Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

tatanapope

Film měl velmi pěkné grafické zpracování a líbilo se mi i to jak dokázali vdechnout opicím , takovou jako by lidskou podobu . Děj ze začátku , než přišli lidé malinko nudil , ale zase se pochlubil grafickou hravostí , co se týče zvířat v lese , naštěstí tenhle ne úplně zábavný začátek trval jen pár minut . Kdyby jsme si představili dva různé národy , které proti sobě bojují děj by se nejspíš o moc nezměnil . Vždy se najdou mezi námi dobří i špatní jedinci a zde byl jediný rozdíl v tom , že přátelství , nenávist i sobeckost se týkala nejen lidí , ale i zmutovaných opic , kdo viděl první díl bude film hodnotit lépe než , kdo začal tímto filmem . Pokud by jsme to brali jako že v lese žijou chytré opice , pak by jsme film považovali za naprostou hovadinu , tak tomu naštěstí není , já první část viděla , tak že vzhledem k tomu , co se filmem snažili zdělit můžu hodnotit jen kladně . Snažili se zdělit , jak hrozně důležitá je lidskost a že ne všichni ji máme danou . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

Lachtaan

Pro mě velkolepý návrat neohroženého Césara po letech od zhlédnutí již televizí několikrát omílaného snímku. Před oněma několika lety nám James Franco v hlavní roli otevřel zbrusu nové podání úspěšného sci-fi fenoménu a nyní, když se nám do rukou dostává letošní chválená trojka, se já konečně odhodlávám i k prostřednímu střetu utvořené anarchistické civilizace opic, jejíž většina se stále snaží zastínit či rovnou odstranit tu menšinu lidstva, která po vypuštěném viru na světě ještě zbyla. Famózní Jason Clarke a nikdy nezklamající Gary Oldman se po boku "trochu" upraveného Andyho Serkise vrhli do jednoznačně strhujícího filmu. Očekávám stejný, ba klidně lepší výsledek i od výše zmiňované trojky. ()

Motinski

Vizuálnymi efektami asi najprogresívnejší film od Avatara. Výmena režiséra je cítiť, hlavne čo sa týka nálady a uchopenia príbehu. Čakal som síce niečo čo bude bližšie k prvej časti ale vôbec sa nebránim aj temnejšej variante. Práve naopak. Vďaka Reevesovi chytá námet tie správne kontúry. Motívy jak nenávisti medzi rasami tak zbytočnosti konfliktov, vojen atď. sú vykreslené dôrazne a ajkeď ide podľa mňa stále o veľkofilm pre kino, celkový dojem bol veľmi osobný a komorný. Oproti minulému dielu sú farebné filtre tmavšie, obraz ostrejší, zameriavame sa viac na opice ako ľudí a tí čo vedia že príbeh v budúcnosti skonči (nechcem úplne spoilerovať) nie úplne štastne, to pravdepodobne chápu. Kasting je okej, nikto moc nevyčnieva oproti ostatným, ani herecky, ani svojou postavou a väčšina filmu preto patrí Ceasarovi. Podľa mňa si tento diel zaslúži oveľa lepšie hodnotenie ako momentálne má. ()

viperDavid

Upřímně zrození se mi líbilo víc. V tomhle volném pokračování šlo spíše o to kdo má větší koule a i když už asi nikdy neuvidím opici jezdit na koni, střílet z pušky a říkat "You are not ape" nebo "Apes are better than humans" stejně dávám "jen" 3*. ()

Avathar

Vlastne jediná moja výtka smeruje k záveru, ktorý mohol byť predsa len trošku dôraznejší a ktorý by celý príbeh posunul výraznejšie vpred. Pokojne aj za cenu dlhšej stopáže. Takto síce koniec namotá na ďalší diel, ale vo mne ostala pachuť niečoho neuzavretého... Akoby tvorcom odrazu došiel dych. Ale inak je to skvelý letný biják. Nabúšené tempo, svižný vstup do deja, funkčné emócie, inteligentne rozvíjaný dej a skvelý Caesar (ktorý si spolu so svojou partou tradične kradne celý film pre seba). Husto atmosférické, dynamické, miestami priam skutočne osudové. Snáď sa Reeves pri trojke obklopí rovnako schopným tímom a udrží vysokú latku kvality. ()

