Koncertní mistr Karel Mašek je opilec, stejně jako inženýr Danda i další stálí hosté hospody U Kroců - Taupe a Rendl. Mašek se vrací ráno z hospody a slibuje ženě, že pít přestane. Na zkoušku orchestru ale přijde znovu opilý a ostatní hráči s ním odmítnou hrát. Danda se vrací domů bez tašky a ráno jde zase ke Krocům, i když má v práci důležité jednání. Je přeložen na podřadné místo, ale doma to nepřizná. Jeho dcera se chce vdávat, syn se opil a strávil noc na záchytce. Ani Mašek doma neřekne, že ztratil práci. Prodal Rendlovi housle, namluvil ženě, že jede na zájezd a odešel k bývalé lásce Magdě. Danda chce prodat svoji vilu, aby se zbavil dluhů. Taupe už propil celý majetek a zešílel. Rendl najde Maška v Magdině bytě a vydírá Magdu. Pohádá se s opilým Dandou a na posměch mu částečně ostříhá vlasy. Pak řekne paní Maškové, kde její muž je. Mašková se jde do bytu podívat. Mašek se schová do světlíku, ale spadne a zabije se. Dandovi pořádají zásnubní oběd. Přichází ostříhaný Danda. Atmosféra zásnub přispěje k jeho rozhodnutí řešit situaci dobrovolným odchodem na protialkoholní léčení. (oficiální text distributora)

C0r0ner

O malinko horší než Ikarův pád, ve kterém jsem se dokázal plně sžít s Menšíkem a jeho problémem. Tady to působilo spíše komicky, nicméně to tak jako tak byla hodně krutá výpověď o odvrácené straně chlastu (ne, nemyslím kocovinu), která má obrovskou moc ničit životy nejen samotnému notorovi, ale především jeho okolí. 90% ()

zette

Vyborny film o lidech, ktere porazi alkohol. Takovy propracovany ceskoslovensky Noir film. Z filmu sala beznadej ze vsech stran, atmosfera spelunky, kde vladne strizlivy a tolerantni cisnik ( Mensik ) je dokonala. Vyborne herecke vykony, kde bych predevsim vyzdvihl Stepanka, jsou take skvele. Ztraceny vikend od Wildera hodnotim pomyslne jeste vyse, tento snimek me ale uchvatil a myslim, ze se s prehledem jedna o nejlepsi nas film, ktery se venuje problematice alkoholu. Spolecne s Kristianem a Zivot je pes nejlepsi Fricuv film. ()

dr.fish

Tak jsem myslel, že Ikarův pád je ojedinělým filmem o alkoholismu, teď vím, spletl jsem se. "Dnes naposled" je v podobném duchu, zde ovšem ještě stará garda prvorepublikových herců (štěpánek, Mareš aj.), kterým přihrává už generace nová (Sovák, Ráž, Menšík). Vskutku syrové drama o chlastu, kdy jsem sám byl zvědav, kam až Frič je schopen ve své reportáži zajít. A zašel až na konec. Byl to zkrátka machr....a já přestávám pít...dnes naposled...90% ()

LeoH

Fričovo Rekviem za sen, film, který jako by nepatřil do české kinematografie ani do 50. let – samotným tématem, jen uměřenou mírou mentorování, nelichotivými narážkami na znárodnění, nemilosrdností obrazů pijácké nesvobody, převážně moderním herectvím (i ten Štěpánek výjimečně hraje jako ve filmu a ne jako na divadle – a je opravdu výbornej a není sám), důvěrou ve schopnost diváka domýšlet si souvislosti, které se mu nestrčí až pod nos (u pointy předposlední scénky je ta důvěra možná až přílišná, k nepochopení stačí v předchozím ději dvakrát ve špatnou chvíli mrknout) a ve výsledku skutečnou, mrazivou působivostí; po tomhle filmu si šláftruňk nedáte a docela snadno se vám může stát, že budete zpytovat svědomí stran svých vlastních závislostí a jiných způsobů vyhýbání se životu. Hvězdička dolů za rezidua dobové poplatnosti a až příliš literárně vysoustružený závěr. ()

HonzaBez

"Kdyby nebylo toho tvýho pití..." Koncertního houslového mistra, inženýra, továrníka, holiče i obchodníka (šmelináře) spojuje jedna věc a tou je závislost na alkoholu...Mistrovsky natočeno (viz třeba scéna, kdy houslista Mašek je při návštěvě u holiče doslova fascinován grogem ve sklenici před sebou), mistrovsky zahráno (třeba Štěpánek, když pronáší větu: "ještě jsem se neloučil s Becherovkou..."), jen mi moc neseděly ty rádoby vtipné scény s francouzsko-anglicky hovořícím obchodníkem v podání Jaroslava Mareše. Zejména v kontextu celkového tragického vyznění filmu. V tomto je tedy film opravdu silná káva. Přiznám se, že jsem furt čekal, že aspoň jedna z postav se dokáže s alkoholem nějak vypořádat se ctí. Což se nakonec nedostavilo a mě to poměrně zdrtilo. Četl jsem tu názor, že se na film dá nahlížet svým způsobem i jako na komedii (viz třeba i herecké kreace Jiřího Sováka). Možná z pohledu někoho ano, ale já se tedy v tomto směru moc nebavil... Spíše jsem slzel. ()

LadyPupu

"Kdyby nebylo toho tvýho pití..." Po této Fričově sociologické studii o postupném lidském i společenském úpadku jedinců, kteří si myslí, že chlast je slast, mne přešla chuť i na rumové pralinky. ()

pytlik...

