Ragtime

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.  Ragtime - neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává "hlavní" figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou... Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich. (oficiální text distributora)

Babous

NUDA!!! Dvě a půl hodiny sledovat, jaké bezpráví se děje čerňochovi v hlavní roli, mě vůbec nebavilo. Navíc zbytek postav mi nějak nepřirostl k srdci (i když na to měl moře času). Odpuzovaly mě naturalistické záběry nahých těl i zdlouhavé záběry scén ostatních. Už nikdy více, řekl havran. ()

Vajonek

Zajimavy film, poctive natoceny a zahrany, se silnou hlavni postavou, ktera se pere za spravedlnost, coz je vzdy vdecne tema, zvlast, kdyz ta nespravedlnost je tak do oci bijici jako v tomto snimku a kdyz vychazi z realnych udalosti. Pres vsechno uvedene me film nedokazal uplne strhnout. Kdyz skoncil tak, jak skoncil, uplne to se mnou nepohnulo, coz by si jiste situace zadala (a to se mnou obdobne zavery hnout docela dokazou). Nemuzu rict, ze bych vubec nesoucitila s postavami, to rozhodne ne. Emoce ale podle me tak trochu vytlacila urcita remeslnost, snaha (uspesna) udelat vse, tak jak by se melo, aby vznikl kvalitni snimek (ktery vznikl, ale mozna se trosku zapomnelo na to, vic si pohrat s tim emocnim pusobenim na divaka). 75 %. ()

Han22

Ragtime další z velkých filmů roku 1981, které jsem nikdy neviděl a moc jsem se těšil. Hned od začátku jsem si všiml jaká je to úžasná filmařina. Režisér zachytil počátek 20. století famózně - auta, velocipédy, kočáry, vybavení domácnosti, oblečení, to jak lidi vypadají, jak mluví a přemýšlí, zkrátka do posledního detailu to opravdu vypadá jak kdybyjste skočili v čase o 100 let zpátky. Kamera zachycuje opulentní bály i špinavé ulice New Yorku, hraje stará hudba včetně krásného ústředního motivu. Jen to první půlku byla spíše taková 4* mozaika osudů - středostavovská rodina se stará o černošské dítě a jeho matku, které chce černošský pianista zpět. Mladík se zakouká do lehkomyslné rozvedené ženy, jejíž manžel v žárlivosti zabil sochaře. Pouliční kreslíř zakládá kinematograf. V dobových dokumentech sledujeme další dění. Jeden z těch malých příběhů je černošský pianista čelící rasistickému "vtipu" hasičů marně se snaží dovolat spravedlnosti. A kupodivu se z toho stává nejen hlavní příběh a obžaloba rasismu, ale strhující obléhací thriler, za což musím přihodit pátou hvězdu. Netrpím žádnou falešnou českou hrdostí, ale Forman byl opravdu světový režisér, klobouk dolů co dokázal s partou v podstatě neznámých herců, jedním béčkařem (Dourif) a jedním hercem kterého vytáhl z 20letého důchodu (Cagney). Že tohle nedostalo žádného z Oskarů (výprava, kamera, kostýmy) je ostuda! ()

dopita

Od tohohle filmu sem nevěděl co mám čekat. Snad jen to, že je dost dlouhej. A po shlédnutí musím říct, že určitě není zbytečně dlouhej, je to zkrátka tradičně kvalitní Formanova práce. Je tam spousta dějových linek, který se porůznu spojujou, ale Forman je šikula, takže divák nemá problém se v tom orientovat. Kvalitu dosvědčuje i osm nominací na Oscara. Škoda že film byl takovej propadák, stál na svou dobu neuvěřitelných 32 000 000 dolarů (např. takový Dobyvatelé ztracené archy natočené ve stejném roce stály jen 18 000 000!), nicméně je to na filmu vidět. ()

