Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

KR4T4S

Audiovizuální pecka, které sluší i povedené 3D. Do doby, než se zjeví na plátně DiCaprio, to je hodně podobné Moulin Rouge (tzn. rychlý střih, divokost, prolínání záběrů, nájezdy kamery, objevování a nadšení z města/následné rozčarování, alkohol, párty, pisálek/začínající wallstreeťan/spisovatel, moderní hudba- soundtrack je boží) - potud bych neměl, co vytknout (strašně si užívám, co Luhrmann dokáže do záběru nacpat detailů, jakou mizanscénu vytvoří a jak moc je scéna propracovaná barevně, technicky, choreografie a přitom to vše působí, jakoby to měl všechno v malíčku a měl ještě nějaké rezervy pro příště). Skvělé scény z večírků, živelně natočené jakékoliv jízdy autem, představovačka Gatsbyho domu Daisy a následná montáž scének, nehoda... Druhá hodina už ale trochu zpomalí, nenudí - pořád Luhrmann i herci výborně baví a mají, co nabídnout (DiCaprio ok, ale jako Calvin Candie byl lepší, největší hvězdou Gatsbyho byl pro mě Tobey Maguire, kterého jsem se skoro nejvíc obával, těsně v závěsu za ním byla i Elizabeth Debicki). V podstatě jsem našel jediné dva kazy: 1) scéna s přiznáním v červeném pokoji ve městě mě nechala poměrně chladným, což by se asi stát nemělo 2) Carey Mulligan - jako herečku ji moc nemusím, navíc s DiCapriem neměli mezi sebou žádnou chemii. 75% a těším se na druhé zhlédnutí a ještě jednou zmíním, že první hodina je dechberoucí. ()

civrss

Velký Gatsby je romantická pohádka pro dospělé. Hrozně jsem se něj těšil, profil filmu sleduji snad od loňského léta. Vidina zfilmovaného příběhu od Fidzgeralda a Leonardem v hlavní roli mi nedala spát. Říkat, jak mám nasledovány filmy od Baze Luhrmana tady říkat nebudu, protože je prostě nakoukané nemám a opravdu nevím jak zrovna on točí filmy, proto tyhle zbytečné kecy vynechám a napíšu je, co se mi líbilo a co ne. Hned na začátku mi neskutečně vadilo, jak je film natočen. Tím myslím tu kameru, která se chovala jako u Alenky v říši divů, tím myslím že bylo na můj vkus moc vidět, že je film natočen pro 3D. Potom se film tak pomalu rozjížděl, že by u toho usnul i medvěd po litru redbullu. Ale potom co se na plátně objevil Leonardo a připil mi skleničkou šampáňa s ohňostrojem za zády jsem se probral a začal si užívat to, na co jsem se tolik těšil. Romantické scény, párty ve stylu dvacítek a hlavně di Capria v roli problémového muže v middle-age věku - tím myslím roli, ve které ukáže, že patří mezi hvězdy kinematografie, které nezhasnou. No abych to nezdržoval, Gatsbyho jsem si užil a jelikož jsem čekal fakt hodně, tak mírně zklamaný jsem. Ale né tolik, abych si ho nepustil ještě aspoň 10x. ()

Luksa

Po spíše rezervovaných ohlasech mě tato podívaná mile překvapila, obsahuje snad vše, co čekám od Baze Luhrmanna. Sice, podobně jako u Austrálie, mi druhá půle filmu přišla mnohem méně zajímavá, zdlouhavější. Ale jinak na mě ta opulentnost, manýra i emoce(!) fungovaly, takže jsem si dokázal tuhletu párty užít. 80% ()

Lukoboss

Vizuálně krásnej film s velice povedenou výpravou a zasazením do 20. - 30. let, kterej na pozadí mezi řádky ukazuje osamělost, touhu, víru i faleš člověka. To všechno je tady tak pěkně s citem podáno, že bych se ani nedivil, kdyby to náhodou někomu uteklo nebo se schovalo za tu pěknou podívanou. Ve skutečnosti se jedná o neuvěřitelně smutnej příběh, kterej je ovšem předvedenej se zvláštním optimismem a v obrazech plných barev. ()

