Ragtime

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.  Ragtime - neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává "hlavní" figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou... Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich. (oficiální text distributora)

thunnus

Pro mě rozhodně lepší než třeba Amadeus. Vše dává celkem smysl a s postavami se dá soucítit. Jen kdyby hudba byla trochu lepší a akce trochu přibylo. ()

Brylin

Po popisné první polovině dostal film spád a druhá, dramatická půle utekla jako voda. Sledoval jsem zajímavý příběh muže, který byl na svou dobu příliš hrdý a až příliš toužil po spravedlnosti za každou cenu. Užíval jsem si vynikající herecké výkony zejména Jamese Cagneyho, Elizabeth McGovern a H. E. Rillinse Jr.. Byl jsem svědkem krásné kamery a skvěle sedící hudby. A v neposlední řadě jsem se těšil z režie Miloše Formana a zdařilé výpravy. Téma mě ovšem tak nezaujalo a snímek mě neoslovil natolik, abych vůbec přemýšlel o nejvyšším hodnocení. Hlavně kvůli tomuto faktu a nesourodé první polovině filmu dávám necelé čtyři hvězdy. ()

hemul

Nie je veľa takých filmov, ktoré keď skončia, neodídete z kina a dopozeráte ich až po posledný titulok. A sú aj také filmy, keď zostanete ticho sedieť ešte dlho potom, ako titulky skončia. A napokon, aj také filmy jestvujú, o ktorých premýšľate ešte niekoľko dní potom, ako ich uvidíte. Sú to filmy, ktoré sa dotkli pravdy. Ragtime patrí medzi ne. Všetky Formanove filmy sú pravdivé, niektoré ako karikatúry, niektoré ako portréty. Ragtime je široké plátno, ktoré ako keby namaľoval Rubens, alebo Goya, či Bruegel. Dívate sa naň a kdekoľvek sa pozriete, nájdete pravdivý živý príbeh. Forman by nikdy nemohol natočiť také dielo, keby zostal v Čechách. Toto totiž nie je laskavá komédia, v ktorej sú nakoniec všetci svojím spôsobom aj tak dobrí. Taký obraz je falošný, aj keď v českých filmoch veľmi obľúbený. Forman je pravdivý. Jeho filmy nemajú happy end. Ponúkajú však katarziu, a to je viac ako happy end. Žiadne umelecké dielo, ani kniha, ani opera, ani film, nikdy v histórii ľudstvo neochránilo od katastrofy, ani nijako nepoučilo. Ale keby nejaké umelecké diela mali na také poslanie nárok, tak Ragtime by medzi ne určite patril. ()

Gastovski

Tady je hodnocení velice těžké. Velmi pomalý začátek, jehož tempo vydrží až do druhé poloviny, celková roztříštěnost děje (např. příběh židovského obchodníka) a strašná délka. Proti tomu dobře rozehrané drama, které se ale dostavilo v posledních 30 minutách a významným plusem je také velmi dobře vyobrazená atmosféra té doby. Čisté 3* ()

goniss

Stáhla jsem si ho kvůli Nicholsonovi. Který tam skoro ani nebyl mimochodem. Ale větší absurdní drama jsem ještě neviděla. Boží.. ()

Akana

Forman v tomto opomíjeném filmu řeší podobné otázky jako v pozdějším Larry Flintovi: demokracie, právo, spravedlnost a její meze i cena. A stejně jako Larry Flint trpí i Ragtime mírným podchlazením. Všechno je bravurně natočené, ale jaksi neosobní. Snad je to dějovou roztříštěností první půlky, v níž mi smysl předimenzovanosti některých linií trochu uniká. Ale možná jsem jenom nepostřehl jejich symboliku. Nicméně Forman ani tady nezapře skvělého filmového vypravěče, který se poctivě a se zaujetím vrhá do každého svého projektu. ()

strikeman

Nejslabší Formanův film z těch, které jsem dosud viděl, ale v plejádě snímků různých režisérů na toto specifické téma určitě jeden z těch kvalitnějších... 70% ()

Radek.SCH

U Formana mi vždycky vadila jedna věc, a to, že je nudný. Teda myslím tím jeho filmy. A že si volí téma, které mě ne vždy zaujme. ()

