Ukradené Vánoce

Pete Kozachik

Danny Elfman

Denise Di Novi, Tim Burton

Stan Webb

''Vánoce řídí děsivý král. Mocného hlasu každý by se bál. Tak jsem to alespoň pochopil já. A slyšel jsem, že stojí za to, je obrovský a červený jak krab. Vydává se vraždit v saních, těžké pytle v silných dlaních. Tak jsem to slyšel já. V mrazivé úplňkové noci krouží v mlze jako sup. A říkají mu Satan Kalous! '' Zapomeňte na cukrkandlové vánoční pohádky, a koukněte se na pohádku pro odrostlejší publikum (děti by z ní asi měli opravdové Noční můry :)), morbidní a vtipem protkanou Předvánoční noční můru, na kterou hned tak nezapomenete… Osobně si ji každoročně pouštím na Štědrý večer kolem půlnoci. A pokaždém zhlédnutí jsem jí čím dál více okouzlena, navodí báječnou vánoční atmosféru a nepostrádá poutavý příběh, přenádhernou hudbu, skvostnou výpravu, excelentní "hororovou" animaci která se skládá od kostlivců přes duchy až po upíry. Jestli se chcete pobavit, dojmout, navodit báječnou vánoční atmosféru tak jsou Ukradené Vánoce Tima Burtona pro vás tou pravou volbou. Budete svědky toho, jak se katastrofálně střetnou dva zcela úplně odlišné svátky- Halloween a Vánoce. A právě okouzlený král Halloweenu kostlivec Jack, se rozhodne dělat dětem Vánoce po svém…(11.8.2009)

Nádherný strašidelný animák. Ani jsem neměl ponětí, že film netočil Tim Burton. Příběh je velice citlivý a vše je strašidelné, hrůzostrašné, dojemné a zábavné. Písničky Dannyho Elfmana jsou pěkné a do filmu dokonale padnou (hlavně This is Halloween). Kostlivec Jack je opravdu borec. Až jsem se tomu divil, tahle totálně ujetá podívaná mě dostala.(5.1.2007)

Ne, neustále se přesvědčuju, že animák prostě není můj šálek kávy. Animace samotná nebyla špatná, velká fantazie z ní na mě dýchala v každém záběru, avšak hororové, komediální prvky jsem zde hledal stěží. Co se týček písniček; ty se mi líbily, to zase jo, ale někdy mi ty pěvecké kreace připomínaly spíše rapování za doprovodu hudby, což mi mírně kazilo výsledný dojem z nich. Bohužel na slabší průměr film sráží jeho příběh. Nezačal sice vůbec špatně, ale pořádně mě začal bavit až při nadělování dárků Jackem. Mé srdce plesalo, když byl ten věčně vychechtaný, pupkatý jeliman v červeno-bílém hávu (ano, myslím toho zmetka Santu ;-) ) užuž ve spárech Oogieho Boogieho, když...no, zkrátka pak už mě přestal děj zajímat a nevzrušila mě ani závěrečná romance (ikdyž pěkně nazpívaná).(3.4.2010)

Krásná bizarnost, kterou v sobě Burton držel ještě dlouho předtím než se v Hollywoodu prosadil naplno. Je neopakovatelný zážitek sledovat jeho morbidní fantazii běžící na plné obrátky. Tohle dílko je tak napůl jeho a napůl Dannyho Elfmana, který stvořil možná svoji nejpodmanivější hudební kompozici a navíc perfektně nazpíval Jacka. Předvánoční můra noční, která už začíná sympaticky patřit i k tuzemským svátečním programům.(26.2.2006)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $75,082,668Tržby Celosvetovo $90,200,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $6,811,856 //počet predaných kusov 238,862Tržby za predaj DVD od roku 2008 v USA $68,762,299 //počet predaných kusov 3,146,095║ Scenár od legendárneho "temného" režiséra ako Tim Burton je hneď znakom kvality a jeho spracovanie pod režisérskou taktovkou Henry Selicka s výbornými nápadmi a prepracovanými postavičkami čí už po vizuálnej alebo aj po dialógovej a muzikálovej stránke je špičkovým remeselným kúskom. Vianoce ako ešte nikdy doteraz, aj príšery radi pomôžu z roznáškou darčekov. /90%/(23.1.2008)

• - Na filmu pracovalo okolo sta lidí, na devatenácti podiích a s 277 loutkami. (Trainspotter)

• - Danny Elfman se vlastně stal scénáristou, protože jeho písně, skládané chronologicky, tvoří celou páteř snímku. Práce mu prý nikdy nešla tak dobře od ruky. (Trainspotter)

• - Cívka filmu se navíjela rychlostí 70 vteřin /tj. 1680 políček/ za týden. (Trainspotter)