Bezesporu zajímavý snímek, byť v dnešní době již poněkud neaktuální. Alkoholismus byl problém v dobách, kdy se lidi museli slejzat v hospodách, aby si užili alespoň trochu zábavy. Zato dnes možnosti zajímavého trávení volného času dosahují obrovské rozmanitosti, člověk se nemusí trmácet někam ven, pustí si doma tv nova, brousí po internetech, zasedne ke kompjůtru k nějaké hře, od které se po několika dnech zvedne jen kvůli tomu, aby si došel na wc, a má tak kvalitní zážitky, kterým se konzumace sebelepších nápojů zkrátka nemůže rovnat. Navíc s technickým pokrokem chudý člověk, který otáčí každou korunu, nemusí propadnout alkoholu, aby jako Smolík slyšel zdarma vážnou hudbu a viděl bílé myšky, muziku si prostě pustí na kompjůtru a hlodavce si může jít polaskat do zverimexu. Jinak film je zajímavý i tím, že na konci Štěpánek názorně předvede, jak vypadá takový punkáč naruby. A stojí to za to. ()

noriaki

Prokletí života s alkoholem pětkrát jinak, přesto bolestně stejně. Pět náhodných známých se pravidelně vídává v nálevně u Kroců. Každý v jiné fázi závislosti, každý se svým vlastním životem pomalu rozežíraným alkoholovými výpary. Když jsem sledoval zoufalého Zdeňka Štěpánka jak bytostně touží po panáku, aby nakonec zase skončil u celé flašky, běhal mi u toho mráz po zádech. Pikantní je role Vladimíra Menšíka, který své na mol opilé zákazníky vidí jen jako chodící tržbu. O necelé dvě desítky let později si jejich úděl vyzkoušel na vlastní kůži. ()

elanius

(88/2022) / Celkom taký odvážny film na svoju dobu. Napriek viacerým vtipným momentom, ktoré ku chlastaniu bohužiaľ patria, je vyznenie filmu v podstate dramatické a depresívne. Plejáda známych tvárí, ktoré podstatne formovali český film neskôr poteší aj keď v menších rolách. (8/10) ()

Master19

Klobouk dolů. Přestože je to trochu překombinované a malinko černobilé (mimo jiné, žádná ženská se nenapije ani kapky alkoholu), herecké výkony vybrousily film do jasného poselství. A to je opravdu silné. Scény s prázdným bytem, vyholenou "pěšinkou", loučením s alkoholem, atd... jsou nezapomenutelné! Zajímavé je, že Vladimír Menšík je zde jako pingl a vůbec nepije. ()

Compadre

Putyka U Kroců je útočiště pár notoriků, se kterýma to vážně nedopadne dobře. Text distributora v podstatě prokec celej příběh, takže není co dodat, Snad jen je třeba vyzdvihnout a to opravdu hodně vysoko herecké výkony všech herců. Hlavně tedy pana Štěpánka a Sováka. V českých filmech posledních deseti let jsem neviděl ožralu zahraného ani z poloviny tak dobře jak to uměl on. Výkony pana Matonohy v Ulici, který předvádí opilost jako estrádní komik se s výkonem starýho borce nedají vůbec porovnat. Totální alkář, jeho kolega Sovák, který ve filmu hraje holiče je podobný případ...inu, výbornej, ne přehnaně smutnej film v režii člověka, kterej jednoduše uměl. Klobouk dolu ()

lucascus

Celá herecká plejáda v jednom snímku... Drásavé, a úchvatné, že se povedlo natočit bezčasí v čase padesátých let. Alkoholismus je zhouba. Jeden z adeptů se nešťastně zabil, druhý zbláznil a třetí skončil na odvykačce. Scéna, kdy Smolík trpí vidinami a slyšinami a postupně zešílí, je uchvatná. ()

ghatos

Parádní sestava v plné síle předvádí herecký koncert. Ničím výrazná zápletka slouží jako podpůrný prostředek. Vše je postaveno na výrazných hereckých výkonech. Excelentní Zdeněk Štěpánek dokazuje svou velikost. Začarovaný kruh se zužuje a vytváří tlak na alkoholiky. Ti pod tlakem kupí chyby, až do hořkého konce. Nebyl jsem svědkem něčeho překvapivého, přesto nebo právě proto oceňuji celkovou kvalitu. ()

homerr

"Já Tě slibuju! Ne, já Ti přísahám!" "Ty mi nevěříš, že přestanu, co?" Jojo, Démon Alkohol a boj s ním. Jak říká Nohavica - nikdo z nás neví, jak ten kopec máme vysoký... "Víte co? Dejte mi jeden koňak - když je to dneska naposled..." "Musíte mít silnou vůli. Já si třeba teď dám prcka a konec..." ()

Autogram

Alkohol ako metla ľudstva v hlavnej úlohe filmu natočenom príliš priamočiarym spôsobom. Herecké výkony primerané dobe, príbeh zaujímavý možno na protialkoholickom liečení, ale aj tam by mnohí zaspali. ()