Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

Vaklaf

Tak konečně mě zas po dlouhý době nějakej film vyloženě potěšil. Knížku jsem četl někdy před patnácti až osmnácti lety, takže si z ní moc už moc nepamatuju. Snad jen, že je to v podstatě takovej naturalismus 20. století, zábavný (i když místama dost nepříjemný, ale to mi nikdy nevadilo), leč místama jsem se tím musel dost prokousávat. Oproti tomu film pěkně sviští v zábavným trainspotting stylu. Což teda znamená, že oproti knížce tam dost věcí chybí (hlavně ta naturalistická rovina), což ale chápu, protože by to ztratilo švih. Kdo má chuť na vtipnou sondu do života a úpadku svinský mrdky, doporučuju. ()

SHit4U

Hodně rozpačitě působící film. První třetina filmu je opravdu drze vtipná a vykresluje postavy (členy policejního sboru) jako neuvěřitelná hovada, jimž samozřejmě kraluje McAvoy, jako to nejoplzlejší prase, které svůj rypák nepoužívá na rytí v zemi, při hledání chutných lanýžu, ale aby sjel co nejvíc lajn koksu,a to v takovém množství, že by s tím mohli hoši z FC Kozojídky lajnovat svoje hřiště celou jarní část soutěže. Téměř od začátku se dozvídáme, že za to jak se chová, můžou některé události, které ho v nitru duše ničí. Nicméně místo léků od psychologa si raději ordinuje léčbu vlastní, destruktivnější. Po té se film, jak už to tak bývá, když se jedná o drogy, začne přetáčet do choré podívané, která, alespoň pro mě, končí naprostou depresí. Škoda, že ty zvraty působí opravdu zkratkovitě. Na druhou stranu vám konec filmu osvětlí to, že hlavní hrdina si celou dobu něco nechtěl přiznat a snažil se od toho utéci kokainem, whisky, skenováním penisu, bezbožným vymrdáváním žen svých kolegů a urputnou, sviňskou snahou o povýšení, až se mu jeho domeček s karet lží prostě sesypal na jednu smrdutou, blitkami a mastnými vlasy plnou hromadu. Škoda, že do toho pan Baird chtěl zjevně narvat všechno, nebo spíš od všeho něco a některé věci tak nejsou řádně vysvětlené. Možná to je tím, že trailery slibovali nechutně vtipnou jízdu a já dostal nakonec něco úplně jiného, možná to je taky tou závěrečnou scénou a nádhernou, doslova prasáckou, animovanou sekvencí, ale pár hodin po promítání musím dát prostě plnou.... ()

Hadriel

Tak tohle se mi opravdu líbilo. Neviděl jsem trailer, nečetl recenze, nevěděl jsem do čeho jdu. A byl jsem víc než příjemně překvapen. McAvoy válí, role mu dost sedne i když jsem o něm ze začátku dost pochyboval. První půlka je totální párty v rychlém sledu, ke konci to celé zpomalí a přechází až ve smutné drama, které se může celkem zdát nevhodné, ale jako celek to funguje. Jede to nahoru dolů, neberou se servítky z ničím, je to ujeté, vtipné a vážné, smutné zároveň, ale hlavně se mi to líbí. Velký překvapení. + Scény s Kate Dickie. + Super sviňácké chování v první půlce. +McAvoy je lepší a lepší. ()

Asmodin

No tak začátek byl krutě nadějnej, ale samotný děj mě zas tolik nenadchl. Vostrá byla až animace s titulkama v závěru, hustá svině ;o) ()

Disease

Jak píše Verbal, hlavní postava byla obsazená fakt tristně. Jinak celkem povedená adaptace slabšího románu Irvina Welshe. ()

