Ragtime

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.  Ragtime - neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává "hlavní" figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou... Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich. (oficiální text distributora)

sramek07

Z řemeslného hlediska to špatné není. Těžko říct..možná trochu nudné a nezáživné..ale na nejnudnější film všech dob - Kmotr II, to nemá, přátelé! ()

Romivoe

Formanovo filmy jsou pro mě celkem náročné na sledování a to i kvůli tomu, jak jsou dlouhé. Avšak nenudím se u nich. Film s podobným tématem jsem neviděl, a nebo jsem již na něj zapomněl, a proto jsem s tímto snímkem spokojený. Zdlouhavé, ale dobré. ()

Bohaatstvo

Řekl bych, že mě trochu nesedí náhled čechoameričana na výsostné prvky amerických reálií. Zdá se mi poněkud troufalé, vyprávět příběh čistě americký a navíc pro Američany, pokud jsem ze střední Evropy. Ale to bude rozdíl mezi mnou a Formanem. ;-) ()

honza.g

Tohle nemělo chybu, příběh má spád, není přímočarý, pro toho, kdo nezná knihu, není předvídatelný. Líbí se mi, když se jednotlivé dějové linky proplétají, ale ne tak, aby až jejich souběh dal filmu smysl - tedy ty vedlejší linie vlastně nejsou vedlejší, ale současně nejsou nezbytné k pochopení té jakoby hlavní, nejdramatičtější. Spíš dokreslují dobu. A řemeslo filmařské také skvělé, od kamery po herecké výkony. Reálie jsou uvěřitelné, odpovídají mé představě o stavu USA v té době, např. jak ruský žid zakládá filmový průmysl. Bohužel neznám historii tak detailně, abych posoudil možnost, že by se v té době našel černoch tak slepě věřící v rovnost nejen před zákonem, ale i v běžném životě. V kontextu segregačních zákonů v jižních státech a realitě o 50 let později (kdy Ku Klux Klan neožil jen tak z ničeho nic, bez podhoubí) se chování hlavního hrdiny jeví jako naivně riskantní. Ale věřím, že autoři předloh tu atmosféru v tehdejší společnosti znali z dobrých zdrojů. Jediná piha na kráse - hlavní hrdina se nějak moc rychle vyvinul v gangstera s velmi vysokou inteligencí a s přímo geniálními nápady. 90% ()

ravo2

Jak tady někdo může napsat, že se děj odehrává ve 20. letech? Končí to informací o vyhlášení války. 1. světová válka vypukla roku 1914 a USA do ní vstoupilo roku 1917. Že by mysleli 2. světovou válku? Ford T se vyráběl od roku 1908. Theodore Roosevelt byl prezidentem v letech 1901 až 1909. Charles Fairbanks, jehož postava viceprezidenta se ve filmu objevila, byl viceprezidentem v letech 1905 až 1909. ()

Sejkorka

Dobré tenhle film vidět, neboť je to klasika mistra Formana. Jeden z nejméně známých Formanových filmů. Panorama americké skutečnosti na začátku 20. století podle románu E.L. Doctorowa. Příběh černého pianisty Coalhouse Walkera Juniora, který se stává obětí rasistického pronásledování. Pod vlivem těchto zkušeností se vzdává slibně započaté kariéry a spořádaného rodinného života, aby se přidal k teroristické organizaci. Zaujme mlaďounká Elizabeth McGovern v roli prostoduché krásky, ze které se nakonec stane herečka. Pozn.  někde jsem četl, že Forman musel film o 20 min zkrátit. Myslím, že tam chybí např. situace, kdy se Coalhouse Walker jr. dá k teroristům. Třeba jsem nedával pozor, ale najednou se objevili u hasičárny a zahájili první útok .... ()

Mikvinde

V 90. letech, po pádu železné opony, běžely i odpoledne v televizi takové skvosty, jako Formanovy filmy, viděl jsem tento film poprvé a dodnes cítím ten dojem a pocit z něj. Tenhle film má mnoho rovin, není jen ploše o rasismu, ale o lidské nátuře a kolektivním myšlení v určitých situacích. Existuje určitě mnoho jiných vážných i komických forem eskalace, ale tunhle považuji za příkladnou a nebojím se tvrdit i edukativní. Proto mě mrzí, že tenhle Formanův film není tak známý, jak by si zasloužil. Což se dá otestovat humornou poznámkou, že je to příběh o hovně. ()

jirikzaboj

Možná mírně nedoceněný Formanovo snímek, který se zabývá důležitými tématy u různých škatulkovaných postav a vytváří uměleckou demonstraci a tentokrát trochu vychýleněji v americkém stylu počátku 20. století, kdy filmu sluší veškeré kulisy a také dobová ambientní ragtime hudba. V půlce se film převtělí do konfliktu, ve kterém jsou jasně nastolené výtky tehdejšímu systému a jeho klíčovým změnám k prosperitě společnosti. Opětování pomsty není správná cesta. Hrdost předchází v zatracení a znevážení základních pilířů rasového novodobého postavení. Přesto je privilegovaná společnost bělochů přesvědčena o svoji vlastní spravedlnosti. K pokojnosti a mému uspokojení chyběla ucelenost celého filmu, jako takového. Ale rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)