Ferinka

Gatsby je výborná vizuální podívaná, která je přesně dělaná pro velké plátno. Po prvních minutách se mi rozšířily zorničky - běhání písmenek a citací z knihy, skvělá rekonstrukce rozestavěného New Yorku z dvacátých let, a vše gradující v naprosto dokonale zhýralém mejdanu. Byla tam spousta skvělých scén, okamžiků a třeba i písniček (Youg and beautiful), ale sountrack k filmu celkově je jeho slabým místem - i když se DiCaprio a JayZ spolu kamarádí sebevíc, měli mít soudnost a nemíchat černošský rap a elektro, techno, či co to všechno bylo, do prostředí večírků z dob, kdy na parketu kraloval charleston a jazz. I když mě osobně to uši netrhalo (ač hip hop a podobné styly nenávidím), nemůžu se zbavit dojmu, že Luhrmann si netroufl natočit pořádnou odvaz párty ve stylové a dobové hudbě, a potřeboval si vypomoct modernou, aby to oslovilo více diváků. Z hereckých výkonů neurazil žádný, DiCaprio samozřejmě skvělý /čím starší, tím víc mu to i sekne a hraje jako Paganini/, Carey mi přijde roztomilá a překrásná už od An Education a Isla Fisher byla k zulíbání. Jen Maguiremu nepřijdu asi nikdy na chuť, což nemusí být nutně jeho problém... Milé překvapení letošního jara! ()

b.tabor

Výstižně ztvárněná knižní podoba, to co bych vytkla je, že to místy bylo až přehnaně přeplácané a vrchol všeho písnička New York (do tehdejší doby se zdaleka nehodí!).... jinak podařené. ()

danca044

Tak tento film určitě stojí za shlédnutí. Až do poslední chvíle jsem nevěděla, co se bude dít a jak film dopadne, Také se mi velmi líbil styl natočení filmu. Leonardo DiCaprio se na roli Gatsbyho perfektně hodil a dal filmu to, co potřeboval. Oproti tomu Tobey Maguire, kterého stále vidím jako Spidermana, se mi zase až tak moc nezamlouval. Na roli hloubavého spisovatele bych obsadila někoho, kdo bude na obrazovce vypadat vážně a ne jako pitomec. Na tenhle film se vždy ráda znovu kouknu. ()

Furciferka

Skoro bych řekla, že ona okázalost, povrchnost a plochost úvodních večírkových scén, které mnozí Luhrmannovi vyčítají, je záměrná a nejlíp vystihuje ducha doby (nejen jazzové éry ale i současnosti). ***/**** ()

netahlo

Pekne natoceno to urcite bylo, jen jsem nepochopil tu elektronickou hudbu a hip hop (party u Gatsbyho) ve 20. letech? Asi nejake moderni pojeti zase a soundtrak tim bude pristupnejsi dnesni omladine. Cele to bylo az moc estradni a barevne na muj vkus. Leo sice jako vzdy skvely, ale v podstate cely film blabolil o hovnech. Nicmene divat se na to urcite dalo. ()

fruitbueno

K lepšímu hodnocení bych ubrala barviček, ze kterých se po patnácti minutách motala hlava, a zkrátila (tak o hodinu) rozvleklý počátek. Herecké výkony prima, hudba a soundtrack jakbysmet. Výsledek jsem nicméně čekala o dost horší, takže s potěšením konstatuju, že zklamaná nejsem :)) ()