DannyBoy80

Tak toto byla konina na entou teda. Vubec jsem nevěděl co od toho můžu čekat, ale nevěřil jsem svým očím. Žena to zabalila po 10ti minutách, ale já jsem to dokoukal. Jako miluju černý humor, ale zde jsem se opravdu moc nenasmál. Vše je tak na hlavu postavené, že se tomu nešlo ani smát, pouze nevěřícně kroutit hlavou. Tento film je těžce vycucaný z prstu a nevěřím, že knižní předloha je taková konina. ()

ondrula

Super. Anglický kriminálky mám rád a filmy ze Skotska pak ještě víc. Trochu mě mrzelo, že Brucův "Filth" v podstatě spočíval jen v chlastu a kurvení, do dokonalosti tomu chybělo ještě explicitní násilí a cynická korupce. James McAvoy hraje skvěle a zbytek ansámblu stejně tak, jen mi přišlo, že filmy kazily některý drobnosti. Předně byl až trochu moc psychedelickej - holt je to podle knížky od Welshe - navíc neprosto zbytečně to kazily lekačky s různýma pitomýma maskama. Neustále akcentovaný prostředí Skotska nebylo doprovázeno tím ojedinělým skotským dialektem, kterej jsem celou dobu očekával. Závěr byl lacinej ale dobrej. ()

angloumene

Sviňák mě teda dost zklamal, čekala jsem nekompromisního zvrhlíka, co mu je prostě všechno fuk... Místo toho se z filmu vyklubalo rádoby slzavé údolí, v rámci kterého jsem měla mít s hlavní postavou soucítit a co hůř, chápat ji! Nedá se popřít, že by v tomhle dílku nebylo pár podařených momentů, ale ty už mi nedokázaly vynahradit celkové rozhořčení, moje očekávání prostě byly někde jinde. ()

lucijelucije

Je to silný psychotropní film. Hlavní postava zneužívá a sama je zneužívána sebou, neubráníte se pocity bezmoci. Je to násilný snímek plný sexu, drog a okolního neporozumění. J. McAvoy svou roli zahrál opravdu přesvědčivě, až odpudivě. Věděla jsem, že Welsh je blázen, ale že takový =). Kdo má rád tvrdý věci, je Filth to pravé. ()

Marla Singer

Krytí se Welshovým jménem a skotský přízvuk ještě nedělá skvělej film. Kniha nabízí tisíce možností zpracování a obrovský prostor pro vlastní invenci a to větší zklamání zažívám, když si režisér vybere možnost nejmenšího odporu. Hodilo by se namítnout, že ostrovní kinematografie proslula chladnějším pozorovatelským odstupem a důrazem na 'realističnost', ale film se neubírá ani touto cestou, natož nějakým progresivnějším experimentováním. Filth se zkrátka plácá ode zdi ke zdi, přebírá nejrůznější postupy z jiných halucinogenních snímků, které mu ale vzápětí přerůstají přes hlavu nebo neví, co s nimi, a ve výsledku se neumí rozhodnout, jak na diváka působit. Přes pár ironických střihů a narušení čtvrté stěny sledujete většinu dialogů v ubíjející televizní verzi záběr/protizáběr a nasazování papundeklových zvířecích hlav v rychlém střihu je vyloženě smutné, o vysněných psychiatrických sezeních a extrémním rozostření raději nemluvě. V zásadě film velmi připomíná svou hlavní postavu, jen postrádá jeho sebereflexi a pochopení vlastní ubohosti. Kouzlo Welshových protagonistů totiž nespočívá ve výčtu podrazů a prasáren, jakých jsou schopni (ani v této rovině není Filth tak „fucked up & kinky“, jak slibuje trailer a hodnocení R), ale v groteskním uvědomění si mrzkosti svého chování a zároveň neschopností s ním přestat. V momentě, kdy se Bruce až zmrzačeně vylívá kolegyni ve směsi vzteku, lítosti, cynismu a bezmoci, nenapadne režiséra nic lepšího, než utnout konflikt lacinou lekačkou s přepálenym zvukem – zabít. ___ Přes slabé zdrogované a paranoidní stavy ale může snímek nadále fungovat jako černá komedie. Spokojeně si budete vrnět u většiny z Bruceových „her“ a jejich vyústění, podvratné hudby nebo feťáckého vnímání času, kdy se vám Vánoce připomenou zabalenou flaškou whiskey a Silvestr zas zvukem rachejtlí z právě vyskleného okna. Ne, Filth není úplně špatný film, jen jsem ho chtěla mít vážně ráda. ()

Snails

Čekal jsem krimikomedii s antihrdinou. Dostal jsem něco, co si představuju jako čistý skotský vývar. Bruce "Robbo" Robertson je pěkná svině. Není ale jediný. Musím přiznat, že jeho sviňáctví a prasáctví mě bavilo. Nemorálně zábavná je hlavně první část filmu. Trochu jsem se obával, že s příbívající vážností a Robbovým sesypáváním se přestanu bavit, ale vůbec tomu tak nebylo. Část kdy Robbo přestává mít kontrolu je taky skvělá. Mimo jiné má film i skvělý soundtrack, výbornou kameru, je logický a všechny akce zde mají svoji reakci. Doporučit ho můžu pro: skotština tuhá jak podrážky baťových polobotek, celé osazenstvo nejlepšího policejního sboru ve Skotsku, James McAvoy válí, hudba, kvalitní hláškování. ()

Mikino00

Film bez děje, avšak se zkaženým McAvoyem v čele, ten svého sviňáka neboli zkažené člověka, způsobujícího ostatním jen problémy, zahrál na výbornou, jeho postupný rozklad osobnosti jde až do extrému. Sledování tohoto procesu je místy zábavné, jindy zase nepříjemné, sympatie si jako postava rozhodně nezíská. Tyto segmenty baví a zasluhují si pozornost, jenže dohromady se vlastně divák nic nedostane, v podstatě sled scén, což je škoda, potenciál by tady byl. ()

H4ku11

Veľmi svojské, na normálne pomery a pre normálne povahy asi nič moc. Ja som však bol zaujatý od prvého momentu až do konca. James McAvoy sa v tom Robertsonovom posranom živote dosť vyžíva, tak dúfam, že to len hrá tak vynikajúco. ()

simply

Zatím nejlepší výkon Jamese Mc Avoye. První polovina filmu byla naprosto geniální a strašně mi připomínala Trainspotting. Nicméně, druhá vážnější půlka filmu už mi tak nesedla. ()

zelvicka.

Komedie? Temnější film mě už dlouho nepotkal. Asi je to v mým založení, že sociopaty absolutně nesnáším, a tudíž mě film o jednom z nich jen znechucuje a nedovedu si ho užít. ()

Phorbo

FIlm není moc o případu, který se tam řeší. Je to o drogách, o děvkách, o chlastu, o nemorálnostech a hlavně o zmrdství hlavního hrdiny, kterej je prošpikovanej hovadismem až z toho bolí hlava. Jenže v kombinaci se skvělou kamerou (někdy sice ty záběry stojí za prd a jsou nejvíc klišé, které nevidíte nikde jinde, než u nevytočených režisérů) a s tím hrozným skotským přízvukem, který tak žeru, vyjde z toho docela slušná zábava. Výsledek, tedy není nic moc, ale mě se ta kombinace toho všeho líbí a bere mě. ()

Santino7

Ako tu už niekto písal, Filth hrá s divákmi nečestnú hru. Tvári sa inak, než akým v skutočnosti je. Začína to humorom, ktorý je dosť na hranici a niekedy až ďaleko-ďaleko za hranicou nevkusu (hoci niekedy som sa aj schuti zasmial, to nepopieram). Bruce Robertson nie je práve poctivý policajt, vyžíva sa v manipulácii iných, má tolerantnú ženu, šňupe, kvôli povýšeniu hrá nečestnú hru na oddelení. A v tom všetkom vyzerá neohrozene. Alebo nie? Približne v polovici (keď som si na ten štýl humoru už horko-ťažko pomaly zvykal) nastáva zásadný zvrat, a film rázom prechádza do vážnejšej nôty. Spočiatku sa mi tá zmena nepáčila, no postupom času mi to vlastne až tak neprekážalo. Možno preto, že James McAvoy vo svojej roli naozaj obstál na výbornú, utiahol to viacmenej celé sám, ostatní príliš priestoru v podstate ani nedostali, bola to sólová hra. Lenže niečo mi tam predsalen chýbalo, niečo, čo ani neviem presne pomenovať. Film je rozdelený na dve časti, ktoré sa zásadne líšia, sú na približne podobnej kvalitatívnej úrovni a zároveň sú neporovnateľné. Neviem, aký bol presný zámer, to je však u dielach Welsha asi bežné. 70% ()