Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

Koryntos

Feťák, překupník, šílenec, úchyl, hovado, hnusák!!! No a podle tohoto je to kdo??? No přece milý policista a můj novej oblíbenej bastard, proti kterému je i slon se svým verzajkem, jenom pozérskej břídil. Bingó! Moje nové milounké hovádko, které všechny kolem sebe učí, že život je jen hra a na tu hru i sám dojede. Byl to mistrovský koncert hnusu pro oko a zvučně lahodící majstrštyk pro ucho. Ano, ano milí přítomní po tomhle filmu vím, zcela s jistotou, že jsem zvrácená, když se mi něco takového líbí. Slibuji a přísahám, že se začnu léčit. Nejlépe u toho psychiatra s mega obrovskou lékovkou pilulí, mňam, žéééé. ()

vyfuk

Chlast, cigáry, drogy - Irvine, jsi to ty? Welshova tvorba je vskutku v mnoha věcech zajímavá. Na nic si nehraje. Celý film byl pro mne něco jako nová verze Trainspotting, akorát v novějším provedení. Tak moc mi film připadal bizarní a triviální až jsem se musel smát i tomu skotskému přízvuku. McAvoy odvedl další skvělý herecký počiny, který byl pravda víc než rozporuplný, ale úžasný. Celý film vás drží v tom, že musíte soucítit s hlavní postavou, ale zároveň ji tak trochu nenávidět. Ke konci filmu si napůl připadáte, že je všechno v pořádku, ale zároveň v sobě držíte smutek. Posledních deset vteřin filmu už bylo tak... tak... super a zároveň na nic, až jsem se smál. Tenhle film je hříčkou filmografie, ale zároveň tak trochu jejím klenotem. ()

haluska11

tak toto byl silný bizár, svým způsobem připomínající V Bruggách. černý humor, brilantní James McAvoy a skvělý soundtrack potěší. zkoumání (nejen) mužského ega a sílící deziluze je fascinující, ve výsledku ale film dává poněkud smíšený dojem. možná za to může zvláštní konec a nevyrovnané střídání stylů humoru ze záchodového přes penisový až k serióznějším psychologizujícím kouskům. většinou ale převažuje brutalita, a tak jde o vcelku záživnou krimi/komediální zkušenost. ()

Autogram

Celkom slušne sa to rozbehlo, ale po rôznych neslušných návrhoch, čo bolo ešte fajn, film nadobudol veľmi neslušnú až nedôstojnú formu. Príbeh, hlavný hrdina aj jeho okolie sa dostalo do chaotických pomerov a pre diváka z toho vznikalo niečo nechutné a nepozerateľné. ()

Ramones77

Teda knihu jsem nečetl, ale film mě ohromě zklamal. Líbil se mi snad jen ten soundtrack. Na to, že to má být komedie, tak jsem se nezasmál asi ani jednou... a to u mě nebývá zvykem. Opravdu si budu muset sehnat tu knihu, páč věřím, že bude o dost lepší než film. ()

JančiBači

Bruce Robertson je bezcharakterná sviňa ktorej sa rúca vlastný život. Pri svojom páde na dno terorizuje svoje okolie svojou arogantnosťou a intrigami. Je zhýralý, úchylný a rád ubližuje druhým. Jeho osobný život je v ruinách a on holduje alkoholu, drogám a čoraz viac sa prejavuje jeho schizofrénia. Jeho bizarné predstavy a halucinácie sa zhmotňujú. Kolotoč intríg a špiny sa roztáča a pád na dno sa nezastaviteľne blíži. Irvin Welsh po Trainspottingu znovu boduje ďalším zaujímavým príbehom, z ktorého sa občas obracia žalúdok. Filth je bizarný film, no presne taký ako aj život Brucea Robertsona. Je naozaj veľká škoda že pri skvelom námete a pri výborne zvládnutej réžii doslova zaostáva výkon Jamesa McAvoya. Kvalitná filmová úloha obsadená nemožným hercom. McAvoyho herecké tápanie pripomína skôr paródiu na Gerarda Butlera alebo Russella Crowea. Poriadny herecký výkon hlavnej postavy je to čo filmu veľmi chýba. Záverečná pointa by možno bola ešte presvedčivejšia. ()