FaceMan

Film na ktorý som sa tešil ale aj som sa bál či sa nedočkám sklamania. Našťastie sa to nestalo. Začiatok ma naladil na tú správnu nôtu a film sa začal uberať tým správnym smerom. Oproti jednotke je to zas pokrok vpred a podobne ako napísal Enšpígl som tiež nečakal že dám tomu päť hviezd. Čo iné dať ale filmu, ktorý nenudí od začiatku až do konca, už v prvých minútach vás úplne pohltí a nechce vás pustiť. Už teraz sa teším na tretí diel, ktorý to bude mať veľmi ťažké aby prekonal svojho predchodcu. Uvidíme čo čaká Ceasara na budúce. Každopádne úžasný film, ktorý ma čo ponúknuť. ()

kristianzen

Po stránce počítačové animace to možná něco nového přineslo, však z hlediska scenáristické, to je otřesně stále se opakující hollywoodské schéma, plné otravného sentimentu a rodinného klišé. ()

ivan_drago

Když se na jedné i druhé straně sejdou píčusové s předsudky a více či méně pokročilou fází fobie z něčeho cizího (čti xenofobie), tak se konfliktu skutečně nejde vyhnout… Parádní drama o nesnášenlivosti a netoleranci, kde se ani nejčistšímu a křehkému, nutno podotknout, přátelství a dobrým úmyslům nepodaří zažehnat spory a nepokoje na pozadí globální katastrofy… Opičky jsou naprogramovány famózně a nejde jim nepřát, aby uchránili své teritorium… Vzájemný konflikt a důvěra/nedůvěra jsou budovány s citem a filmařskou přesností, emoce hutné a nijak rušivé a já se, přátelé filmu, nemohu dočkat dalšího pokračování… And the Oscar goes to Caesar… ()

skrblik007

Tohle přímé pokračování výborného Rise of the Planet of the Apes má jeden zásadní problém - jeho styl (režijní a především pak narační) se diametrálně liší od jedničky a působí tak trochu vytrženě z kontextu. Film se snaží hrát vážnější a autentičtější notu, jenže se mu to tak nějak nedaří. Zatímco v předchozím díle jsme sledovali postupný vývoj hlavního šimpanzího hrdiny, který byl navíc libově natočený, zde přes dvě hodiny sledujeme stále aktuální, leč těžce předvídatelné drama na téma "střet ideologických proudů ve vztahu k nepřátelskému národu (druhu)". Další slabší stránkou jsou vlastně všechny scény s lidmi, jejichž osud mi byl celou dobu v podstatě ukradený a jejich charaktery jsem nechtěl (na rozdíl od těch opičích) poznat hlouběji. Aby bylo jasno, Dawn of the Planet of the Apes je hodně dobrý film, ale bohužel se podle mě vydal lehce špatným směrem. Andy Serkis je stále boží a záběry zachycující dění v opičí pospolitosti (vznikajícím národě) jsou úžasné. Vlastně bych mnohem raději sledoval pouze záběry z opičí pospolitosti, bez lidí a s minimem akčních scén. Takhle jsem měl pocit, že koukám na nějak televizní spin-off a ne plnohodnotné pokračování. Mimochodem 3D není vůbec špatné do chvíle, kdy si uvědomíte, že skoro celá druhá půlka filmu se odehrává v noci / v šeru a rychlým akčním scénám třetí rozměr taky zrovna moc nepřidává. Škoda, bavil jsem se dobře (na poli blockbusterů se stále jedná o vysoký nadprůměr), ale oproti excelentní jedničce jsem lehce zklamán. ()

Jizni Tlapa

Snaha a chuť z mé strany byla velika. Ze strany chlupatých primátů zřejmě taky,ale nemohl jsem se místy ubránit pocitům z parodie, nikoliv z dalšího pokračování kultu. Obyčejně ohraný a předvídatelný příběh, nezajímavý hlavní hrdina bez charisma(a tím nemyslím Cézara) a natažená stopáž verus perfektní efekty, monumentální výprava a dotažené akční sekvence nemůžou dát více,než 70 % ()

Haretix

Opičák Caesar úchvatný, rodinné problémy a celkové vztahy opice s opicí nebo opice s lidmi skvěle vykresleny. Akční stránka důstojná blockbusteru, vizuál ohromující, možná zkráceni o 10 minut by bylo fajn, ale i tak se po dobu 130 minut nenudíte a opičáci dokážou zaujmout. ()

