Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

Deus3x

Krásné efekty, vynikající režie, pěkná kamera, povedený scénář, ale nemůžu si pomoct, já jim to prostě nežral. První hodinku se divák v podstatě rozhoduje, komu fandit, aby pak došlo k nevyhnutelnému vyvrcholení, ve kterém nebude uspokojen nikdo. Řemeslně skvěle zvládnuté, ale bohužel mě to nebavilo. ()

Saxos

Pro mě luxusní pokračování příběhu šimpanze Caesara. Teď už i s jeho rodinou i ostatními opicemi z prvního dílu. Zničený svět a první boje mezi společenstvím opic a zbytkem lidí v San Franciscu. Nezbývá nic jiného než čekat na další pokračování, protože Úsvit i Zrození stály za to. ()

rigby

Mohl bych zopakovat komentář k prvnímu filmu z roku 2011 o tom, že se jedná o výborně natočený akční film pro široké masy diváků. Stále je na co se dívat, neustále se něco děje. Efekty jsou dokonalé, divák ani chvíli nepochybuje, že se dívá na skutečné opice. Možná příliš jednoduše přímočaré, ale funguje. Oproti prvnímu dílu se ale jedná vlastně jen o bojování a na hlubší děj nezbývá mnoho místa. A to je velká škoda. Nicméně stále dávám 3+ ()

Scaevola

Po stránce výtvarné a technické je snímek brilantní, přičemž mne zaujala především kamera. Jen nevím, jestli je znakem technologického vývoje či úpadku, že se ve snímku nevyskytuje ani jediné živé zvíře (vyjma koní, pokud jsem správně postřehnul) a ani jediná hmatatelná maska. Problém tkví ve významové stránce příběhu. Ač se zdá, že vinu za ono očekávatelné eskalující střetnutí pokorně nesou opice, jde o lidoopy zcela přijavší lidskost. Takže i když to vypadá, že film se snaží bořit mainstreamový diskurs "všechno zlé učinili přírodě lidé", ve skutečnosti ho ještě více rozdmýchává názorným stavěním právě nebohých lidí do posice nyní potlačovaného druhu... Lidé a opice si vskutku vyměnili svá místa a opět to bylo ke škodě lidí. ()

DjLibnei

Není to zlé, ale již víckrát to nechci vidět... Dívat se na gestikulující / trochu mluvící opice 2 hodiny mi přijde ztráta času! ()

hony23

Žít v míru s tisícihlavým stádem opic není věc lehká, přestože vrchní opičí kápo je kultivovanější, než současný český prezident. Brzy tak dojde k válce, kdy opice střílí ze samopalů a lidstvo je brzy poraženo. No co vám mám povídat, děj je místy slabý a po výborném pětihvězdičkovém začátku film padá až do podprůměru. Zachraňují ho vlastně jen opravdu krásné počítačové animace. ()

Fajung

Oproti jednotke, ktorá bola famózna je to menší pokles. Očakával som to, lebo dvojka málokedy predčí jednotku, zvlášť v tomto prípade, kedy bola prvá časť zvládnutá takmer k dokonalosti a niesla v sebe veľa emocionálnych scén. Každopádne po filmárskej stránke je film zvládnutý bravúrne. Pači sa mi aj to, ako tvorcia dokázali vytvoriť charakteri jednotlivých opíc. Možno mi aj preto tak trochu chýbali vo filme výkony zo strany samotných hercov. Možno to chcelo zvoliť nejakú inú hereckú kombináciu. Ale každopádne spokojnosť a už teraz sa teším na trojku. Videné v kine. 80% ()

esmoke

Mám pro filmovou série o "planetě opic" slabost a s výsledkem jsem spokojen a příjemně se dvě hodinky bavil. Animace a sní "herecké" výkony jsou zase parádní. Děj pěkně ubíhá a na konci se vše dostane do bodu, který již od začátku všichni předem tušíme. 2D titulkyRozpočet: $170miliónů. Tržby: $499,33 miliónů. ()

BlackDart

Hneď na začiatok ma pobavili digitálne srnky, ktoré boli vytvorené hádam aj horšie ako v pokračovaní dospelákov. Neviem prečo bolo ale také veľké haló okolo filmu pretože na mňa pôsobil obyčajne. Na vyplnenie nudného večeru super ale či si ho pozriem opäť, tak to už neviem. ()

marrrrian

Po vizuálnej stránke nie je čo vytknúť, z hľadiska spracovania tiež len máločo. Pri porovnaní so Zrodením sa už nejaké veci nájdu. Rozdiely v kvalite deja, hĺbke (a opodstatnení niektorých) postáv, či scén. Ale na mieste je otázka: Dalo sa od pokračovania očakávať niečo iné? V tomto svetle opičí úsvit nemôže obstáť až tak zle. K podobnému konfliktu by vo vykreslenom post-apo svete určite došlo. Diplomatického a predvídateľného vykľučkovania tvorcov z totálneho masakru, na ktorý mal film slušne našliapnuté je škoda. Opice, ktoré sú v postavení, aby udeľovali ľuďom milosť, sú predsalen úsmevný prvok (sú to predsa opice!!) ...Na druhú stranu verím, že záverečným "skončime boj, ale vojna pokračuje," sme dostali prísľub k pokračovaniu, ktoré bude skutočne veľké, pretože Úsvit planéty opíc je viac ako slušné preklenutie prvotnými konfliktmi k vyhrotenej a doslovnej Planéte opíc. ()