pavcas

Mám bohužel big problém s tímhle filmem. Leonardo di Caprio je herec par excellence, věřím mu každé slovo, každé gesto v jakémkoli filmu kde se objeví. I tady. Výprava velkolepá, hudba dobrá. Bohužel vypravěčsky to bylo absolutně nezvládnuté, ten příběh neoslovil, nedojímal, vlastně ke mně skrz plátno neprosákly absolutně žádné emoce a to ani v závěru. Carey Mulligan jako představitelka Gatsbyho životní lásky ve mně od začátku také vyvolávala mnoho pochybností, ne herecky, ale opravdu mohla ona být tou osudovou ženou? Nepravděpodobné. Chemie mezi nimi také žádná. Leo byl v některých chvílích fakt oslnivý, spíš vzbuzoval dojem, že on je ten, kvůli kterému se ženy vrhají ze skály, ne naopak. Sváděla jsem boj sama se sebou, protože dát tomu 3* mi vůči Leonardovu talentu přijde kruté a to prostě nemůžu, navíc to v ostatních ohledech je jen stěží průměrný film i díky Tobey Maguirovi. Takže za 4*, ale opravdu o prsa Carey Mulligan........S denním odstupem to musím stáhnout na 3*, sorry Leo, pořád jsi můj hrdina:-) ()

Zemi11 odpad!

Tak hluboké, až jsem se v tom utopil. Na hladinu mě nedostal ani výtečný DiCaprio. Kluk se snažil, ale když už jsem se nadechoval, připlaval Tobey Maguire a stáhl mě ke dnu! ()

widla

Skvělá podívaná pro oči. Tím si u mě získal hvězdičku navíc. Jinak první půlka filmu je úžasná (obraz první párty u Gatsbyho mě úplně zhypnotizoval :)), ale bohužel ta druhá pak ztrácí rytmus a divákovu pozornost. Každopádně stojí za vidění, protože panu Luhrmanovi se povedlo natočit docela zdařilou adaptaci. ()

sedm.1

Velký Gatsby mě ani trochu netáhl. Vyhýbal jsem se mu, stále jsem jeho shlédnutí odkládal na neurčito a mohlo za to prakticky jen jméno pana režiséra. Baz Luhrmann mě totiž svými předešlými projekty ani trochu neoslovil, spíš tedy naopak a ani tentokrát jsem nečekal vůbec žádný zázrak. Po exhibici Lea DiCapria ve Vlku z Wall Street, která mi připomněla jeho hereckou výjimečnost, jsem se ale přeci jen kvůli němu nakonec odhodlal ke shlédnutí i tohoto filmu a výsledek je totálně bombastický. Velký Gatsby je tak film, který mě nekompromisně posadil na prdel a já tak nyní mohu jen radostně konstatovat, že jde o jeden z nejromantičtějších filmů vůbec. Takže co chválit dřív. Výprava, respektive celkový vizuál je dechberoucí. Na jednu stranu sice možná až kýčovitě pestrobarevný, přesto ale nádherný a poutavý. Zápletka je jednoduchá a přímočará jak jen může být, přesto ale dokáže několikrát skutečně překvapit, má spád, má skvělé postavy, ale především, je až neuvěřitelně silná po emoční stránce, už dlouho mě v tomto ohledu vážně nic tak nerozcupovalo, o závěrečném dramatickém vyústění pak ani nemluvě, prostě poklad! Atmosféra tu pak funguje doslova v gigantickým měřítku, a i v tomto ohledu působí Velký Gatsby velice ojedinělým filmovým zážitkem. Naprosto vrcholným prvkem celého snímku je ale obsazení. Na Maguira jsem si musel sice jako v každém jeho filmu chvíli zvykat, ale brzy jsem si v jeho roli nedokázal představit snad ani nikoho jiného, dále Edgerton výtečný, Clarke výrazný a ženské postavy obsazeny velice zajímavými a neokoukanými typy, což mě též velmi oslovilo. Ovšem přátelé, božský Leo, to je zas kapitola sama o sobě. Ano, připadám si teď jako nějaká posedlá –náctiletá týnka, ale já na tom chlapíkovi vážně ujíždím. Jak jeho osobní kouzlo, tak především jeho herectví mě dostává naprosto do kolen, a i zde naprosto v každém záběru kraluje a vše v jeho přítomnosti se okamžitě stává matným a zbytečným, neboť on je prostě nedosažitelný bůh. Velký Gatsby se pro mě tak zkrátka stal opravdu nečekaným zážitkem, úžasnou emoční bombou, strhující podívanou, romantickým klenotem, prostě obrovským filmem, který budu naprosto všem doporučovat, aby se mu i ostatní tak dlouho hloupě a nesmyslně nevyhýbali, tak jako já. DOKONALOST!!! ()