Honzíno

Reálně bych asi měl dát čtyři hvězdičky. Jenže já tomuhle filmu fandím. Fandím nátlakové režii, hutné atmosféře, jednoznačnému a čistému poselství, skvělým trikům a hlavně famózní zvukové stopě. Hlasy, tóny, zvuky prostředí sedí do obrazů neskutečně, ale všemu vévodí perfektní hudba maestra Giachcina. Ten snad porpvé od Lostů potvrdil pravděpodobnost svého výjimečného nadání a naservíroval citelně inspirovaný nátěr maestrem Goldsmithem. Giacchino v posledním přírůstku opičího univerza využívá podobných aranžů scénické hudby, nátlakových bubnů v určitých momentech, též hudebních postupů jako jeho předchůdce v původním snímku. Jde však soudobou cestou chaosu, jíž dává vlastní rozměr novým ústředním tématem. Původní hudbu k fimu jsem si skutečně po dlouhé době při kinoprojekci užil - rozuměj ne soundtrack sestavený z jich použitých skladeb či populárních písní. 85 - 90% ()

DaUr

Oproti prvnímu dílu, který pro mě v roce 2011 představoval jedno z nejpříjemnějších filmových překvapení, je Úsvit znatelným zklamáním. Nutno říci, že to neměl jednoduché - krom změny na režisérském postu a odchodu charismatického Franca už logicky chybí onen 'wow' efekt, který doprovázel první opičárny Andyho Serkise. To však není omluvou pro pokles k předvídatelnému, šablonovitému blockbusteru, trpícímu snad všemi tradičními neduhy druhých dílů - lidských postav je více (přičemž všechny jsou postradatelnější než noví Expendables), Jason Clarke by se svému předchůdci nevyrovnal ani kdyby se snažil, což podle mě úplně nečiní, a především vidíme víc akce, která se však ani přes svou zdánlivou velkolepost nevyrovná jedné v porování nenápadné bitvě na Golden Gate Bridge. Promrhaný potenciál. ()

Qitek

Jednička lepší. Tak nějak prázdné, mdlé digitální nic, které je ohromující v okamžicích, ale v celku vynechává jako rameno Caesara v poslední třetině filmu. Koba jako záporák ale vynikající. ()

dvopet

V mnohém lepší, než nepochopitelně přeceněný předchůdce, který občas vypadal televizně a byl až po strop nabitý všemožnými klišé. Dvojka série je rovněž tezovitá, s klišé však nakládá chytřeji. Reeves má narozdíl od Wyatta mnohem lepší smysl pro samotnou práci s filmovými prostředky, stavbu scén a rozpracování motivů. V neposlední řadě je to celé zábavnější a i lépe zvládnuto herecky. Celkové hodnocení obou dílů myslím jasně vypovídá o tom, jakou má skutečně na zdejší stránce váhu. Často totiž nevypovídá vůbec o ničem. ()

Mrkvič

Místy nelogické a bez výraznějších scén, ale zase tolik to neurazí a řemeslně slušná práce. Takže jsem se dvě hodiny nenudil a občas byl potěšen "herectvím" hlavního opičáka. Bohužel efekt "týýýjóóó" se dostavoval jen v prvních dvaceti minutách. Potom už je to takové nemastné neslané jakoby uvedení do příštích velkolepějších dílů. ()

LiborGondek

Oproti předchozímu filmu znovuzrozené opičí série to byla tentokráte trochu nuda. Alespoň ze začátku. Znaková řeč mezi Caesarem a užším managementem s poddanými byla sice nezbytnou pro denní přerozdělení úkolů a nastolení pořádku, pro diváka to bylo ale možná trochu nezáživné, zdlouhavé a zbytečné. Pak už to šlo. ()

flawi.f

Zpracování je na jedničku, o tom žádná. Bohužel pokud jde o samotný příběh, ten mě chvílemi až nudil. Stejně jako mě jednička posadila na zadek, dvojka mě nechala chladnou. ()

Sfinkter

Z emotivní jedničky jsme se přesunuli k protiválečné bioagitce s důrazem na patologii vůdcovství, stále s dostatkem velmi zajímavých a slušných scén. Pokles kvality je evidentní, budeme zvědaví na závěr trilogie. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky