylo přesně naopak. A zatímco film mi učaroval (je to barevné, sídlo Gatsbyho velkolepé a večírky legendární), kniha mi takové potěšení nepřinesla. Nicméně jsem rád, že se film v celku věrně drží předlohy. Vystupují zde snad všechny postavy zmíněné v knize, některé citace jsou doslovné. Někomu může audiovizualizace přijít přehnaná, já se dvě a půl hodiny skvěle bavil... A soundtrack také stál za to. Šoupnout do doby kolem roku 1920 hudbu od Jay-Z? Proč ne. :-) ()

Kathykat

Musím uznat, že jeden z velice málo filmů byl téměř shodný s knížkou. Gatsbyho jsem si představovala jinak, ale na DiCapria mám slabost, je to můj oblíbenec a popral se s rolí dobře. Carey Mulligan byla naprosto sladká a krásná. Maguire mi tam moc neseděl, ale nic, co by mi extra vadilo. Kolikrát mi však přišlo, že příběh běžel moc rychle a ti, kteří nečetli knížku, by se mohli občas ztrácet. Ale jinak povedený snímek, 4*. ()

lebi

Chtěla jsem napsat, že nebýt všudypřítomného kýče a neúnosné stopáže, která film činí nudným, dala bych 4*. Jenže pak si člověk přečte komentář uživatele verbal a musí nad tím začít přemýšlet... Ovšem hudba - dokonalost! A herecký výkon Mulligana - další dokonalost... ()

JerryPilsen

Romantika ano,ale uměle vyhrocená.Základní záplerka se chytře vynoří až za půlkou děje,alevše působí jen jako nafouknutá bublina.Za zmínku ovšem stojí úžasná kamera a světelné efekty. ()

Kubi

Velký Gatsby. Čekal jsem nějaký akční film s nějakým velikánem, který si říká Gatsby. Možná jsem si před jeho spuštěním, měl přečíst ten text pod názvem filmu. Drama/Romantický. Ale já nikdy nedocházím od rozkoukaného filmu, takže jsem i tento kousek dokoukal až do konce. Film bych nějak neocenil, nebýt zajímavého grafického zpracování dvacátých let. Mělo to takový nádech minulosti se součastností. Možná za to může novodobá hudba, která film v některých scénách doprovází. Pro mě nebyl film až nějak zajímaví, ale věřím, že osoby, co mají rádi nějaké slaďárny, si film užijí. ()

BaMia

**** za Leonardov nestarnúci úsmev, za to málo dobrej hudby, za ďalší dôkaz toho, že hmotné a viditeľné bohatstvo nám ani zďaleka nezaručí to naše, osobné vnútorné bohatstvo,ale hlavne za posledné slová filmu: "Gatsby veril v zelené svetlo. V krásnu budúcnosť čo pred nami rok čo rok uteká. Dnes nám unikla, ale na tom nezáleží. Zajtra pobežíme rýchlejšie, natiahneme ruku ďalej do jedného krásneho rána .... a tak sa ženieme ďalej, ako lode proti prúdu, vrhané späť a neúnavne do minulosti." ... Priateľu! ()

L_Into

Dokonalý příklad formy zvítězivší nad obsahem. Luhrmann sám sebe uchvátil ohromujícím vizuálem natolik, že mu nezbyl prostor pro cokoli jiného. Naplno jsem nového Gatsbyho "docenila" až když jsem o Vánocích náhodou chytila v televizi starou verzi s Redfordem a Farrow. Střípky dialogů, které nová verze oproti staré postrádá, dokreslily v podstatě všechny postavy, dokonce bych řekla, že jsem jejich chování i pochopila. Navíc je úsměvné, kolik si Luhrman ze starého zpracování Gatsbyho půjčil i po vizuální stránce. Občas snad i ty outfity byly nachlup stejné. Pro mě je nový Velký Gatsby zbytečným, ukřičeným, přeplácaným megafilmem, kterému chybí to, co z Moulin Rouge udělalo takovou pecku - duše. ()

David1587

O hereckých výkonech DiCapria není třeba mluvit. Byly, dle mého názoru, dokonalé. Film, který mi potvrdil, že slepá láska není zdravá. Krásně vystihuje charaktery lidí při jejich touhách a jak zlí a nevděční umí někdy být. ()

Matkychtivej

Nejsilnější stránkou tohoto filmu pro mě byla hudba, která se mě dotkla a vtáhla do děje byl to fajn zážitek pozorovat tenhle film a vývoj děje, slabší stránkou pro mě byla přemíra vizuálních efektů a navíc mě zamrzelo, že jsme se nedozvěděli víc o Gatsbyho machinacích na burze. Ten konec byl celkem smutný. ()

sopik

Dlouho jsem nebyl tak unešený filmem. Myslím, že vyobrazení Ameriky z 20. let 20. století je dokonalé. Hudba, ač jsou to písničky nové které momentálně slyším v rádiu, musím říct, že se tam dokonale hodí a vůbec bych ani neřekl, že ty písničky v tý době nehráli... Výkon DiCapria je prostě fenomenální a už mu sakra dejte toho Oskara!!! :) ()

TeeToTaller

Touhle povinnou četbou jsem se před maturitou fakt protrápil, proto jsem nic moc neočekával. Ve filmu kontrastuje první polovina s polovinou druhou. V prvních desítkách minut jsem se totiž čím dál víc utvrzoval, že přes sebevětší snahu všech tvůrců se na tak marné předloze nedá postavit film, který by mě zaujal. Pak ale přijde proměna a k pestrému filtru na kameře (který mě do té doby jediný zaujal) se přidává i akce a Leovo řádění. Až přemýšlím, že bych té knize dal ještě jednu šanci a přečetl ji znovu. //EDIT po dvou dnech: Ne, nepřečtu x) ()

Elanornegra

Zaciatok filmu pompezny, oslavy za fakt skvelych soundtrackov vynikajuce. Postupne ale tempo upada, zacina sa dopredia dostavat iba vztah Gatsby&Daisy, a mna to zacalo nudit. Koniec to ako tak zachranil, ale je to i tak trosku sklamanie. Tobey Maguire vyborny, inac ma ziadna ina postava vyraznejsie neoslovila. Dicaprio pre mna docela priemerny skoda, iba vdaka hudbe hlavne Lany Del Rey davam 4 hviezdy... Takze zhrnuto a podtrzeno 75ˇ% ()

petys07

Vizuální orgasmus, úžasná atmosféra, (překvapivě) skvělý soundtrack, dokonalé kostýmy... Hloubky v tomto případě netřeba, velké plátno tomuto filmu prostě sluší. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014