gutshoter

Začátek filmu mě neoslovil už svým moderním pojetím co se týče hudby. Herci byli ovšem vybráni výtečně a postupem času mě Gatsby začal bavit. Poslední půl hodina filmu podle mě ideálně zrežírována. Film se mi líbil víc než knížka. ()

Firebug

Fitzgeraldův vcelku komorní konverzační román s mnoha vypjatými momenty a s bravurním vrstevnatým poodhalováním Gatsbyho motivů a osobnosti, se v Luhrmannovůch rukou proměnil v nabubřelý cirkusový škvár. DiCaprio se vzhledově pro titulní roli sice hodí, ale díky uspěchanosti scénáře neoplývá jeho postava ani zdaleka takovou aurou velkoleposti a výjimečnosti, jako je tomu v knize. Kvůli hojným vizuálním (a hlavně zbytečným!) exhibicím se snímek nevyhnul dějovým zkratkám, které pro mě ale dost podstatně mění náladu a celkové vyznění, ale to už začínám být příliš subjektivní... Postavy nepůsobí živě (Maguire to odnesl nejhůř). Moderní hudba mě místy štvala (Rapování během dialogu dvou postav? Vážně?). Verdikt: průměrný film, žalostná adaptace. 2,6* ()

Sdoom

Nuda, nuda, šeď, šeď. První polovina filmu je vyloženě útrpná a nezachraňuje to vůbec nic, ani vizuál, ani přeceňovaná hudební složka (do originality Moulin Rouge to má asi tak 100 světelných let daleko). Po celkem zásadním dějovém zvratu se konečně dá na film už koukat, je zde nějaká zápletka, emoce, napětí, ale že by to nějak výrazně napravilo celkový dojem, to tedy opravdu ne. Předlohu jsem nečetl, ale by se člověk dozvěděl z filmu něco zásadního o životě v USA 20. let minulého století, to asi ne. Jeden z filmů, které i přes některé nesporné formální kvality už určitě nechci vidět znovu. (Blu-ray, orig.) ()

Maynard.

Jako začátek mě vzal, hodně vzal. Ale pak tempo postupně uvadalo a uvadalo. Něco jako když Mužík na čtyřstovce přepálil začátek :o). Obrazová lahůdka ovšem od začátku až do konce. Chvílema sem si říkal, jestli to náhodou nenatočil Burton, páč tolik barev a netradičního pojetí, to je přesně jeho styl. Leonardo je bůh. Na něj se vážně kouká uplně samo. Ať už hraje v čemkoli, dycky tam nechá pořdnej kus sebe. Tomuhle filmu bych ubral minimálně hodinu, pak by se z něj stal film, kterej by byl pro mě přijatelnej. S tímhle tempem se (ani když je to krásně barevný) 2 a půl hoďky prostě téměř nedaj vydržet. ()

herr_carter

Stejně jako ve Wall streetu, i tahle role DiCapriovi sedí naprosto dokonale - pokud je Leonardo obklopen bohatstvím v kombinaci se svým vysokým IQ, pak to nemůže být šlápota vedle. Hodně překvapuje pro mě nepříliš známa Carey Mulligan, která svojí finální vývrtku a nejistotu mezi dvěma svými životním muži, hraje emocionálně na perfektní úrovni a my tak do poslední chvilky nevíme, kudy se vlastně vydá, nebo jak to celá vlastně skončí. Jedinou skvrnkou na filmu tak zůstává působení Maquirea - jediná role,ve které byl překvapivě jako kovaný, byl válečný hrdina v dramatu Bratři, jinak bych na tohoto "herce", jehož přední devízou jsou vykulené oči a otevřená držka, uvalil doživotní embargo....................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014