Atten

Kurňa drát, to bylo výborný! Nečekal jsem, že vina bude tentokrát jinde, než na straně lidí, jak tomu bejvá zvykem a celkem mě to překvapilo. Nebylo to zas až tak předvídatelný. Jestli trojka bude v tomhle kurevsky dobrým tempu pokračovat, máme se rozhodně na co těšit. Zatraceně, mám chuť se jít pohoupat na nějaký větvi... nebo si aspoň zastřelit nějakou nasranou/zasranou opici, co pobírá dávky a dělá na ulici bordel... ()

TonoM

Zrození bylo kvalitnějším z dílů, nic méně ani Úsvyt není zlý, ale o jednu hvězdu přeci jen ano. ()

misiaq

po jednotke uplne iny zaner v pokracovani, mam pocit, ze sa z toho dalo vytrieskat omnoho viac, dufam ze trojku uz nenatocia ()

robfi

Přidaná hodnota tohoto filmu spočívá v tom, že máme se šimpanzy 99% společných genů, což si nakonec filmu uvědomí i ten hlavní klaďas v chlupaté latexové masce, tak si to možná uvědomí i ti méně inteligentní v hledišti. Jinak bohužel - mě se ty digitální opice střílející o sto péro pánubohu do oken absolutně nelíbily. Když už se ve filmu střílí, tak chci, aby se u toho měnily zásobníky, aby se jednotky probojovávaly odněkud někam a aby se přitom kryli a používali elementární taktiku, ne, že doprostřed ulice doprostřed křížové palby nakráčí jeden kokot neprůstřelnej (tady dokonce na koni), mávne M16kou, jako by ze žumpy lovil hovno a nepřátelská linie se rázem zhroutí. Takhle se fakt (vy opičáci) filmy netočí. Odpad nedávám jen kvůli toho, že mi přišla docela srandovní první půlka, kde opice jenom hýkaly a gestikulovaly a nestřílely a řešily nějakou vodní eko elektrárnu, když se jim pokazila ta neeko atomová (došlo jí prej palivo ......) - i když to asi bylo myšleno vážně, ne jako komedie. Bože... taková blbost. ()

kreion

Naproti vymakanej jedničke tu prichádza rozporuplná dvojka, ktorá zaostáva snáď vo všetkých ohľadoch. Postavy sú pomerne ploché a sú buď morálne zlé, alebo dobré. Príbeh nič neponúka. WTF momenty typu "Nooooooo!" nečakajte. Za mňa to hodnotím ako nevyužitý potenciál. Vhodné len ako oddychový film. Caesar stále na jedničku. 3/5 65% ()

superzurda

Pochopil jsem, kde se u opic vzala ta inteligence, ale nepochopím, kde se vzali ty zkušenosti, kterými Ceasar disponuje. Jinak je to moc krásná digitální podívaná. ()

Marcoman1972

Pro mě jen nepovedený Vinnetou s opicemi místo Apačů a přemírou nefungujících "silných" momentů. Filozofické zkoumání rozdílů i paralel mezi lidmi a lidoopy klouzalo po povrchu tak strašně, že se mě vůbec nedotklo. Spotřeba munice enormní. Jen by mě zajímalo, kde ti opičáci prodělali střelecký výcvik. ()

Etherium

Toto som proste nečakal, nič menej ako 5* si tento film nezaslúži. Jedno z najlepších a najmenej očakávaných pokračovaní aké som kedy videl. ()

Sharkman

Jednim slovem skoda zahozenych prilezitosti, ale takovy uz je zivot. Jednou jsi nahore(predchozi) a jednou mene nahore(tento pripad). ()

Bruce_cz

Zoufale nudný, bez nápadu, bez inovace... Největší problém mám asi s tím, že film je z té větší části podán z pohledu opic, jenže kdo chce na pokraji lidského vyhubení fandit rádoby mluvícím opicím. Vlastně mi těch opic (dobře, opů... lidoopů) nebylo ani chvíli líto, naopak jsem tajně doufal, že poslední zbytky civilizace vezmou ty bazuky a emšestnáctky a pěkně vopičákům zatopí. Nakonec si zatopily opice samy, ale celé se to předvídatelně vleče, emoce nula celá nic, zkrátka tento film nestojí za zapamatování, vlastně ani za vidění... :/ ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky