Ragtime

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.  Ragtime - neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává "hlavní" figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou... Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich. (oficiální text distributora)

Atron

Viz komentář od Jack.Pott a já bych jen dodal, "čím víc se s hovnem mažeš, tím víc smrdí". Jinak mě ale až zaskočilo, jaká je to nuda, čekal jsem více. ()

Fosgo

Společenská freska amerických dvacátých let dle stejnojmenného románu E. L. Doctorowa. V několika rovinách příběhu se odehrávají občas nudné a dlouhé „rodinné a partnerské vztahy “ (které filmu více uškodily než pomohly ) , avšak jedna rovina ostatní předčila a filmu dala náboj – konflikt černého mladíka s bílým rasismem a nepřátelstvím. Tímto rozměrem se film stává silnou výpovědi o spravedlnosti, svobodě a především důstojnosti lidské osobnosti, která v postavě mladého černocha je dovedena až do extrému – násilné zločinné msty. Myslíme si , že jeho zloba je oprávněná, jenže forma už silně kriminální ….. jak zůstat člověkem přes vše příkoří? A jaká míra msty je ještě únosná? Forman, především v USA, vesměs točí filmy o výlučnosti , jeho hrdinové při překračování společenského úzu testují hranice svobody. ()

Wacky14

Formanův snímek o diskriminaci černochů ve Státech. Myslím si, že ze začátku se může zdát nepříjemné prokládání dvou spolu nesouvisejících dějových linií, ale v průběhu se to příjemně prolne a přestože je film nakonec docela dlouhý, užíval jsem si ho až do konce a musím říct, že i samostatné herecké výkony působí příjemně. Už jen protože je to Forman doporučuji shlédnout. ()

FrankieSin

Miloš Forman v plnej sile. Ale bohužiaľ, vynaloženej zbytočne. Absolútne nesúrodý, zbytočne rozťahovaný a nudný film. Pri jeho sledovaní som mal pocit, že netrvá uvedených 126 minút, ale asi 4 hodiny (a to extistuje ešte takmer 160 min. verzia). Hlavným kameňom úrazu je fakt, že Forman začal veľmi plytko vykreslovať množstvo postáv, ktorých príbehy nebol schopný prepojiť a vytvoriť medzi nimi súlad. Prvá polovica filmu sa venuje osobám a udalostiam, o ktoré druhá polovica nijako významovo nezakopne. V podstate sa istým spôsobom vynegujú a divák má tak pocit, že vzniká "film vo filme". No napriek týmto výrazným negatívam ponúka zaujímavé autentické kulisy a zopár hereckých výkonov, ktoré ma ako-tak držali pri živote. ()

lukas11the

Tento film mě i přes svou poměrně dlouhou stopáž bavil. Příběh je silný a vede k zamyšlení. Nejvíce se mi líbí, že se v příběhu protnou všechny postavy i mezi sebou. (jak říkali stáří Řekové: "Všechno se vším souvisí. ") a v tomto snímku to platí doslova. Velmi úžasné herecké výkony, obzvláště postava šílence je záhrána bravurně a věrohodně. Pokud je pravda, že Miroslav Ondříček tento film natočil celý pouze na jeden objektiv (ohniska 40mm) tak klobouk dolů. A i kdyby to pravda nebyla. Tak ten snímek je z kamerového hlediska zajímavý. Kamera krásně podpořuje režisérův záměr. ()

brasek

Ragtime - roztrhaný čas. Presne to sedí k tomuto snímku, roztrhaný dej, so slabou atmosférou a bez zaujímavých momentov. ()

kolly13

Pohleďte na snímek s pěknou stylizací, dialogy, herci, kamerou ... a bez děje. Chápu, že je to trochu průlomový snímek a některé scény jsou legendární, vyjadřuje se k citlivým tématům. Ale mne to prostě nechytlo. ()

Fender

Myslím si, že by si tento Formanovský snímek zasloužil mnohem lepší hodnocení, protože je to opravdu skvěle natočené a má to silný příběh, který ostatní malé příběhy proplétá v jeden velký. Výborná je zde také hudba Randyho Newmana, škoda, že nebyla dostatečně více oceněna. Pro mě se tento film rozhodně řadí mezi nejlepší Formanovy filmy. ()

jjjerry

Necítil jsem v tom Formana. Místy jsem se nudil. Skvělý Howard E. Rollins Jr. Jako celek to na mě nefunguje. Kostými a dobová atmosféra perfektní. ()

PTuranyi

Výborný príbeh zobrazujúci koniec 19. storočia v USA, ktorý je poskladaný z čriepkov príbehov rôznych ľudí ale spája ich jedno miesto a príbeh hrdého mladého černocha, ktorý si vyberie ťažšiu cestu aby sme videli skrytý rasizmus v spoločnosti. ()

sarianna

Je to celkem dobrý film, jenom stopáž mohla být na můj vkus o něco kratší. Ale i když je to dobrý film, měla jsem pořád takový pocit, že tomu něco chybí. Nevím přesně co,ale něco prostě chybí. ()

robbez

Napřed to na mě působilo jako panoptikum podivných postaviček v době a prostředí, které mě nijak nezaujaly. Pak se ale začal rýsovat silně emotivní a napínavý příběh. Je zvláštní, jak určitá událost může člověka přivést k netušeným koncům. Chudý židovský kreslíř po odhalení nevěry své ženy odejde z domu a stane se úspěšným a bohatým filmařem. Úspěšný černošský klavírista objeví hovno na sedadle svého auta a ve svém zatvrzelém boji za spravedlnost končí jako šéf teroristické bandy. Cesty Páně jsou zkrátka nevyzpytatelné. ()

BlackVelvet

Krasne propleteny pribeh, poukazujici na nepravosti, dvoji moralku, chtic, chamtivost, skryte motivy - ale i na hrdinstvi, schopnost bojovat za velke zmeny, ochodut obetovat se....tempo je pomalejsi, ale krasne to do sebe zapada. Rozhodne to neni jednoduche tema, knihu jsem tedy necetla, ale film rozhodne neni chaoticky, i kdyz ma nekolik urovni a ne zrovna jednoducych pribehu. O ere tzv. ragtime jsem do ted moc nevedela, a mam moc rada historicke filmy, kde se clovek i neco dozvi. Konec je myslim krasnou ukazkou rasismu te doby, tj. hlavni hrdina nedostal ani sanci spravedliveho soudu - kdyby sel po tech schodech bilej, tak rozhodne asi neni zastrelenej. Usmevne jsou take policejni praktiky te doby, to je asi to jedine opravdu humorne na celem filmu, kdy clovek nevericne krouti hlavou. ()

skok01

Vynikající dílo, Pan Režisér opět nezklamal Snad jen jediná poznámka (když si vypůjčím a trochu obměním slova klasika): ...dobro prohrává a zlo žije... ()

carnacv

Knihu jsem nečetl, přesto si však troufnu říci, že by si scénář zasloužil proškrtat. Četnost událostí snímku spíše škodí, zejména pro ty, kteří vůbec nemají šajn, že je film točen podle knižní předlohy. V tomto ohledu pak snímek působí chaoticky, přičemž je též dosti nudný, neboť lze jen s obtíží vysledovat, co nám chce režisér sdělit. Uvedenému pak svědčí prakticky promrhaná úvodní hodina, která nebyla-li by, či by byla proškrtána, posunula by snímek do naprosto jiných rovin. ()

teckax

Obrovský potenciál se nám proměnil v to, co našel Walker na sedačce svého automobilu. Nuda, nuda, 5 zajímavých minut, nuda, nuda... ()

Gamine

Připadalo mi to jako taková filmová koláž tehdejší mentality a událostí, spojená příběhy několika lidí. Sledovalo se to příjemně, i díky dobrým, pro mě ne moc známým hercům.. Howard Rollins měl opravdu charisma na rozdávání ()

Kivis

Některé dějové linie velmi dlouho působí zbytečně. A ony svým způsobem zbytečné i jsou. Kdyby se film soustředil víc na příběh černého pianisty, byla by to více strhující podívaná. Ale musí mít každý film strhující tempo? Ono to do sebe totiž po těch dvou a půl hodinách, které se občas vlečou, všechno zapadne. Forman se nesoustředil jen na jedno silné téma, ale dalšími dějovými linkami vykreslil společnost dané doby. Třeba příběh bílého malíře působí dlouho docela zbytečně. Ale nakonec dá divákovi přidanou hodnotu. Kam to z ulice dotáhl bílý malíř a kam černý pianista? Ragtime občas nudí, ale nakonec si diváka omotá kolem prstu. Jak silný to byl zážitek, jsem si uvědomil až při titulcích, když se mě přítelkyně, která přišla pět minut před koncem, zeptala, o čem ten film byl. Nedokázal jsem hned odpovědět. Ne, že bych nevěděl, ale nějak jsem nemohl mluvit. Potřeboval jsem to v sobě přežvýkat. Ten film byl o tom, co nejvíc nenávidím. O křivdě a nespravedlnosti. A jako omáčka k tomu ještě řada dalších témat ve vedlejších dějových linkách. A ten závěr... hlavní hrdina na sebe chce strhnout pozornost veřejnosti, ale stačí pár dní, noviny už plní jiné zprávy a po jeho příběhu neštěkne ani pes. Skvělý detail. I tak si pořád myslím, že sestříhání o pár minut by Ragtimu prospělo. Nakonec tedy dávám čtyři hvězdy, ale jedny z těch nejsilnějších. Možná některé nenápadné detaily v těch pro mě přebytečných pasážích ještě docením až při dalším zhlédnutí a pak tam pošlu i tu pátou hvězdu. ()

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)