S.Dedalus

slabší čtyři hvězdičky ragtime není špatný film ale přece jen se dalo z předlohy vytěžit daleko víc útržkovité vyprávění působilo až roztrhaně a především mi chyběla ona magická atmosféra vytvořená mícháním fiktivních a historických postav a událostí jinak odvedl forman solidní práci ()

Topolos

Smutný film, ve kterém je skvěle vystihnuta atmosféra doby. Děj se pomalu vleče a sem tam se objeví nějaký ten rozvod, vražda a rasová urážka. Propletené osudy mnoha smutných lidí, jimž vévodí mladý Walker, kterému banda buranských bělochů nas*re do auta. On v honbě za spravedlností začne páchat zlo a nakonec obětuje sebe a všechny na kom mu záleží. Film je celkově bravurní, jen se stopáží to Forman mírně přehnal. ()

Miki68

Bohužel, film považuji za jedno ze slabších děl mistra Formana (ještě např. Taking off). Ale na druhou stranu není vůbec lehké převést na plátno tak emotivní a vícevrstvou knihu, jako je Ragtime a ještě se navíc co nejvíce držet předlohy. To, že filmu dávám jen 3* je ale možná jen tím, že Ragtime patří už dlouho k mým oblíbeným knihám a ve své hlavě jsem si ji už několikrát "zfilmoval" úplně jinak, než to udělal pan Forman. ()

Joeey

I přes dokola omílanou značnou nesourodost děje si mě tenhle film získal. Film o tom, že si člověk nemůže být nikdy ničím jistý. Při sledování jsem ty 3 dějové linie nijak neřešil, vstřebával jsem film tak, jak šel... Jestli se ty příběhy někde protly (a v čem), to mi možná uniklo, nicméně pro mě je hlavní výpovědí tohoto filmu ukázka síly nenávisti, pokrytectví a moci, níž je celá podívaná šokujícím způsobem zakončena. ()

Gabretta

Začátek se mi líbil moc - ta roztříštěnost dějových linií. Ale po jejich protnutí/spojení už jsem se přemáhala k dokoukání snímku. Konec pak všechny dojmy z předchozího úplně potlačil - hraní na rasovou notu ano, ale tady už mi to přišlo moc křečovité. Chválím za hudbu - ta byla perfektní. ()

tranquill

Takové zvláštní, nevím, zda šlo především o přetrvávající rasismus nebo o "hrdinství" jednoho člověka, který si jde za svou pravdou (nelze však pominout sobeckost vůči svému potomkovi...). Zpočátku je tam více dějových linií, ale po polovině dlouhého dramatu již převažuje rasisticko-hrdinský motiv, a proto to na mne nakonec působí trochu rozpolceně. ()

=macik=

Evidentne nekdo necetl Doctorowovu knihu, podle ktere byl film natocen. Ve filmu (a v podstate stejne tak i ve knize) se stavi na trech zakladnich dejovych liniich, ktere se vzajemne prolinaji a na prvni pohled spolu prilis nesouvisi, opak je ale pravdou. Vzdy je lepsi precist si knihu, pak film. 5* nedavam prave kvuli jiz zminovanemu minimu hudby... ktera by se zvlaste k tomuto snimku (uz podle jeho nazvu) obzvlaste hodila. S nominacemi na Oskary taky souhlasim, v tomto pripade jsou na miste. Pozn.: film se neodehrava ve 20. letech minuleho stoleti, ale na jeho pocatku a v nasledujicich letech az do 1. SV. ()

BDMarty007

Tento Formanův film trochu zůstal za mým očekáváním. Předností je schopnost v úvodní a střední fázi filmu udržovat určité napětí, ač se toho vlastně moc neděje. Paralelní rozvoj 3 různých příběhů, které se evidentně někde mají protnout je sice zajímavý, ale v podstatě zbytečný. Moc jsem nepochopil, proč vůbec byla do příběhu zatažena linie žárlivého manžela povrchní herečky a i role filmaře a jeho dcery. Opět z hlediska hlavního příběhu velmi okrajové. Ač je tedy film poměrně dlouhý, hlavnímu příběhu není věnováno zas tak moc času a chvílemi je vyprávění až příliš zkratkovité. Za jedno vidění to určitě stojí, ale asi by bylo daleko zajímavější si přečíst knižní předlohu. ()

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)