Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

SLOTH

zábavné veselé s uzasnými momenty a genialnim Jeanem Dujardinem a s jeho zasloužilým oskárkem , ale že by to mělo dostat oskara jako nejlepší film? to si rozhodně nemyslím. pes by měl cenu dostat určitě ()

Ištván87

Vzhledem k tomu, o jaký druh pocty se jedná, tak přimhouřím jedno očko a dám plný počet. Je to správně naivní a pitomoučké, stejně jako mnoho filmů tehdejší doby... A Jean Dujardin získal zlatého plešatého naháče zcela oprávněně... ()

Mikah

Samozřejmě se nedá nepřipomenout odvaha tvůrců natočit němý film v době, kdy bude z mnoha stran čelit spoustě negativních předsudků a odsuzování jako něčeho již dávno vyšlého z módy. Já mám však spoustu staromódních záležitostí ráda a puštění filmu jsem vnímala jako obohacení o nevšední zážitek a toho se mi skutečně dostalo. Příběh je sice velmi jednoduchý a naivní, avšak ve spojení s černobílým obrazem a zobrazováním emocí jen díky hudbě a gestům a mimice, která pochopitelně musí být přehnaná, vzniká velmi milý a nápaditý snímek, který nám přinese úsměv a přenese nás nejen do trochu jiné doby, ale přímo do jiného světa. Nejsem si jista, zda se skutečně jedná o nejlepší film vzniklý během uplynulého roku, ovšem osobně mě velice potěšil. ()

Beastmaster4

THE ARTIST je originální jen svým pojetím a to ještě jen díky době natočení. Takže tu máme nepříliš zajímavý příběh, který je vlastně jen paralelou ke stylu natočení. Určitě stojí za obdiv výkon jak Jeana Dujardina, tak Bérénice Bejové, oba dokázali vcelku nemožné a dali filmu tvář starých časů. V jejich mimice můžeme opravdu vidět výkony herců z prvních filmů. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že je film značně přeceněný. Samá chvála na odvahu natočit v dnešní době němý film a hromada povyku kolem toho a vlastně proč? Ve skutečnosti jde jen o kopii starých filmů s příběhem o životě herců z nich za éry konce němého a nástupu filmu mluveného. Už vůbec nerozumím tomu, proč dostal ten roztomilý foxteriér Oskara jako první pes v historii, když byly 100x lepší psí role v lepších filmech, kde mimochodem měli psi i více prostoru, ale budiž...Dle mne je to jen názorná ukázka toho, jak je film přeceňován a nucení se divákovi s jeho "originalitou". Rozhodně z toho nejsem paf. Jako moderně pojaté vrácení v čase fajn, ale víc jak jednou nemám potřebu film vidět. Kdybych se chtěl rozpomenout na staré filmové časy, tak si raději pustím originál z té doby. Na druhou stranu je pravda, že film evokuje k mnoha úvahám a donutí vás k zamyšlení. Myslím, že 3 jako průměr je tak akorát. ()

Chickenka

Největší překvapení roku. Já mám ráda staré černobílé filmy, ale ještě nikdy jsem neviděla němý film. Musím říct, že The Artist mě opravdu dostal. Na co člověk potřebuje plytké dialogy, když bohatě stačí gesta a mimika postav? Bavila jsem se i beze slov. Dle mého názoru si tento film Oscary opravdu zasloužil. ()

Sawy

Smířlivá a okouzlující pocta kinematografii,která nemá v širším kontextu prakticky žádný význam,ale její nakažlivá hravost a nápaditá režie ji předurčuje k tomu,aby byla obdivována.The Artist je dokonale univerzálním filmem,který dokáže uspokojit úplně všechny divácké vrstvy,ať už chytrým kombinováním žánrů a neustálými změnami nálad,tematizováním pomíjivosti slávy a přelomu dvou ér filmové historie (což jsou mezinárodně dokonale srozumitelná témata) nebo neustálým odkazováním a pomrkáváním,které zdaleka nekončí u němé éry kinematografie.Naprosto chápu,čím film tak okouzlil akademiky a proč mu nakonec přiřkli většinu nejdůležitějších sošek,protože ačkoliv forma v tomto případě výrazně přebijí obsah (který by byl přehnaně prostý snad i v době,o které vypráví),pořád jde o naprosto ideálního kandidáta na Oscara,který se bude líbit téměř všem.A právě tohle lehce zákeřné prolnutí mezi artem a mainstreamem mě na filmu fascinuje snad nejvíc,ačkoliv paradoxně právě to jej v mých očích připravuje o maximální hodnocení.A taky fakt,že větší,dražší a americký bratříček Hugo se mi líbil přeci jen víc. 85 % ()

snaked

Chápu, že hodně lidí štve, jak je tenhle snímek přeceňovaný. Spíš bych si ho dovedla představit s Oscarem pro nejlepší cizojazyčný film, ale to mi nebránilo v tom užít si ho. ()