Lottr

První půlka filmu je docela slušná, prasácká komedie o jakémsi morálním úpadku jednoho policajta. Čuňárnama se tam nešetří, má to celkem spád a vůbec to působí nekonvenčním a zajímavým dojmem. Za 4*. Druhá půlka pak naprosto změní žánr do jakéhosi feťáckého, psychoidního a zmateného dramatu, které docela nudí a ani zdaleka nebaví tak, jako první půlka. Za 2*. Závěr sice malinko překvapí, nenudí až tolik, ale neustále tomu něco chybí, nebo je tam možná něčeho až příliš, vlastně ani sám nevím. Za 3*. Když udělám průměr, čisté 3*. James McAvoy ukazuje, že umí hrát ve více polohách a snad se s ním máme do budoucna ještě na co těšit. Jamie Zvoneček je zase ten zakřiknutý hošík jako vždy a nudí už jen svým věčně stejným obličejem. Moc velká škoda toho potenciálu z první půlky. Kdyby si film zachoval ten náboj a vtipnost první půle, určitě bych si ho pamatoval déle než dva dny jako teď. ()

greath

Keď už nikto netočí dobre komédie tak ešte stále je tu britský humor. Je trochu svojský, ale v poslednej dobe má baví asi najviac zo všetkých. ()

P1tr

Zpočátku divoká filmová jízda, která neskutečně baví a která by byla velice dobrým filmem, pokud by tento nastavený kurz udržela a nesnažila se nabídnout hlubší rozměr o který dle mého divák, který se na základě ukázek a premisy rozhodne na film podívat totiž nestojí a snaha náhlednout více do duše hlavního hrdiny a odhalit jeho závažné problémy a racionálně vysvětlit jeho chování film zabrzdí a posune ho do zcela jiné a depresivnější roviny, která vzhledem k ujetému začátku působí nepatřičně a najednou se zdá, jakoby se odehrával odlišný snímek. Ačkoliv se tedy na první pohled jedná o šílenou jízdu a komedii, měli tvůrci větši ambice, což se cení, jen je škoda, že tentokrát to nevyšlo a nevznikl příliš dobrý výsledek. ()

venca163

Já jsem si od jejího prvního záběru hned řikal, že je to vlastně docela ošklivka =). Úvod stylem Madonnina poskoka, jen takový trochu hrubší, spád vydrží, pak se trochu přitemní. A James McAvoy to drží dost slušně. Já mam pro tyhle breakdown přiběhy slabost. (85%) ()

Firebug

Psychedelický herecký koncert McAvoye. Čekal jsem ale popravdě více než jen to. Filth se zpočátku tváří jako černo humorný příběh exemplárního hajzla, který to díky absenci veškeré morálky dotáhne hodně vysoko a všem okolo tím vytře zrak. Funguje humor, napětí a u mě konkrétně i očekávání, že se všechno pořádně zvrhne buď do absolutní černočerné tragédie, či do glorifikace hlavní postavy a tím i ke kritice společnosti, ve které se dokáží prosadit jen bezcharakterní zmetci. --Od teď lehce SPOILER-- Bohužel se nestane ani jedno a snímek celkem očekávaně (no, kdo hned ze začátku u těch prostřihů na jeho ženu něco podobného nečekal?) překulí do existenciálního drama s postupným (ale absolutním) rozkladem osobnosti. --KONEC SPOILERU-- Mám dojem, že podobných snímků jsem viděl už dost... Žádné velké překvapení se nekoná a 3.5* zaokrouhluji na 4* díky sugestivním hereckým výkonům a sem tam nějakému dobrému režisérskému nápadu. ()

Maynard.