Frakira

Známí herci, když ještě někteří z nich nebyli slavní, Forman a spousta nadčasových témat k zamyšlení...bylo to dlouhý, ale dobrý. Miloš prostě na co šáhne, to se mu povede, dle mého názoru... ()

wosho

Nezapomenutelná filmová freska mistra Formana. Silný příběh, dokonale vyvážení linie,s gradující režií. Nádherná výprava, přesné obsazení, prostě všechny maličkosti jsou dokonalé. Jediné co u filmu zamrzí, že je velice málo známý, dokonce se dá říci, že je zapomenutý. Což je strašlivá škoda. ()

farfalla

Film Miloše Formana, o kterém jsem nikdy neslyšela, ani nečetla. Ve světě asi také není moc známý, protože na IMDb ho vidělo jenom dvakrát tolik lidí jako na CSFD. Zdá se, že v Americe Doctorowova kniha není velmi známá, ale za koministů ji vydaly skoro všechny státy pod Sovětským svazem. Film mě mile překvapil. New York na začátku 20. století - žádné parodování, přehrávání. Velmi civilní projev herců i režie. Mezi herci je spousta známých jmen, když ještě známá nebyla. Mnozí z nich se proslavili později v americké televizi. Naopak James Cagney jako jako Commissioner Waldo byl známý hlavně jako gangster už od 30. let a ´Ragtime´ byl jeho posledním filmem. Příběh, který se zpočátku zdá být stěžejním se pomalu přehoupne v další příběh a ten zase v další, až se nakonec kruh uzavře a jednotlivé příběhy vytvořily mosaiku zobrazující proměnlivý život lidí nového století. ()

SpaceOdyseus

Zacina to jako pusobiva dobova freska, ktera se nakonec vyvine v slusne drama s teroristama. Obrazove krasne, vypravou rozmachle a skvele gradujici. ()

DannyBoy80

Docela dobře koukatelné, ale první hodina byla snad až úplně zbytečná, s následujícím dějem má pramálo společného. Po hodině se konečně rozjelo to co mělo. Dobře natočené i zahrané, kamera trošku místy pokulhávala. Každopádně příjemný film o předválečném rasizmu v Americe. 75% ()

Piškotka

Film nepředčil má očekávání, knižní podoba mnohem lepší. Děj byl zbytečně táhlý, místy žádná akce nebo náznak posunu děje. Ale myšlenka byla jasná - rasismus, který byl, je a bude, to si musíme přiznat. Co se mi líbilo, tak ten zápal černošského pianisty, šlo mu o správnou věc, ale ze dne na den se to nezmění. Jeho jménem zemřela však jeho milovaná. Bohužel oba věřili ve spravedlnost, pro níž také zemřeli. ()

Disease

První půlka byla hodně doctorowovská, parádní vykreslení doby a hlavně POCITU z ní. Když se pak rozjede hlavní příběhová linka, je to fakt jízda. Holt je vidět, že podělaný sedadlo v autě má podstatně horší následky než pochcanej tepich. ()

dehlie

keby som nevedel, nikdy by som nepovedal, že je to formanov film. celkovo sa mi vymyká v jeho spôsobe tvorby. viacero príbehov v amerike 20. rokov, z ktorých kľúčovým je osobitý boj sporiadaného černocha proti požiarnikovi na základe pomerne malicherného incidentu. herecky sa zaskvel práve onen bojovník Howard E. Rollins Jr., uvedumúci si, že zaň zaplatí daň najvyššiu a policajný komisár v podaní Jamesa Cagneyho. ()

sona123

Zbytečně dlouhé, ale jinak velmi zajímavé drama z doby dávno minulé, ale možná ne až tak minulé, jak by se mohlo zdát. Skvěle propracované postavy, vystupňované napětí, báječně vykreslená atmosféra. Je docela jasné, proč si Forman získal i Ameriku. ()

simply

Podle mě stále aktuální téma, brilantní charaktery postav. Vytkla bych jedinou věc, a to první půl hodinu ta mě vyloženě nudila. ()

Mikino00

Opravdu velice průměrný film, který pro mě překvapivě dělá hrdiny z teroristů, což se mi vůbec nelíbilo. Jinak nemá film moc co nabídnout, ostatní postavy hrají zbytečné druhé housle. Velké plus je, že film se nese na spíše evropské filmové vlně, což z něj dělá pro mě snesitelnější zážitek. ()

bobstock

Klasická filmařina hvězdného Miloše se nezapře s mnoha detaily na přirozené pociti postav dané doby USA těsně před první světovou válkou. Vnitřní nechutná nespravedlnost ve společnosti vedené bílým mužem mě otevírala břišní vředy do velmi bolestných stavů. Skvělé řemeslo s mnoha českými podíly, bohužel však neoceněné. 80% ()

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)