ScarPoul

Svet Billyho Wildera a jeho Sunset Blvd. v prevedení starých nemých filmov Douglasa Fairbanksa, Charlie Chaplina a Freda Astaira, ktorý vytvorila súčasná francúzska filmová elita ako poctu filmu a jednoduchých ale nikdy nenudiacich príbehov. Výsledok je po všetkých stránkach čarovný. Pre mňa ako fanúšika nemých filmov, bol tento film pohladením. Krásne sa mi na neho pozeralo a užíval som si každú jednu scénu aj dejový zvrat. Zápletka je jednoduchá, herci prirodzený a vo svojich postavách zaujímavý. Výrazne prispievajú k feelingu celého filmu. Obzvlášť tanečnými scénami a psíkom, ktorý je rovnako múdry ako Snowball z nedávnych Tintinových dobrodružstiev. Osobne si myslím, že sa Hollywood a celkovo filmárstvo nachádza pred ďalším významným obdobím. Obdobím, kedy sa kvalitné filmy budú tvoriť ako na bežiacom páse a budú uspokojovať širokú verejnosť. Tento návrat k začiatkom je iba ďalším z mnohých dôkazov. Možno je to trocha trúfalé tvrdiť, ale vidieť ešte niekoľko nemých filmov natočených v súčastnosti, by mi spravilo neuveriteľné potešenie. Vďaka Artistovi vieme, že sa to dá a že to funguje. Už len čakať na správny príbeh a príležitosť. Pevne verím, že nebudeme čakať dlho. ()

jhrasko

Gratulácia The Weinstein Co...k slušnému promu...(vlastne najúspešnejšiemu promu roka 2011). Nič viac, nič menej. ()

maseer2

zdařilá a svěží pocta němým filmům, nic víc, nic míň.. dle mého tomu chyběl silnější příběh, který by mě pořádně vtáhl - zhruba celou druhou polovinou jsem se totiž víceméně pronudil.. oba hlavní představitelé každopádně bez debat na jedničku, především Jean Dujardin se svým okouzlujícím úsměvem po zásluze oscarový.. ()

Gwaihir

Přivést v jednadvacátém století na svět němý film by se jistě mnohým mohlo zdát jako čirá bláhovost. Jak ale dokazuje tento skvost, není tomu tak, protože i ty nejstarší éry kinematografie mají zjevně stále mnoho ke sdělení. A právě proto se i dnes mohl zrodit neobyčejně krásný roztomilý snímek se skvělými "tichými" herci, s neuvěřitelně citlivou duší a s naprosto báječnou hudbou, z nějž doslova sálá atmosféra doby a jenž na mé tváři vykouzlil blažený výraz. 100% ()

GeusX

Překvapení, že v dnešní předigitalizované době lze zaujmout černobílým a navíc němým filmem. Jednoduché a přitom tak velmi zajímavé. Je to v podstatě pěkně fikané, udělat film němý. Divák nesmí od něj odtrhnout oči, aby mu neunikl děj :) Herci musí vše odehrát jen svými výrazovými prostředky jako za starých časů. Vtip, humor, drama i tragédii. Bravo! 80% ()

Avalon820

The Artist může působit, že se snaží svou formou zapadnout mezi americké filmy let 20., ale hlavní cíl autorů to nepochybně nebyl. Je totiž rozdíl mezi tím, mít možnost si formu zvolit proto, že mohu a chci, nebo proto, že zkrátka jiná není. Z toho důvodu by se tento snímek starým hollywoodským filmům, jimiž je inspirován, nemohl ani přiblížit, natož pak rovnat. Ovšem já jej vnímám jako sám o sobě existující film z roku 2011 a v takovém případě jde o velice odvážný počin. Špatně by se hledal podobný. Žádná cesta časem zpět se ovšem nekoná, The Artist je jen a pouze důkazem všestrannosti tvůrců. Jako takový je samozřejmě něčím famózním, skoro až raritním, co nepochybně stojí za pozornost, nicméně - co ten Oscar za nejlepší film? To už zase někdo přestřelil. ()

bouncer

Krásná pocta němému filmu a hezká ukázka období krkolomného přechodu na zvukovou stopu. Pár dobrých nápadů, milé, kvalitně zpracované... ale příběh se mi zdá moc plochý a přímočarý. Od hitu všech letošních filmových cen bych čekal přeci jen trochu víc. Ale kde není konkurence, stačí i povedený nápad... ()

Hwaelos

Film, který má srdce a je skvěle natočený v technickém slova smyslu (hlavně velmi chytré používání zvuku, díky němuž se dociluje i velmi pěkné pointy). Dokonce i hloupě melodramatická zápletka se mu dá odpustit, protože to vlastně koresponduje s obsahem dobových filmů. Co však Hazanavicius nepochopil, je, že s obsahem by měla korespondovat i forma. Natočit film němě, použít pseudodobovou hudbu a přihodit pár odkazů (R. Valentino, 42. ulice) nestačí, pokud neustále používáte transfokátor a moderní objektivy, jen aby film vypadal hlaďoučce a pěkňoučce. ()

Johny_fork

V životě by mě nenapadlo, kolik němý film může vyvolat emocí. Umělec je něžný, kouzelný, nápaditý. Stylizovaná atmosféra Hollywoodu třicátých let mně pohltila a Dujardin si svého Oscara jednoznačně zaslouží. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)