Dávat tohle do jednoho pytle s Trainspottingem je zvrhlost! :o) Tenhle film se snaží být za každou cenu vtipnej, ale na mě to rozhodně nezabralo. Koment píšu cca 5 dnů poté a už teď nevím co mám psát, páč je tenhle film už dávno pryč. Sranda je poslouchat skotskej přízvuk, to je vážně masakr. Už se nedivím, tomu, že sem svýho času v Dublinu (což samozřejmě není Skotsko) nerozumněl skoro ani pozdravení místního rodáka. To kdybych byl někdy ve skotsku, tak bych si snad pro boha neobjednal ani pifko :o). Jo a to je asi tak všecko o tomhle filmu :o)) ()

Sdoom

Čekal jsem našlapanej s ničím se nepárající nářez, což už se film ostatně snažil navodit v traileru. No, dočkal jsem se jen částečně. Některé hlášky a scény jsou fakt cool, ale postupně to sklouzávalo do absolutně nečekaného patosu, který mě opravdu v takovém filmu akorát otravoval. Tohle prostě tvůrci nezvládli, to ať se na mě nezlobí. Takže 3 hvězdičky je maximum, co můžu dát. (HD, orig.) ()

SG-1

"Mám se vzdát povýšení kvůli zamordovanýmu Japončíkovi, co žere suši a zpívá karaoke?" -Bruce Robertson- ()

kenkaku

To byla zase hovadina... nechápu a to vůbec většinu hodnocení na csfd. Krom celkem schizoidně brutálního zvratu v poslední třetině filmu nestojí vůbec za řeč. Téměř lituji, že jsem to viděl. ()

sedm.1

Sviňák Bruce Robertson, Dom Hamingway. Dom Hamingway, sviňák Bruce Robertson. Dva filmy pojednávající prakticky o tom samém, a přesto by mohli být asi jen těžko rozdílnější. Oba dva filmy tedy nemají téměř žádnou zápletku, oba dva filmy se soustředí pouze na vyzobrazení a zachycení nitra svého hlavního hrdiny a oba dva filmy umožňují předvést představitelům svých postav svůj maximální herecký um. Hlavní rozdíl, ovšem zároveň vlastně i problém u jednoho z nich, každopádně spočívá v tom, že zatímco Lawův Hamingway je opravdu zábavná, neřízená střela, která vzbuzuje veskrze sympatický dojem a vyvolává pocity, že ikdyž divák ví, že jde v podstatě o pěknýho neřáda, tak mu lze jen těžko nedržet palce a nepřát mu, ať se konečně i na něj usměje trocha toho štěstí, tak Sviňák Jamese McAvoy působí prostě jen jako pěkně zasranej sviňák, který sice také vzbuzuje jisté emoce, ovšem rozhodně už ne tak sympatické, to je fakt zkrátka jen hajzl, co si posral život, sere si ho svou zkurvenou povahou dál, a tak někomu takovému držet palce jde jen stěží, natož s ním pak jakkoliv sympatizovat. Herecky to pak McAvoy zvládl sice taky na výbornou, ale byl v té roli snad až natolik přesvědčivý, že mě až odpuzoval, a to taky není zrovna dvakrát dobrý. Navíc, zatímco Hamingwayovi „trampoty“ byli zábavné, výrazné a působivé, ty Sviňákovi byli jen přehlídkou nevkusu, zmaru a pokroucených lidských hodnot jedné nepříjemné, zkažené trosky. Snad tedy jen po stránce dramatické a atmosférické na tom byl Sviňák líp, ale jinak mě ten film bohužel nijak neoslovil, nepobavil a nezaujal. ()

Dromed

Irvine Welsh opět nezklamal a Filth jede ve stejné koleji jako Trainspotting a Acid House. Ja ten Skotský svéráz miluji. ()

Wicky

Trailer byl tak našlápnutej až jsem se potil. Na první pohled (trailer!) vynikající ukázka stylové černé komedie. Ale právě ta stylovost tomu nejvíc chybí. Scény na drogách fajn, scény se sexem nuda. Celkově nevyvážený film. Tam kde mě v kategorii černá komedie loni ohromilo Sedm psychopatů tam mě Sviňák / Prasák zklamává. McAvoy dobrej, ale ne skvělej jak jsem očekával. 60% ()

korndaddy

Film chce být nečím víc. Mám pocit, že hlavním smyslem tvůrce bylo udělat z filmu kult. Podobně jako Trainspotitng (asi i vzhledem ke spisovateli) chce snímek být nečím nový, unikátní, ale jediný co zde bylo unikátní byl McAvoy, poslední třetina filmu a soundtrack. Nic jiného na snímku není, co bych si pravděpodobně pamatoval do budoucna. ()